Eğlence parklarında çalışmak

Eğlence parklarında çalışmak

Eğlence parkları en popüler Work and Travel işlerindendir.

Eğlence parklarında çalışmak hakkında bilmeniz gerekenleri sizin için derledik…

Work and Travel öğrencileri için belki de en cazip seçenektir eğlence parkları. Adı üzerinde, insanların eğlenmeye geldikleri yerlerdir bunlar. Eğlence parkı denilen işletmeler, ülkemizde henüz pek tanınmıyor.

Amerikalılar, dış turizmi pek tercih etmezler. İhtiyaçları da yoktur aslında. Bir düşünsenize, koskoca bir kıtanın 4’te birine yayılmış 52 farklı eyaletten oluşan bir çeşitliliğiniz olduğunu. ABD’yi bitirmeye bile ömür yetmez. İşte bu yüzden iç turizm çok canlıdır ve turizm demek, gidip bir deniz kıyısında bütün gün yanmak demek değildir orada. Amerika’da iç turizmin böyle yüksek bir potansiyele sahip olması nedeniyle de ABD’nin neredeyse her yerinde, içinde her yaştan insanın doyasıya eğlenebileceği, yüzlerce farklı atraksiyonun bulunduğu eğlence parkları vardır.

Eğlence parklarını geniş bir tanım olarak kabul edersek, bunlar da kendi aralarında, tema parkları, su parkları gibi farklı türlere ayrılırlar. Kimi eğlence parkları sadece çocuklara yönelik küçük işletmeler iken bazı eğlence parkları ise her yaştan ziyaretçiye yönelik aktivitelere sahip, içinde restorant, aqua park, lunapark, mağazalar ve hatta oteller gibi birçok tesisi de barındıran dev işletmelerdir. Universal Stüdyoları, Disney World, Paramount gibi bazıları neredeyse bir şehir büyüklüğünde olup, içinde her türden eğlenceyi barındırırlar ve asla 3-4 günden önce içinden çıkamazsınız. Bu yüzen çoğu zaman 3,5 ya da 7 günlük kombine bilet satışları yapılır.

Eğlence parkları yüzlerce hatta bazılarında birkaç bin kişinin sezonluk ya da daimi olarak çalıştıkları büyük işletmelerdir. Eğlence parklarında çalışmanın en büyük avantajı, birçok farklı ülkeden gelen yüzlerce uluslararası öğrencinin oluşturduğu çok uluslu arkadaşlık ortamıdır. Yaz aylarında Amerikalıların yanı sıra binlerce yabancı turistin de akın ettiği bu büyük işletmeler, hem güzel vakit geçirmek, hem de bol bol İngilizce pratiği yapmak isteyen adaylar için çok avantajlıdır.

Eğlence parkı çalışanları aynı zamanda çalıştıkları eğlence parklarındaki aktivitelerden ücretsiz ya da çok indirimli fiyatlarla yararlanırlar. Bunun önemi gerçekten büyüktür. Örneğin Universal, Disney World, Six Flags gibi ünlü eğlence parkalarına günlük giriş ücreti 60-90 USD arasında değişir. Ve inanın milyonlarca yerli ve yabancı turist bu eğlence parklarında kuyruğa girmektedir. Yani eğlence parkında çalışarak siz, eğlencenin tam ortasında olacaksınız. Hem de para kazanarak!

Eğlence parkı işlerini tercih eden öğrenciler birçok farklı pozisyonlarda aşağıdaki pozisyonlarda çalışırlar.

  • Ride Operator (Lunaparkta oyun makinesi vs çalıştıran kişi)
  • Yiyecek ve içecek servisi
  • Fotoğrafçı
  • Restaurant / fast food pozisyonları
  • Mağazalarda kasiyerlik ve stand elemanı
  • Güvenlik elemanı
  • Temizlik ve bakım
  • Havuz işleri ve cankurtaranlık
  • Otopark görevlisi
  • Animasyon

Eğlence parklarında haftalık ortalama çalışma süresi 35-40 saattir. Konaklama genellikle işveren tarafından karşılanır ya da işveren danışmanlık hizmeti verir.Öğrenciler bölgeye göre ortalama 250-400 USD aylık konaklama ücreti öderler. Saatlik ücret genellikle 7.0 ile 8.0 $ arasıdır.

Eğlence parkları genellikle disiplinli çalışma şartlarına sahiptir. Özellikle erkek öğrencilerde uzun saç, sakal, bıyık genellikle kabul edilmemektedir. Buna ek olarak çalışanların görülür dövmelerinin olması ya da piercing kullanmalarına izin verilmez. Bir eğlence parkında çalışmayı düşünüyorsanız, gidecek olduğunuz eğlence parkının disiplin kuralları hakkında mutlaka bilgi almalısınız.

Bölgeye göre değişmekle birlikle, bazı eğlence parkları 15 Ağustos – 1 Eylül civarında sezon yavaşlar ve çalışma saatleri azalır. Bu nedenle, eğer Eylül sonuna kadar WAT programında çalışmayı düşünüyorsanız, çalışacak olduğunuz eğlence parkının düşük sezon başlangıç tarihlerini ve sezon bitiş tarihlerini öğrenmenizi öneriyoruz. Bazı eğlence parkları sezon bitiminde kalan personelini diğer şubelerine aktarmakta, faaliyetlerine böyle devam etmektedir.

Eğlence parklarında çalışmak istiyorsanız, mutlaka erken kayıt yaptırmalı ve iş seçiminizi mümkün olduğunca çabuk tamamlamalısınız. Eğlence parkı pozisyonları en erken dolan pozisyonlardır.