Pavia Üniversitesi

İtalya’da lisans ya da yüksek lisans için sıklıkla tercih edilen Pavia Üniversitesi, resmi anlamda 1461 senesinde kurulmuştur. Buna rağmen bazı kaynaklarda üniversitedeki eğitimlerin 825 senesine kadar uzandığı belirtilmektedir.  

Kuruluşu İmparator Charles IV tarafından gerçekleştirilen Pavia Üniversitesi, İtalya’daki üniversite sisteminin temellerini oluşturmaktadır. Güncel verilere baktığımızda üniversitedeki öğrenci nüfusunun yaklaşık olarak 25 bin civarında olduğunu görüyoruz. Bu nüfusun 2 bin kadarını uluslararası öğrenciler oluşturmaktadır.

Üniversitede aynı zamanda 2700 adet profesör ve öğretim üyesi görev yapmaktadır. Tüm fakültelerle beraber 30 ayrı kütüphanesiyle tam anlamıyla bir bilim merkezidir. Üniversiteye bağlı büyük bir dil merkezi de aktif bir şekilde öğrencilere dil desteği sunar. Üniversiteye bağlı tıp fakültesi sadece şehrin değil aynı zamanda tüm ülkenin en gelişmiş sağlık kurumları arasındadır. Üniversite, dünya çapından 400 civarında üniversite ile iş birliktelikleri oluşturmuştur. Öte yandan Erasmus değişim programları konusunda 700 kadar üniversite ile anlaşma halindedir. Bu sayede farklı kültürleri temsil eden binlerce öğrenci ile kolayca kaynaşma ve etkileşim kurma şansı bulabilirsiniz.

Üniversitenin en rekabetçi olduğu alanlar arasında tıp, eczacılık, beşeri bilimler ve mühendislik yer alır. Pavia Üniversitesi’nde yer alan programların 13 tanesi İngilizcedir. Eğitim kurumunda bir senede ortalama 5 bin kadar öğrenci başarılı bir şekilde mezun olur. Ranking sıralamalarına göre dünyanın en iyi 500 üniversitesi içinde gösterilmektedir. Üniversitenin kendine ait 5 özel müzesi bulunmaktadır.

Başvuru Tarihleri

İtalya’da üniversite başvuruları genellikle eğitim kurumlarının inisiyatifindedir. Özellikle bölümlere ve lisans düzeyine bağlı olarak başvuru dönemleri değişmektedir. Üniversiteler İtalya’da çoğunlukla eylül-ekim aylarında açılmaktadır. Öğrencilerin başvurularını buna göre oluşturmaları gerekir.

Başvuru ve Kabul Şartları

İtalya üniversite başvuruları eğitim kurumlarına göre şekillenmekte ve her sene güncellenmektedir. Her şeyden önce Türk öğrencilerin 12 senelik temel eğitimi başarılı bir şekilde tamamlamaları gerekir. Herhangi bir üniversiteye kayıt yaptırdıysanız da ilk seneyi tamamlamanız şart koşulur. YKS sınavındaki iki oturumda da barajı geçen öğrenciler, CV, referans mektubu, transkript ve dil yeterlilik belgesi ile başvuru süreçlerini başlatabilirler.

Video

Pavia Üniversitesi Bölümleri ve Fiyatları

Pavia Üniversitesi fiyatları, genel İtalya üniversite fiyatları ile karşılaştırıldığında cazip bir seçenek olarak göze çarpar. İtalya yüksek lisans fiyatları noktasında en güncel bilgileri almak adına bizimle iletişime geçebilirsiniz. Aşağıda Pavia Üniversitesi özelinde güncel fiyatları sizler için derlemeye çalıştık. Üniversite içinde 12 İngilizce master ve 19 doktora dersi söz konusudur. Aynı zamanda toplamda 77 adet İtalyanca dersten söz etmek mümkündür. Bilgisayar mühendisliği, psikoloji, tıp, yapay zeka, uluslararası ilişkiler ve ekonomi, popüler bölümler arasında gösterilir.

BölümSüre
İngilizce Lisans Bölümleri
Medicine and Surgery6 yıl
İngilizce Yüksek Lisans Bölümleri
Masters in International Business & Enterpreneurship LM+2 yıl
Masters in Economics, Development and Innovation2 yıl
Finance2 yıl
Civil Engineering for Mitigation of Risk from Natural Hazards2 yıl
Computer Engineering2 yıl
Electrical Engineering2 yıl
Electronic Engineering2 yıl
Industrial Automation Engineering2 yıl
Building Engineering and Architecture2 yıl
Economics, Finance and International Integration2 yıl
Psychology, Neuroscience and Human Sciences2 yıl
Environmental Engineering2 yıl
World Politics and International Relations2 yıl
Molecular Biology and Genetics2 yıl
Neurobiology2 yıl
Agri-food Sustainability2 yıl
Physical Sciences-Biomedical Physics2 yıl
European Languages, Cultures and Societies in Contact2 yıl
Lifelong Well-being and Healthy Aging2 yıl
International Business and Entrepreneurship2 yıl

Konaklama Seçenekleri

Pavia Üniversitesi’nde eğitim almaya hak kazanan öğrenciler, genel olarak özel yurtlara yöneliyor. Diğer şehirlere kıyasla özel yurtların burada daha uygun fiyatlarda olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca paylaşımlı oda seçenekleriyle de daha uygun konaklama masrafları oluşturulabilir. Pavia Üniversitesi’nin anlaştığı yurt şirketlerinin önemli bir kısmı şehir merkezindedir. Bu şekilde okula bağlı toplamda 17 ayrı yurt yer alır.

Pavia Üniversitesi Dünya Sıralaması

İtalya’nın en kaliteli üniversitelerinden biri olduğunu ranking sıralamalarına net şekilde yansıtan Pavia Üniversitesi, 2019 senesindeki güncellemede CWUR tarafından 366. basamakta gösterilmiştir. Aynı sene CWUR, Pavia Üniversitesi’ni İtalya’nın en iyi 13. üniversitesi olarak göstermiştir.

Burs Olanakları

İtalya’da burslu eğitim genellikle ailenin özel durumuna ve öğrencilerin başarılarına endekslidir. Bu nedenle her iki kriteri de karşıladığınızı düşünüyorsanız, hakkınız olan burslar için resmi başvuruda bulunabilirsiniz. Lisans ve yüksek lisans öğrencileri 150 euro ile 2520 euro arasında burs alabilmektedir.

Pavia Şehri ve Öğrenci Yaşamı

Pavia Üniversitesi’nin kampüs alanları, şehrin farklı alanlarına dağılmıştır. Fakat öğrenciler eğitimlerini nerede sürdürürlerse sürdürsünler Pavia ufak bir yer olduğu için ulaşım noktasında herhangi bir sorun yaşanmaz. Milano’ya şehir merkezinden her 10 dakikada bir tren kalkar. Ayrıca Milano buraya sadece 25 dakika uzaklıkta olduğu için bazı öğrenciler tercihlerini buradan yana kullanır.

Pavia şehri 2014 yılında Avrupa Spor Kenti olarak seçilmişti. Hem şehir hem de üniversite, sportif faaliyetlerin her daim merkezindedir. Bu durum üniversite içinde yer alan kapalı spor salonlarına ve açık spor tesislerine yansımaktadır. Pavia Üniversitesi’nin 2 adet çok amaçlı spor salonu vardır. Ayrıca halka açık olan 4 yüzme havuzu bulunur.

Lombardiya Krallığı zamanında başkent olan Pavia’nın kendine has tarihi dokusu ve mimarisi hemen dikkatinizi çekecektir.  Üniversite yönetimi sportif ve kültürel etkinlikleri teşvik eden bir yaklaşım sergiler. 70 binlik bir nüfusa sahip olan Pavia, genel olarak şirin ve mütevazi bir yer olarak kabul görür. Burada bulunan bir öğrencinin aylık total masrafı 700-800 euro civarındadır.  Dar sokakları, antik kiliseleri ve tarihsel mekânları ile Pavia şehri ile kısa sürede güçlü bir bağ kuracağınızdan emin olabilirsiniz.

Pavia'da Üniversite Okumak

En cazip Avrupa ülkelerinden biri olan İtalya, Akdeniz kültürüne sahip olmasından dolayı Türk öğrenciler tarafından her sene öncelikli olarak tercih edilir. İtalya’nın birçok üniversitesi, rekor düzeyde bir taleple karşılaşır. Başvuru koşullarının her sene üniversiteler tarafından belli değişikliklere uğramasından dolayı öğrencilerin süreci titizlikle yürütmeleri büyük önem taşır.

İtalya’da üniversite okumak, birçok açıdan ayrıcalık sağlar. Turistik şehirleriyle nam salan ülkedeki en iyi üniversiteler, genellikle 100 yıl civarında bir geçmişe sahiptir. Bu durum, ülkede gerçek anlamda bir üniversite kültürünün ve altyapısının oluşmasını sağlamıştır. Dünyanın en nitelikli üniversiteleri listesine İtalya pek çok üniversitesini sokmayı başarmaktadır.

İtalya’da master yapmak isteyen öğrenciler iki senelik bir eğitim almak durumundadır. Lisans düzeyinde ise bu eğitim 3 sene sürmektedir. Öte yandan ülkede hazırlık eğitiminin verilmemesi, buradaki taleplerin daha da yoğunlaşmasında etkili olur. İtalya’da İngilizce eğitim veren üniversiteler azınlıktadır. İyi bir eğitim alırken aynı zamanda burada bulunduğunuz süreç içinde kültürel, sosyal ve sportif faaliyetin içinde olabilirsiniz.

Üniversitelerin önemli bir kısmında İtalyanca eğitim verilmektedir. Ülkenin en büyük şehirleri Milano, Roma, Floransa, Napoli ya da Torino olsa da görece küçük ve şirin şehirlerde üniversite eğitimi almak da öğrencilerin bilinçli tercihi olabilmektedir. Tam bir öğrenci şehri olan Pavia’yı bu bağlamda değerlendirebiliriz.

Şehrin ekonomisinde ve dinamiklerinde Pavia Üniversitesi’nin çok önemli bir yere sahip olduğunu söyleyebiliriz. Bu nedenle yerel halk ve üniversite öğrencileri arasında güçlü bir bağ ve yakınlık söz konusudur. Özellikle uluslararası öğrencilere karşı İtalya halkının çok daha sıcak ve misafirperver yaklaşımlar sergilediğini söyleyebiliriz.

İtalya’nın en nitelikli üniversitelerinden biri olan Pavia Üniversitesi, başvuru döneminde öğrenciler tarafından büyük bir ilgi görüyor. Özellikle İtalya’da İngilizce yüksek lisans yapmak isteyen öğrencilerin tercih ettiği eğitim kurumu, ülkenin en köklü üniversiteleri arasında yer alıyor.

SOKAK GÖRÜNTÜSÜ

HARİTA