Türkiye'de Eğitim Almanın da Maliyeti Var!

Türkiye’de eğitim almanın da bir maliyeti olduğunu unutmayın!

Her şeyden önce belirtmekte fayda var ki, Türkiye’de üniversite eğitimi almanın da bir maliyeti vardır. İster devlet üniversite, ister vakıf üniversitesinde okuyun, mutlaka üniversite öğrencisi olmanın belli masraflarıyla karşılaşacaksınız. Birçok öğrenci bu hesaplamayı hatalı yaptığından karar vermede zorlanabiliyor. Aşağıdaki tabloda Türkiye’de ve Kıbrıs’ta eğitim almakla Almanya’da eğitim maliyetleri detaylı olarak karşılaştırılmıştır. Rakamlar birçok benzer maliyetin ortalaması alınarak oluşturulmuştur.

 Devlet ÜniversitesiVakıf ÜniversiteleriKKTC ÜniversiteleriALMANYA
Aylık Konaklama500 TL1000 TL1000 TL250 €
Aylık Beslenme500 TL750 TL750 TL300 €
Aylık Ulaşım205 TL350 TL250 TL50 €
Aylık Sigorta00020 €
Aylik Çeşitli Giderler250 TL500 TL500 TL75 €
Aylık Gider toplamı1455 TL2600 TL2500 TL695 €
Yıllık Gider Toplamı (10 ay)14.550 TL26.000 TL25.000 TL6950 €
Yıllık Eğitim Ücreti0 TL30,000 TL /70.000 TL Tıp20.000 TL /60.000 TL Tıp350 €
Yıllık Genel Toplam14.550 TL56.000 TL /95.000 TL Tıp45.000 TL Genel / 85.000 TL Tıp7300 € / 42.000 TL
Mezun olana kadar 72.750 TL280.000 TL /475.000 TL Tıp225.000 TL / 425.000 TL Tıp – 6 yıl210.000 TL

Yukarıdaki veriler ışığında şu sonuçlara ulaşılmaktadır.

  1. Türkiye’de devlet üniversitesinde okumanın da önemli bir maliyeti vardır. Özellikle başka bir şehirde devlet üniversitesi okumanın maliyetiyle Almanya’da eğitim maliyeti çok yakındır.
  2. KKTC üniversitelerinde eğitim almanın maliyeti Almanya’da alınacak eğitimin maliyetten çok daha fazladır.Vakıf üniversitelerinde ki maliyet ise yaklaşık 2 katından fazladır.
  3. Bu tabloya göre Almanya’da üniversite eğitimi almak sadece Vakıf üniversiteleri için değil, devlet üniversitelerine göre de çok mantıklı ve gerçekçi bir alternatiftir.

Almanya - Türkiye Kıyaslaması

Almanya’da Üniversite Eğitimi Almak Özellikle Vakıf Üniversitelerine Kıyasla Birçok Kritere Göre Daha Avantajlı ve Mantıklıdır.

Sıradan Bir Üniversitede EğitimAlmanya’da İyi Bir üniversitede Eğitim
Kriter: Maliyet
Vakıf üniversitelerinde eğitim almanın bir yıllık maliyeti tüm gider kalemleri toplandığında yıllık ortalama 75,000 TL civarındadır.Almanya’da üniversite eğitimi birçok üniversitede ücretsizdir. Konaklama ve diğer maliyetler toplamında yıllık masraf ortalaması 42.000 TL’dir. Vakıf üniversitelerinden %40 daha ekonomiktir.
Kriter: Üniversiteye Giriş Zorluğu
Sınav sonucuna göre öğrencilerin büyük çoğunluğu istemedikleri, ideallerinde olmayan bölümleri okumak zorunda kalır.Üniversite sınavında yerleştirilen bölüm ya da aynı puan türünden benzer diğer bölümlere kayıt olabilirsiniz. İdealinizdeki bölümü okursunuz. Bu sebeple tercih edeceğiniz bölümü ya da bölümleri önceden belirlemelisiniz.
Kriter: Eğitim sürecinde başarı
Öğrenci çoğu zaman istemediği bir üniversitede ve bölümde okuduğu için motivasyon sorunu yaşar ve başarı göstermesi zordur.Öğrenci idealindeki bölümü okumanın verdiği motivasyonla eğitim alır, başarılı olma olasılığı daha yüksektir.
Kriter: Eğitim Süresi
Lisans eğitim süresi 4 yıldır. İngilizce hazırlığı ile birlikte süre 5 yıl olur.Lisans eğitim süresi bazı bölümlerde 4 yıl sürse de genellikle 3 yıldır. Hazırlık eğitimiyle birlikte 4 yıl sürer. Öğrencinin hem toplam maliyeti düşer hem de hayata 1 yıl erken atılır.
Kriter: 4 yıl sonunda elde edilenler
Öğrencinin elinde SADECE DİPLOMA olur. Dil eğitimi genellikle yetersiz olduğundan ve pratik imkanı olmadığından öğrenciler büyük çoğunlukla vasat bir İngilizceyle mezun olur. Ayrıca son yıllarda açılan özel üniversitelerin sayısının her yıl katlanarak artması, akademisyen sayısının azlığı, kabalık sınıflar eğitim kalitesindeki ivmenin düşmesine neden olmaktadır.Diploma + çok iyi derecede en az 1 yabancı dil, 1 yıllık iş tecrübesi.
Eğitim süresi 3 yıl olduğundan üçüncü yılın ardından öğrenci dördüncü yılını bir işte çalışarak geçirebilir, hem iş tecrübesi edinir hem de maddi bir getiri elde ederek yaşam masraflarına katkıda bulunur. Bu sayede 3 yıl boyunca harcamış olduğu giderlerin önemli bir bölümünü kazanmaya başlar.
Kriter: Diploma Prestiji ve Getirisi
Türkiye’de çok kaliteli, lokal ve uluslararası başarısını kanıtlamış bir üniversiteye yerleşemediyseniz sıradan bir vakıf üniversitesinden alınan bir diplomanın iş dünyasında bir prestiji yoktur. Yüz binlerce üniversiteli işsizin bulunduğu ülkemizde herhangi bir tercih sebebi oluşturmaz. İlerleyen iş yaşamında kariyer planına herhangi bir etkisi olmaz, kişinin meslek hayatında yükselmesine katkısı olmaz.Öğrenci yurtdışında YÖK denkliği olan bir üniversiteden mezun olduğunda hem Türkiye’de hem de Avrupa Birliği ülkelerinde çalışabilir. Avrupa birliği diplomaları ABD, Kanada ve Avustralya tarafından da tanınmakta ve rağbet görmektedir. Yurtdışında eğitim almış biri, birçok işveren tarafından daha olgun, ailesine bağımlılığı bitmiş ve kendine güveni gelişmiş başarılı kişiler olarak değerlendirilir.
Kriter: Yabancı dil öğrenimi
Türkiye’de üniversitede hazırlık eğitimi alıp da iyi derece İngilizce konuşabilen öğrencilerin sayısı çok azdır. Genellikle teoride kalan, gramer odaklı eğitim sonucunda öğrenciler vasat bir dil seviyesiyle mezun olurlar ve daha sonra bu eksiklerini gidermek için de dil kurslarına gitmek zorunda kalırlar. Özellikle İngilizce seviyesi çok iyi düzeyde olmayan adayların nitelikli işlerde çalışabilmesi neredeyse imkansızdır.Almanya’da ilk yıl yoğun Almanca eğitimi ve ardından 3 yıl Almanca eğitimi ile Almancanız mükemmel seviyede olur. Birçok farklı ülkeden öğrencilerle birlikte yaşayacağınız için, İngilizceniz de iyi derece gelişecektir. Almanya’da eğitiminiz tamamlandığında Dünyanın en önemli 2 dilini iyi derece konuşuyor olacaksınız. İlk sene hazırlık eğitiminizi başarıyla tamamlamak zorunda olduğunuz için de sonraki yıllar 2. bir dil öğrenmek için fazlasıyla zamanınız olacak.
Kriter: Kazandırdığı vizyon ve kişisel gelişime katkısı
Üniversite hayatı bireylerin geleceklerini şekillendirecek olan kişisel gelişim süreçlerinin temel taşıdır. Bu aşamada öğrencinin sadece aldığı dersler değil, bulunduğu sosyal ortam, yaşadığı şehrin imkanları ve kültürel açılımları çok önemlidir. Sözgelimi İstanbul’un merkezinde eğitim alan bir öğrenci ile, Anadolu’nun küçük bir ili ya da ilçesinde, Kıbrıs’ta, ya da İstanbul’un uzak ilçelerinde eğitim alan öğrencinin kişisel gelişim anlamındaki edinimleri arasında uçurumlar vardır. Şehircilik, kültür, sanat, spor, tarih, ulaşım ve diğer olanaklar açısından yetersiz ya da kötü yaşam standartları sunan bir kampüs ve şehir, öğrencinin vizyonu ve kişisel gelişimine bir katkı sağlamamakla birlikte, öğrencide ciddi manada özgüven kaybına neden olur. Bu tarz eğitim alan öğrencilerin birçoğu mezun olduktan sonra dahi birçok işlerini ailelerinden destek ve refakat almadan yapamayan bireyler olmakta ve bu öğrenciler hayatta genellikle başarısız olmaktadır.Yurtdışında köklü üniversitelerin kampüslerinde eğitim alan öğrenciler kişisel gelişim ve özgüven açısından büyük avantajlar sağlar. Başka ülkelerden gelen öğrencilerle birlikte yaşam, yeni hobiler ve aktiviteler, birçok farklı şehir ve ülkeyi görebilme olanakları öğrencilerin hayata tam donanımlı, kendine güveni olan, bağımsız ve iş yaşamına hazır bireyler olarak mezun olmalarını sağlar. Almanya’da üniversite eğitimi alan öğrencilerimiz oturum kartlarını kullanarak Avrupa Birliği üyesi olan tüm ülkelere diledikleri zaman vizesiz seyahat edebilirler. Çok uygun ulaşım maliyetleriyle hafta sonlarını, tatillerini ve boş zamanlarını farklı ülkelerdeki arkadaşlarını ziyaret ederek ya da kendi gezi planlarını yaparak değerlendiren öğrenciler, eğitim hayatları boyunca  uluslararası bir ortamda eğitim almanın yanı sıra farklı ülke ve kültürleri yerinde görerek büyük bir özgüvene ve kültür seviyesine sahip olurlar.
Kriter: Avrupa Birliğinde Yaşama Ve Çalışma Hakkı
Yoktur!Almanya’da hazırlık eğitiminiz dışında lisans ya da master eğitimi alırken part time olarak çalışabilir, eğitim maliyetlerinize katkıda bulunabilirsiniz. Ayrıca Almanya’da eğitimini tamamladığınızda size iş bulmanız için 1 yıl verilir. Bulduğunuz işte ise 2 yıl çalışma hakkınız olur. Bu 2 yıl sürenin sonunda dilerseniz çalıştığınız firmada kariyerinizi devam ettirebilir, dilerseniz farklı bir alanda çalışmaya başlayabilirsiniz. İşvereniniz tarafından talep edilmeniz halinde çalışma izninizi kolayca alabilir, yaşamınıza Almanya’da devam edebilirsiniz.

Yurtdışında Üniversite Eğitiminin Maliyetleri

(Grafiği büyütmek için üzerine tıklayınız)

Karşılaştırmalı maliyet tablosu