İş seçimi yaparken nelere dikkat etmelidir?

İş seçimi yaparken nelere dikkat etmelidir?

Work and Travel katılımcıları İş seçimi yaparken nelere dikkat etmelidir?

Work and Travel programının en kritik dönemeçlerinden biri program süresince çalışabileceğiniz ve tatilde harcayacağınız harçlığınızı kazanacağınız bir iş bulmaktır. Mutlaka karşınıza birçok seçenek gelecektir, ya da sizin bazı tercihleriniz olacaktır. Her yıl karşılaştığımız durumlardan çıkarttığımız sonuçlarla size doğru karar vermeniz yardımcı olacağını umduğumuz bazı hatırlatmalar ve tavsiyelerde bulunmak istiyoruz.

 1. Bireysel özelliklerinizi gözden geçirin:

  Unutmayınız ki, işverenler sizi misafir etmek için değil, çalıştırmak ve özelliklerinizden yararlanmak üzere kabul etmektedirler. Bu nedenle başvurduğunuz iş türü ve pozisyonun özelliklerini ve sizden istenecek olanları iyi analiz etmelisiniz. İngilizce konuşma seviyeniz orta seviyenin altında ise, yani konuşmanız iyi ve anlaşılır değilse, bu özelliğin gerektiği iş ve pozisyonları tercih etmeyiniz. Kabul edilseniz bile işverenin sizi yetersiz görmesi durumunda sözleşmenizi feshetme hakkı olduğunu ya da pozisyonunuzu değiştirebileceğini hatırlatmak isteriz.

 2. Bazı pozisyonlar için deneyim çok önemlidir.

  Birçok öğrenci restorant, bar, otel resepsiyonu vb pozisyonlarda çalışmayı talep eder. Ancak unutulmamalıdır ki, bu ve benzeri işlere kabul edilmeniz için mutlaka iş deneyimine ve çok iyi bir İngilizceye sahip olmalısınız. Bunları göz önünde bulundurmadan iş seçmemelisiniz.

 3. Seçtiğiniz işyerindeki diğer muhtemel pozisyonları ve vardiyaları da öğrenin.

  İşverenlerin iş teklifinde size önerdikleri pozisyonu değiştirme hakları vardır. Bu nedenle başvurduğunuz işyerinde görev alabileceğiniz diğer pozisyonları da öğrenin. Dil seviyenizin yetersiz olması, iş deneyiminizin olmaması vb. nedenlerle işvereniniz tarafından pozisyonunuz ya da vardiyanız (mesai saatleriniz) değiştirilebilir.

 4. Şehir ve eyalet konusunda sabit fikirli olmayın. Ufkunuzu açık tutun…

  Work and Travel programına katılmak isteyen adayların çoğu, ABD hakkında bilgilerinin fazla olmaması nedeniyle “New York ya da California’da” çalışmak istiyorum diye gelirler ve ısrarcı davranırlar. New York şehri ve California eyaletinde bulunan Los Angeles, San Diego, San Francisco gibi şehirler ABD’nin yaşam giderleri en pahalı olan şehirlerindendir. Çalışma saat ücretleri bazen biraz daha yüksek gibi görünmesine rağmen, yaşam giderlerinin aşırı pahalı olması nedeniyle, Work and Travel öğrencilerinin en çok sıkıntı çektiği yerler de genellikle buralardır. Bu nedenle, ABD’de bulunan diğer eyalet ve bölgelerdeki seçeneklerini de değerlendirmekte fayda vardır. Konaklama giderlerinin en uygun ve ekonomik olduğu eyaletler iç eyaletler ve göller bölgesi diye tabir ettiğimiz kuzey eyaletleridir. Bu özellikle yaşam giderleri açısından çok önemlidir.

 5. Arkadaş grubu olarak başvuru yaparken dikkatli olun.

  Programa bir ya da daha çok arkadaşınız ile başvuru yapıyorsanız ve aynı yerde çalışmak istiyorsanız, tercih ettiğiniz iş ve pozisyonların gerektirdiği özelliklerin hepinizin birden taşıdığına, pozisyonların hepiniz için uygun olup olmadığına dikkat etmelisiniz. Grup olarak başvuran öğrenciler, grup olarak değerlendirmeye alınır. Söz gelimi bir işverene üç arkadaş başvuru yapıyorsanız, ya üçünüz birden kabul edilirsiniz, ya da biriniz bile reddedilirse, diğerleriniz de reddedilmiş olur.