ELT ile yurtdışındaki üniversitelerde eğitim alan öğrencilerimizden bazılarının görüşlerini burada bulacaksınız. Bizlerle anılarını ve resimlerini paylaşan öğrencilerimize teşekkür ederiz.

polonya'da üniversite

Ülke: Polonya

Yıl: 2023

Merhabalar,

Polonya benim ilk yurt dışı deneyimimdi ve bu yüzden oldukça heyecanlıydım. İlk gittiğimde, kimseyi tanımıyordum ve İngilizce dil becerilerim oldukça sınırlıydı. Ancak, ELT bana yalnız olmadığımı hissettirdi ve ilk andan itibaren kendimi daha iyi hissetmeme yardımcı oldu.

Polonya’nın benim için en uygun ülke olduğunu düşünüyordum ve gerçekten de beklentilerimi fazlasıyla karşıladı. Dil eğitimimden de oldukça memnunum ve hayatımda verdiğim en iyi kararlardan biri olduğunu düşünüyorum. Ayrıca, seyahatim öncesinde verdiği desteklerden dolayı Gözde Pala‘ya teşekkür etmek istiyorum.

Ömer Miran Ü.

Polonya'da üniversite

Macaristan'da üniversite okumak

Ülke: Macaristan

Şehir: Pecs

Okul: Pecs Üniversitesi

Yıl: 2022

Herkese merhaba,

Daha önce, yurtdışında üniversite eğitimi konusunda pek çok girişimim olmuş fakat bu girişimlerim farklı nedenlerden ötürü her defasında başarısızlıkla sonuçlanmıştı. Bundan dolayı yurtdışında üniversite okuma hayalimi kafamda bitirmiştim artık.

Daha sonra bir tanıdığımla sohbet ederken bana ELT Yurtdışı Eğitimi önerdi. Doğrusu, çok büyük beklentilere girmeden firmayı aramaya karar verdim. Telefonu Gülden hanım açmıştı. Tüm yaşadıklarımı anlattım kendisine. Beni dikkatle dinledi ve bazı sorular sordu. Konuya oldukça hakimdi ve merak ettiğim tüm konuları en açıklayıcı şekilde yanıtladı.

İmkansız sandığım şeyin aslında ne kadar kolay olabileceğini hissettirdi bana ve beni ofiste görüşmeye davet etti. ELT İzmir ofise gittiğimde güler yüzle, oldukça samimi bir şekilde karşılandım. Danışmanım Gülden Hanımla nasıl bir yol izleyebileceğimiz konusunda daha kapsamlı bir görüşme gerçekleştirdik. Ülke, üniversite ve bölüm alternatifleri üzerine konuştuk. Hayallerimi gerçekleştirmeme çok az kaldığını hissediyordum.

Görüşmemiz neticesinde başvuru işlemlerini başlattık. Süreç boyunca hiçbir zorluk yaşamadım diyebilirim. Gülden Hanım tüm işlemleri yakından takip etti ve her aşamada beni bilgilendirdi. Doğru yönlendirmeleri sayesinde vize işlemlerim de olumlu şekilde sonuçlanıp, uçak biletimi aldık.

Artık Pecs Üniversitesi hazırlık öğrencisiyim.

Her aşamada yanımda olan Gülden Hanıma ve ELT İzmir ofisinde çalışan tüm arkadaşlara teşekkürü bir borç bilirim.

Sevgilerimle,

M.Zübeyr Y.

Macaristan'da üniversite

almanya'da üniversite okumak

Ülke: Almanya

Şehir: Bremen

Okul: Bremen Üniversitesi (Universität Bremen)

Bölüm: Bilgisayar Mühendisliği

Yıl: 2022

Merhaba,

Ben Gizem. 2021 yılında liseden mezun oldum ve yurt dışında iyi bir üniversitede eğitim almaya karar verdim. Fakat bu elbette kolay bir karar değildi. Üniversite sınavına girdikten sonra bu kararı verdim. Üniversiteye hazırlanırken bir yandan Almanca C1 dil sınavıma da hazırlanıyordum ve 2 puanla C1 sertifikamı kaçırmam benim için büyük bir hayal kırıklığı olmuştu. Lisede aldığım 5 senelik Almanca eğitimi ve mühendislik bölümünü tercih etmem Almanya’da üniversite okumam konusunda oldukça etkili oldu.

Bu süreci nasıl sorunsuz ve eksiksiz bir şekilde ilerleteceğimi ararken ELT’yi buldum. Vakit kaybetmeden ELT Beşiktaş ofisine gittim. Yasin Bey tüm süreç hakkında beni bilgilendirdi. Zaman kaybetmeden tüm evraklarım ve gerekli olan her şey hazırlandı. Yasin Bey tüm sorularımız, kaygılarımız ile ilgilendi. Yaşayabileceğim tüm zorluklar ve uymam gereken tüm kuralları önceden öğrendiğim için bu durumlara karşı kendimi hazırladım. 1 Ocak 2022 tarihinden itibaren CASA Bremen dil kursunda B1 kuruyla Almanca dil eğitimime başladım.  Küçüklükten beri yurt dışında eğitim alma hayalim gerçekleşmiş oldu. Şimdiki tek amacım en iyi şekilde Almanca öğrenip TestDaf sınavında olabildiğince yüksek bir puan alarak üniversitede eğitimime başlamak.

Umarım Almanya’ya gelmek, hayallerine kavuşmak isteyen herkes hedefine ve hayallerine ulaşır. Bu oldukça zorlu, stresli ve yavaş işleyen bir süreç. Bu zorlu süreç için kesinlikle ELT Yurtdışı Eğitimi tavsiye ederim.

Öncelikle tüm destekleriyle yanımda oldukları için aileme çok teşekkür ederim, her şeyi onlara borçluyum. Ve Beşiktaş ELT ofisine bana bu şekilde bir hizmet sunduğu için; Yasin Bey’e her zaman yanımda olduğu, bana hep bir çözüm yolu gösterdiği ve bana her konuda destek olduğu için çok teşekkür ederim.

Sevgilerimle,

Gizem Ö.

Almanya'da üniversite

Çekya'da üniversite

Ülke: Çekya

Üniversite: Charles Üniversitesi

Bölüm: Eczacılık

Yıl: 2021

Herkese Merhaba,

Küçüklüğümden beri eczacılık okuma hayalim ELT ile gerçek oldu. Yurtdışında hangi ülkede veya hangi şehirde okumak istediğime dair fikrim yokken ELT’nin Antalya ofisi bu konuda beni yönlendirdi. Sadece bu konuda değil bu yoldaki tüm süreçte eksiksiz bir şekilde yardımcı oldular. Başvuru sürecim ELT sayesinde kolay geçti çünkü bilmediğim hiçbir şey olmadı. İsteklerimi ve hayallerimi anlattım ve Antalya ofisten Soner Bey bana seçenekler sundu. Üniversitelerin şartlarını, ne yapmam gerektiğini anlattı ve bunların sonucunda genel başarı sıralamalarında dünyanın en iyi 260., Eczacılık alanında ise dünyanın en iyi ilk 200 üniversitesi arasında yer alan Charles Üniversitesi’nin Eczacılık bölümüne başvurduk ve kabulümü aldım.

Charles Üniversitesi Eczacılık Fakültesi, Çek Cumhuriyeti’nin Hradec Kralove şehrinde yer alıyor, başkent Prag’a yaklaşık 115 km uzaklıkta ancak ulaşım tren yoluyla çok kolay. Hradec Kralove tatlı, sakin ve küçük bir öğrenci şehri. Tüm harcamamın market gideri ile sınırlı olduğunu söyleyebilirim. Otobüse binmeye bile ihtiyaç duymuyorum; her yere yürüyerek gidilebiliyorum.

Çekya’ya geldiğimde Prag Havaalanından ELT Yurtdışı Eğitimin ekibi tarafından karşılandım ve transferim gerçekleşti. Küçük bir sıkıntıda; evrak, okul veya sağlık sorunumda hep yanımda oldular.

Bu yola çıkmak isteyenler için ELT kesinlikle güvenilir bir tercih. Tüm süreç boyunca ve hala devam etmekte olan yardımlarınız ve bilgilendirmeleriniz için ELT Yurtdışı Antalya ofisine, operasyon sürecindeki tüm ekibine özellikle Soner Bey‘e teşekkür ederim.

Çağla S.

Charles Üniversitesi

almanya üniversiteleri

Ülke: Almanya

Şehir: Clausthal-Zellerfeld

Okul: Technische Universität Clausthal (Clausthal Teknik Üniversitesi)

Bölüm: Endüstri Mühendisliği

Yıl: 2020/2021

Herkese Merhaba,

Şu anda Clausthal Teknik Üniversitesi‘nde Almanca dil eğitimimi tamamlamak üzereyim ve Endüstri Mühendisliği bölümünde eğitimime başlayacağım.

Ben de çoğu insan gibi çocukluğumdan beri yurtdışında üniversite okumak istiyordum. Bunun zor olacağını da biliyordum. Ama hayallerimi bir kenara bırakmaktansa gerçekleştirmek için üzerine gitmek benim için daha iyi bir çözümdü. Öyle de yaptım. Üniversite sınavına girmeden bu kararı vermiştim ve girip kazandığım bölümden sonra da bu kararım değişmedi. Hep bir mühendis olmak istiyordum ama bu konuda iş imkanlarının kısıtlı olduğu bir ülkede olduğumuz için hayal ettiğim mesleği değiştirmem gerektiğini düşündüm. Sonradan bakınca bu karar saçma geldi ve ben de hayallerime ulaşmak için farklı bir yol izledim.

Her şeyden önce yeteneklerimizin olduğu ve mutlu olduğumuz mesleği tercih etmeliyiz. Sonuçta bütün hayatımız bu meslekten ibaret olacak. Ben de mühendisliğin zirvede olduğu bir ülkede, Almanya’da üniversite eğitimi almaya karar verdim. Hiçbir şeyin kolay olmayacağını biliyordum, bir sürü zorluk olduğunu da biliyordum ama önemli olan asla pes etmemek ve hayallerimin peşimden gitmekti. ELT ile beraber böyle bir yola girdik ve beni asla pişman etmedi. Bilmediğim pek çok şey öğrendim. İşinde çok iyi, güler yüzlü insanlar kararımda bana destek oldular. ELT Beşiktaş şubesinden Can Bey‘le her şeyi beraber hallettik. Çok fazla zorluk çıktı pandemiden dolayı: Yoğunluktan okul kabulünün gecikmesi, pandemi nedeniyle vize görüşmelerinin kapanması, geç gelen vizeler… Fakat asla pes etmedik. Can Bey de benim için hep bir B planı yaptı. Ama yedek plana gerek kalmadan her şeyin üstesinden geldik. Her zaman sorduğum sorulara cevap verdi, her anlamda destek oldu. Almanya’dan üniversite kabulü gelmesini ikimiz de aynı heyecanla bekledik. Vize görüşmesinde benim kadar Can Bey de heyecanlıydı.

Gerçekten böyle bir yolda bir danışmandan çok daha fazlasına, bir destekçiye ihtiyacınız oluyor. Beşiktaş ELT’ye bana bu şekilde bir hizmet sunduğu için ve Can Bey’e her zaman yanımda olduğu, bana hep bir çözüm yolu gösterdiği için teşekkür ederim.

Zorlu sürecin sonu güzel bitti. Umarım Almanya’ya gelmek, hayallerine kavuşmak isteyen herkes hedefine ulaşır. Bu zorlu süreç için kesinlikle ELT Yurtdışı Eğitimi tavsiye ederim.

Azra Beyza U.

Almanya'da üniversite

almanya üniversiteleri

Ülke: Almanya

Şehir: Bochum

Okul: Ruhr Bochum Üniversitesi (Ruhr Universität Bochum)

Bölüm: Makine Mühendisliği

Yıl: 2021

Merhaba,

Küçüklüğümden beri Almanya’da üniversite okuma hayalim vardı. Almanya’da iyi bir eğitim alıp iyi bir mühendis olmak hep hedefimdi. Lise eğitimimin son yıllarında Almanya’daki üniversitelere nasıl kayıt yaptıracağımı ve süreci öğrenmek için araştırmalar yapmaya başladım.
Birçok yurt dışı eğitim danışmanlık şirketini ziyaret edip bilgi aldım. ELT Beşiktaş ofisine girdiğim zaman diğerlerinden çok daha farklı olduklarını hissettim.

Almanya üniversiteleri kayıt ve vize işlemleri oldukça karmaşık ve yavaş işliyor. Ayrıca her okulun farklı koşulları ve farklı kayıt tarihleri vardı. Duruma hiç hâkim olamadığım için oldukça stresliydim. Ama Yasin Bey’le tanıştıktan sonra hiç stresim kalmadı. Kendisinin verdiği güven ve ELT Danışmanlığın profesyonelliği sayesinde oldukça kolay ve rahat bir kayıt süreci geçirdim.

Bütün belgelerimi hızlı ve eksiksiz bir şekilde hazırladık. Ayrıca Almanya’ya ilk gittiğim zaman nelerle karşılaşacağımda bana anlatıldı. Bana sadece Türkiye’deki işlemler için değil ayrıca Almanya’da da yapmam gereken bütün işlemler en küçük detayına kadar anlatıldı.

Ruhr Bochum Üniversitesi‘nde yaklaşık 6 aylık dil eğitimimi tamamlamadım ve istenilen dil yeterliliğini kanıtladım. Bu yıl itibariyle de lisan eğitimime başlayacağım. Bochum için öğrenci şehri diyebilirim. Almanya’nın bütün kentleri gibi Bochum da oldukça düzenli bir şehir. Ayrıca Bochum’un, Almanya’nın birçok tanınmış ve güzel şehirlerine de yakın olmasından dolayı farklı yerleri görmek ve gezmek oldukça kolay.

Almanya üniversite başvurum ve dil eğitimim süresince bana her konuda destek olan Yasin Bey‘e ve ELT Beşiktaş ofisine çok teşekkür ediyorum.

Övünç Cem A.

Almanya'da üniversite

almanya'da üniversite okumak

Ülke: Almanya

Şehir: Bremen

Okul: Bremen Üniversitesi (Universität Bremen)

Bölüm: Bilgisayar Mühendisliği

Yıl: 2021

Merhaba,

Ben Aybüke. Geçtiğimiz yıl, 2020’de, liseden mezun oldum. Sınava hazırlandığım dönemde yurt dışında üniversite okumaya karar verdim. Almanya’da iyi bir üniversitede eğitim almak en büyük hedefimdi. Nasıl gidebileceğimi araştırırken yolum ELT ile kesişti.

Antalya’da yaşadığım için bu yola ELT Antalya ofisi ile çıkmayı tercih ettim. Ofislerini ziyaret ederek hayallerim, hedeflerim, ihtiyaçlarım ve bütçem doğrultusunda seçenekleri değerlendirdik ve Bremen Üniversitesi için bir yol haritası çıkardık.

Gerekli başvuru ve yazışmalar yapıldı ve Bremen Üniversitesinden kabulümü aldım.
Almanca bilgim sadece A1 seviyesindeydi ve hazırlık sınıfı okumam gerekiyordu fakat Bremen Üniversitesinin Almanca hazırlık bölümü Yoktu. Danışmanım bu konuda da yardımcı oldu ve okuluma çok yakın olan CASA Bremen Dil Okuluna kayıt yaptırdım.

Bremen şehrine ve dil kursuna gelmemde ELT Antalya ofisinden Soner Bey bana her konuda yardımcı oldu. Üniversite başvurularımı yapmamda ve belgelerimi hazırlamamda daima beni bilgilendirdi. Yaşayabileceğim tüm zorluklar ve uymam gereken tüm kuralları önceden öğrendim ve böylesi durumlara kendimi hazırladım. Bu bilgiler Almanya’daki yaşamımı çok kolaylaştırdı.

Bremen’den bahsedecek olursam, buranın doğal ve tarihi güzellikleri beni çok etkiledi. Bremen’in tam bir öğrenci şehri olduğunu da söylemek isterim. Herkes çok genç ve enerjik. Parklarda ve sokaklarda her daim müzik ve eğlence var, özellikle de hafta sonları.

Casa Bremen Dil Okulu ise üniversite eğitimine beni hazırlamak için kesinlikle en doğru seçim olmuş. Geldiğimde henüz A1 seviyesindeyim ve dört ayın sonunda B2’ye başlamak üzereyim.

Her konuda ve her adımda bana yardımcı olan ELT Antalya ofisine ve özellikle de Soner Bey’e çok teşekkür ederim.

Aybüke A.

Almanya'da üniversite

Vancouver Film School

Ülke: Kanada

Şehir: Vancouver

Okul: Vancouver Film School

Bölüm: Game Design

Yıl: 2019

Herkese Merhaba,

ELT danışmanlığında vizemi aldıktan hemen sonra Kanada’ya uçtum. İki gün erken gelmiştim Vancouver’a, dinlenebilmek ve işlerimi rahatça tamamlayabilmek için. Bu iki günün ardından okulun açılış seminerine gidip oradaki insanlarla tanışıp sohbet ederek oryantasyon sürecime başladım.

Vancouver Film School‘da istediğim Game Design bölümüne geçebilmek için öncelikle Foundation yanı bölüm hazırlık programını tamamlamam gerekiyordu. Foundation programı biraz yoğun olduğundan ilk 4 ay nefes alınmayacak derece çalışıp, tonla şey öğrendim. Artık, tüm Adobe programlarına hâkim olmanın yanı sıra, fotoğrafçılık ve film direktörlüğünden tutun bir sahnede çalışmaya, çizim yapmaya, canlı model çizimlerine, 3D modellemeye, script yazmaya, video editlemeye kadar birçok şey öğrendim. Bu sırada portfolyoma koyabileceğim birçok projem olmuştu.

Okulun son dört ayında; tasırım, yazılım ve diğer tüm işlemlerini tek başına gerçekleştirdiğim bir proje hazırladım ve Digital Design bölümü plaketini kazandım. Pandemi nedeniyle son dört ay yaşam tarzımızda bazı değişiklikler oldu. Bazı derslerimiz online yapıldı. Fakat ne kadar zor olsa da hocalarım projemi oldukça beğendiler.

Vancouver Film School inanılmaz bir okul. Okulun en önemli yanlarından biri, sektördeki çoğu profesyonel ve şirketle iletişime geçip, güzel bir ağ ve çevre kurmanız olmakta. Foundation programının en büyük amacı yeteneğinizin tam olarak hangi alanda olduğunu keşfetmenizi sağlıyor. Ayrıca, kendinizi her alanda geliştirmek istiyorsanız, benim gibi diğer sektörlerde işlerin nasıl yürüdüğünü deneyimlemiş olacaksınız.

Gelelim Vancouver’a. Vancouver, Kanada’nın kıyı kentlerinden biri. Burada oldukça fazla öğrenci ve çalışan insan bulunmakta diğer şehirlere kıyasla. Oldukça yağmurlu bir iklimi var. Hatta okul size ilk gün çanta ve şemsiye verecektir, sırf bu yüzden.

Vancouver’da öğrenci olarak ekonomik açıdan sıkıntı çekmezsiniz. Devlet günlük ihtiyaçlardan vergi almıyor. Yiyecek, içecek gibi şeyler aşağı yukarı Türkiye ile aynı fiyata gelmekte.

Şimdi Vancouver Film School‘da istediğim bölümde eğitimime devam edeceğim. Benim için dönüm noktası olan böyle bir fırsatı sundukları ve bu deneyimi bana yaşattıkları için ilk olarak Soner Başkal‘a ve ELT’ye çok teşekkür ediyorum.

Şeref Batuhan G.

Vancouver Film School

ukraynada üniversite

Ülke: Ukrayna

Şehir: Odessa

Okul: Odessa Politeknik Üniversitesi

Yıl: 2019/2020

Merhaba,

Bu yıl Odessa Politeknik Üniversitesi’nde Rusça Tıp Hazırlık sınıfını tamamladım. Önümüzdeki sene Kharkiv Karazin Üniversitesi’nde Tıp eğitimime başlayacağım.

ELT Yurtdışı Eğitim ile internetten tanıştım. Daha önce hiç yurt dışına çıkmamış biri olarak çok kaygılarım vardı. Daha sonrasında evraklarımda bir takım sorunlar çıksa da danışmanım Zülal Hanım gerek evraklarımı tamamlama sürecinde gerek vize kayıt işlemlerimde gerçekten çok yardımcı oldular ve okul döneminde, sonrasında da hep iletişim halinde olduk. Başlangıçta okul seçiminde bile çok kararsızken yine onların sayesinde doğru tercihle çok güzel başarılı bir hazırlık dönemi geçirdim.

Ukrayna’ya geldiğimde de hala endişem azalsa da devam ediyordu. Oradaki danışmanlarım da hava alanından karşılamadan itibaren, okul evrak işleri, yurtta konaklamam, hatta sağlık sorunlarında bile her konuda her zaman bize yardımcı oldular. Konu danışmanlık ve özellikle yurt dışı eğitim olunca gerçekten insan gerçekten çok ince eleyip sık dokuyor. ELT Yurtdışı Eğitim gerçekten güvenilir bir tercih. İçiniz rahat olsun. Kendinize inandığınız zaman gerçekten aşamayacağınız hiçbir sorun yok. Yeni kayıt yaptıran veya yaptıracak olan herkesin umarım yolu açık ve başarılı olur.

Bu süreçte yardımlarını eksik etmeyen Zülal Hanım‘a, Ukrayna’da tüm danışmanlarıma ve tüm ELT Yurtdışı Eğitim ekibine teşekkür ederim.

Pelin K.

Ukraynada Üniversite

ukraynada üniversite

Ülke: Ukrayna

Şehir: Kharkiv

Okul: V.N Karazin Kharkiv National University

Yıl: 2019/2020

Merhaba,

V.N Karazin Kharkov National University’de hazırlık öğrencisiydim. Bu yıl hazırlık eğitimimi tamamladım. Ukrayna’da üniversite okumak için Kharkov’a ilk geldiğimde tereddütlerim vardı; bilmediğim bir ülke ve bilmediğim bir dil vardı ortada. Bu düşüncem kısa bir süre son buldu çünkü ELT Yurtdışı Eğitim her ihtiyacım olduğunda ve her başım sıkıştığında bana yardımcı oldu.

Okul ve diğer resmi işlemlerde hiçbir sıkıntı yaşamadım. Oturum iznim, evraklarım hepsi kusursuz ve sorunsuz bir şekilde tamamlandı.

Bu pandemi sürecinde Türkiye’de olduğum için ve Ukrayna’ya gidemediğim için ev arkadaşlarımla beraber evden çıkartıldık. Ne yapacağımızı bilmiyorduk o sıra danışmanımı arayarak durumumu söyledim ve eşyalarımızı sorunsuz ve güvenli bir şekilde taşıdılar ve evden çıkmamıza yardım ettiler.

Bu yıl Türkiye Cumhuriyetinin bize sunmuş olduğu yatay geçiş imkanı ile Türkiye’ye geçiş yapmayı düşünüyorum. Bunun için gerekli evrakları Ukrayna’ya gitmeme gerek kalmadan, danışmanım benim yerime halledeceğini söyledi. Bu da bana “iyi ki ELT” dedirtti.

Her şey için onlara çok minnettarım ve çok teşekkür ederim. İlgili olmaları benim orada ikinci bir ailem olmaları beni çok mutlu etti.

İlgileri ve alakaları sorunlarımı hemen halletmeleri, bana Ukrayna’da okumak istiyorum diyen herkesi gönül rahatlığı ile ELT’ye yönlendireceğim.

Herşey için çok TEŞEKKÜR EDERİM.

Saygılarımla,

Saba A.

Ukraynada Üniversite

ingiltere'de üniversite

Ülke: İngiltere

Okul: University of Southampton

Şehir: Southampton

Bölüm: Chemistry with Science Foundation

Yıl: 2019/2020

Merhaba,

Southampton Üniversitesinde Fen Hazırlık öğrencisi olarak bu yazıyı yazıyorum. Yurt dışı üniversite başvurusu konusunda geç kalmama rağmen Soner Bey‘in başvuru sürecinde çok yardımcı olması, gerek mail üzerinden gerek telefonla iletişim kurarak başvuruda gereken evrak ve formların tümünü gitmek istediğim üniversitelere yönlendirip üniversite seçimimi yaparken tavsiyeleriyle yol göstermesi sebebiyle ELT’nin iyi bir seçim olduğunu düşünüyorum.

ELT Yurtdışı Eğitim’e gitmeden önce İngiltere’de üniversite okumak için başvuruda yardımcı olmaları için gittiğimiz başka yurt dışı danışmanları başvuru sürecindeki her adımdan ücret talep edeceklerini söylediklerinde ailecek başvuru sürecinin sadece manevi değil maddi de büyük bir yük olacağını düşünmüştük. Bu sebeple ELT’nin süreç boyunca ücret talep etmemesi ve ücret talep etmemesine rağmen her adımda yanımızda olması hem benim hem de ailemin omuzlarındaki yükün hafiflemesini sağladı. Bu anlamda da bizim için diğer firmalar arasında profesyonel olarak ön plana çıktılar.

Southampton Üniversitesi‘nin akademik ve sosyal olanaklarından bahsetmeden önce yurt dışında üniversite okumanın bana pek çok şey kattığını ve üniversite hayatını yurt dışında geçirmeyi kararlaştıran insanlara da pek çok şey kazandıracağını düşündüğümü belirtmek istiyorum. Bu artılara örnek olarak yurt hayatı, kendi ayakları üzerinde durabilmeyi ve sorumluluk almayı bana en iyi şekilde öğreten şey oldu diyebilirim. Farklı bir ülkede yaşamak ve farklı insanlarla iletişim kurabilme becerisi geliştirmekse bana önüme çıkan zorluklarla başa çıkabilme ve alışık olmadığım durumlara adapte olma yeteneği kattı. Southampton’da bu sene yurtta kaldığım süreç boyunca mutfağı paylaştığım insanlarla yeni dostluklar kurup yeni kültürler öğrendim ve kendi kültürümü başka insanlara tanıtma şansını buldum. Türkiye’den getirdiğim çaydanlıkta çay demleyip dünyanın farklı yerlerinden gelen öğrencilere birlikte çekirdek çitlerken bu deneyimi ancak yurt dışında okursam yaşayabileceğimi düşündüğümü hatırlıyorum.

Üniversitedeki eğitim kadrosu bu sene boyunca akademik olarak çok yardım etti ve lisedeki bilgilerimi tamamlamamı sağladı. Dersine girdiğim profesörlerin hepsi alanında bilgili ve bilgilerini paylaşmak konusunda çok hevesliler. Sık sık derste işlenen materyali ne kadar anladığımızı ölçerek anlamadığımız kısımların üzerinden geçiyorlar.

Şehirden bahsetmek gerekirse, Southampton 250 binlik nüfusuyla küçük bir yer olmasına rağmen şehirde büyük bir alışveriş merkezi, pek çok büyük market hatta IKEA bile var. Bu nedenle ihtiyacım olan şeyleri rahatça bulabiliyorum. Okulun yurduna yerleştiğiniz zaman Unilink denilen otobüs hizmetinden bedava olarak faydalanmanızı sağlayan bir otobüs kartı veriyorlar. Unilink hizmetinin şehrin her yerine uzanan hattı olduğu için gitmek istediğim yere yurdun hemen karşısındaki otobüs durağından binerek kolayca gidebiliyorum. Yaşam masraflarım ailemi maddi anlamda sıkıntıya sokacak dereceye hiçbir zaman çıkmıyor, çünkü öğrenci bütçesine hitap eden pek çok restoran ve market var ve buna ek olarak pek çok mekânda Southampton Üniversitesinde okuduğuma dair okul kartımı gösterdiğimde indirim alabiliyorum. Üniversite içerisinde öğle yemeğini 10 poundun aşağısında ücretlerle yiyebileceğiniz restoranlar ve kafeler var. Southampton üniversitesinde okumaktan çok memnunum ve bana pek çok şey kattığını düşünüyorum bu sebeple İngiltere’de üniversite okumak isteyen öğrencilere burayı öneriyorum. Özellikle yeni yapılan laboratuvar ve araştırma merkezini göz önünde bulundurarak fen alanında kariyerini devam ettirmek isteyen insanlara burayı tavsiye ediyorum.

İngiltere’den selamlar.

Zeynep S.

yurtdışı üniversite eğitim

Lambton College

Ülke: Kanada

Şehir: Toronto

Okul: Lambton College

Program: Construction Project Management

Yıl: 2019

Merhaba,

Kanada'da Üniversite İnşaat mühendisi olarak mezun olduktan sonra eğitimimi bir üst seviyeye çıkarma isteğim dolayısıyla yurt dışı eğitim imkanlarını araştırmaya başladım ve bu süreçte ELT Beşiktaş ofisi ile tanıştım.

Benim için zor ve heyecanlı geçen süreçte Soner Bey ve iş arkadaşları işlerimi çok kolaylaştırdı. Vize işlemlerinden okul kaydına her şey çok hızlıydı. İlk başta zorlanacağımı düşünürken geldikten sonra farkettim ki öğretmenler gerçekten öğrencilere değer veriyor ve öğrenmek isteyen herkese kolayca bir şeyler katabiliyorlar. Toronto yaşam masrafları olarak ucuz bir şehir, kira dışında. Bütçenizin büyük bir kısmını konaklama için ayırmanız gerekiyor ama onun dışındaki ihtiyaçlar son derece ucuz ve ekonomik.

Toronto’ya gelmeyi düşünen öğrencilere tek tavsiyem, soğuğu kabullenmeleri. Kanada’da üniversite eğitimi almak isteyenler için Toronto ve Kanada’nın mükemmel bir seçim olduğunu söyleyebilirim.

İsmil B.

Lambton College

viyana'da üniversite

Ülke: Polonya

Şehir: Varşova

Okul: Varşova Teknik Üniversitesi

Yıl: 2019/2020

Merhabalar,

ELT Yurtdışı Eğitim sayesinde şu an Polonya’da Varşova Teknik Üniversitesi İngilizce hazırlık öğrencisiyim. Size buradaki ve aynı zamanda buraya gelmeden önceki yaşamış olduklarımı iyisi ve kötüsüyle anlatmaya çalışacağım.

Her şey Polonya’ya gitmeye karar vermem ile başladı. Türkiye’de zaten hali hazırda okuduğum bir bölüm vardı (Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Nanoteknoloji Mühendisliği ikinci sınıf) ve yurtdışında üniversite eğitimi alma kararımdan sonra Polonya’ya gitmeye karar verdim ve o sırada ELT ile tanıştım. ELT İzmir ofisinden danışmanım olan Pembe Hanım bana her şeyi olabildiğince anlatıp adım adım süreci açıkladı ve gerçekten güzel bir iletişim oldu aramızda. Diğer şirketlerle konuşmuş olamama rağmen uzun yıllardır Polonya üniversitelerine öğrenci yerleştirmiş olmaları ve konuya fazlasıyla hakim olmaları sebebiyle bana en çok güven veren kurum ELT oldu. Tüm zaman su gibi akıp gitti ve vize işlemlerin de sonuçlanmasından sonra artık gitme zamanım geldi ve Polonya yolculuğum başladı.

Kutel A.

Devamını okumak için tıklayınız

Polonya üniversite

almanya yurtdışında üniversite

Ülke: Almanya

Okul: Bremen Üniversitesi (Universität Bremen)

Şehir: Bremen

Yıl: 2019/2020

Merhaba,

Almanya’da yaklaşık bir ayı geride bırakmış biri olarak belirtmeliyim ki keşke çok daha önce gelseymişim hissini gün geçtikçe daha fazla yaşıyorum. Buraya gelmek, Almanya’da üniversite eğitimi almak yaklaşık dört sene aklımda olan fakat gerek maddi olarak gerekse dönemin eğitim sisteminin beni ittiği yanlış yönlendirmeler sonucu bir süre ertelemek durumunda kaldığım hayalimdi. Şu an hayalim olan Almanya’da üniversite eğitimime çok az kaldı. Çok az kaldı çünkü henüz Almanya Düsseldorf’ta bir yabancı dil okulunda Almancayı olabildiğince en üst seviyede öğrenme çabası içerisindeyim.

Peki, ben buraya nasıl geldim? Tabi ki kolay olmadı. Benim durumum yurtdışında eğitim almak isteyen diğer arkadaşların durumundan bir tık farklıydı. Vize sürecinde ne kadar zorlansak da başta ELT İzmir şubesinden danışmanım Pembe Hanım‘ın yardımıyla ve kendi çabamla bir ekip işi misali çalışmamızı yaptık. Bizden istenen belgeleri tamamladık ve vizemi aldım. Mutlu son…

Şimdi kafamdaki tek düşüncem Almancayı çok iyi bir şekilde öğrenmek ve TestDaf sınavından olabildiğince yüksek bir puan alarak üniversitede eğitimime başlamak. Almanya’da dil eğitimimi tamamladıktan sonra Bremen Üniversitesi iletişim ve medya bölümünde lisans eğitimime başlayacağım.

Burada hayat nasıl size şöyle anlatayım; bir üniversitede öğrenciyseniz hayat çok daha kolay. Öğrenci olduğunuz takdirde aylık öğrenci kartlarını alarak tüm toplu taşıma araçlarından sınırsız ve ücretsiz bir şekilde faydalanabilirsiniz. Aynı zamanda hafta sonları ve hafta içi de akşam yediden sonra yine aynı şekilde yanınızda bir arkadaşınızla ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. Peki, illa üniversite mi okumamız lazım, tabi ki hayır yine ELT yurtdışı eğitimi ve Pembe Hanım sayesinde kaydımı yaptığım Almanca kursundan aldığım belge ile de bu öğrenci kartını almış ulaşımımı sorunsuz bir şekilde gerçekleştirmekteyim.

Sözü daha fazla uzatmadan başta Pembe Hanım olmak üzere İzmir ELT’ye, buraya gelmemde emeği geçen herkese çok teşekkürler. Yurtdışında eğitim almak isteyenlere naçizane tavsiyem şu ki;

HAYALLERİNİZİ ASLA VE ASLA ERTELEMEYİN…

Alihan T.

Almanya'da üniversite

viyana'da üniversite

Ülke: Polonya

Şehir: Varşova

Okul: SWPS (Varşova Sosyal Bilimler Üniversitesi)

Yıl: 2019/2020

Merhaba,

Lise yıllarımdan beri okumak istediğim psikoloji bölümüne o zamanki sistem ve seçmiş olduğum alan yüzünden dahil olamamıştım. Hayatımı başka bir yönde devam ettirdim. Belli bir noktaya geldikten sonra yeniden başlamaya ve yurtdışında eğitim almaya karar verdim. Kolay bir karar değildi ve bilmediğim çok şey vardı.

İnternet araştırmalarımda ELT Yurtdışı Eğitim’e rastladım ve yüz yüze görüşüp bilgi almak için İstanbul Kadıköy şubelerine gittim. Koray Bey ilgisi ve güler yüzlülüğüyle ağırladı beni. Neler yapabileceğimi, seçeneklerimizi masaya koyduk. Her şeyi artısıyla eksisiyle anlattı. Önemli olan beni herhangi bir yere göndermek değil, bana uygun, mutlu olabileceğim bir yerde olmamı sağlamaktı. Bu samimiyeti ve güveni bana verdiği için kendisine minnettarım.

Görüşmelerimiz sonucu Polonya’da üniversite eğitimi almaya karar verdim ve Psikoloji alanında en iyilerden biri olan SWPS’de karar kıldık.

Varşova’ya geldiğimde hava alanında karşılandım ki bu ilk kez geldiğiniz bir ülke için çok önemli. Yeni sim kartım ben gittiğimde hazırdı. Öncesinde ayarlamış olduğumuz konaklama yerine gittik ve ben bir dakika bile endişe duymadan yaşayacağım yere güler yüzlü bir eşikle gelmiş oldum. Türkiye’de bana vaad edilen her şeyle belki daha bile fazla haliyle karşılaşmış olmam çalışan herkese saygımı ve sevgimi artırdı. Burada da danışacağım insanların olması bana büyük bir rahatlık veriyor.

Koray Bey, ELT Yurtdışı Eğitim ve yeni hayat umutlarım sayesinde Varşova’da SWPS Üniversitesi’nde İngilizce hazırlık sınıfındayım ve seneye yıllardır hayalim olan psikoloji bölümünde okuyor olacağım.

Her şey için içten teşekkürler.

Ezgi B.

yurtdışı üniversite eğitim

ingiltere'de üniversite

Ülke: İngiltere

Okul: Kings Colleges – Foundation

Şehir: Londra

Yıl: 2019/2020

Merhaba,

Yurtdışında üniversite eğitimi almak için araştırmalarıma başladıktan sonra ilk olarak ELT Yurtdışı Eğitim Beşiktaş ofisini ziyarete gittim. Danışmanım Soner Bey ile tanıştık ve sorularım hakkında fazlasıyla yardımcı oldu, gerekli görüşmeleri yaptıktan sonra İngiltere’de üniversite eğitimi için Kings Education’da bana en iyi programı sundular. IELTS sınavından ihtiyacım olan puanı alarak İngiltere yoluna koyuldum.

Kings Education İngiltere’de birçok bölgede eğitim veriyor. Son derece kaliteli güler yüzlü çalışanları aynı zamanda ve sıkı ve düzenli bir eğitim kurumu. Öğrenciler ile yakından ilgileniyor ve her türlü konuda çözüm buluyorlar.

Ben Kings’in Londra Beckenham bölgesinde bulunan Kings okulunda eğitim alıyor, Penge bölgesindeki öğrenci yurdunda kalıyorum. Yurt gayet iyi ve okula sadece 15 dakika yürüyüş mesafesinde. Londra, yaşam maliyetleri konusunda pahalı bir şehir olarak bilinse de aslında öğrencilerin rahatlıkla yaşayabileceği bir bölge. Öğrenciler için her alanda pek çok kolaylık sunuluyor. Günlük yemek masrafım ortalama 10-15 GBP arasında. Öğrenci için ulaşım kartları mevcut. Otobüs 1.20 GBP.

İngiltere’nin gelecek hedeflerime ulaşmam için en doğru ülke olduğunu düşünüyorum. Hem İngilizcemi geliştirmek hem de kaliteli bir eğitim almak için gerekli tüm imkanlara sahip.

Yurtdışında üniversite eğitimi düşününlere kesinlikle İngiltere’yi öneririm.

Londra’dan sevgilerimle.

İbrahim A.

ingiltere'de üniversite eğitim

Almanya'da üniversite eğitimi

Ülke: Almanya

Şehir: Bremen

Okul: Bremen Üniversitesi (Universität Bremen)

Yıl: 2019/2020

Merhaba,

Almanya Bremen’den, Rathaus’un önünde kahvemi yudumlarken, hepinize selamlarımı iletiyorum.

Yurtdışında üniversite okumak ve yaşamak her zaman için hayalimdi. Hem kültürel, hem finansal, hem Avrupa’da üniversite bağlamında tercihim Almanya oldu. İlk başta işleri tek başıma yürütebileceğimi düşünmeme rağmen bilmediğim çok şey olduğunu farkettim. Üstelik bu işlerin deneyim gerektirdiğini anladım ve samimi olmak gerekirse evrak işleri ile çok fazla uğraşmak istemedim.

Almanya’da üniversite eğitimi konusunda araştırmalar yapmaya başladım ve ilk olarak yaşadığım şehirde şubesi bulunan ELT Yurtdışı Eğitim’e rastladım. Hiç vakit kaybetmeden ELT Sakarya ofisten Gamze Hanım ile bir görüşme ayarladılar. İlk adımımı atmış ve en büyük hayalimin gerçekleşeceğine inanmaya başlamıştım; görüşmem iyi geçmiş, neler yapmam gerektiği kafamda oturmuştu.

Sürecin ilk aşaması olarak Almanca kursuna yazıldım. Kafam rahattı; sadece bana ne yapmam gerektiğini söyleyecekler ve ben de yapacaktım. Heyecanım artıyordu, gün saymaya başlamıştım. Evrak hazırlama aşamasında bana söylenenleri gerçekleştirip Gamze Hanımın yönlendirmeleri doğrultusunda hareket ederek, son aşamaya geldik ve Almanya vizesini kolayca aldım. Açıkçası o vizeyi aldığımdaki mutluluk ve özgürlük hissini hiçbir şekilde tarif edemem, duygu birikimini betimlemek gerçekten zor. Başarmışlık hissinin vermiş olduğu mutlulukla havayolu firmasının internet sitesine girdim ve bir uçak bileti satın aldım. Evet, artık gidebilirdim. Hala hayal gibi gelmesine rağmen başarmıştım.

Havalimanına geldiğimde inanılmaz heyecanlı idim. Sonuçta 2-3 saat sonra, uçaktan dışarı adımımı attığım anda bambaşka bir düzen beni bekliyordu; çok farklı bir kültüre, değişik bir ülkeye ayak uyduracaktım.

Almanya’daki ilk haftamda buranın tadına çıkarmaya kararlıydım. Bir turist gibi gezdim ve kültürlerini tanımaya, buraya ayak uydurmaya çalıştım. Şu an buradaki dördüncü ayım ve hemen hemen düzenimi oturttum. Artık farklı sulara yelken açmak için hayallere daldım ama aynı zamanda da sorumluluklarımı yerine getiriyorum. 18 sene ailemle birlikte yaşamış bir genç olarak artık farklı bir ülkede tek başıma hayatımı sürdürmem gerekiyordu ve şu anda her şeyin başarılı olarak ilerlediğini belirtmek isterim.

Her şeyde olduğu gibi bunun da elbet zorlukları var ve her şey öz güveniniz ile alakalı. Kendinize güvendiğiniz sürece her şey daha da kolaylaşıyor, bazı şeyleri deneyimleyerek öğreniyorsunuz.

Eğer hayallerinizi yurtdışında okumak süslüyorsa, durmanız için hiçbir sebep yok çünkü burası hayalleriniz kadar güzel 🙂

Sevgilerimle

Mert Can K.

yurtdışında üniversite eğitimi

ingiltere'de üniversite

Ülke: İngiltere

Şehir: Bournemouth

Okul: Bournmemouth University – Genetik Mühendisliği ve Biyoteknoloji

Yıl: 2019/2020

Merhaba,

İngiltere’de ilk ayım sonlanırken tecrübelerim hakkında konuşabilecek kadar zaman geçtiği kararını verdim. Bu ilk ay, düşündüğümden çok daha hızlı geçti. Türkiye’de hakkında konuşurken çok sorun çıkacak dediğimiz birçok konu kendiliğinden çözüldü. Arkadaş edinmek zor olur derken hiç tanımadığım insanlar beni kendi planlarına davet etmeye başladılar. Okulda dil ve eğitim şekli değişiminden dolayı sorun çıkabilir derken bütün eğitmenler (öğretmenden daha çok araştırmacı oldukları için eğitmen kelimesini tercih ediyorlar) “istediğiniz zaman gelin, eksikliklerinizi giderelim” dediler. Birkaç tarif daha öğrenip öğünlerime can katarsam eksik birşey kalmayacak gibi geliyor.

Burada yaşadığım kolaylıkların Türkiye’de geçirdiğim stresli günlerin karşılığı olduğunu düşünüyorum. Gerek benim sorumsuzluğum, gerek okul ile ülkeler arası kurmaya çalıştığımız iletişim yüzünden (ve stres yapmaya meyilliliğimden) sürekli bir panik halindeydim. Sağ olsunlar ELT hiçbir zaman elimi bırakmadı. Her adımımda yanımdaydı. Bu nedenden dolayı Koray Bey ve Soner Bey‘e özellikle bir teşekkür etmek istiyorum. Burada olmamda onların payı çok büyüktür.

Eğer sizin de hayallerinizi yurtdışında kovalama planlarınız var ise, İngiltere’de üniversite okumak istiyorsanız, sakın korkmayın. ELT gibi bir kurum yanınızda iken ne isterseniz yaparsınız.😊

Bora K.

ingiltere'de üniversite eğitim

macaristan üniversiteleri

Ülke: Macaristan

Şehir: Pécs

Okul: Pécs Üniversitesi (English Studies- Master)

Yıl: 2019/2020

Merhabalar,

Maltepe Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği bölümünden mezun olduktan sonra üniversite yıllarım süresince hayalini kurduğum yüksek lisansa başvurmak için araştırmalar yapmaya başladım. Mezun olduğum bölümden de kaynaklı olarak yüksek lisansımı yurtdışında yapmak istiyordum fakat süreçler bana çok karmaşık görünüyordu ve tam olarak ne yapmam gerektiğini bilmiyordum. Mezun olduktan sonra bir yıl ara vermeyi ve süreçleri öğrenmeliyim diye düşünürken ELT ile tanıştım. Bilgi almak amaçlı gittiğim ilk görüşmede başvuru tarihlerini kaçırdığımı sanıyorken gidebileceğim üniversiteler olduğunu öğrendim. Bunlardan biri de şu an bulunduğum Macaristan’ın belki de en güzel şehrinde olan Pecs Üniversitesi’ydi. İlk görüşmede imkânsız olduğunu düşünmeme rağmen ELT çalışanları ve Caner Bey’in sabrıyla ve aşırı uğraşları sonucunda üniversite kabulünü aldım. Çok zorlu bir süreçten geçtiğimi söylemem daha doğru olur sanırım çünkü çok az bir vaktim ve yapmam gereken çok şey vardı bir de üstüne türlü aksiliklerle karşılaştım yine de Caner Bey’in tüm sorularıma ve şüphelerime rağmen beni her konuda sakinleştirmesi ve tüm detaylarıyla sorularıma cevap vermesi beni daha da heveslendirdi. ELT ile yolum kesişmemiş olsaydı, yurtdışında yüksek lisans hayallerim sadece hayal olarak kalırdı dersem söylemeye çalıştıklarımı en güzel şekilde ifade etmiş olurum diye düşünüyorum.

Macaristan’a ilk geldiğimde yaklaşık olarak 4 gün kadar Budapeşte’de kaldım. Bu 4 günlük süreç içerisinde ELT servis sağlayıcısı her konuda yardımcı olmak ile kalmadı ve aynı zamanda şehrin tarihi, gidebilecek yerleri ve şehirleri de tüm detaylarıyla aktarmaya çalıştı. Burada olacağım süre içerisinde hayatımı kolaylaştırmak adına yapmam gerekenler hakkında oldukça fazla bilgi edindim ve döviz gibi küçük işlemler de dahil olmak üzere tüm işlemler de yardımcı oldular. Macaristan’a ilk geldiğim de bile şüphelerim olmasına rağmen dürüst olmak gerekirse en ufak bir sorun dahi yaşamadım bunun yanı sıra inanılmaz güzel zaman geçirdiğimi söylemem gerek.

Üniversitenin olduğu Pecs şehrine geldikten sonra beni karşılayan ELT servis sağlayıcıların beklentimin çok üstünde yardımcı olmaları ile tüm bürokratik işlemleri de kolayca halletmiş oldum. Okul, oturum izni, öğrenci kartı başvurusu, banka hesap açımı vb. hiçbir işlemde zorluk yaşamadım hatta beklediğimden çok daha kolay oldu bile diyebilirim.

Şehre gelince, başkentten Budapeşte’den sonra Pecs çok daha küçük bir şehir olmasına rağmen tam bir ‘’öğrenci şehri” demek çok doğru olur. Gerek hayat pahalılığı gerek imkanlara ulaşım şekli olsun her şey o kadar olması gerektiği gibi ki. Pecs Üniversitesi birçok uluslararası öğrenciye ev sahipliği yaptığından dolayı hem farklı kültürlerden insanlarla tanışma fırsatı hem de bu kültürleri öğrenme fırsatı yakalıyorsunuz. Fakültelerin konumu, profesörlerin her konuda bizlere yardımcı olmaya ve detaylı açıklamalar yapmaya çalışması ve öğrenci ofislerinin işlerinizi en hızlı biçimde hallediyor olması da en önemli faktörlerden bazıları. Şehrin özellikle öğrenci olanlar için kolay ulaşım ve yaşam şartları sunması da en büyük avantajların içerisinde. Zorluk çekmeden eğitiminize devam ederken bir yandan da birçok aktiviteye katılabiliyor (tiyatro, sinema, gece hayatı ve tarihi geziler vb.) ve diğer ülkeleri gezebiliyorsunuz ki bence bu en önemli konulardan biriydi çünkü olabildiğince başka ülkeler, kültürler ve insanlar görmek insanı hem değiştiriyor hem de ufkunu ve bakış açısını değiştiriyor.

Çok daha fazla ayrıntı vermek isterdim fakat gerçekten gelip görmedikten sonra anlatacağım her şey eksik kalabilir. Şu anda Pecs Üniversitesi’nde English Studies üzerine yüksek lisansımı yapıyorum ve gönül rahatlığı ile şunu söyleyebilirim ki dil kursları/üniversite/yüksek lisans vb. programlardan herhangi birini düşünüyorsanız ELT Yurtdışı Eğitim kurumu sizin için en iyi seçenek olacaktır. Özellikle Caner Bey ve Zülal Hanım‘ın sizler için ellerinden gelenin fazlasını yapmaya çalışıyor ki yapıyorlar da. Bana bu fırsatı sundukları için onlara ne kadar teşekkür etsem az kalacaktır.

Öğrenmeye ve gelişmeye asla ara vermeyin, sevgiyle kalın..

Özlem D.

macaristan tıp eğitimi

ukraynada üniversite

Ülke: Ukrayna

Şehir: Odessa

Okul: Odessa Politeknik Üniversitesi / Rusça Hazırlık Eğitimi

Merhaba, ben Hilal. 😊 ELT Yurtdışı Eğitim sayesinde, bir kaç adım da olsa, hayallerimi gerçekleştirme yolunda ilerliyorum. Çevremdekiler, yurtdışında üniversite kararını verirken bazı tereddütlerini dile getirdiler.

Bir bayan olduğum için, ailemden ve arkadaşlarımdan uzak kalmanın zorluğuna dayanamayacağım, kısa bir süre sonra pes edip, geri döneceğim düşüncesine sahiplerdi. Fakat çevremdekilerin bu düşüncelerini boşa çıkardım. Bunu, öncelikle aileme daha sonra ELT’ye borçluyum. Umarım sizler de hayallerinizi gerçekleştirme yolunda tereddüt yaşamadan ilerlersiniz.

Teşekkürler… 😊😊😊💕

Hilal Rümeysa T.

Ukraynada okumak

Almanya'da üniversite eğitimi

Ülke: Almanya

Şehir: Bremen

Okul: Bremen Üniversitesi (Universität Bremen)

Merhabalar,

Lise son sınıfta karar verdiğim lisans eğitimimi Almanya’da tamamlama isteğim beni şu an Bremen Üniversitesi‘nin hazırlık eğitiminde bulunduruyor. Eğitimime bir başka ülkede devam etme kararı benim için zor ve heyecanlı bir süreçti fakat hayatta çoğu zaman tercihlerimiz doğrultusunda heyecanlanırız. Sanırım bu heyecanlar ve irili ufaklı korkular bu sürecin süsü sayılıyor yaşamaya başlayınca.

Almanya’da üniversite eğitimi konusunda ilk başlarda zorlanacağımı, dahası gerek dil gerek adaptasyonu gerekse evraksal bir takım süreçlerin beni zorlayacağını biliyordum ki bunları göze almıştım. Bu da benim sürecimi daha sağlıklı geçirmeme sebep oldu. Üstelik daha önce sık sık Bremen’e seyahat etmiş olmam bana pek de yabancılık çektirmedi.

İki aydır Bremen’deyim ve Bremen tam bir öğrenci şehri diyebilirim. Dil öğrenmek bu sürecin en keyifli yani bence. Şimdi artık istediğim şehirde yaşamanın ve istediğim üniversiteyi kazanmanın keyfini yaşıyorum.

Bu süreçte bana destek olan aileme çok şey borçluyum. Ardından tüm bu süreçte bana fazlasıyla yardımcı olan ve benimle birlikte süreci yaşayan eğitim danışmanım Koray Bey ve ELT ekibine çok büyük teşekkürler ederim.

Viele Grüße aus Bremen!

Berivan P.

yurtdışında üniversite eğitimi

viyana'da üniversite

Ülke: Polonya

Şehir: Varşova

Okul: School of Form (Endüstriyel Tasarım)

Yıl: 2018/2019

Merhaba,

Poznan School of Form’da bu sene İngilizce hazırlık eğitimi alıyorum ve umarım seneye de endüstriyel tasarım okuyacağım. Size ELT sayesinde gerçekleştirdiğim yurtdışı eğitim serüvenimden biraz bahsedeyim; ben lise eğitimim boyunca çizim eğitimi aldım çünkü liseye başladığım yıl üniversitede endüstriyel tasarım bölümü okumayı kafama koymuştum. O zamanlar hedefim Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nden başka bir yer değildi ve oraya da yetenek sınavı ile giriş yapılıyordu. Ben 12. sınıfın başında iken YÖK yetenek sınavını endüstriyel tasarım ve iç mimarlık bölümleri için kapattı ve Matematik-Fen puan türünden sınava girilmesini şart koştu. Maalesef lise hayatım boyunca istediğim bölüm olan endüstriyel tasarıma yetenek sınavı ile gireceğimi düşündüğüm için lisedeki bölümümü Türkçe-Matematik puanı türünden seçmiştim. Bu değişiklik benim için çok kötü olmuştu tam anlamıyla.

“Ne yapacağım” diye düşünürken, gittiğim resim kursunda çok sevdiğim ve kendini çok iyi bilen bir arkadaşım bana “Neden yurtdışında şansını denemiyorsun?” dedi ve ben de yurtdışında endüstriyel tasarım eğitimi araştırmalarıma başladım. Araştırmalarım sonucunda ELT’yi buldum, danışmanlarım Cenk Bey ve Selen Hanım bana çok yardımcı oldular, yeteneklerimi, ideallerimi ve isteklerimi dinledikten sonra bana Polonya’da tasarım üzerine eğitim veren en iyi okullardan Poznan School of Form‘u önderdiler, okul hakkında detaylıca bilgilendirdiler. Eğitim almak istediğim okulu bulmuş ve kararımı vermiştim, başvurumu yaparak işlemlerimi başlattım.

Başvuru süreci, ödemeler, vize süreci, konaklama ayarlanması, yolculuk organizasyonu derken Polonya’da havaalanında karşılandım ve Poznan şehrine gelişim, banka kartı, sim kart, okul kaydı ve en zor kısım olan oturum kartı başvurusu gibi işlemlerimin tümü göz açıp kapatıncaya kadar halledildi. Polonya’daki bütün işlemlerimi ve sorunlarımı ELT partnerleri burada yerinde hallediyor.

Ekin Tuna E.

yurtdışı üniversite eğitim

viyana'da üniversite

Ülke: Polonya

Şehir: Varşova

Okul: Varşova Üniversitesi (Foundation – Bölüm Hazırlık)

Yıl: 2018/2019

Merhaba,

Varşova/Polonya’da Foundation (hazırlık) öğrencisiyim ve şu an ikinci dönemdeyim. Öncelikle yurt dışında okumaya nasıl karar verdiğimden bahsetmek istiyorum; üniversite sınavına girdiğimde “güzel” bir üniversite Polonya'da üniversite kazanamadım bazı sorunlardan ötürü ve mutsuz olmaya başladım. Daha sonra düşünmeye başladım ne yapabilirim, imkanlarımı nasıl kullanabilirim diye. Bu arada çevremdeki insanlar “geldik, kazandık işte bu üniversiteyi… Yapacak bir şey yok, okuyacağız!” diye düşünmekteydi. Çevrenizdekilere değil, hatta kendi aileniz bile olsa, kendinizi dinlemenizi ve iyi yönlerinizi keşfedip ona göre hareket etmenizi öneririm. Daha sonra yurtdışında üniversite okumak geldi aklıma çünkü ülkemizdeki üniversitelerden eğer en iyilerinden birine gitmeyi başaramazsanız durumunuz ve akademik konumuz zor olabilir, genel dünya standartlarından bahsediyorum, Türkiye’deki üniversitelerin genel durumu ve imkanlarını göz önünde bulundurursanız ne demek istediğim daha rahat anlaşılacaktır. Öncelikle yurtdışı eğitimi araştırmaya başladım, siteden siteye gezip bilgi edinmeye çalıştım.

Ardından ELT Yurtdışı Eğitimin web sitesinde diğer araştırmalarıma nazaran çok daha fazla detaylı ve güncel bilgiyi olduğunu fark ettim. Ayrıca, Türkiye’nin birçok farklı şehrinde şubeleri vardı. Bana en yakın olan Bursa şubeleriyle iletişime geçtim ve hem telefonda hem e-posta yoluyla detaylı bilgiler edindim. Daha sonra ailemle birlikte ELT Bursa ofisine gittik. Eğer yabancı dilinize gerçekten güvenmiyorsanız ya da unutkan biriyseniz sizlere de profesyonel bir kurumla çalışmayı tavsiye ederim. Bursa ofislerinden Cenk Bey ve Selen Hanım ile görüştükten sonra başvuru ve gidiş tarihlerini gözden geçirdik. Cenk Abi detaylı bilgilendirmede bulundu. Şu tarihte gelirseniz hiçbir sorun olmaz diyerek ve her şeyimizi planlayıp programlayarak ayarladık ofisten.

Yazının tamamını okumak için tıklayınız

Burak D.

yurtdışı üniversite eğitim

ingiltere'de üniversite

Ülke: İngiltere

Şehir: Bournemouth

Okul: Bournmemouth University – Pazarlama ve Reklamcılık Lisans Bölümü

Merhaba,

Adım, Bensu. İngiltere’de üniversite eğitimi almaya lisede karar verdim ve bunun için çalışmalara başladım. ELT Yurtdışı Eğitim ile karşılaşmadan önce birçok danışmanla ve firma ile görüştüm. Bu görüşmelerin ardından ELT Yurtdışı Eğitim’den Soner Bey ile tanıştım ve bilgisi ve donanımı çok iyiydi. Başvuru surecindeki neredeyse her şeyde, tüm süreci kolaylıkla tamamlayabilmek için bana çok yardımcı oldu. Onun yardımlarıyla bana en uygun okulu ve şehri seçtik.

İlk olarak okumak istediğim Marketing lisans programlarına hangi üniversitelerde başvuru yapabilirim ve hangi üniversiteler avantajlıdır bunun çalışması yapıldı. Hemen ardından bütçe ve eğitim kalitesi analizi yapıldıktan sonra Bournemouth Üniversitesi’nin bana göre uygun olan bir üniversite olduğuna danışmanım ile birlikte karar verdik.

Şu an İngiltere, Bournemouth Üniversitesinde okuyorum. Aldığım eğitimden ve yaşadığım şehirden inanılmaz mutluyum. Kısacası hayalimi yaşıyorum.

Öğrencilere tavsiyem, eğer yurtdışında üniversite eğitim almak istiyorlarsa, ELT Yurtdışı Eğitim bir adım atmak için en doğru yer.

Bensu B.

ingiltere'de üniversite eğitim

macaristan üniversite

Ülke: Macaristan

Şehir: Pécs

Okul: Pécs Üniversitesi (Tıp Hazırlık)

Yıl: 2016/2017

Merhabalar,

Macaristan’da Pecs Üniversitesi’nde eğitim görmekteyim. Çocukluğumdan beri hayalim doktor olmaktı. Araştırmalarım sonucu ELT Yurtdışı Eğitim’den Gamze Hanımın da yönlendirmesiyle Pecs Üniversitesi ile tanıştım. 1 yıllık bölüm hazırlık eğitiminden sonra üniversitenin TIP fakültesi giriş sınavında başarılı oldum ve birinci sınıf eğitimine başlayacağım. Öncelikle biraz süreçten bahsetmek istiyorum;
Bir yıl hazırlık eğitimi sürecinde aldığınız eğitim sınavı geçmeniz için gayet yeterli ancak üniversite öğrenci alımında çok seçici davranıyor. Sizin iyi olmanız yetmiyor bunu üniversiteye de kanıtlamanız gerekiyor. Bu yüzden çok çalışmayı göze alarak seçiminizi yapın. TIP hazırlık programında bile çok çalışmanız gerekiyor 🙂

Pecs şehrine gelirsek, Pecs küçük bir şehir. İstanbul, Ankara gibi büyük şehirlerden gelen öğrenciler ilk etapta adapte olmakta biraz zorluk çekebilir. Ama şehrin küçük olması verimli ders çalışabilmek açısından büyük avantaj. Pecs çok sıcak, samimi bir şehir. Yıl içinde bir sürü eğlenceli festivaller oluyor. Tarihi yapısı açısından klasik küçük bir Avrupa şehri diyebilirim. Şehre alışmak konusunda pek zorluk çekmiyorsunuz. 5 gün gibi bir süreçte şehri tanıyorsunuz zaten. Okul, bir probleminiz olması halinde sizinle yakından ilgileniyor, sorununuzu en kısa sürede çözmek için uğraşıyor. Pecs tam bir öğrenci şehri. Akademik olarak başarılı bir öğrencilik dönemi geçirmek isteyenlerin pişman olmayacağını düşünüyorum. Bölüm ve üniversitemden gayet memnunum. Umarım siz de hayalinizdeki bölümü istediğiniz üniversitelerde okursunuz.

Sevgiler,
Dilara G.

macaristan tıp eğitimi

ukraynada üniversite

Ülke: Ukrayna

Şehir: Kharkiv

Okul: V.N Karazin Kharkiv National University

Yıl: 2017/2018

Merhaba

Öncelikle ELT ile işbirliği yaptığım için çok mutlu olduğumdan bahsetmek istiyorum. Çocukluğumdan beri en büyük hayalim yurtdışında üniversite okumaktı ancak bu konuda hiçbir bilgiye sahip değildim.

Ablam, Work and Travel programı için ELT Yurtdışı Eğitim’den danışmanlık almış ve firmanın hizmetlerinden oldukça memnun kalmıştı. Araştırmalarıma ilk olarak ELT’den başladım.

ELT’ye gidip danışmanım Gülden Hanımla tanıştıktan sonra yurtdışında üniversite hayalimin gerçekleşebileceğine inandım. Gülden Hanım tüm evraklarımla, üniversiteye başvuru ve kabul sürecimle, pasaport ve vize işlemlerimle yakından ilgilendi. Gözümlerimi açtığımda Ukrayna’daydım artık. Buraya geldiğimde hemen beni havalimanında karşıladılar. Bir eve yerleştirdiler. Telefon kartımdan metro kartıma kadar herşeyi ELT halletti. Burada birinci ayımı doldurdum ve hala her sıkıntımda yanımdalar.

Sadece Ukrayna’daki danışmanlarım da değil Türkiye’deki danışmanım bile sürekli arayıp, yanımda olduklarını hissettiriyorlar. Ukrayna’da üniversite eğitimi hayalimde ELT’yi seçtiğim için kendimi hem şanslı hem de mutlu hissediyorum. Öncelikle kendi danışmanım Gülden Hanım’a ve tüm ELT Yurtdışı Eğitim ekibine Teşekkürler…

Sevgilerimle

Yağmur K.

Ukraynada üniversite okumak

frankfurt'ta üniversite

Ülke: Almanya

Şehir: Frankfurt

Okul: Goethe Frankfurt Üniversitesi (Goethe-Universität)

Yıl: 2017/2018

Merhaba,

Ben Doğukan, ELT Yurtdışı Eğitim ile yolumun kesişmesi 2016’nın son çeyreğinde oldu. Şu sıralar ise Frankfurt’ta Siyaset Bilimi öğrenimime yarım senedir başlamış bulunmaktayım. ELT ile ilk görüşmelerimde henüz yurtdışında eğitim ile ilgili kafamda net bir profil oluşmamıştı ve pek bilgiye sahip değildim. İzmir şubelerindeki görüşmelerimiz ardından bana, hiçbir kesinliğim daha yokken, sağladıkları bilgiler, Almanya’da üniversitesi eğitimi almaya karar vermemde çok yardımcı oldu. Her telefon görüşmesinde ve e-postada samimi bir şekilde tüm bilgileri benimle paylaştılar. Ve ardından gelişen süreçte evraklar, kayıtlar, çeviriler vb. Üniversiteye kayıt için gereken her basamakta bana büyük kolaylık sağladılar. Nerdeyse her şeyi ELT ekibi yaptı. Ve başvurularım arasında ne mutlu ki istediğim şehirde istediğim üniversiteye yerleşebildim.

Almanya’dan ve Frankfurt’tan bahsedeyim; Frankfurt’a geldiğim ilk haftalarda başka bir ülkeye gelmenin verdiği büyük heyecan ile serüvenime başladım. Avrupa’da olmanın ve özellikle Avrupa’nın en işlek havalimanının olduğu, Avrupa merkez bankasının ve Almanya’nın finans merkezi olan Frankfurt’ta olmanın sağladığı güzel avantajlar var. Bunlardan en önemli olanı ise şehir, çok fazla farklı milletin buluştuğu bir nokta. Frankfurt Almanya’da “tolerans” kelimesinin tanımı olabilecek şehir. Çok farklı milletten insanla tanışabiliyorsunuz. Sokakta Almanlara rastlamamanız burada çok normal. Toplum genel anlamda çok rahat. Ulaşım sistemi metro, tramvay, otobüs vs. cidden mükemmel. Kısa zamanda çok insanla tanıştım. Merkezi bir coğrafik konumu olduğundan dolayı yakında olan Belçika, Hollanda gibi ülkelere kolayca gidip küçük tatiller yapıp oraları da tanıma fırsatım oldu. Frankfurt’ta öğrenciler için sosyal hayat da çok renkli. Yolunuz düşerse görmeniz gereken yerlerden biri Alt-Sachsenhausen. Onun dışında Techno kulüpleri de inanılmaz prestijli, ve dünyadaki popüler starların sıklıkla konser verdiği bir şehirdir Frankfurt. Kısacası yapacak o kadar şey var ki, siz hepsini yapacak vakit bile bulamayacaksınız. Ve sokaktayken bazen o kadar çok Türkçe duyuyorsunuz ki kendinizi yabancı hissetmezsiniz. O yüzden alışmada zorluk çekmedim. Almanya’nın birçok şehrinde ve üniversitesinde standartlar benzer seviyede. Almanya’nın neden disipliniyle ünlü olduğunu da birkaç hafta içinde anlıyor insan.

Üniversite hayatı olarak da çok donanımlı. Ben Goethe Üniversitesinden çok memnunum. Çok büyük filozoflar çıkartan bu üniversite Almanya’da Sosyal Bilimler ve Finans açısından en prestijli üniversitelerden biri olarak kabul ediliyor. Siyaset Bilimi okuduğumdan bunu hissedebiliyorum da.
50.000’den fazla öğrencisiyle, modern yeşil Westend kampüsüyle, hayallerimdeki kampüs atmosferini bana yaşatan bir yerdeyim. Dürüstçe söylemem gereken bir şey varsa; o da yurtdışında okumanın kolay olmadığı, fakat verdiğiniz bu emeğin karşılığında alacağınız meyveler buna tamamen değeceğidir. Tüm dünya ile etkileşim haline geçebildiğim bir ortam sunuluyor bana, ve bundan memnun olmamam mümkün değil. Kısa zamanda çok şey öğrendim, güzel dostluklar edindim ve tecrübe kazanmaya devam ediyorum. Bu hedefimi gerçekleştirmede bana süreç boyunca yardımcı olan, danışmamım Pınar hanıma ve bütün ELT Yurtdışı Eğitim ailesine teşekkür ediyorum.

Mit Freundlichen Grüßen,

Doğukan G.

Almanyada üniversite okumak

viyana'da üniversite

Ülke: Avusturya

Şehir: Viyana

Okul: Viyana Teknik Üniversitesi

Yıl: 2016/2017

Merhabalar Ben Utku, 20 yaşındayım. Liseye eğitimime başladığımdan beri Viyana’da üniversite eğitimi almayı düşünüyordum, son sınıfta danışmanlık arayışlarımda aklıma en çok yatan yer ELT Yurtdışı Eğitim oldu. Başvuru sistemini bilmeme rağmen risk almak
istemediğim için ELT ile çalıştım, iyi ki de yapmışım. Bu süreci çok kolaylaştırdılar ve hiçbir sorun yaşamadım kayıtta. Hatta paketime dahil olmamasına rağmen vize konusunda yardımlarını da aldım, onlar sayesinde o konuda da hiçbir sıkıntı olmadı.
Özellikle Gamze hanım hem Viyana öncesi hem de Viyana’ya geldikten sonra çok ilgili davrandı ve yardımcı oldu. Viyana için bence en doğru danışmanlık şirketi ELT, çünkü hem İstanbul’da hem de Viyana’da en kapsamlı yardımı onlardan alıyorsunuz.

Utku Ö.

Viyanada üniversite okumak

almanya'da üniversite

Ülke: Almanya

Şehir: Bremen

Okul: Universität Bremen (Bremen Üniversitesi)

Yıl: 2017/2018

Merhaba,

Adım, Melisa. Doğrusunu söylemek gerekirse, Almanya’da hatta yurt dışında üniversite okumak gibi bir hayalim ve beklentim yoktu. Ancak bütün olasılıkları öğrenmek istiyordum. Güvenilir ve yurt dışı bağlantıları güçlü danışmanlık bürolarını araştırırken yolum ELT Yurtdışı Eğitim ile kesişti. Gerçekten de tüm bilgi ve tecrübelerini benimle paylaştılar. Yurtdışında üniversite eğitimen heyecanla bakmamı bile sağladılar. Psikoloji alanında en iyi üniversitelere sahip olduğu için bana Almanya’yı önerdiler. Gideceğim ülkeye kesin karar verdikten sonra motivasyon yazısı, öz geçmiş hazırlama, dil okulu seçimi, belge gönderimi derken okula başvurum da yapıldı. O kadar heyecanlıydım ki neredeyse her gün email yollayıp, danışmanımı aradım.

Sağolsun Pınar Hanım tüm sorularımı hızlı şekilde yanıtladı. Kendisine teşekkür ederim. ELT ile anlaşmam, belgelerin gönderimi, başvuru onayı ve okul kabulü sadece iki ay sürdü. Avrupa vatandaşı olduğum için vize sorunum olmadı. Bu sayede okul kabulü geldikten bir hafta sonra Almanya’ya geldim. Şu an Bremen Ünviersitesi’nden Psikoloji Bölümü şartlı kabulüm bulunmakta ve lisansıma başlayabilmek için dil eğitimime devam ediyorum. Almanya; düzeni, temizliği, disiplini her şeyi mükemmel bir ülke ve herkes çok yardımsever. Artık işlerinizi kendi başınıza yabancı bir dilde halletmeye çalışırken, derdinizi sevincinizi yabancı arkadaşlarınıza anlatırken ve kendi başınıza seyahat ederken daha iyi anlıyorsunuz size kattıklarını. Şimdi diyorum ki iyi ki bütün cesaretimi toplayıp buraya gelmişim ve iyi ki ELT ile çalışmışım. Başta kendi danışmanım Pınar Hanım olmak üzere tüm ELT ekibine çok teşekkür ederim.

Melisa Ö.

Viele Grüße

yurtdışında üniversite eğitimi

Almanya'da üniversite

Ülke: Almanya

Şehir: Siegen

Okul: Universität Siegen (Siegen Üniversitesi)

Yıl: 2016/2017

Merhaba,

Lise öğrenimim boyunca olsun üniversite hazırlık bölümü okuduğum zaman dahil aklımın ucundan Almanya da kaliteli bir üniversite eğitimi alacağım aklımın ucundan geçmezdi fakat ta ki.. ELT ile tanışana kadar.

Bu firma, bizim hayatımıza yönelik güzel kararlar almamızı sağlayan profesyonel danışman kadrosuyla sıkıntısız vize sürecini atlamamızı Siegen Üniversitesi sağlayan sağlam bir köprü görevi görüyor. Şuan yaklaşık 5 aydır Almanya’nın Siegen şehrinde Universität Siegen’da (Deutschkurse) almaktayım. 1 yıl içinde Almanca Hazırlık bölümümü bitirdiğimde ise BWL (İşletme) bölümüne başlayacağım.

Size kısaca Siegen şehrini tanıtayım. Bu şehir 100000 kapasiteli %20 sinden fazlasını öğrenciler oluşturuyor. Siegen şehrini sanki öğrenciler yönetiyormuş gibi. Klüpler, hafta sonu aktiviteleri vs. birçok etkinlik burada gerçekleşiyor.

Size tavsiyem, Avrupa’da Avrupa kültürünü yaşayıp buradaki sistematik yaşama alıştığınızda aslında kendi ülkemizde eğitimin sadece ‘Diploma’üzerine kurulu bir şey olduğunun daha da farkına varacaksınız.

Kendi yaşantım boyunca verdiğim en güzel kararlardan birisi olduğunun farkındayım ve ELT sayesinde bu farkındalığımın tadını çıkarıyorum. Başta kendi eğitim danışmanım ve yol göstericim olan Pınar Hanım ve tüm ELT Yurtdışı Eğitim ekibine Teşekkürler…

Sevgilerimle/ Viele Grüße

Furkan U.

yurtdışı üniversite eğitim

almanya'da üniversite

Ülke: Almanya

Şehir: Bochum

Okul: Ruhr Universität Bochum

Yıl: 2017/2018

Merhaba,

Türkiye’de Psikoloji lisans eğitimimi bitirdikten sonra yurtdışında master yapmaya karar verdim. Bölümümden dolayı düşündüğüm ülkelerin başında Almanya geliyordu. Çünkü hem yurtdışında deneyim kazanmak istediğimden hem de diğer Avrupa ülkelerine oranla burada daha fazla devlet üniversitesi olduğundan master programı tercihimi Almanya’dan yana kullandım. Yurt dışında okumak, deneyim kazanmak, kendinizi geliştirmek ya da motivasyonunuz her neyse kesinlikle uğraşlarınıza değiyor. Zaten bu uğraşlarınızı ELT ekibi sayesinde kolayca hallediyorsunuz. Almanya’ya geldikten sonra asıl iş başlıyor. Eğer Almancanız yeterli değilse burada okulun kendi açtığı Almanca hazırlık kursuna yazılıyor, o bittiğinde bölümünüze başlayabiliyorsunuz. Almanya’da her şey belirli kurallar dahilinde ilerliyor ve her şeyin bir kuralı var o yüzden size panik yapacak bir durum kalmıyor 🙂

Almanya’da yiyecek, içecek ve kozmetik gibi istediğiniz çoğu şeyi çok uygun fiyata bulabiliyorsunuz. Burada çok farklı kültürden insanlarla oturup muhabbet etme şansınız olduğundan hemen hemen her gün yeni bir şeyler öğreniyorsunuz. Eğer düzenli bir insan değilseniz burada bu konuda çok ilerleme kaydedeceğinizi söyleyebilirim. Almanya’da lisans ya da yüksek lisans yapmak isteyen arkadaşlara kesinlikle tavsiye ederim. Biraz da yaşadığım yer olan Bochum’dan bahsedeyim. Birçok milletten öğrenci Bochum’da bulunuyor. Şehrin dünyadan birçok öğrenciyi kendine çekmesi, yeni insanlar ve kültürler tanımaya olanak sağlıyor. Bochum çok rahat, yaşam kalitesinin yüksek olduğu bir şehir. Ayrıca öğrenci olduğunuz taktirde eyalet içinde ücretsiz ulaşım sağlayıp çevredeki şehirleri rahatlıkla gezebiliyorsunuz. Yurt dışında okumaya karar verdiğim günle bugünü karşılaştırdığımda, kesinlikle doğru bir karar verdiğimi görebiliyorum. Bu süreçte bana yardımcı olan Pınar hanıma ve tüm ELT ekibine teşekkür ederim.

Işıl E.

yurtdışı üniversite eğitim

almanya'da üniversite

Ülke: Almanya

Şehir: Bremen

Okul: Universität Bremen (Bremen Üniversitesi)

Yıl: 2016/2017

Merhaba, ben Ecem. Lise hayatım boyunca üniversite eğitimimi yurtdışında almak istedim. İlk tek başıma yurtdışı deneyimimi 2014 yılında İngiltere’de gerçekleştirdim. ELT Yurtdışı Eğitim aracılığı ile Brighton’a 1 ay süreliğine dil kursu için gittim. Benim için çok güzel ve önemli bir deneyim oldu. İngiltere’de karşılaştığım ufak sorunlarda bile ELT hep yanımdaydı ve bana çok yardımcı oldular. Bu sefer üniversite eğitimim için Almaya’ya geldim ve 3 aydır Bremen’deyim. Tabiki Almanya’da Üniversite serüvenimde de yanımda ELT vardı. Şu an Bremen’de Almanca dil eğitimi görmekteyim. Bremenden bahsetmem gerekirse tam olarak öğrenci şehri diyebilirim ne çok büyük ne çok küçük, gezip görülecek bir sürü tarihi yer var ve tabi ki Almanya’nın birçok şehri gibi yemyeşil. Daha önce İstanbul’da yaşamış biri olarak burada hayat gerçekten kolay diyebilirim. Ayrıca Bremen’deki insanlar oldukça güler yüzlü ve yardımseverler. Ben 3 aydır burada olmama rağmen bir sürü insanla tanıştım ve çok güzel arkadaşlıklar edindim.

Bu yola çıkmadan önce tabi ki benim de kaygılarım vardı ama ne olursa olsun çok istekli ve kararlıydım adımlarımı da bu şekilde attım. Üniversiteye başvurumu yapıp kabulümü aldıktan sonra kaygılarım tamamen kayboldu.Ve işte buradayım, istediğim hayal ettiğim yerdeyim ve çok güzel koşullar altında eğitimimi alıyorum. Tamamen düzenimi kurduktan sonra artık evimdeymişim gibi hissediyorum ve öyleyim de.
Bu yolda bana yardımcı olan ELT’ye çok ama çok teşekkür ederim.
Bremen’den sevgilerimle.

Ecem G.

yurtdışı üniversite eğitim

viyana'da üniversite

Ülke: Polonya

Şehir: Varşova

Okul: Varşova Üniversitesi

Yıl: 2016/2017

Merhaba,

Türkiye’de bir kaç sefer farklı üniversitelerin farklı bölümlerine kaydolsam da umduğum üniversite ortamını pek bulamadım. Yurt dışında yaşamı ilk olarak 2012 senesinde İngiltere ile yaşadım ancak Türkiye’ye dönünce içimi burkan sosyal anlamdaki uçurumu farkettim. Polonya'da üniversite İngilizcem yeterli seviyede olduğu için tekrar gitme isteği Türkiye’ye geldiğim ilk haftalarda başlamıştı, bir sene boyunca annemi ikna etmeye çalıştım ve o arada da Türkiye’de üniversiteye başladım ama ilk senemde okul ortamının güzel olmayışı ve eğitim kalitesi okuldan beni yeterince soğutmuştu. Yurtdışında üniversite eğitimi için Polonya’nın maddi açıdan diğer Avrupa ülkelerine göre rahat ve eğitim kalitesinin güzel olduğunu öğrendim ve ELT Yurtdışı Eğitim ile iletişime geçtim. Annemle ELT’ye geldiğim ilk gün bizi Burcu Hanım karşıladı. Güler yüzlü ve hoş sohbetiyle valide hanımın kafasında kalan son soru işaretlerini atmamızda çok yardımcı oldu. Polonya’ya vardıktan sonra da yardımını kesmeyip özellikle ilk haftalarda alışma surecindeki desteğini de takdir etmek istiyorum.

Annemin gönlü razı olduktan sonra işlemleri bir hafta içinde tamamladık. Vizem sorunsuz bir şekilde başvurudan iki hafta sonra elime ulaştı. Polonya’ya vardıktan sonra alışmam zor olmadı özellikle orta ve üstü seviye İngilizcesi olanlar için alışma sureci bir hafta içinde biter.

Şimdi Varşova Üniversitesi’ndeyim. Türkiye’deki üniversitelerle kıyasladığım zaman gerçekten arkadaş ortamının güzelliğini ve eğitimdeki kaliteyi gördüm. Burada edindiğim hayat ve eğitim tecrübesi yaptığımız en iyi yatırım oldu diyebilirim.
Polonya’ya gelmeyi ve Polonya’da üniversite okumayı düşünen arkadaşlara kesinlikle tavsiye ederim. ELT’ye ve Burcu Hanıma hayalimi gerçekleştirdikleri için çok teşekkür ederim.

Alper B.

yurtdışı üniversite eğitim

macaristan üniversite

Ülke: Macaristan

Şehir: Pécs

Okul: Pécs Üniversitesi (Tıp Hazırlık)

Yıl: 2016/2017

Pecs Üniversitesi’nde hazırlık öğrencisiyim. Tıp bölümüne hazırlanıyorum. Pecs macerama oldukça uzun süren bir yol ile başladım. Bu yolun uzun olmasının bir nedeni ağır bagajlarımız ve İzmir’de yaşıyor olmam sanırım. Bagajlarımızı İzmir’de verip İstanbul’a uçakla geçtik ve tabiki pasaport kontrolünü söylemiyorum bile ve daha sonra İstanbul’dan Budapeşte’ye yolculuğumuza başladık.

Öncelikle Pecs’e Budapeşte’den 3 saat bir yolculuğumuz oldu. Daha önce gelmemiş olduğum için ELT’den gelen kişiler çok yardımcı oldular. Daha sonra kalacağımız yer olan Szanta’ya geldik ve bize bu ilk haftada çok yardımcı olan Orshl ile tanıştık. Bize çok yardımcı oldu, özellikle banka ve telefon işlemleri, ayrıca ilk geldiğimizde Szantoda bize yardım etmesi en güzeliydi.

Bu seyahatten sonra şehre alışmak kolay kısmı oldu. Bildiğiniz üzere Pecs küçük bir şehir. Zamanla otobüsleri öğrendik. Ben yurtta kaldığım için ilk ay yurttaki ihtiyaçlarımı karşılamakla geçti ve tabiki okulla ders programına alışmak…

Hazırlık programı olduğu için benim aldığım derslerin geneline alışması kolaydı. İngilizce de aynı şekilde… Burada başka ülkelerden gelen öğrencilerle tanışma fırsatı buldum. her ne kadar Çinli ve Türkler çoğunlukta olsa da hazırlıktan sonra daha çok öğrenci olacağını düşünüyorum. Pecs her Avrupa şehrinde olduğu gibi bir şehir merkezine sahip, bu şehir merkezinde birçok restoran ve tarihi yapı bulmak mümkün. Bunun dışında alışveriş merkezi olan ARKAD VE buna benzer TESCO, METRO vb ile Türkiye’de sahip olduğunuz alışkanlıklara devam edebilirsiniz.

Zeynep E.

yurtdışı üniversite eğitim

almanya'da üniversite

Ülke: Almanya

Şehir: Clausthal-Zellerfeld

Okul: Technische Universität Clausthal (Clausthal Teknik Üniversitesi)

Yıl: 2016/2017

Merhaba! Ben, Mert.
Küçüklüğümden beri Almanya’da yaşama hayalim vardı. Daha sonra bunun hayalle kalmayıp Almanya’da üniversite eğitimi görme şansım olabileceğini ELT yurtdışı eğitim sayesinde öğrendim. Başlangıçta sadece internetten araştırma yaptım, daha sonra ELT yurtdışı eğitim danışmanlarıyla iletişime geçtim. Daha sonra ailemle bu konuyu iyice değerlendirdik ve kayıt için ELT İzmir bürosuna gittik. Üniversite sınavı bitip tercih sonuçlarım geldikten sonra benden istenen belgeleri hazırladım. Daha sonra bu evrakları eğitim danışmanıma teslim ettim. Bu süreçten sonra beklemeye başladım. Bu aşamada danışmanıma sorduğum her soruya ve yazdığım her e-maile cevap aldım. Ben nasıl heyecanla o haberi bekliyorsam, danışmanımın da o haberi bana vermeyi aynı heyecanla beklediğinden emindim. Kabulüm geldikten sonra bloke hesap işlemlerini hallettik. Daha sonra elimde bir Almanca sertifikam olmasının daha iyi olacağını düşünerek Ankara Goethe Enstitüsünde sınava girdim. Başarılı olarak sertifikamı aldım. Bu süreçten sonra her şey çok hızlı gelişti. Vize randevumu aldım. Konsolosluktan tam 1 ay sonrası için randevu verdiler. 1 ay sonra vize görüşmeme girdim. Konsolosluktan vizenin eğer başarılı olursa tahminen 1 ay sonra çıkacağını söylediler. Nihayet 1 ay sonra vizem elimdeydi. Uçak biletimi alıp benim için bu kadar emek sarf eden insanlarla vedalaştıktan sonra sonunda Almanya’daydım. Şuanda Bavyera Eyaletinin Augsburg şehrinde Almanca dil kursu görüyorum. Yeterli seviyeyi elde ettiğimde üniversiteye işletme bölümüne başlayacağım. Bu süreçte benden her türlü bilgi, sabır ve emeği esirgemeyen ELT’nin güler yüzlü ve sağlam danışmanlık kadrosuna teşekkürlerimi borç bilirim.

Mert E.

yurtdışı üniversite eğitim

Budapeşte üniversite

Ülke: Macaristan

Şehir: Budapeşte

Okul: International Business School (IBS)

Yıl: 2015/2016

Merhaba, ben Bora. Macaristan’da üniversite eğitimi için lisenin son yılına başlamadan önce yurtdışına çıkma konusunda kararlıydım ve üniversite/ülke araştırmalarına başladım. İlk önce bu işi kendim yapabilir miyim diye düşündüm, sonrasında profesyonel bir yardıma ihtiyacım olduğuna karar verdim. Sonuç olarak farklı bir ülkeye gidecektim.

İnternette danışmanlık sitelerini araştırırken ELT Yurtdışı Eğitim’in gerek sunduğu hizmetleri gerekse tecrübesi ve yurtdışındaki bağlantıları ile ziyaret etmem gereken yurtdışı danışmanlık şirketi olduğuna karar verdim ve İstanbul merkez ofisine danışmak amacı ile ulaştım.

Danışmanım Ali Bey ile görüşmeler yaptım ve Macaristan Budapeşte için hazırlıklara başladık.

Eğitim kalitesinin yüksek olması, aynı zamanda eğitim dilinin İngilizce olduğu bir ülke arıyordum. Maliyetlerin İngilizce eğitim alınabilecek ülkelere kıyasla daha uygun olması da adres olarak Macaristan’ı göstermekteydi.

Macaristan’a giderken nedendir bilmiyorum ama heyecanlı değildim. Sanki doğduğumdan beri oraya gidecekmiş gibi hissediyorum, yani hayallerimin arasında bir ülkeydi. Bir ev beni orada bekliyormuş gibi hissettim.

IBS Üniversitesi’nin İşletme programları açısından üst düzey bir üniversite olduğunu öğrendim, aynı zamanda çift diploma vermesi beni çok cezbeden bir etken oldu. Kesinlikle herkese tavsiye ederim. Kaliteli ve üst düzey bir İngilizce eğitimi alabilirsiniz.

Derslerimin iki tanesi Tofel’a yönelik derslerdir. Derslerde başarılı olduğum için önden aldığım business dersi tam anlamı ile iş dünyasına yönelik bir ders.

Macaristan’da kesinlikle İngilizce konuşabildiğimi hissediyorum. Derslerde öğretilen İngilizceyi sadece kağıt üzerinde değil, günlük yaşamda da pratik yapma şansı elde ederek geliştiriyorum. İstanbul’un Nişantaşı gibi lüks bir semtinde kalıyorum. Güvenli bir bölgede kaldığıma inanıyorum ve zaten Budapteşte’nin geneli güvenlidir.

Benim için artık Macaristan ikinci bir evim, yeni bir kültür, yeni hayat!

Bu konuda öncelikle; ELT Yurtdışı Eğitim Ekibine ve danışmanım Ali Bey’e teşekkür ediyorum.

BORA Ç.

yurtdışı üniversite eğitim

yurtdışı üniversite

Ülke: Macaristan

Şehir: Budapeşte

Okul: Budapeşte Teknik Üniversitesi (BME) / Makine Mühendisliği

Yıl: 2014/2015

Merhaba arkadaşlar! Öncelikle ELT’ye yardımları için teşekkür etmek istiyorum; gerek okul öncesi Malta’da İngilizce hazırlık sürecinde gerek Budapeşte Teknik Üniversitesi’ne kabul süreci ve eğitim sürecinde benden yardımlarını eksik etmedikleri için… Bu konularda gerçekten çok ilgililer.

Ben Budapeşte Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünde eğitimimi sürdürmekteyim. Okulumun eğitim kalitesi üst düzey olup öğretmen ve öğrenciler arasında samimi ilişkiler vardır, ben çalışma gruplarıyla, kütüphaneyi etkin olarak kullanarak gerçekten öğrencilik hayatımı iliklerime kadar yaşamaktayım.

Okul şehir merkezinde ve kesinlikle ulaşım sıkıntısına neden olmayan bir bölgede, geniş kampusü var dersliklerimiz gayet geniş ve ferah.

Bölümünüzde her türlü teknik ve teknolojik gereksinim var, zaten akademik kadro ve prestij olarak çok iyi bir teknik üniversitedeyim, ELT’ye beni, amaçlarımı iyi analiz ettikleri ve özellikle bu okula yerleştirdikleri için ayrıca teşekkür ederim.

Eğer yurtdışında eğitim almak, kendinizi çok kültürlü bir ortamda hem dil hem de eğitim bakımından geliştirmek isterseniz Budapeşte sizin için kesinlikle doğru bir tercih olacaktır. Budapeste’de sıkıntı çekeceğinizi düşünmüyorum, insanlar öğrencilere karşı çok sıcakkanlı ve Budapeşte’nin size vereceği olanaklarla beraber eğitiminizi güzel bir şekilde sürdürebilirsiniz. Ayrıca oturum kartınız olacağı için tüm AB üyesi ülkelere gezme amaçlı gidebilirsiniz, ben hafta sonu trenle Viyana’ya gezmeye gidiyorum bazen 🙂

Umarım Budapeşte’de karşılaşırız. Görüşmek üzere.

Onuralp A.
Budapeşte

Budapeştede üniversite okumak

Budapeşte üniversite

Ülke: Macaristan

Şehir: Budapeşte

Okul: International Business School (IBS)

Yıl: 2012/2013

Bu sabah çok güzel bir güneşli havaya uyandım ve ne kadar şanslı olduğumu tekrar fark ettim. Neden bahsettiğimi bilmeyenler için söyleyeyim; Budapeşte’de okuyan bir öğrenciyim ben. (2012/2013) Kışın güneş görmek kolay olmuyor tabi :), artık ilkbahar geldi ve arka bahçem mükemmel bir hal aldı, peki buralara kadar nasıl geldim neler yasadım ben; bahsetmek ve paylaşmak istiyorum.

ÖSS sınavlarına hazırlanırken stres altındaydım her öğrencinin olduğu gibi peki sınav vakti istemediğim sonucu alınca o üzüldüm. Ne olacak? Ailem ne kadar da üzülme, tekrar denersin dese de, ben sene kaybetmek istemiyordum, daha sonra yurtdışı aklıma geldi, oldum olası hep ilgim vardı yurt dışına zaten, ailemle paylaştım ve internette araştırmaya başladım, tam o sırada da seminer düzenlenecekmiş Hilton otelde, bütün yurt dışı eğitim acentelerinin toplandığı bir seminer. Babamla bilgi toplamak için gittik, dinledik ve 3 şirketten kartvizit aldık. İlk ELT adında bir acenteye gittik babamla o kadar sıcak bir ortam ki ve o kadar ilgililer ki hiç bir şeyi atlamadan anlattılar, gösterdiler, benim aklımda direk üniversiteye başlamak vardı ama İngilizcem bunun için yeterli değildi ve oradaki Gökhan Ağabeyim, ağabey diyorum çünkü gerçekten çok samimi birisi kendileri. Neyse, Gökhan Ağabeyim başka bir alternatif sundu; ilk İngiltere’ye gidip orada yaşayıp, dil okulunda İngilizceni geliştirip daha sonra da döndüğünde üniversiteni seçsek sence nasıl olur dedi ve ben babamı bile beklemeden karar verdim. Tabi ki harika bir fikir çünkü ben de hazırlık okuyarak öğrenmektense dil okulunda öğrenmeyi istiyordum, hem de tam yerinde :), daha ne isterim. İngiltere’ye karar kılınca gereken belgeleri kendim onlara gidip ilettim, Damla Ablam o sırada devreye girdi her şeyimi sağ olsun o halletti, ben sadece onların yanına uğruyordum arada oturmak için bile, Alsancak’ta çünkü yerleri, ben de oradan geçerken Damla Ablamı görmeye giderdim, kahve içerdik balkonda tabi o sırada boş olurlarsa. 🙂

Ve İngiltere’deyim(2011/2012), 8 ay orada yaşadım bir İngiliz aile yanında konakladım, okuluma gittim ve sertifikamı alarak döndüm, döndüğümde üniversite için bir araya geldik, özlemişim de, sohbet falan sertifikama falan baktılar, tebrik ettiler, mutlu olmuştum, her şey doğal. O yüzden ne babam güvensizlik hissetti, ne de ben orada kendimi gergin hissettim, üniversite için 4 seçeneğim vardı ve ben Budapeşte’yi seçmek istedim. Macaristan’ın başkenti harikulade bir şehir. Hiç insan eli değmemiş, hiçbir yeri değiştirilmemiş gibi. İnsanları 7/24 dışarıda, yaşam var. Neyse aynı şekilde burası da. Damla ablama çoook teşekkürler, herşeyi tekrar o halletti ve ben şu an Budapeşte’deyim. 5 ayım geçti bile, ben buraya aitmişim gibi hissediyorum, tatillerde İzmir’e dönünce Budapeşte’deki arkadaşlarımı ve evimi özlüyorum. Sözün özü, eğer ailenizden uzakta birseyler yasayıp öğrenmek keşfetmek istiyorsanız ilk önce samimi olan insanlardan yardım alın, bunu iş için değil de gerçekten yapanlardan. Ben bu konuda şanslıydım ve hala şanslıyım. Gökhan Ağabeyim ve Damla Ablam sayesinde mutlu ve huzursuzluk yasamadan buralara geldim. Ailemin de desteğiyle tabi ki.
Gününüz iyi geçsin ben bu sabah bu şekilde uyandım 🙂

Betül Ş.

Budapeştede üniversite

Budapeştede okumak

Ülke: Macaristan

Şehir: Budapeşte

Okul: International Business School (IBS)

Yıl: 2012/2013

ELT ile, yurt dışında tıp okuma hayalimi gerçekleştirmeye karar verdiğimde tanıştım. Bir tek ELT ile değil, diğer pek çok danışman şirketle görüşme olanağım oldu. Aralarından biriyle yola devam etmeye karar vermem gerektiğinde aklımda sadece ELT vardı. Bu seçimimle hayatıma yepyeni bir yön çizdim ve bunu ELT aracılığıyla, danışmanımın tavsiye ve yardımlarıyla yapmış olmaktan çok mutluyum. Bu sene (2012/2013) Budapeşte’de tıp hazırlık okuyorum. Yurtdışında okumaya karar verdiğimde kafamda nereyi seçeceğime dair net bir fikir yoktu. Danışmanıma tıp okumak istediğimi söylediğimde bana bütün seçenekleri artı ve eksi yönleriyle detaylı şekilde anlattı ve kendi tavsiyesinin de Macaristan olduğunu söyledi. Kendi araştırmalarım ve danışmanıma olan güvenim doğrultusunda Macaristan’da karar kıldım ve şu ana kadar yaşayarak tecrübe ettiklerim doğrultusunda kesinlikle doğru yolda olduğumu düşünüyorum. Şu anda bulunduğum konumun zeminini hazırlayan en önemli ve en güzel tecrübelerimden birisi ise Malta’da aldığım (2011/2012) 8 aylık İngilizce dil kursu. Malta’nın bana kattıklarının en yakın gözlemcilerinden biri danışmanımdır. İngilizcemi, kendime olan güvenimi, kurduğum dostlukları, kazandığım sorumluluk bilincimi, kendi kendime yetme becerimi ve daha pek çok şeyi, beni yönlendiren ve başarabileceğime inanan danışmanıma ve aileme borçluyum. Malta’daki okulum, yaşadığım şehir, aldığım İngilizce eğitimi ve diğer her şey, masa başında bana vaat edilen kadardı. Vaat edilenden fazlası ise danışmanımın özverisi ve ilgisi oldu. İlk günden bugüne kadar abla kardeş samimiyetiyle bana hep destek oldu. İzmir-ELT’deki müthiş ekip aracılığıyla hayallerime ulaşma fırsatını yakaladım. Bana verdiği değerli emekleri için Damla ablama çok teşekkür ediyorum.

Dilha Y.
Macaristan Tıp Öğrencisi

Macaristanda üniversite okumak

Ukraynada üniversite okumak

Ülke: Ukrayna

Şehir: Kiev

Okul: Kiev Politeknik Üniversitesi (KPI)

Yıl: 2012/2013

Öncelikle Gözde Hanım, Yasin Bey ve Kiev’deki danışmanım Alper Bey’e gerek standart gerekse eğitim anlayışı ve yaşam kalitesi açısından beklentilerimin çok ötesinde bir hayata aracılık etmiş oldukları için teşekkür ediyorum. ELT ailesi ile TIP okuma kararıyla çıkmış olduğum yolda tanıştım. Profesyonellikleri ve iş disiplinleri sayesinde sadece 1 ay içerisinde okumak istediğim üniversiteye kayıt işlemler yapıldı. Tahmin edeceğiniz gibi bu olayın akabinde gelen süreç de en az kabul olma süreci kadar zor ve sancılı. Vizeler, kayıt işlemleri, kalınacak yer içinden çıkılmaz bir hal alabiliyor. Ancak ELT sayesinde bu süreci sıkıntısız bir şekilde hallettik. Bütün bunların yanında ELT ailesinin herhangi bir problem olması durumunda her zaman yanında olması size ayrı bir güven sağlıyor… ELT’ye bu kadar insan odaklı, samimi ve de hayalleri gerçekleştiren bir kurum olduğu için çok teşekkür ediyorum…

Serhat A.

Ukraynada üniversite okumak

Kiev'de üniversite okumak

Ülke: Avusturya

Şehir: Viyana

Okul: Viyana Teknik Üniversitesi

Yıl: 2011/2012

Yurt dışında eğitim alma üzerine düşüncelerim vardı ve ELT’yi 2011 yılının başlarında bir internet sitesinde gördüm, online başvuru yaptım ve bana bir danışma atandı. Öncelikle şirkete yüz yüze konuşup bilgi almaya gittiğimde, Damla Hanım’la olan görüşmemden sonra yurt dışında okuma fikri iyice aklıma yatmıştı. Danışmanım bana tüm süreci detaylarıyla iyice anlattı ve doğru karar vermemde çok yardımcı oldu. Kesin kararın ardından işlemlere başladık, gerekli evraklar belgeler vs. ve hepsini kısa bi sürede toplayıp danışmanımla birlikte Viyana Teknik Üniversitesi’ne başvurumu yaptık.2011 yazında kabulüm geldi. Sırada ikinci aşama olan vize başvurusu vardı ve yine zorlu bir süreç başlıyor diye düşünüyordum. Ama danışmanımın ilgisi ve tecrübesi sayesinde hiç bir problem yaşamadan o süreci de atlattık. Tüm işlemler halledildikten sonra, son iş uçak bileti ayarlamaya kaldı ve uçuş tarihi 1 Mart olarak belirlendi. 1 Mart 2012 günü Viyana’ya geldiğimde, danışmanımın bana İzmir’de anlattıklarının hepsi gerçekleşti ve Viyana’da hiç bir şekilde zorluk yaşamadım. Burada konaklamam, vizemin uzatılması, üniversite kaydımın yapılması vs. hepsi geldiğim ilk 2-3 hafta içinde halledildi. Viyana’ya gelirsek, burası gerçekten de Avrupa’nın kalbi olarak nitelendirebileceğimiz tam bir öğrenci şehri. Verdiğim kararda danışmanımın payı gerçekten de çok büyük. Geçtiğimiz 1 Mart’ta Viyana’daki ilk yılımı doldurdum ve bugüne kadar hiç bir zorluk yaşamadım. Şimdi düşünüyorum da, iyi ki de ELT’nin sitesinden başvuru yapıp hayallerimi ertelememişim. Şu an hayata dair daha büyük hedeflerim var ve gelecekten çok umutluyum.

Viyana’dan saygılarımla…

Nail A.

Viyana Teknik Üniversitesi

Debrecen üniversite

Ülke: Macaristan

Şehir: Debrecen

Okul: Debrecen Üniversitesi – Tıp Fakültesi

Yıl: 2011/2012

ELT’ye gelmeden önce Macaristan’da tıp okumaya gitmek beni korkutuyordu çünkü kafamda bir sürü sorular vardı. Fakat ELT’ye gittikten sonra Damla hanim ve Gökhan beyin bana çok yardımı oldu.
Bana Debrecen üniversitesiyle ilgili bütün bilgileri verdiler. Orada okuyan öğrencilerle irtibat kurmamı sağladılar. Onların sayesinde Debrecen’e kesin gelmeye karar verdim. Birçok kez ofislerine gittim ve her gittiğimde hep sıcak karşılandım ve sorularımın hepsine sabırla ve çok iyi bir şekilde yanıt verildi. Debrecen üniversitesine gelmek için neredeyse hiçbir şey yapmadım, her şeyi onlar yaptı ve işimi çok kolaylaştırdılar. Debrecen’e geldiğimde(2011/2012) en iyi şekilde karşılandım ve ilk haftada her konuda yardımcı oldular. Kısacası Debrecen üniversitesine gelişim hiç sorunsuz oldu. ELT’nin hizmetinden çok yararlandım.

Selin A.

Debrecen üniversite

macaristan'da üniversite

Ülke: Macaristan

Şehir: Debrecen

Okul: Debrecen Üniversitesi (İşletme Lisans Programı)

Yıl: 2008/2009

Merhaba,

Macaristan da okuma fikrini bana kazandıran ve bu kararımdan dolayı bana iyi bir eğitim ve yaşam fırsatına vesile olan ELT’ye çok teşekkür ederim.

Sinan S.

Uluslararası Ticaret Müdürü

Tuzla/İstanbul

Debrecen üniversite

Kievde üniversite

Ülke: Ukrayna

Şehir: Kiev

Okul: Ukrayna Ulusal Havacılık Üniversitesi (NAU)

Yıl: 2007/2008

Merhabalar Ben Tuğberk, 25 yaşındayım. İnişli – çıkışlı bir eğitim hayatı geçirdim. Şimdi size edindiğim bazı tecrübeleri aktarmak isterim. Lise sonrası bazı sorunlar sebebiyle kazandığım üniversiteye ve bölüme kayıt yaptırmadım. Sonrasında ailemin de desteği ile Kıbrıs’ta okumaya karar verdim. Kıbrıs’ta bir üniversiteye kayıt yaptırdım ve 2.5 yıl eğitim gördüm. Kıbrıs hakkında aklınızda kötü fikirler bırakmak istemem ama benim için tam anlamıyla bir hüsran oldu. Aslında okul ve arkadaşlık açısından hiç sorun yaşamadım. Okuldaki popüler insanlardan biri olduğumu da söyleyebilirim. İyi arkadaşlar edindim. Ama eğitim olarak aradığımı bulamadım. Bunun en büyük sebebi öğretici kadro ile iletişimin neredeyse imkansız olmasıydı. Kıbrıs’ta orta üzeri bir öğrencilik hayatı geçirdim ve hak etmediğim bazı durumlara düşürüldüm. Bunun ardından cesur bir hamle yaptım ve Kıbrıs’ta olan eğitimime son vermeyi seçtim. Bunda en büyük desteği ailemden aldım yakın çevremden olumsuz tepkiler gelmedi de değil… Ama babamdan aldığım cesaret ile eğitimime bir başka ülkede devam etme kararı aldım. Tam bu sırada bir arkadaşımın tavsiyesi ile Ukrayna’daki üniversiteleri araştırmaya başladık ve sonrasında 2007 yılında ELT Yurtdışı Eğitim İzmir şubesi ile tanıştık. Bizi gayet hoş karşıladılar… aklımızdaki birçok soru işaretini giderdiler… Hatta eğitimime yeniden yön verdiler… beni düşüncemden tamamen farklı bir bölüme yönlendirdiler. Hiç tereddütte kalmadan kararımı verdim ve yeni bir hayata yelken açtım… Ukrayna’da aldığım eğitimden gayet memnun kaldım. Ukrayna’da yüksek performanslı bir eğitim dönemi geçirdim ve Türkiye ye gelir gelmez özel bir havacılık firmasında hemen iş buldum ve çalışmaya başladım. Yurt dışında eğitim düşünen arkadaşlarıma tavsiyem okumak istedikleri bölümü iyi seçmeleri

Tuğberk Ş.
Aircraft Maintenance Engineer / Uçak Bakım Onarım Mühendisi
Quality Department / Kalite Departmanı
İzmir