Sertifika Programları Kimler İçindir?

Sertifika Programları Kimler İçindir?

Sertifika programının etkili bir seçenek haline geldiği kişileri tanımlamak istersek aşağıdaki gibi bir gruplandırma yapabiliriz.

Üniversiteyi yeni bitirmiş olan ve kariyerine yeni başlayacak olanlar

ELT olarak hep savunduğumuz bir gerçek vardır. Artık ülkemizde üniversite bitirmiş olmanın gerçekten de çok ayrıcalık sağlayan bir özelliği kalmamıştır. Boşalan pozisyonları için kısa sürede binlerce adaylık başvurular alan işverenler, seçim yapmak için artık çok daha farklı donanımlar aramakta, şirketlerine artı değer katacağına inandıkları adayları tercih etmektedirler. İşte sertifika programları bu noktada devreye girmekte ve bu programlara katılan adayları sıradan bir üniversite mezunu olmaktan çıkartıp daha donanımlı bir hale getirmektedir.

Bitirdiği bölüm ve mesleği ile iş bulma şansının çok yüksek olmadığını düşünler

Kariyer danışmanlığını yaptığımız adaylarla görüşmelerimizde, birçok kişinin daha mezun bile olmadan, iş aramaya bile başlamadan ümitsizliğe kapıldığını, mesleklerine olan sınırlı talepten, ya da o mesleği yapan çok fazla aday olmasından endişe duyduklarını görmekteyiz. Maalesef bu çoğu zaman haklı bir endişedir. Ancak bu durumda olan öğrenciler için de mantıklı bir çözüm sertifika programlarıdır. İlgi duyduğunuz, ya da talep olduğunu düşündüğünüz bir alan üzerine alacağınız bir sertifika programı size hem 2. bir meslek dalında daha iş arama şansı verecek, hem de kendi mesleğinizden adaylar arasından daha kolay sıyrılmanızı sağlayacaktır. Söz gelimi işletme bölümü mezunu bir aday olduğunuzu varsayalım. Bu özelliğinizin üzerine bir de turizm sertifikası eklerseniz, artık turizm sektörü de sizin yetkinlik alanınıza girecektir. Benzer birleştirmeler birçok bölüm mezunları için yapılabilir.Önemli olan size uygun bir ek sertifika ve ek meslek alanı seçebilmektir. ELT size bu konuda gereken tüm danışmanlık hizmetlerini vermektedir.

Yaptığı işi daha profesyonelce yapmak, son yenilikleri yakalamak isteyenler

Artık birçok işletme sahibi ve çalışan da sertifika programlarına rağbet etmektedir. Hızla gelişen ve ilerleyen günümüz iş dünyasında yeniliklere ayak uydurmanın ve kendini geliştirmenin değerini bilen kişiler , meslek alanları ile ilgili sertifika programlarına katılmakta ve bu sayede meslekleri ile ilgi en son gelişme, değişiklik ve uygulamalardan haberdar olarak mesleki vizyonlarını geliştirmektedirler.

Çalıştığı sektörü değiştirmek isteyenler

Tüm dünyada sertifika programlarının en çok tercih edilmesini sağlayan özelliklerden birisi de budur. Yaptığı meslekten memnun olmayan çalışanlar, ya da mesleki bilgisi dışında başka bir alana yatırım yapmak isteyen iş adamları, 4 yıl süreyle bir üniversite okumaktansa, ilgi duydukları alanda bir sertifika programı alarak gerekli mesleki yetkinliğe ulaşabilmektedirler.