Opole Teknoloji Üniversitesi

Avrupa’nın en genç nüfuslu ülkelerinden biri olan Polonya, gerçekleştirdiği eğitim reformuyla beraber üniversite eğitimi konusunda fark yaratmaktadır. Başkenti Varşova olan ülkenin resmi dili Lehçedir.  Türkiye üzerinden hava yolu ile beraber Polonya’ya sadece 3 saatte ulaşmak mümkündür. Varşova, Krakov, Poznan gibi şehirlerin ön planda olduğu ülke, 2004 senesinden bu yana bir AB üyesidir.

Son zamanlarda çok farklı gerekçelerden dolayı Polonya’da üniversite okumak çok ciddi bir popülerlik kazanmaya başlamıştır. Orta Avrupa’nın en cazip ülkeleri arasında gösterilen Polonya’da üniversite, yüksek lisans ya da doktora eğitim programlarına başvurabilirsiniz. Elbette profesyonel bir danışmanlık hizmetiyle beraber bu başvurulardaki şansınızı artırabilirsiniz.

Kültürel ve sosyal anlamda Türk öğrencilerin genel anlamda çok ciddi zorluklar yaşamadığı Polonya, eğitim çıtası yüksek üniversiteleriyle dikkat çekmektedir. Öte yandan yabancı öğrenci alımları konusunda oldukça ılımlı bir ülke olduğu için dünyanın her bölgesinden öğrenciler buraya ilgi göstermektedir. Polonya’da çok özel bazı bölümler hariç genel olarak lisans eğitimi 3 sene olarak belirlenmiştir. Uygun fiyatlar karşılığında Polonya’daki üniversitelerde kolayca eğitim alabilirsiniz.

Polonya üniversiteleri tarafından verilen diplomaların Avrupa genelinde karşılığı bulmaktadır. Öte yandan resmi dil Lehçe olmasına rağmen hemen hemen her bölümde İngilizce eğitim almanız mümkün. Akademik sınavların neden olduğu engellere takılmaksızın Polonya üniversitelerinde eğitiminize başlayabilirsiniz.

Opole Teknoloji Üniversitesi Hakkında

Polonya’da üniversite eğitimi almak isteyenlerin sıklıkla başvuru yaptığı okullardan biri olan Opole Teknoloji Üniversitesi (Politechnika OpolskaOpole University of Technology), 1959 yılında kurulmuştur. O dönem bir danışma birimi olarak ortaya çıkan üniversite, ancak 1966 senesinde özgür ve bağımsız bir akademiye dönüşebilmiştir. O dönemden bu yana aynı isimle anılan Opole Teknoloji Üniversitesi’nden bugün 500 civarında öğretim görevlisi çalışmaktadır. Öte yandan üniversitenin 9 bin kadar aktif öğrencisi mevcuttur.

Bugün yedi fakülteyle hizmet veren Opole Teknoloji Üniversitesi, uluslararası işbirlikleri ile dikkat çeker. 2008 senesinden bu yana Pekin Teknoloji Üniversitesi ile ortak projeler oluşturmaktadır. Öte taraftan Opole Teknoloji Üniversitesi Avrupa Üniversiteler Topluluğu’nun da önemli bir üyesidir.

Genel anlamda Polonya üniversite fiyatları ile kıyaslandığında cazip bir seçenek olan Opole Teknoloji Üniversitesi, bugün ülkenin en saygın üniversitelerinden birisidir. Modern teknolojiler üzerine kaliteli bir eğitim sunan üniversite, AB üyesi ülkelerden ciddi bir talep görür. Özellikle uygulama sınıfları ve modern laboratuarları ile fark yaratan Opole Teknoloji Üniversitesi, European Society of Engineering Education’ın da üyesi konumundadır.

Genel anlamda sivil ve çevre mühendisliği, elektronik sistemler, yazılım gelişimi, telekomünikasyon, enerji kaynakları, araç ve makine tasarımı, genetik gibi konularda eğitim veren üniversite, Polonya’yı başarıyla temsil etmektedir. Teknoloji alanına dair Avrupa özelinde maksimum düzeyde eğitim sunan ender üniversitelerden biri olan Opole Teknoloji Üniversitesi, son derece nitelikli mezunlar yetiştirir. 

Opole Teknik Üniversitesi, eğitim süreçlerinden sosyal olanaklara, staj desteğinden konaklamaya kadar her alanda öğrencilere destek vermektedir. Size en yakın ELT ofisini arayarak bu köklü üniversitenin bir parçası olabilirsiniz.

Opole Teknoloji Üniversitesi Başvuru Tarihleri

Üniversite kayıtlarının iki turdan oluşur, ilk tur başvuruları temmuz ayında sona erer, yeterli sayıya ulaşılamadığında ikinci tur başvurular ağustos ayı sonuna kadar devam edebilir.

Başvuru tarihlerini kaçırmanız durumunda bir sonraki dönemi beklemek zorunda kalırsınız. Profesyonel bir danışmanlık hizmeti aldığınızda tüm bu tarihleri sizin yerinize takip edecek bir mekanizmaya sahip olabilirsiniz.

Opole Teknoloji Üniversitesi Başvuru ve Kabul Şartları

Polonya üniversite başvuruları uluslararası öğrenciler için farklı prosedürler içerir. Üniversitenin Lehçe ve İngilizce eğitim programları olduğu için başvuru evrakları arasında belli farklılıklar söz konusu olabilir. Çevrimiçi kayıt sistemi üzerinden hesabınızı oluşturup ön kaydınızı gerçekleştirin.

İkinci aşamada çalışma alanınızı tercih edip kayıt ücretini havale yoluyla transfer edin. Başvurunun olumsuz sonuçlanması durumunda ücretler öğrenciye iade edilmez. Ödemenizi gerçekleştirdikten sonra sizden talep edilen belgeleri online olarak sisteme yükleyin.

Opole Teknoloji Üniversitesi Bölümleri ve Eğitim Fiyatları

Polonya’da lisans eğitim süresi ortalama üç senedir. Eğitim ücretleri de eğitim süresine göre talep edilir. Master eğitimi iki sene sürmektedir. Aşağıdaki tablomuzdan okulda yer alan bölümler ve yıllık eğitim ücretlerini görebilirsiniz.

BölümlerSüre (Sömestr)Ücret (Yıl/Euro)Başlangıç
Lisans Programları (İngilizce)
Environmental Engineering (Çevre Mühendisliği)7€ 3.000Ekim
Mechanical Engineering (Makine Mühendisliği)7€ 3.000Ekim
Civil Engineering (İnşaat Mühendisliği)7€ 3.000Ekim
Computer Engineering (Bilgisayar Mühendisliği)7€ 3.000Ekim
İngilizce Yüksek Lisans Programları 
Environmental Engineering (Çevre Mühendisliği)3€ 3.000Ekim/Şubat
Mechanical Engineering (Makine Mühendisliği)3€ 3.000Ekim/Şubat
Civil Engineering (İnşaat Mühendisliği)3€ 3.000Ekim/Şubat

Konaklama Seçenekleri

Üniversiteye ait oldukça uygun fiyatlı dört yurt binası söz konusudur. Bu yurtların toplamda 1400 öğrenci kapasitesi bulunmaktadır. Yurtların kampüs binasına yakın olması, öğrenciler için önemli bir avantaj sağlar. Yurtlarda tek, iki ya da 3 kişilik odalar söz konusudur. Kaç kişilik odada kaldığınız, yurt ücretlerini belirleyen temel etkendir. Sosyal ve sportif etkinlikler konusunda oldukça çeşitliliğe sahip olan yurtlarda aynı zamanda ücretsiz internet bağlantısı da bulunmaktadır.

Opole Teknoloji Üniversitesi Staj Olanakları

Opole University of Technology hem Polonya içinde hem de uluslararası düzeyde pek çok kurum, kuruluş ve firma ile bağlantı içindedir. Tüm bu bağlantılar öğrencilerin staj yapma konusundaki seçeneklerini genişletir.

Uluslararası öğrencilere Polonyalı öğrencilere kıyasla daha fazla staj desteği sunulur.

SOKAK GÖRÜNTÜSÜ

HARİTA