Almanya’da Konaklama Seçenekleri

Almanya’da üniversite eğitimi görecek öğrenciler için kaliteli, güvenli ve ekonomik öğrenci yurdu seçeneklerinin önemi büyüktür. Bu konuda, öğrencilerimizin ve velilerinin ihtiyaçlarını ve beklentilerini çok iyi anlıyoruz.

Almanya’da barınma seçenekleri oldukça çeşitlidir ve her bütçeye uygun alternatifler sunmaktadır. Tek kişilik dairelerden, Wohngemeinschaft (WG) olarak bilinen ve paylaşımlı dairelerdeki odalara kadar birçok seçenek mevcuttur. Odaların genişlikleri genellikle 10-25 metrekare arasında değişirken, kira fiyatları oda büyüklüğüne, binanın kalitesine, bulunduğu şehre ve şehrin konumuna göre değişebilmektedir. Genel olarak, Almanya genelinde kira ücretleri 100 ile 400 Euro arasında değişmektedir.

Dönem başlangıçlarında, yurtlarda yer bulmak zorlaştığı için, rezervasyonların sömestr başlamadan uzun bir süre önce yapılması önem taşır. Kısa süreli konaklamalar için gençlik yurtları (Jugendherberge) uygun bir alternatif olabilir. Bu yurtlarda günlük ortalama 12 Euro ödeyerek kalınabilir ve çoğunda kahvaltı da sunulmaktadır.

Öğrenci yurtlarındaki 10-30 metrekarelik odaların yanı sıra, ortak mutfaklar, banyo-wc’ler, dinlenme odaları, kantin, kafe, çamaşırhane, masa tenisi salonu, müzik odası gibi olanaklar da bulunmaktadır. Ancak, sınırlı kontenjanlar ve yoğun talep sebebiyle bu yurtlarda yer bulabilmek için erken başvurmak gerekmektedir.

Tek kişilik daireler genellikle 15-40 metrekare büyüklüğünde olup, bir oda, küçük bir mutfak ve wc-banyodan oluşmaktadır. Bu dairelerin kira fiyatları genellikle 200 ile 400 Euro arasında değişir.

ELT olarak, öğrencilerimizin ihtiyaçları doğrultusunda, dil okulları veya üniversitelerine yakın yurt veya kiralık ev bulma konusunda yardımcı olmaktayız. Öğrencilerimizin barınma konusundaki tercihleri ve ihtiyaçları doğrultusunda en uygun çözümleri sunmayı amaçlıyoruz.