Messina Üniversitesi

Messina Üniversitesi (University of Messina), geçmişten gelen kültürünü modern akademi eğitimi ile harmanlamaktadır.
İtalya’da İngilizce lisans ya da yüksek lisans alanında eğitim almak adına ideal bir seçim olarak görülen Messina Üniversitesi’nin 13. yüzyılda kurulduğu belirtilir. Buna rağmen resmi kayıtlarda üniversitenin kuruluş yılı 1548 olarak geçer.

500 yılı aşkın tarihiyle bu anlamda Avrupa’nın en eski üniversite kurumlarından biri durumundadır. Söz konusu duruma rağmen geleneksel eğitim metotlarının arasında kaybolmamış ve kendini sürekli olarak yenilemiş bir eğitim kurumu olmayı başarmıştır. İtalya’da İngilizce eğitim veren üniversiteler arasında tam anlamıyla gösterilmese de en azından yüksek lisans bazında bazı bölümlerin İngilizce olarak verildiği söylenebilir. Orijinal ismi Università di Messina şeklinde olan Messina Üniversitesi, başvuru dönemlerinde ciddi bir ilgiyle karşılaşır. Eğitim kalitesi, şehrin yapısı ve öğrenciler için sunduğu uygun sosyal koşullar, bu ilginin en önemli nedenlerindendir.

Bugün üniversitede yaklaşık 30 bin civarında yerli ve yabancı öğrenci aktif şekilde eğitim almaktadır. Bu öğrenciler içerisinde elbette yabancı öğrenciler, önemli bir yüzdeye sahiptir. Yabancı öğrenciler toplamda 26 ayrı ülkeye mensuptur. Ekonomiden mühendisliğe, hukuktan diş hekimliğine kadar farklı disiplinlerde eğitim veren Messina Üniversitesi, kütüphanesinde yer alan online kaynakları öğrencilerine ücretsiz şekilde sunmaktadır. İtalya anayasasının mimarlarından biri olan La Pira ve eski İtalya İçişleri Bakanı Marco Minniti gibi önemli isimler, buradan mezun olmuştur. Okul aynı zamanda birçok yazar, siyasetçi, müzisyen, sporcu ve diplomata da ev sahipliği yapmıştır. Öğrenciler, burada oldukça popüler bir liman kentinde üniversite okumanın ayrıcalığını yaşarlar.

Başvuru Tarihleri

İtalya üniversite başvuruları konusunda eğitim kurumlarının özel inisiyatifleri söz konusu olabilir. Çünkü üniversiteye ait özel giriş koşulları, başvuru tarihlerinin uzamasına neden olabilmektedir. Messina Üniversitesi’nde başvurular genel olarak mayıs ayında son bulur.

Başvuru ve Kabul Şartları

Messina Üniversitesi’ne başvuru yapmak isteyen yabancı öğrenciler, lisans ve yüksek lisans koşullarını ayrı ayrı değerlendirmelidir. Öncelikli olarak Türk öğrencilerden 12 senelik temel eğitimi tamamlamaları beklenir. Diğer yandan YKS barajını geçmek zorunda olan öğrencilerin dil konusunda sözlü mülakatta yeterli olmaları beklenir. Böyle bir durum söz konusu değilse TOEFL/IELTS sınavlarından yeterliliği sağlayan sonuç belgesine bakılabilir. Tıp eğitiminde ise özel olarak öğrencinin IMAT’ta yeterli puanı almış olması gerekir.

Video

Messina Üniversitesi Bölümleri ve Fiyatları

İtalya yüksek lisans ve lisans fiyatları arasında farklılıklar vardır. Okuduğunuz bölüme, eğitim süresine ve özel başarı/aile durumlarınıza göre eğitim ücretleri değişir. İtalya üniversite fiyatları öğrenci bazında belirlenir. Bu nedenle standart ve sabit rakamlar söz konusu değildir. Ailenizin ekonomik durumu, Messina Üniversitesi’ne ödemeniz gereken ücreti doğrudan etkiler. Üniversitede ödemeler sene içinde iki ayrı taksitle temin edilir. Aşağıdaki tabloda en güncel bölümleri ve ücretleri bulabilirsiniz.

BölümSüre
İngilizce Lisans Bölümleri
Medicine and Surgery3 Yıl
İngilizce Yüksek Lisans Bölümleri
MSc Engineering and Computer Sciences2 Yıl
MSc International Management2 Yıl
MSc Physics2 Yıl
MSc Data Sciences2 Yıl
Vocational Msc in Food, Quality and International Management2 Yıl

Konaklama Seçenekleri

Messina Üniversitesi, yabancı öğrencilerin konaklama sorununa çözüm bulmak adına, belli öğrenci konutları ve yurtları ile anlaşma gerçekleştirmiştir. Okulun yönlendirdiği bu temel seçeneklerin dışında özgür bir şekilde daire kiralayabilirsiniz. Messina’da öğrenciler için uygun daireler, 600-1000 euro aralığındadır. Annunziata Kampüsü özellikle öğrencilerin konaklama noktasında öncelik verdiği bölge olarak öne çıkar.

Messina Üniversitesi Dünya Sıralaması

Messina Üniversitesi tıp alanında en iyi 500 üniversite içindedir. Mühendislik alanında ise 300-400 baremi içinde kendine yer bulmuştur. THE tarafından gerçekleştirilen sıralamada İtalya’nın en iyi 39. üniversitesi olarak gösterilmiştir. Genel sıralamada ise son olarak 600-700 aralığında yer aldığı belirtilmiştir.

Burs Olanakları

Messina Üniversitesi’nde eğitim alan yabancı öğrencilerin koşulsuz bir şekilde burslara başvurma hakları vardır. İtalya’da burslu eğitim konusunda hükümetin özel teşvikleri ve desteği söz konusudur.

Yerel belediyeler, sivil toplum kuruluşları ve bizzat rektörlüğün sunduğu burs seçeneklerine siz de başvurabilir ve şansınızı deneyebilirsiniz. Başarılı ve ekonomik açıdan zorluk yaşayan öğrencilerin burs alma olasılığı son derece yüksektir. Ayrıca spor vb. alanlarda özel yeteneklere sahip öğrenciler de burslar üzerinden desteklenir.

Messina Şehri ve Öğrenci Yaşamı

Messina Üniversitesi, eğitim kurumuna adını veren Messina şehrinde yer alır. Burası esasen Sicilya’ya açılan kapı olarak anılmaktadır. Bir liman şehri olması, Messina’nın ekonomik anlamda fark yaratmasında etkili olmuştur. Sicilya Adası’nın kuzeyinde yer alan ve kendine ait özel bir dokuya sahip olan Messina’da Antik izlere rastlamanız mümkün.

Ülkenin en büyük 13. şehri olan Messina’da çok sayıda kültürel ve sosyal etkinlik düzenlenir. Öğrenciler bu vesileyle kolay bir şekilde sosyalleşme ve farklı kültürlerle iç içe olma şansı bulur. Üniversitenin yer aldığı konumla deniz arasında 1 saatlik bir uzaklık söz konusudur. Gece kulüpleriyle de öğrencilere hitap eden Messina’da yaşam, büyük ölçüde üniversiteye odaklıdır. Denizin ve dağların ortasında, çok özel bir Sicilya atmosferinde üniversite eğitimi almanın ayrıcalığı sizleri bekliyor.

Toplamda 4 ayrı blok yapısına sahip olan üniversitenin her biriminde futboldan tenise, yüzmeden hentbola kadar birçok sporla ilgilenmeniz için uygun bir altyapı söz konusudur.

Üniversiteye ait en büyük spor kompleksi Polo Annunziata’da yer alır. İlgi alanlarınızla örtüşen sporlara yönelerek bu tesislerden ücretsiz şekilde yararlanabilirsiniz. Ayrıca üniversiteler arasında gerçekleştirilen spor turnuvalarında yer alabilir ve bu vesileyle sosyalleşme olanağı bulabilirsiniz. İlgi alanınıza uygun hobi ve spor kulüplerine kayıt olmayı unutmayın.

SOKAK GÖRÜNTÜSÜ

HARİTA