Work and Travel Fiyatları

Work and Travel programı hakkında öğrencilerimizin en çok merak ettiği konuların başında “Work and Travel fiyatları ne kadar?“, “Work and Travel ücretleri nedir?“, “Work and Travel 2024 fiyat aralığı ne kadar?” gibi sorular geliyor. Ayrıca, katılım ücreti dışında yapılacak harcamalar ve ne kadar cep harçlığı gerektiği gibi konular da oldukça merak edilenler arasında yer alıyor. Aşağıda, Work and Travel programıyla ilgili tüm bu soruların yanıtlarını bulabilirsiniz.

Work and Travel 2024 Fiyatları

Work and Travel fiyatları 2024 yılı için; full placement paketler 3.000 $ – 3.750 $, Self Placement paketler 2.500 $ – 3.250 $ aralığındadır. Work and Travel fiyatları; Work and Travel şirketlerine, ABD’deki sponsor firmalara, şirketlerin verdiği hizmetlere göre değişkenlik göstermektedir. WAT ücreti; Work and Travel programına katılabilmeniz için gerekli olan DS2019 çalışma belgesi, full placement paketler için işe yerleştirme, konaklama planlanması, danışmanlık hizmetleri ve sağlık sigortası gibi hizmetleri kapsamaktadır.

Work and Travel 2024 ücretleri, kayıt dönemlerine göre değişiklik göstermektedir. Şirketer genellikle erken kayıt yaptıran öğrencilere, indirimli fiyatlar uygulamaktadır.

Work and Travel, ABD kaynaklı bir programdır. DS2019 çalışma belgesi ve diğer giderler dolar cinsinden olmakta, bu nedenle program ücreti de dolar cinsinden talep edilmektedir.

Kendinizi keşfetmek, sınırlarınızı zorlamak ve dünya vatandaşı olmak için Work and Travel tam da aradığınız fırsat! Hadi, bu fırsat dolu maceraya adım atın ve hayatınızın dönüm noktalarından birini yaşayın!

Work and Travel 2024 Fiyatları

GiderÜcret
Full Placement Program Ücreti3.000 USD – 3.750 USD
Self Placement Program Ücreti2.500 USD – 3.250 USD
Vize Ücreti160 USD
Sevis Ücreti35 USD
Uçak Bileti Ücreti600-1.000 USD
Cep Harçlığı800-1000 USD
Toplam Gider4.095 – 5.945 USD

WAT Ücretine Neler Dahil Değildir?

Work and Travel ücreti, öğrencinin programa katılımının temelini kapsar. Bunun dışındaki ek ücretler aşağıdaki gibi olabilir:

Uçak bileti: Şirketler uçak bileti ve seyahat planlaması konusunda destek vermekle birlikte, uçak bileti program ücretine dahil değildir. Uçak bileti fiyatları; varış noktanıza, bütçenize, seyahat tarihinize, tercih ettiğiniz hava yolu şirketine ve aktar sayısına göre değişiklik görsetercektir. 

Vize ücreti: Doğrudan konsolosluk tarafından istenen, vize başvuru ücretidir. Program ücretinden ayrıdır. 2024 itibariyle 160 Amerikan Dolarıdır.

SEVIS(Student Exchange Visitors Information System) ücreti: Konsolosluk tarafından alınan bir ücrettir. 2024 itibariyle Sevis ücreti 35 Amerikan Dolarıdır. ABD vize, göçmenlik ve başvuru işlemleri için online sistem açılış ücretidir.

Work and Travel programına katılmak isteyen başvuru sahipleri, vize görüşmesinden en geç 72 saat önce SEVIS ücretini online sistemden yatırmalıdır.

Cep harçlığı: Work and Travel öğrencilerinin en çok dikkat etmesi gereken noktalardan biridir. ABD’de sosyal güvenlik numarası (Social Securit Number – SSN) başvurusu yapıldıktan sonra 2-3 hafta içinde SSN verilmektedir. Katılımcılar, bu numarayla maaş çekini bozdurabilmektedir. Maaş çekini bozdurana kadar olan sürede; yeme-içme, konaklama, ulaşım, alışveriş giderleri için yanınızda bir miktar cep harçlığı bulundurmanız gerekir. 800-1000 Amerikan Doları civarında bir para bu amaç için yeterli olacaktır. Ayrıca bazı öğrenciler buna ek olarak, kredi kartlarını da yanlarında götürmektedir.

Konaklama depozitosu: Kimi işverenler katılımcılar için kalacak yer ayarlamakla birlikte, konaklama için gerekli olan giderler çoğu kez öğrenciye aittir. Bu giderler yalnıca kira değildir. Konaklama depozitosu da öğrenciye ait bir ücrettir. Kimi konaklamalarda depozito istenmezken, kimi konaklamalarda 500 Amerikan Dolarına varan depozitolar istenmektedir. Bu da öğrencinin cep harçlığı konusunda, daha dikkatli olmasını gerektirmektedir.

Work and Travel Fiyatları Aylara Göre Değişir mi?

Work and Travel ücretleri konusunda en uygun tarihler, erken kayıt dönemleridir. Ağustos-Ekim aylarında, yeni dönem kayıtları, indirimli fiyatlardan yapılır. Bu dönemde kayıt olmanın avantajı, uygun program ücretleri ile sınırlı değildir; ayrıca daha çok iş seçeneği arasından seçim yapabilir, erken tarihli vize randevusu alabilir, uygun uçak bileti fırsatından faydalanabilirsiniz. Erken kayıt dönemi program ücreti, Ocak – Mart aylarına göre 300 $ – 600 $ arası indirimlidir.

Ekim-Aralık ayları aralığı genelde ikinci dönem olarak bilinir. Bu tarihlerde WAT ücretleri artış gösterir ve işlerin kontenjanları azalabilmektedir. Kayıt olan öğrenciler işlerini seçer, ödemelerini gerçekleştirir. Bu dönemde program ücretine, Ocak – Mart aylarına göre 100 $ – 300 $ aralığında indirim uygulanmaktadır.

Aralık-Mart ayı başlangıcı, son dönem olarak adlandırılabilir. Bu dönemde program ücreti yükselir, iş pozisyonları azalır. Öğrencilerin bu son döneme kalmamaları, erken bir dönemde kayıt olmaları tavsiye edilir. Ayrıca işlemleri daha hızlı bir sürede yapmak gerekir. Gelen öğrencinin pasaportunun, program ücretinin hazır olması; İngilizce seviyesinin iyi düzeyde olması ve kalan işlerden birini seçmesi gerekmektedir.

Work and Travel programı, öğrencilerin hem maddi hem de deneyimsel olarak faydalanabileceği harika bir fırsattır. Uygun maliyetlerle unutulmaz bir deneyim yaşamak isteyenler için Work and Travel programı heyecan verici bir seçenek olacaktır.