EDINBURGH HAKKINDA

Edinburgh, kaliteli eğitim seviyesi ve kültürel zenginliği ile “Kuzey’in Atina’sı” olarak bilinmektedir.1437’den beri İskoçya’ya başkentlik yapan bu şehir, İskoçya’nın doğusunda, kuzey denizine yakın bir konumda yer alır. Yaklaşık 470.000 Nüfusu ile ülkenin en kalabalık ikinci şehri konumundadır.

Birleşik Krallık’ta Londra’dan sonra en çok ziyaret edilen şehir Edinburgh‘tur. Şehir; temiz sokakları, benzersiz caddeleri, görkemli şatoları, anıt heykelleri, farklı yaşam tarzları ve özel mimari yapıları ile ziyaretçilerini büyülemektedir.

Harry Potter’ın yazarı JK Rowling’e, Hogwarts ve onun ünlü karakterleri için ilham veren bu şehir, ünlü yazarın kitaplarını kaleme aldığı yer olarak bilinmektedir.

EDİNBURGH TARİHİ

Avrupa’nın en güzel şehirlerinden biri olarak kabule edilen Edinburgh, klasik mimari ile ortaçağ mimarisinin buluştuğu bir şehir olma özelliği ile tarih, mimari ve güzel sanatlara ilgi duyan insanların mutlaka gezip görmesi gereken çok önemli yerlerden biridir.

Eski çağ ve modern çağın özelliklerini beraber taşıyan bu şehirdeki en eski yerleşim yeri Cramond’dur. Edinburgh Şehrinde ilk yaşam kalıntıları M.Ö. 8500’lü yıllarda bulunmuştur. Ayrıca Pentland Hill, Castle Rock ve Chaiglickhart gibi yerleşim yerlerinde tunç ve demir çağlarına ait insan yaşamına dair kalıntılar bulunmuştur.

Tarih boyunca İngilizler ve İskoçlar arasında mücadeleler yaşanmıştır. Bu çatışmalar sonucunda Edinburgh 12. Yüzyılda kendi bağımsızlığını ilan etmiştir. Buna rağmen İngilizler Edinburgh’u ele geçirme isteğinden vazgeçmemiştir. 14. Yüzyılda İskoçlara altın çağını yaşatan Robert Bruce, İngiltere ile yapmış olduğu anlaşmada İskoçların bağımsızlığı İngilizler tarafından kabul edilmiştir. Zaman ilerledikçe Edinburgh birçok savaş yapmıştır. Aldığı başarılı sonuçlar ile nüfusu her geçen gün büyümüştür. Nüfus kalabalıklaşınca insanlar yeni yerleşim yerleri kurmaya başladılar.

Endüstri Devrimi ile Edinburgh büyük bir şehre bürünmüştür. Günümüze getirmiş olduğu mimari yapıları ile insanlar Ortaçağ’da yaşıyormuş gibi hissetmektedir.

EDİNBURGH DİL OKULLARI

Edinburgh’ta dil eğitimi almak, benzer ülkelere göre yaşam koşulları ve ekonomik açıdan daha avantajlıdır. Sakin ve huzurlu bu şehirde öğrenciler daha verimli eğitim almaktadır. Türk öğrenciler genellikle eğitimde verim sağlamak adına az Türk olan yerlerde eğitim görmek istemektedir. Edinburgh’ta Türk oranı neredeyse yok denecek kadar azdır. Bu şekilde daha verimli bir eğitim süreci geçirilmektedir. Edinburgh’ta uluslararası ve butik olmak üzere birçok dil okulu hizmet vermektedir. Bu okullarda öğrenciler için yer alan çeşitli kurs türleri bulunmaktadır. Öğrenciler herhangi bir kurs programını tercih etmeden önce İngilizceyi hangi amaçla öğrenmek istediğini tespit ederek, programları bu doğrultuda tercih etmek faydalı olacaktır.

Kuruluşu 1979 yılına dayanan CES Dil Okulu, İskoçya’da Dil Eğitimi almak isteyen uluslararası öğrencilere kapılarını açmaktadır. C

İKLİM

İklimi sıcak ve ılıman olan bu şehirde, belirgin düzeyde yağışlar görünmektedir. Yılın en kurak olduğu zamanlarda bile yağışlar sık sık görülmektedir. Yazları ılıman, kışları ise kuzeyde olmanın etkisi ile soğuk ve yağışlıdır, fakat Atlantik Okyanusu’nun etkisi ile sıcaklık birazda olsa artmaktadır.

Edinburgh’ta kışları hava derecesi ortalama en yüksek 7 derece civarındayken, yazları ise 18-19 dereceye kadar çıkmaktadır. Yıllık ortalama sıcaklık ise 9 derece civarındadır.

Her mevsim bol yağış alan bu şehirde hava sürekli değiştiği için ne zaman yağmur yağacağı kestirilememektedir. Bu yüzden insanlar sürekli yanlarında şemsiye bulundurmaktadır.

EDİNBURGH'DA EĞİTİM

Edinburgh’ta kültürel zenginliğin yanında kaliteli eğitimi ile de ön plana çıkmaktadır. Şehirde bulunan 4 üniversitede 100.000 civarında öğrenci eğitim görmektedir. Bunlar arasında en eskisi Edinburgh Üniversitesi’dir. Kuruluş tarihi 1583 yılına dayanan Edinburgh Üniversitesi verdiği kaliteli eğitimle birçok kez ön plana çıkmıştır. Bunlar içinde en önemli başarısı 2010 yılında, dünyada en iyi üniversiteler arasında 9. Üniversite seçilmiştir. Bunun yanında şehirde bulunan Herriot-Watt Üniversitesi, 1966 yılında üniversite statüsü kazanmıştır. Bu üniversiteyi 1992 yılında kurulmuş olan Edinburgh Napier Üniversitesi, ardından 2007’de üniversite statüsü kazanan Queen Margaret Üniversitesi gelmektedir. Şehirde eğitim-öğretim başladığında şehir oldukça canlı ve hareketli olmaktadır.

İSKOÇ KÜLTÜRÜ

İskoçya denilince akıllara ilk olarak etek giyen erkekler gelmektedir. Erkeklerin giydiği bu ulusal kıyafete Kilt adı verilmektedir. Erkeklerin düğün, tören gibi resmi zamanlarda giymektedir. Kilti tamamlayan diğer unsurlar ise süsleme olarak giyilen kemer ve kese, alt kısımda ise bir yün çoraptır. Ayrıca erkekler bunlara ek olarak yelek, gömlek, ceket, kravat ve kurdele eklemektedirler.

Buna ek olarak geleneksel kıyafetleri ile birlikte Gayda adı verdikleri bir çalgı aleti çalınmaktadır. Gayda ilk olarak İngiliz ordusunda askeri amaç için kullanılmış, fakat daha sonra İskoç kültürüne özümsenmiştir.

İçecek olarak İskoç viskisi sadece ülkede değil, tüm dünyada meşhur olmuştur. İskoçlar için bir nevi hayat suyu olan viski 1400’lü yıllarından beri ülkenin en önemli içeceğidir. Single ve Blended olarak iki türü olan bu viskiler İskoçya’nın Glen bölgesinde üretilmektedir. Single tek bir damıthanede üretildiği için bu ismi almıştır. Blended ise birçok damıthanede üretilen viskilerin karışımı ile yapıldığı için bu ismi almıştır.

İskoç mutfağında en önemli yiyecekler doğal besin maddeleridir. Bunun en büyük nedeni ülkede birçok doğal ortamın bulunmasından gelmektedir. Bunun yanında Edinburgh’ta denenmesi gereken yöresel olarak İskoç yumurtası, yulaf lapası ve Haggis gelmektedir. İskoçya’da Türkler gibi sabah kahvaltısı çok önemlidir, bu yüzden çok zengin kahvaltı çeşitleri vardır. Ayrıca Edinburgh’ta denize kıyısı olduğu için balık çeşitleri menülerin başında yer almaktadır

GEZİLECEK YERLER

Edinburgh Kalesi
Şehrin en önemli Mimari yapıların başında gelen bu kale birçok kez istilaya uğramış, fakat fethedilememiştir. Yapımı M.S. 600 yıllarına dayanan bu kale şehri korumak amaçlı volkanik bir karayın üstene inşa edilmiştir. Edinburgh’un her yerine hakim olan kalenin tepesinden şehir kuşbakışı olarak görülebilmektedir.

Royal Mile
Edinburgh’un en işlet Caddesi olan bu yol, Edinburgh Kalesi’nden başlayıp Holyrood Sarayı’nda bitmektedir. Birçok turist tarafından ziyaret edilen bu yolda istediğiniz birçok şeyi bulmak mümkündür.

Calton Hill
UNESCO Dünya Mimari Listesi’nde bulunan bu tepe, Edinburgh’un en çok ziyaret edilen noktalardan biridir. Şehrin merkezinde yer alan bu tepede şehrin manzarasını izlemek ve fotoğraf çekmek için ençok ziyaret edilen yerlerden biri haline gelmiştir.

Royal Botanic Garden
Yeşilliği ile ünlü Edinburgh’ta bitki çeşitliliğini korumak amacı ile 1670 yılında kurulmuş olan Royal Botanic Garden’de dünyanın birçok yerinden getirilmiş on binlerce bitki türü vardır.

Scott Anıtı
 Bu yapıt gotik mimarisi ile ön plana çıkmaktadır. 1840 yılında inşa edilen bu anıt dünyanın en büyük yazar anıtı olarak bilinmektedir. Üzerinde 68 tane heykelden oluşan bu anıt Princes Street üstünde yer almaktadır.

Princess Street
Old Town ve New Town bölgelerini ikiye ayıran bu cadde Edinburgh’un merkezi caddelerinden biridir. Özel araçların girişinin yasak olduğu bu caddenin bir tarafında New Town’un mimari binalarını, diğer tarafta ise büyük bir bahçe yer almaktadır. Cadde üzerinde bulunan mağazalar turistlerin ilgi odağı haline gelmiştir.

Rosslyn Şapeli
Gotik mimarisi ile dikkatleri üzerine çeken Rosslyn Şapeli 15. Yüzyıldan günümüze kadar ulaşmış bir yapıttır. Dekoratif ögeleri ve taş işçiliği ile mutlaka görülmesi gereken yerler arasında bulunmaktadır.

İskoçya Ulusal Müzesi
İskoçya tarihini geçmişten günümüze kadar olan tüm süreçleri taşıyan birçok eser bulunmaktadır. Müzeye girişler ücretsizdir.

ULAŞIM

İstanbul Yeni havaalanından Edinburgh’a direkt uçuşlar bulunmaktadır. Bununla beraber farklı havayolları ile aktarmalı olarak ta gidilebilmektedir. Maddi açıdan aktarmalı uçuşlar daha uygun fiyata denk gelmektedir. İstanbul’dan direkt uçuş ile 4.5 saatte gidilmektedir. Alternatif olarak direkt Londra’ya gidip, buradan tren ile Edinburgh’a ulaşılabilmektedir. Merkeze 15 km uzaklıkta olan Edinburgh’a ulaşım için otobüsler veya taksi kullanılmaktadır.

NEDEN PROFESYONEL DANIŞMANLIK

Edinburgh’ta dil eğitimi konusunda profesyonel danışmanlık almak, özellikle uluslararası öğrenciler için oldukça önemlidir. İşte bazı nedenleri:

  • Edinburgh’ta birçok farklı dil okulu ve dil eğitim pogramı bulunmaktadır. ELT Yurtdışı Eğitim olarak, farklı dil okulları ve programları hakkında ayrıntılı bilgi vermekte ve öğrencilerimize en uygun seçenekleri sunmaktayız.
  • Edinburgh dil okullarının başvuru süreci oldukça karmaşıktır. Danışmanlarımız, gerekli belgelerin hazırlanması, başvuru takvimi ve diğer ayrıntılar konusunda öğrencilerimize kesintisiz destek sunmaktadır.
  • Uluslararası öğrencilerin Edinburgh’a gitmek için vize başvurusu yapması gerekmektedir. Danışmanlarımız, vize başvuru sürecinde öğrencilerimize her konuda yardımcı olmakta ve gereken belgeler hakkında en doğru bilgiyi vermektedir.
  • Edinburgh’ta dil eğitim almak başlangıç aşamasında stresli olabilir. Danışmanlarımız, şehre ve kültüre adapta olmanıza yardımcı olacak çeşitli oryantasyonlar vermektedir.

Tüm bu nedenler göz önüne alındığında, Edinburgh’ta eğitim almayı planlayan uluslararası öğrencilerin ELT Yurtdışı Eğitim danışmanlık hizmetlerinden yararlanmaları oldukça önemlidir.