GENEL BİLGİLER

Şansınızı Moskova gibi çok büyük bir şehir yerine görece daha mütevazi bir yerde denemek isterseniz Nijniy Novgorod bölgesini değerlendirmelisiniz. Rusya’da master ya da lisans, doktora gibi programlara kaydınızı yapacaksanız şehirden ziyade üniversitenin size kazandıracaklarına odaklamanızda fayda vardır.

Nijniy Novgorod Devlet TIP Üniversitesi’ne başvururken nelere dikkat etmeniz gerektiğini ve üniversiteye, şehre, ülkeye, yurtlara dair bilmeniz gereken her şeyi bu yazımızda bulabilirsiniz.

ÜNİVERSİTE HAKKINDA

Rusya’da TIP, Diş Hekimliği ya da Eczacılık eğitimi almak isteyen öğrencilerin tercih ettiği üniversitelerden biri olan Nijniy Novgorod Devlet TIP Akademisi, ülkenin en eski üniversiteleri arasındadır. Kuruluşu 1920 senesine tekabül eden Nijniy Novgorod Devlet TIP Üniversitesi bünyesinde toplamda 800’den fazla öğretim elemanı yer alır. Öte yandan 7 fakültesi ve 70 bölümü bulunan üniversitenin 201 doçenti ve 108 de profesörü vardır.

Üç bin civarında öğrencisi olan üniversite, tıbbi ve bilimsel araştırmaların bölgedeki merkezi olarak kabul görür. Okulun başarıları birçok defa Dünya Sağlık Örgütü tarafından da tescil edilmiştir. Modern ve az kişilik sınıflarına rağmen genel Rusya üniversite fiyatları ile karşılaştırıldığında Nijniy Novgorod Devlet TIP Üniversitesi eğitim ücretleri oldukça ekonomiktir.

8 ayrı büyük binadan meydana gelen üniversite, hasta gözlemine dayalı kliniklerde pratik bir eğitim sağlar. Çok sayıda ilaç şirketinden fon desteği alan Nijniy Novgorod Devlet TIP Üniversitesi, uluslararası seminerlerde daimi olarak yer alır. Oldukça başarılı pek çok ismi mezun eden üniversite, bu sayede hatırı sayılır bir prestije sahiptir. Aynı zamanda her sene katılım gösterdiği uluslararası profesyonel yarışmalarda elde edilen büyük başarılar da bu ünü pekiştirmiştir. Seminerler ve akademik değişim programlarında da her sene aktif bir biçimde yer almaya devam etmektedirler. Rusya’da tıp konusunda referans olarak gösterilen okullardan olan Nijniy Novgorod Devlet TIP Üniversitesi, son dönemde ABD üniversiteleri ile iş birlikleri gerçekleştirir.  

Modern tıbbi yöntemlere sürekli açık bir yapıya sahip olan üniversite, yatırımlarını bu yönde kullanmaktadır. Öğrenciler çeşitli simülasyonlar sayesinde eğitim süreçlerinde pratik yönlerini geliştirme şansı bulur. Okulun öncelikli bilimsel araştırma konuları arasında; deneysel cerrahi, onkoloji, patolojik beyin, şeker hastalığı, yanma bilimi, çocuklarda hepatit, hemodiyaliz ve üreme sağlığı sorunları yer almaktadır.

VİDEO

BAŞVURU TARİHLERİ

Rusya üniversite başvurusu tarihleri üniversiteden üniversiteye değişmektedir. Genelde bahar dönemlerinde başlayan kayıtlar yaz boyunca devam eder. Akademik yıl ise Eylül ayında başlar. Başvuru hazırlıklarınızı bu yönde yaparak en geç haziran ayında başvurunuzu başlatmanızda fayda vardır.

BAŞVURU ŞARTLARI

Eğer not ve başarı ortalamanız uygunsa, sağlık açısından herhangi bir probleminiz yoksa en önemlisi başvuru sürecini doğru bir şekilde yönetmişseniz, seçilmemeniz adına hiçbir neden yoktur. Kabul sürecinde profesyonel bir destek alarak şansınızı yükseltebilirsiniz.

Giriş testleri uzaktan online olarak gerçekleşir ve yabancı öğrencilerin en az 40 puan alması gerekir. Kabul edilmeniz durumunda üniversiteye ulaştırmanız gereken belgeler konusunda bilgilendirilirsiniz. Bir TIP üniversitesine başvurduğunuz için liseden sayısal çıkışlı olmanız ve biyoloji ve kimya dersleri almış olmanız beklenir. Kısıtlı da olsa bazı durumlarda eşit ağırlık öğrencileri de bu bölümlere başvurabilmektedir, ancak altyapınızın güçlü olmasının eğitim süresince yaşayacağınız zorlukların üstesinden gelmenizde çok faydalı olacağınızı da unutmamalısınız. Nijniy Novgorod Devlet TIP Akademisi başvurularına dair tüm sorularınız için ELT danışmanlarından ücretsiz bilgi alabilirsiniz.

BÖLÜMLER VE ÜCRETLER

Nijniy Novgorod Devlet TIP Üniversitesi kapsamında yer alan bölümlerin başında Genel Tıp Rusça, Genel Tıp İngilizce, Diş Hekimliği, Eczacılık gibi alanlar gelir. Her bölüme dair güncel fiyatları, programa ve eğitim süresine göre aşağıdaki tablodan takip edebilirsiniz.

BölümSüreYıllık Eğitim Ücreti
Genel Tıp (Rusça)6 Yıl6800$
Genel Tıp (İngilizce)6 Yıl7300$
Diş Hekimliği (Rusça)5 Yıl7200$
Diş Hekimliği (İngilizce)5 Yıl8150$
Eczacılık (Rusça)4 Yıl6700$

KONAKLAMA

Nijniy Novgorod Devlet TIP Üniversitesi’ne kayıt yaptıran öğrenciler yurt ya da hostel gibi opsiyonları değerlendirir.  Birinci sınıf öğrencileri check-in yaparken pasaport fotokopisi, ailenin ikamet sertifikası, 2 adet fotoğraf talep edilir. Yurtlar genelde 2-3 kişiliktir ve yüksek hızda internet olanağı mevcuttur. Her odada mutfak, lavabo ve duş bulunur. Aynı zamanda her katın çamaşırhanesi ve kantini yer alır. Yurtların aylık ücretleri oda tipine göre ortalama 30$ – 60$ civarındadır.

ÖĞRENCİ YAŞAMI

Nijniy Novgorod, iki nehrin tam ortasında yer alan önemli bir şehirdir. Ülkenin daha çok Avrupa yakasına yakın bölümünde konuşlanan bölge, Moskova’ya yaklaşık olarak 400 km uzaklıktadır. Burası oldukça eski bir el sanatları ve ticaret kentidir.

Öte yandan dünyaca ünlü yazar Gorki’nin de uzun süre burada yaşadığı bilinir. Gorki Devlet Edebiyat Müzesi, tüm bu mirası bünyesinde toplar. Öte yandan Kladovka Sanat Galerisi, Svetloyar Gölü, Puşkin Müzesi,Volga Nehri gibi büyüleyici yerleri ziyaret edebilirsiniz.

SOKAK GÖRÜNTÜSÜ

HARİTA