Work and Travel hakkında sık sorulan sorular

Work and Travel hakkında sık sorulan sorular

Work and Travel ile ne kadar para kazanırım? Kazandığım para maliyetlerimi karşılar mı?

Programa katılan öğrenci, çalışma saatlerini, iş sözleşmesinde belirler. Bu sözleşmede, iş vereni ile anlaşarak kendisi ve iş vereni için uygun bir süre belirler. Bu genellikle haftada ise 35 – 40 saat olarak gerçekleşir. Çalışma saatleri iş verenin yoğunluğuna göre değişebilir. Genel olarak Work and Travel öğrencileri saatte 7 – 8 USD arası kazanırlar. Bu da ortalama olarak tek işte çalışan bir öğrencinin 3 aylık Work and Travel dönemi boyunca yaklaşık 3500 – 4000 USD ciro yaptığını gösterir. Bu ücret ABD’de kalacağınız sürece ihtiyacınız olacak konaklama ve yaşam giderlerinizi ve sonrasında yapacağınız turistik geziyi karşılamaya yeterli olacaktır. Buna ek olarak, Work and Travel öğrencilerinin çoğu ikinci işlerde çalışmakta, bu sayede birçok öğrenci toplam kazançlarını arttırabilmektedir. Ama programa bu hesapla katılmak doğru değildir.

Work and Travel’da ikinci iş bularak daha fazla kazanma şansım nedir?

Programın mantığına ters olmakla birlikte, her Work and Travel öğrencisinin yasal olarak birden fazla işte çalışma hakkı vardır. Esas işinizi ve mesainizi aksatmadığınız sürece işvereniniz buna karışmayacaktır. Ancak ikinci iş bulup çalışabilmeniz için, öncelikle sosyal güvenlik numaranızın çıkmış olması ve bulunduğunuz yere uyum sağlamış olmanız gerekiyor. Bunun için genellikle 4-6 hafta gerekecektir. Buna ek olarak, çalıştığınız işin mesai saatlerinin ve konumunun da buna uygun olması ve genellikle İngilizcenizin de iyi olması gerekir. İkinci işte çalışmayı çok da hesaba katmadan ve ikinci işin gerçekleşmeme ihtimalini de göze alarak programa katılmanız en doğru davranış olacaktır.  En önemlisi,  Amerikan hükümetinin yetkili biriminin (Department of State) programda yaptığı son düzenlemelerle birlikte ikinci işte çalışmak için çalışacağınız işyerinin Work and Travel öğrencisi çalıştırma kurallarına haiz olması ve sponsorunuzun talep ettiği belgeleri (Ticari sicil kaydı, vergi levhası ve diğer belgeler) sponsorunuza göndermesi gerekmektedir.  Ancak sponsorunuzun da uygun bulması ve ikinci işvereninizi onaylaması (vetting process) durumunda ikinci işte çalışabilirsiniz.  Bu işlemler birkaç hafta sürebilir ve ikinci işvereniniz bunlarla uğraşmayabilir.

İkinci bir işte çalışmak isteyen bütün öğrenciler sponsorlarına durumu bildirmek zorundadırlar, aksi takdirde programları iptal olabilir ve ülkelerine geri gönderilebilirler.

Work and Travel programı ile İngilizcem gelişir mi?

Dil öğrenmenin en önemli aşamalarından ve hatta şartlarından biri o dili ana dil olarak konuşulan bir ülkede pratik etmektir. Uygulamaya dayalı olmayan hiçbir öğretim sistemi başarılı olamaz. Dolayısıyla eğer bir şekilde İngilizce öğrenme sürecinin içindeyseniz, öğrendiğinizi kullanma imkanı veren bütün fırsatları değerlendirmelisiniz. İşte Work and Travel böyle bir fırsattır…

Work and Travel programı İngilizce pratiği yapmak için bir fırsat olsa da, çalışacağınız bütün işlerin ve pozisyonların sizin için bir dil laboratuvarı görevi göreceği sonucuna varmamalısınız. Aksi takdirde çok geçmeden mutsuz olmaya başlar, “boşuna bu kadar para verip buralara gelmişim” dersiniz. Maalesef bu en çok duyduğumuz eleştirilerden biridir. Oysa Work and Travel size sadece çalışırken konuşma değil, İngilizce konuşan bir dünyada yaşama deneyimi vaat etmektedir. İşin ironik tarafı ise, belki de en az konuşmanız gereken saatlerin çalışma saatleriniz olabileceğidir!

İngilizcenizi en çok kullanacağınız saatler, mesaiden sonra yabancı arkadaşlarınız ile geçireceğiniz süreler olacaktır. Kendinize mutlaka farklı ülkelerden gelen Work and Travel katılımcılarından arkadaş edinmeli, grup olarak gidiyorsanız, aranıza mutlaka yabancı arkadaşlar da katarak ortamın dilinin İngilizce olmasını sağlamalısınız. Work and Travel ile İngilizce pratiği yapmanın en etkili yolu bu olacaktır.

Amerika’da nerede çalışacağımı kendim seçebilir miyim?

ELT tüm öğrencilerini sadece ABD dışişleri bakanlığına bağlı Resmi Vize Sponsoru kuruluşlar tarafından bulunan, kontrol ve denetimleri bu kuruluşlarca yapılan ve onaylanan işyerlerine yerleştirmesini sağlar. ELT kendisi Amerikalı işverenlerle iletişime geçip, öğrencilere iş ayarlaması yapmamaktadır. ELT öğrencilerini Work and Travel programında “iş satın almak” ya da “spesifik bir iş /pozisyon” için kayıt olmak diye bir şey olamayacağını, öğrencilerin tercihlerine ve yeterliliklerine uygun olan işverenlere özgeçmişleri ile başvurabileceklerini, ilgili işverenin ya da resmi sponsor kuruluşun mülakat sonucunda kendilerini uygun görmesi ve kabul etmesi durumunda tercih ettikleri işe yerleşebileceklerini anlatarak kayıtlarını alır. ELT öğrencileri Work and Travel ya da gerçek hayatta bir işe girmenin doğru ve mantıklı başka bir yolu olmadığını bilirler. Tüm ELT öğrencileri, çalışacak oldukları iş için işveren ya da resmi sponsor kuruluş yetkilisiyle, iş fuarları ya da online mülakat ortamında yüz yüze görüştürülerek, programa en güvenli biçimde katılmaları sağlanır.

İşveren daha sonra pozisyonumu değiştirebilir mi?

Genellikle size önerilen pozisyonda çalışırsınız. Ancak bazı durumlarda işveren pozisyonunuzu değiştirmek isteyebilir ve bunu yapma hakları vardır. Pozisyon değişikliklerinin sebebi genellikle sizin ilgili pozisyonda başarılı bulunmamanız, vaat ettiğiniz tarihten sonra işe başlamanız ya da sezonluk dalgalanmalar nedeniyle kuruluşun farklı departmanlarında eleman ihtiyacının oluşması olabilir. İstatistiksel olarak çok olmasa da, bu olasılığın varlığını bilmeniz ve önceden kabul etmeniz gerekiyor. Pozisyon değişikliği yapılmasında aracı kuruluşun ya da sponsor kuruluşun herhangi bir etkisi olamaz.

Arkadaşlarımla aynı işe yerleşebilir miyim?

Evet! ELT online hizmet sisteminde arkadaşlarınızla aynı işi seçip başvurabilirsiniz. Ancak, işin kabul şartlarına tüm grubun uygun olmasına dikkat etmelisiniz. Aksi halde içinizde bir ya da daha fazlası işe kabul edilmeyebilir. Grup olarak yapılan başvurularda, grupta  İngilizcesi ve iş tecrübesi en zayıf olan arkadaşınızın özelliklerine uygun bir iş seçmelisiniz.

Vize garantisi veriyor musunuz? Red alırsam param yanar mı?

Vize garantisi vermek kanun dışıdır. ELT hiçbir öğrencisine vize garantisi vermez. Ancak ELT olarak , öğrenci seçiminde konsolosluğun uyguladığı kriterlere uygun öğrenci seçimine çok özen gösteriyor, bu sayede ELT öğrencilerinin vizeden red alma oranını çok düşük seviyelerde tutuyoruz.

Sözleşme süresi bitmeden işyerimden ayrılmam ya da iş değişikliği yapmam mümkün mü?

Sponsor Kuruluş ve ELT’nin onayı olmadan işinizi değiştirmemelisiniz ya da işinizden ayrılmamalısınız. WAT katılımcılarının zorunlu haller dışında iş değiştirmeleri yapmalarına izin verilmez. Geçerli bir sebep ile iş değişikliği yapmanız durumunda, öncelikle durumu işten ayrılmadan 15 gün önce işvereninize bildirmeniz ve Sponsor Kuruluştan onay almanız gereklidir. Değişikliğin onaylanması durumunda size bir form gönderilecek ve gerekli prosedür açıklanacaktır. Bu kural dışında hareket etmeniz durumunda sponsor kuruluş vizenizi iptal edebilir ve Türkiye’ye erken dönmek durumunda kalabilirsiniz. Ayrıca işvereniniz aynı zamanda konaklama sağlıyorsa, bir konaklama sözleşmesi imzalamışsanız ve sözleşme bitiş tarihinden önce konaklamanızı terk ediyorsanız, sözleşme bitimine kadar ki sürenin kirasını ödemek zorunda kalırsınız ve ödediğiniz depozito ücreti iade edilmez.

Acil durumlarda kimle temasa geçmeliyim?

Amerika’ya adımınız atar atmaz Amerikan Hükümetinin yetkili sponsor kuruluşunun denetimi altına girersiniz, bu sebeple program süresince her türlü sorununuzda Sponsor Kuruluş Acil Destek numaralarını aramalısınız.  Sponsor Kuruluş bu durumlarda etkili hizmet verebilmek amacı ile profesyonel bir ekibe sahiptir. Buna ek olarak dilerseniz ELT ile de temasa geçebilirisiniz. ELT de acil durumunuzun çözümü için Sponsor Kuruluş ile işbirliğine girerek gereken çözümün oluşmasına katkıda bulunacaktır.

Neden ELT’yi seçmeliyim?

Work and Travel şirketi seçimi yaparken, şirketinizin programın değişik alanlarıyla ilgili kurumsal tercih ve hizmet politikasına bakmanız çok önemlidir. Bu sayfada ELT’nin Work and Travel ile ilgili değişik başlıklar altında uygulamalarını ve yöntemlerini görebilir, diğer şirketlerle ona göre kıyaslama yapabilirsiniz.

Work and Travel hizmet politikamız ve etik değerlerimizi görmek için tıklayınız