Dunaujvaros Üniversitesi (University of Dunaújváros)

İngilizce eğitim ve uygulama odaklı lisans ve yüksek lisans programları sunan Dunaujvaros Üniversitesi, Macaristan’ın en modern teknik üniversiteleri arasındadır.

Çevre ve öğrenci dostu kampüsü, yüksek kaliteli ekipmanlarla döşenmiş laboratuvarları ve özel sektör deneyimi bulunan öğretim üyelerine sahip olan üniversite, hem ulusal hem de uluslararası düzeyde şirketler, kuruluşlar ve diğer eğitim kurumları ile geniş yelpazede bir işbirliği içerisindedir.

Dunaujvaros Şehri

Dunaujvaros, Macaristan’ın başkenti Budapeşte’ye 70 km mesafede bulunan, 60 bin nüfuslu bir şehirdir. Ülkenin en genç ve dinamik şehirlerinden biridir. Dunaujvaros, konumu, yapısı ve içeriği itibariyle gençlik, spor ve üniversite şehridir. Tuna nehrinin sağ yakasında yer alır.

Dunaujvaros Üniversitesi, şehrin tek yüksek öğretim kurumudur ve teknoloji, sosyal bilimler ve mühendislik alanlarında uygulamaya yönelik, üst düzey eğitim sunmaktadır.

Üniversiteye AB fonlarıyla büyük yatırımlar yapılmış; altyapı, tesis ve öğrenci yurtları yenilenmiştir. Buna bağlı olarak da üniversitenin eğitim standartları ve bilinirliği artmaktadır. Dunaujvaros Üniversitesinde altı binin üzerinde öğrenci eğitim görmekte, uluslararası öğrencilerin sayısı her geçen yıl artmaktadır.

Öğrenci hayatı çok renklidir ve okulun teknik altyapısı eşsizdir. Kurum içinde, ücretsiz internet bağlantılı bilgisayar sayısı binden fazladır; bu da Macaristan’daki Yüksek Eğitim Kurumları arasında prestijli bir sayıyı ifade etmektedir. Hot Spots: Kütüphaneden ücretsiz kiralanabilecek WiFi kartları ile okulun giriş katı ve bahçesi gibi açık alanlar dahil, dizüstü bilgisayarlar ile Hot Spots avantajından tüm öğrenciler faydalanmaktadır. Tüm binalarda ve açık alanlarda Mobil ağ bağlantılarının artırılması okulun Enformasyon Teknolojisi gelişim planı içindedir. Bilgisayar ağı sürekli güncellenmekte, devamlı yeni servisler eklenmektedir. Kerpely Antal öğrenci yurdunda her odada bilgisayar ağ bağlantısı olup sınırsız olarak kullanılmaktadır.

Eğitim Sistemi ve Kabul Koşulları

Dunaujvaros Üniversitesinde öğrencilerin öncelikle lise not dökümleri ve yeterliliklerine bakılarak hangi fakültede eğitim alabilecekleri belirlenir. Mühendislik ve işletme bölümlerinde okuyacak olan adayların iyi derecede İngilizce ve Matematik bilgilerinin olması beklenir. Bölüme başlamak için yeterli görülmeyen adaylar ilk yıl Pre-Engineering ya da Pre-Business programlarına alınırlar. Programı başarıyla tamamlayan adaylar ilgili fakültedeki eğitimlerine devam edebilirler.

İngilizce seviyesi hazırlık eğitimlerini almak için yeterli olmayan adaylar ise ilk yıllarında önce İngilizce hazırlık eğitimine alınır, daha sonra ise fakülte hazırlık programına dahil olurlar. Öğrencilerin hangi programa katılmaya uygun olduklarını belirlemek amacıyla her yıl Dunaujvaros Üniversitesi yetkilileri ELT ofislerinde adayları mülakata alırlar ve değerlendirmelerini yaparak adayları uygun programlara yerleştirirler.

Macaristanda Yaşam ve Sosyal Giderler

Macaristan Avrupa’da üniversite eğitimi almak için en ekonomik ülkelerden biridir. Öğrencilerin konaklama için çeşitli seçenekleri vardır. Dileyen öğrenciler yurtlarda ya da kiralık evlerde konaklayabilir. Dunaujvaros’ta genellikle bir öğrencinin aylık yurt konaklama masrafı 120 Euro, paylaşımlı ev için 150-200 Euro civarındadır. Ulaşım, beslenme, sosyal giderler vb. harcamalar için genellikle aylık 300- 400 Euro yeterli olmaktadır. Genel olarak bir öğrencinin aylık masraflarının 450-550 Euro civarında olduğu söylenebilir.

Dunaujvaros Üniversitesinin Bölümleri ve Eğitim Ücretleri

Bölümler (İngilizce)Süre (Sömestr)Ücret (Yıl/Euro)Başlangıç
Hazırlık Programları
Hazırlık (İngilizce + Bölüm Dersleri)24.100 €Eylül – Mayıs
Lisans Bölümleri
Business Administration (İşletme)73.950 €Eylül
Computer Engineering (Bilgisayar Müh.)73.950 €Eylül
Comunication & Media (İletişim ve Medya)73.950 €Eylül
Engineering Business Management (İşletme Mühendisliği)73.950 €Eylül
Materials Engineering BSc83.950 €Eylül
Mechanical Engineering BSc83.950 €Eylül
Master Bölümleri
Teacher of Engineering44.400 €Eylül

Öğrenci Görüşleri

ELT hizmet kalitesi, Macaristan’da üniversite eğitimi ve yaşam hakkında öğrencilerimiz neler düşünüyor? Videoları İzlemek için resimleri tıklayınız.

üniversite eğitimiBudapeşte üniversiteMacaristan üniversitelerinde eğitimMacaristanda üniversite eğitimi