Padova Üniversitesi

İtalya’da lisans ya da yüksek lisans düzeyinde eğitim almak isteyenlerin ilk tercihlerinden biri olan Padova Üniversitesi (University of Padua), sadece İtalya’nın değil aynı zamanda tüm dünyanın en eski üniversitelerinden biridir. 1222 yılında Bologna’dan şehre gelen bazı akademisyenlerin çabasıyla kurulan Podova Üniversitesi, İtalya’nın en eski ikinci üniversitedir. Çağdaş düşünceyi ve bilimi ön plana çıkaran çalışmalarıyla tüm dünyada büyük bir üne kavuşan Padova Üniversitesinin sloganı “Padova’nın Özgürlüğü Herkes İçin Evrenseldir” şeklindedir.

Genel anlamda İtalya üniversite fiyatları ile karşılaştırıldığında da oldukça cazip bir düzeyde olan Padova Üniversitesi, son derece köklü bir geçmişe ve kültüre sahiptir. Özellikle 16. ve 17. yüzyıllarda şehrin altın çağını yaşamasında Padova Üniversitesi’nin önemli bir payı bulunur. Üniversiteden mezun olan kişiler arasında dünyaca ünlü isimler dikkat çeker. Modern anatominin kurucusu Andre Vesalio bu isimlerin başındadır. Aynı zamanda dünyada üniversite diploması alan ilk kadın E. Lucrezia da University of Padua mezundur.

Üniversitenin bir botanik bahçesi ve tiyatrosu bulunur. Geleneksel hukuktan mühendisliğe sanattan siyasete pek çok alanda eğitim verilir. 39 üniversitenin birleşiminden bir araya gelen Coimbra Group’un bir parçasıdır. Öte yandan Padova Üniversitesi, dünyadaki pek çok üniversite ile resmi anlamda iş birlikleri gerçekleştirir.

Günümüzde Padova Üniversitesi’nde yaklaşık olarak 60 bin civarında öğrenci bulunur. Bunların belli bir bölümünü dünyanın farklı ülkelerinden gelen yabancı öğrenciler oluşturur. 32 departmana sahip olan üniversitenin tercih edilmesinde, köklü tarihi çok etkilidir. Bugün gerçek bir araştırma merkezi durumunda olan Padova Üniversitesi, 600 milyon euro civarında bir araştırma bütçesine sahiptir. Diğer Avrupa üniversiteleri ile karşılaştırıldığında bunun gerçekten de çok ciddi bir meblağ olduğu ortadadır.

Ülkede İngilizce lisans eğitimi veren ender üniversitelerden biri olan Padova Üniversitesi, öğrencilere iyi bir kariyer olanağı sunar. Okulun kütüphanesinde, kitap ve bilim dergilerinden oluşan 2 milyon basılı yayın bulunmaktadır.

Başvuru Tarihleri

Padova Üniversitesi’nde okumak isteyen yabancı öğrenciler için uygun tarihler her sene üniversite yönetimi tarafından ilan edilir. İtalya üniversite başvuruları için sabit bir zaman aralığından bahsetmek doğru olmayacaktır. Padova Üniversitesi’nde geçtiğimiz sene kasım ve mart ayları arası başvuru süreci olarak değerlendirilmiştir.

Başvuru ve Kabul Şartları

İtalya yüksek lisans, lisans ve doktora başvuruları birbirinden farklı süreçler barındırmaktadır. Burada lisans bölümlerindeki eğitim süresinin 3 sene olduğunu hatırlatalım. Kabul noktasında; B2 düzeyinde İngilizce yeterliliği ile SAT sınavında başarı şart koşulur.

Öte yandan yüksek lisans eğitimi 2 sene olarak belirlenmiştir. Burada ise bir lisans bölümünden mezun olmanız ve B2 düzeyinde İngilizce bilmeniz beklenir. Öte yandan başvuru aşamasında transkript, CV, diploma, pasaport, referans mektubu gibi evraklar önemlidir. Başvuru sürecinizi online olarak yürütmeniz mümkündür.

İtalyanca Hazırlık Eğitimi

Padova Üniversitesi’nde hazırlık eğitimi söz konusu değildir. Bu durum İtalya’daki pek çok üniversite için de aynıdır. Bu nedenle de hazırlık eğitimi yerine İngilizce yeterliliğinizi kanıtladığınız sınavlara ihtiyacınız olacaktır.

Video

Padova Üniversitesi Bölümler ve Fiyatları

İtalya’da lisans ve yüksek lisans programlarının fiyatları, eğitim süresi ile bölümlere göre değişir. Hukuk, Mühendislik, Ekonomi, Tarım Bilimleri, Fen Bilimleri, Beşeri Bilimler ve Tıp Fakültesi popüler alanlar arasındadır. Aşağıdaki tablodan bölümleri ve güncel ücretleri takip edebilirsiniz.

BölümSüre (Sömestr)Ücret (Yıl)Başlangıç
İngilizce Yüksek Lisans Bölümleri
Forest science4€2.739Ekim
Italian food and wine4€2.739Ekim
Sustainable agriculture4€2.739Ekim
Biotechnologies for food science4€2.739Ekim
Business administration4€2.739Ekim
Economics and finance4€2.739Ekim
ICT for Internet and multimedia4€2.739Ekim
Mathematical Engineering4€2.739Ekim
Local development4€2.739Ekim
Physics4€2.739Ekim
Physics of Data4€2.739Ekim
Biology of Human and Environmental Health4€2.739Ekim
Entrepreneurship and Innovation4€2.739Ekim
European and Global Studies4€2.642Ekim
Human Rights and Multi-Level Governance4€2.642Ekim
Environmental Engineering4€2.739Ekim
Medical Biotechnologies4€2.739Ekim
Pharmaceutical Biotechnologies4€2.739Ekim
Cognitive Neuroscience and Clinical Neuropsychology4€2.739Ekim
Data Sceince4€2.739Ekim
Molecular Biology4€2.739Ekim
Earth and Climate Dynamics4€2.642Ekim

Konaklama Seçenekleri

Padova Üniversitesi’ne gelen yabancı öğrenciler çoğunlukla devlet yurtlarını tercih eder. Bu yurtların uygun fiyatlı olması, söz konusu tercihlerde etkili olur. Üniversitenin her biri 1600 öğrenci kapasiteli 14 ayrı yurdu bulunur. Şehir dışından gelen İtalyan öğrenciler ya da yurt dışından gelen uluslararası öğrenciler bu yurtlarda konaklar. Öğrencilerin bazıları kolej yurtlarını da tercih etmektedir.

Konaklama üniversite masraflarında belirleyici faktörler arasındadır. Bu nedenle de bütçeyi doğru şekilde yönetmek adına devlet yurtlarının tercih edilmesi idealdir. Yurtların güvenlik düzeyi oldukça yüksektir. Yurt binalarında güvenlik kameraları ve ücretsiz internet bulunur.

Padova Üniversitesi Dünya Sıralaması

Padova Üniversitesi’nin dünyanın en eski üniversitelerinden biri olduğunu söylemiştik. Geçmişten bugüne eğitim mirasını ve kültürünü taşımayı başaran üniversite, en iyi 350 üniversite arasında gösterilir. QS ranking değerlerine göre geçtiğimiz sene 249. sıraya yerleşmiştir.

Burs Olanakları

Başvurular neticesinde okula kabul alırsanız, bu süreçte burslardan da yararlanabilirsiniz. Elbette bunun için burslara ayrıca başvurmanız gerekir. Her bölgenin kendi kuralları çerçevesinde sunduğu burslar bulunmaktadır. Padova’da ailelerin gelir durumlarına ya da öğrencinin başarı düzeyine göre burslar verilmektedir. İtalya, burs konusunda oldukça aktif ve ideal bir ülkedir. Yabancı öğrenciler, buradaki %100 başarı bursundan yararlanabilirler.

Padova Şehri ve Öğrenci Yaşamı

Padova, İtalya’nın kuzeyinde bulunur ve Veneto Bölgesi’nin bir parçasını oluşturur. Venedik ve Vicenzia gibi önemli şehirlerle komşu olan Padova, Bacchiglione Nehri’nin hemen üstünde konuşlanır. Şehir içinde UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne dahil olmuş pek çok doğal güzellik bulunur. Öte yandan, Orta Çağ mimarisini yansıtan tarihi eserlerle de turistler açısından bir cazibe merkezidir. Garda Gölü, Aano, Prato Dela Valle Meydanı, Caffe Pedrocchi, şehrin öne çıkan turistik noktalarıdır.

Padova Üniversitesi’nde öğrenci konseyinin düzenlediği gezi organizasyonları sayesinde şehri yakından tanıma şansı bulabilirsiniz. Şehir her sene çok sayıda festivale ve konsere ev sahipliği yapmaktadır.

Hem kampüs hem de yurt alanında pek çok spor aktivitesiyle karşılaşmanız olasıdır. Futboldan voleybola, tenisten yüzmeye istediğiniz sporla ilgilenme şansı bulabilirsiniz. Öğrencilerin kullanımına sunulan salonlar ve tesisler sayesinde sosyalleşebilir ve derslerin yorgunluğunu atabilirsiniz.

Padova Üniversitesi’nin şehrin tam olarak merkezinde yer alması, bu anlamda hem sosyal aktiviteler hem de ulaşım açısından öğrencilere büyük kolaylıklar sunar. 200 binden fazla nüfusu olan şehirde 50 bin kadar üniversite öğrencisi yaşamaktadır. Bir anlamda Padova’da sosyal yaşam, büyük ölçüde öğrencilere endekslidir.

Padova'da Üniversite Okumak

Nitelikli ve çağdaş bir Avrupa ülkesinde üniversite okumak, pek çok gencin hayalleri arasındadır. Kariyerinizde ciddi bir kırılma yaratmak ve dünyanın sayılı üniversitelerindeki yerinizi almak istiyorsanız, özellikle başvuru sürecinizi çok dikkatli bir şekilde organize etmeniz gerekir. Bunun için de profesyonel kurumlardan danışmanlık desteği almayı ihmal etmemelisiniz.

İtalya, Avrupa özelinde Türklerin en çok tercih ettiği ülkeler arasındadır. İtalya’da üniversite okumak, size kariyer anlamında pek çok kapının açılmasını sağlar. Öte yandan İtalyancanın yükselen bir değer olması da burada üniversite okumayı anlamlı kılmaktadır. İtalya’da yüksek lisans, lisans ve doktora eğitim programlarına katılmak, asla bir hayal değil. Başvuru koşullarını karşılamanız ve bu konuda gerçek anlamda istekli olmanız yeterli olacaktır.

İtalya’da en çok talep gören üniversitelerden bir tanesi de Padova Üniversitesi’dir. Hem şehrin hem de üniversitenin kalite çıtasının yüksek olması, Türk öğrencilerinin buraya ilgi göstermesine neden olmaktadır.  İtalya, son 10 yıllık dönemde yabancı öğrenci alımlarını ciddi anlamda artırmış durumdadır. Burada hem İtalyanca hem de İngilizce eğitim almanız mümkündür.

Kültürel anlamda benzerliklerin olması ve öte yandan İtalya’nın bir Akdeniz ülkesi olması, Türklerin buraya daha hızlı bir şekilde adapte olmalarını sağlar. Padova Üniversitesi’ne başvuru yapmak adına izlemeniz gereken adımlara bu yazımızda yer vermeye çalıştık.

SOKAK GÖRÜNTÜSÜ

HARİTA