Silesian University of Technology (SUT)

Polonya yüksek yaşam standartları kadar eğitim konusundaki reformlarıyla da Avrupa’nın en hızlı büyüyen ülkeleri arasındadır. Bu bağlamda Polonya’da üniversite okumak fikri, pek çok kişi için oldukça caziptir. Türk öğrencilerin de yoğun ilgi gösterdiği Polonya’da master ve benzer programlara dahil olmak, düşündüğünüz kadar zor değil!

Gerekli başvuru evraklarını zamanında hazırlamak ve temel başarı koşullarını karşılamanız durumunda Polonya’da eğitim almamanız hiçbir neden yok. Oldukça genç bir nüfusa sahip olan Polonya’da hükümet yabancı öğrenci alımları konusunda üniversiteleri desteklemektedir. Bu destekler aynı zamanda öğrencilere verilen burslara da net şekilde yansımaktadır. Aynı zamanda Polonya’da üniversite fiyatları tahmin edilen rakamların da altındadır. Bu rakamlar hakkında bilgilere güncel olarak erişebilirsiniz.

Temel eğitim ve yaşam giderlerinin son derece cazip bir düzeyde olduğu Polonya’da beşeri bilimlerden tıp alanına, mühendislikten hukuk alanına kadar aklınıza gelebilecek birçok bölüme dair eğitim alabilirsiniz. Ülkede resmi olarak konuşulan dil Lehçe olmasına karşın İngilizce eğitim veren bölümlerin sayısı dikkat çekicidir. İngilizce konusunda yeterliliğinizi kanıtlamanız durumunda hazırlık aşamasına dahil olmadan doğrudan istediğiniz bölüme başlayabilirsiniz.

Polonya’da lisans eğitimleri, çok özel bölümler dışında genelde üç sene olarak belirlenmiştir. En uygun eğitim maliyetleriyle beraber Polonya üniversitelerinde eğitim alma fırsatını değerlendirebilir, yeni bir kültür ve dile adapte olabilir, yen kariyer fırsatları ile karşılaşabilirsiniz. YÖK denkliği ve Schengen vizesi gibi avantajlara da bu noktada özel bir parantez açmak gerekir.

Polonya’nın en iyi üniversiteleri arasında gösterilen  Silesian Teknoloji Üniversitesi ( Silesian University of Technology – SUT ) , bu içeriğimizin konusunu oluşturuyor. Başvuru süreçlerinin nasıl olduğunu, başvuru kriterlerini, okul olanaklarını ve konaklama detaylarını bu yazıda bulmanız mümkün.

Silesian Teknoloji Üniversitesi Hakkında

Polonya’da üniversite okumak denilince her daim başı çeken okullardan biri olan Silesian Teknoloji Üniversitesi, uygun eğitim ücretleri ve nitelikli eğitim kadrosuyla öne çıkmaktadır. Silesian Teknoloji Üniversitesi, ülke içinde yer alan birçok sanayi bölgesi için nitelikli uzmanlar yetiştirmektedir. Polonya’nın teknik üniversiteleri arasında öncü olarak kabul gören Silesian Teknoloji Üniversitesi (SUT) 60 yılın üzerinde olan geleneğini çağdaş ve bilimsel eğitim olanaklarıyla harmanlar.

Mühendislik disiplinleri dışında işletmeden sosyolojiye birçok bölümün yer aldığı SUT, toplamda 13 fakülte ve 30 bin öğrenciyle hizmet verir. Modern salonlarıyla birçok uluslararası organizasyonda imzası olan SUT, 350 profesörü bünyesinde barındırır.

Silesian Teknoloji Üniversitesi (SUT), uluslararası öğrencilerin konaklama, eğitim ve sosyal yaşam konusundaki tüm beklentilerine yanıt vermektedir. Harika ve ekonomik olarak oldukça uygun bir üniversitede eğitim almak adına Silesian Teknoloji Üniversitesi son derece ideal bir seçenektir.

Günümüzde yaklaşık olarak 30 bin civarında aktif öğrencisi olan Silesian Teknoloji Üniversitesi, teknoloji deney sınıflarıyla modern yapısını pekiştirmektedir. Ülkemizde yer alan bazı üniversiteler de dahil olmak üzere dünya çapında çok sayıda üniversite ile ortak projeler geliştiren ve anlaşmalar imzalayan SUT, özellikle belli mühendislik alanlarında öncü olmayı sürdürmektedir.

Bilim geleneğiyle ön plana çıkan üniversite, mühendislik ve mimari alanlarda referans gösterilmektedir. Gliwice bölgesinde yer alan 11 fakülte haricinde Katowice’de ve Zabrze’de de ikişer fakültesi bulunur. Elde ettiği başarılar sayesinde “Araştırma Üniversitesi” statüsünü alan SUT, aynı zamanda Polonya’nın en iyi on üniversitesi içinde gösterilmektedir.

1945 senesinde kurulan Silesian Teknoloji Üniversitesi, EUREKA, CEEPUS, ICE, Framework gibi önemli kuruluşların bir parçasıdır. 140 uzmanlık branşıyla yabancı öğrencilerden büyük ilgi görmeye devam eden Silesian University of Technology’ye başvuru sırası sizde.

Video

Başvuru Tarihleri

Silesian Teknoloji Üniversitesi’nde başvuru tarihleri mayıs ayında başlar. Başvurular her sene yaz aylarında gerçekleşir ancak net tarihler üniversite yönetimi tarafından ilan edilir, başvuru tarihi temmuzda sona erer, bazı bölümler için ağustos ayına kadar devam edebilir, ilgili bölümle ilgili son başvuru tarihini size en yakın ELT ofisinden öğrenebilirsiniz.

Başvuru ve Kabul Şartları

Polonya üniversite başvuruları, programın içeriğine göre değişebilmektedir. Örneğin lisans programları ile master programlarının içerikleri ve koşulları birbirinden farklı olabilmektedir. TOEFL veya IELTS gibi dil sınavlarından yeterlilik almanız önemlidir, zira okul herhangi bir iç sınav ya da online görüşme ile dil seviyesini belirlememektedir. Lisans için lise diploması, master programı için lisans diploması talep edilir. Diğer başvuru evrakları için danışmanınızdan tam listeyi edinebilirsiniz.

Silesian University of Technology Bölümleri ve Ücretleri

BölümlerSüre (Sömestr)Ücret (Yıl/Euro)Başlangıç
Lisans Programları (İngilizce)
Automatic Control and Robotics, Electronics and Telecommunication, Informatics7€ 2.400Ekim
Biomedical Engineering – Information systems in Medicine7€ 3.000Ekim
Biotechnology7€ 3.000Ekim
Civil Engineering (İnşaat Mühendisliği)8€ 4.200Ekim
Electrical Engineering8€ 2.400Ekim
Environmental Engineering ( Çevre Mühendisliği)7€ 3.000Ekim
Informatics7€ 2.500Ekim
Management and Production Engineering (Yönetim ve Üretim Mühendisliği)7€ 2.340Ekim
Mechanical Engineering (Makine Mühendisliği)7€ 3.800Ekim
Power Engineering ( Enerji Mühendisliği) 7€ 3.000Ekim
İngilizce Yüksek Lisans Programları 
Automation and Robotics – Integrated Manufacturing Systems3€ 4.200Şubat
Biotechnology-Bioyakıtlar3€ 3.000Şubat
Civil Engineering (İnşaat Mühendisliği) 3€ 4.200Ekim
Electrical Engineering3€ 2.400Şubat
Informatics3€ 2.500Şubat
Management and Production Engineering (Yönetim ve Üretim Mühendisliği)3€ 2.340Ekim
Materials Engineering – Welding technologies and surface engineering in manufacturing 3€ 4.200Şubat
Mechanics and Machine Design – Aircraft Design3€ 3.200Şubat
Mechanics and Machine Design – Aircraft propulsion systems3€ 4.200Şubat
Mechatronics – Mechatronic Systems Engineering 3€ 4.200Şubat
Mining and Geology3€ 2.800Şubat
Power Engineering – Energy Transition3€ 3.000Şubat

Konaklama Seçenekleri

Silesian Teknoloji Üniversitesi’nin kendi bünyesinde hizmet veren büyük bir yurdu söz konusudur. Bu yurt için belli bir depozito ücreti ödemeniz gerekir. Okula oldukça yakın olan bu devlet yurdunda güvenlik, yeme-içme ve internet gibi konularda herhangi bir sorun yaşamazsınız. 24 saat izlenen kameralar sayesinde öğrenciler her daim güvendedir. Odalar ise çoğunlukla 2 ya da 3 kişiliktir.

Staj Olanakları

Silesian Teknoloji Üniversitesi’nde okuyan öğrenciler, stajlarını bu ülkede tamamlayabilir. Üniversitenin bağlantılarının ve proje ortaklarının fazla olması, bu noktada önemli bir avantajdır. Staj süreleri bölüme göre 2 ile 6 ay arasında değişebilmektedir. Üniversite yönetimi uluslararası öğrencilere staj konusunda destek sunmaktadır.

Gliwice Şehri ve Öğrenci Yaşamı Hakkında

Silesian University of Technology (SUT) öğrencileri hem üniversiteye hem de yaşadıkları şehre kolayca adapte olmaktadır. Özellikle okul yönetimi adaptasyon konusunda pek çok organizasyona imza atar. Öte yandan öğrenci konseyine bağlı etkinlikler, geziler ve aktiviteler de uluslararası öğrencilerin sosyalleşmelerini sağlar.

Küçük bir şehir olan Gliwice’de hemen her şey öğrencilere yönelik olarak oluşturulmuştur. Bu nedenle de sosyal masraflar, ulaşım giderleri ya da yeme-içme maliyetleri ortalamanın altındadır.

Polonya’nın güney bölümünde yer alan Gliwice, 200 bine yakın bir nüfusa sahiptir. Öğrenciler genellikle kampüs alanında ya da yurtlarda sosyal ihtiyaçlarını önemli ölçüde karşılar. Herbaciarnia, Palmiarnia, Botanik Parkı,  Kopalnia Guido, şehirde gezmeye değer ilginç noktalar arasındadır.

SUT, öğrencilerin ders dışındaki saatlerde sosyal olarak kendilerini geliştirmelerine çok önem verir. Sportif ve sosyal olanaklar konusunda itici bir güç olarak öğrencilere destek verir. Öğrenci Konseyi ya da hobi kulüpleri sayesinde daha fazla sportif aktivite ile ilgilenebilirsiniz. Hâlihazırda okulun kampüs alanlarında futbol, basketbol, voleybol sahaları dışında tenis kortları bulunur. Aynı zamanda okula ait yüzme havuzundan da belli gün ve saatlerde yararlanmanız mümkündür.

SOKAK GÖRÜNTÜSÜ

HARİTA