Tıp, Diş Hekimliği, Eczacılık ya da Fizyoterapi bölümlerinde eğitim almak istiyorsanız, ELT ile ideallerinize çok yakınsınız. Avrupa Birliğine üye bir ülkede, YÖK denkliği olan bir üniversitede eğitim alabilir, hayalinizdeki bölümden mezun olup Türkiye’ye döndüğünüzde diplomanızın denkliği için başvuruda bulunabilirsiniz.

Macaristan’da tıp eğitimi almak için YKS’de ilk 50 binlik dilimde olmanız gerekmiyor. YÖK denkliği olan üniversitelerden mezun olduktan sonra YKS’de ilk 50 bine girmiş bir öğrenci gibi diplomanızın denkliği için Türkiye’de başvuruda bulunabilirsiniz. İhtiyacınız olan tüm desteği ELT size veriyor! Dilerseniz hemen işlemlerinize başlayarak Eylül ayında Tıp, Diş Hekimliği, Eczacılık ya da Fizik Tedavi bölümlerinde eğitime başlayabilirsiniz.

Macaristan’da Tıp Eğitiminin Avantajları Nedir?

  1. Bir Avrupa Birliği üniversitesinden, mavi diploma alarak mezun olacaksınız ve mesleğinizi Türkiye ve tüm dünyada yapabileceksiniz.
  2. İdeallerinize ulaşmak sizin elinize olacak. Sınav engelleri yüzünden istemediğiniz bir hayatı yaşamak zorunda değilsiniz.
  3. Uluslararası bir ortamda eğitim alıp, yaşayacak, İngilizcenizi aktif olarak kullanacaksınız.
  4. Sahip olacağınız oturum kartı sayesinde tüm Avrupayı vizesiz gezip görebilecek, eğitiminizin ardından Avrupa Birliğinde staj ve uzmanlık gibi alanlarda kariyer başlangıcı yapma hakkı elde edeceksiniz. (KKTC ve Türkiye’deki hiçbir üniversite size bu olanağı veremiyor!)
  5. Şu andaki ile aynı hatta daha ile az para harcayarak Avrupa Birliğinde eğitim almış olacaksınız.

Kimler Macaristan’da TIP eğitimi almak için uygundur?

Yurtdışında Tıp, Diş hekimliği ya da Eczacılık gibi zor bölümleri okumaya karar vermeden önce mutlaka kendinizi ve yeterliliklerinizi doğru biçimde değerlendirmelisiniz. Üniversiteye girmek kadar bitirip mezun olabilmek de önemlidir. Bu üniversitelerin sizi Türkiye’de üniversite sınavına girip girmediğinize bakmadan kabul edebiliyor olması, üniversitede eğitiminizin kolay ve zahmetsiz olacağı anlamına gelmiyor. Aksine bu eğitimleri yurtdışında almak Türkiye’de almaktan daha zordur. Avrupa birliği üniversitelerinde Tıp grubu bölümlerde eğitim alacak olan adayların lise eğitimlerini fen ağırlıklı olarak almış olmaları, özellikle Biyoloji, Kimya ve Fizik derslerinde kabiliyet ve bilgi dağarcıklarının üst seviyede olması çok önemlidir. Tıp eğitimi daha ilk yıldan sizin tüm bu alanlarda yetkin ve bilgili olduğunuz varsayımıyla verilmektedir. Yani eksiklerinizi üniversiteyi okurken kapatmanız dünyanın en zor ve en uzun süreli bölümlerini, farklı bir dilde öğrenmeye talip olduğunuzu unutmamalısınız. Gerekli yeterliliklere sahip olmadan Tıp bölümlerine girseniz dahi büyük olasılıkla daha ilk yıldan üniversiteyi bırakma kararı alabilir, hem paranızı hem de çok değerli bir yılınızı kaybedebilirsiniz.

Pre-Medical Courses (TIP Hazırlık Eğitimi)

Macaristan üniversiteleri, diğer Avrupa ülkelerindeki üniversitelere nazaran daha esnek ve öğrenciler için uygun eğitim programları sunmaktadır. Pre- Med kursları dediğimiz TIP, Diş Hekimliği ya da Eczacılık fakültesi öncesi bölüme hazırlık kursları, bu alanlarda eğitim alacak öğrencilerin en çok tercih ettikleri eğitimlerdendir. Pre- Medical eğitimi combo bir eğitim biçimidir. Öğrenci hem akademik İngilizce eğitimi alır, hem de eğitim alacağı bölüm için altyapısı hazırlanarak bölüme giriş dersleri öğrenciye önceden basit bir biçimde verilir. Böylece hazırlık eğitimi sonrası girilecek sınavda büyük avantaj sağlanır.

Kimler Pre- Medical eğitimi almalıdır?

  • Lisede alınan fen eğitimin (biyoloji ve kimya) yeterli olmadığını düşünenler
  • Sayısal derslerde yeteri kadar eğitim alan ancak İngilizcesi bu bölümlere direkt 1. sınıftan başlayacak kadar yeterli olmayan öğrenciler
  • Hem sayısal altyapısının hem de İngilizcesinin yetersiz olduğunu düşünen ya da bu alanlarda yeterli olsa bile pekiştirme amaçlı ön hazırlık eğitimi almak isteyenler

Hangi Üniversitelerde Pre-Medical eğitimi alınabilir?
Pecs, Debrecen ve Szeged Üniversitelerinde bölüm hazırlık eğitimi alınabilir. Ancak bu üniversitelerden en çok tercih edileni Pecs Üniversitesi’dir. 5, 10 ve 15 aylık Pre-Medical kursları bulunan üniversitede her seviyeye uygun program bulabilmek mümkündür ve bu alanlarda hazırlık eğitiminde uzun zamandır uzmanlaşmışlardır.

Pecs Üniversitesi hazırlık programları hakkında detaylı bilgi için tıklayınız

TIP, Diş Hekimliği ya da Eczacılık bölümlerine direkt başvuru yapabilir miyim?

Evet, bu üniversiteler hem kendi bünyelerinde hem de dünyanın bi çok farklı ülkesinde uluslararası öğrenciler için bölüme giriş sınavı yapmaktadırlar. Yazılı ve sözlü aşamadan oluşan sınav sonucunda başarılı olan adaylar direkt bölüme kabul alabilirler.

Direkt bölüme kabul alacak kadar yeterliliği olduğunu düşünmeyen ancak şansını denemek isteyen ya da hazırlık eğitiminin ardından nasıl bir sınavla karşılaşacağını merak eden adaylar da sınava katılabilmektedir.

Pecs Üniversitesi Tıp Eğitimi

Macaristan’da TIP eğitimi sonrası YÖK denkliği alabilir miyim?

Macaristan’da TIP, Diş Hekimliği ve Eczacılık eğitimi devlet üniversitelerinde verilmektedir. Bu üniversiteler çok köklü devlet üniversiteleridir ve YÖK’ün tanıdığı ranking (sıralama) kuruluşlarının oluşturduğu listelerde dünyanın en iyi ilk 1000 üniversitesi içerisnde yer almaktadırlar. Aynı zamanda YÖK tarafından tanınan bu üniversitelerde alınan eğitim sonrası YÖK’e direkt denklik başvurusu yapılabilir.

YÖK Denkliğiyle ilgili detaylı bilgi almak için tıklayınız

ELT Akademik danışmanları sizin hakkınızda detaylı bir analiz yaparak, hangi üniversite ve bölümler için uygun olduğunuz ve nasıl başarılı olabileceğiniz hakkında profesyonel danışmanlık hizmeti vermektedir. Bu danışmanlık hizmetini almadan karar vermemelisiniz.

Macaristan'da tıp eğitimi
Avrupa'da tıp eğitimi