Roma La Sapienza Üniversitesi

Roma La Sapienza Üniversitesi, İtalya’da yüksek lisans ve diğer eğitim programlarına katılmak isteyenlerin tercih ettiği üniversiteler arasında yer almaktadır. İtalya üniversite fiyatları baz alındığında Roma La Sapienza Üniversitesi ortalama fiyat bandındadır. Aynı zamanda nitelikli bir eğitime sahip olması da buranın tercih edilmesinde önemli bir etkendir.  

Roma La Sapienza Üniversitesi’nin öne çıkan iki önemli özelliği bulunur. Roma şehrinin en eski üniversitesi olmakla birlikte Avrupa’da öğrenci sayısının en fazla olduğu üniversitedir.

Roma La Sapienza Üniversitesi, 14. yüzyılda kurulmuştur. Başkentin üç devlet üniversitesinden biri olan Roma La Sapienza Üniversitesi, 1303 senesinde Papa Bonifacio’nun emri üzerine kurulmuş ve günümüze kadar ulaşmıştır. Sapienza, sözcük olarak bilgelik anlamına gelir. İtalya’nın en köklü üniversitelerinden biri olan Roma La Sapienza Üniversitesi, müthiş bir prestije sahiptir. Özellikle Güney Avrupa ülkeleri arasında ilk sıralarda gösterilir.

Roma La Sapienza Üniversitesi’nde bugün 115 bin civarında öğrenci eğitim görmektedir. Bu sayı, üniversitenin büyüklüğünü anlatmak adına ciddi bir donedir. Toplamda 58 ayrı departmana, 11 fakülteye ve 54 kütüphaneye sahip olan Roma La Sapienza Üniversitesi’nde 18 müze bulunur. Roma haricinde Lazio bölgesinde iki kampüse daha sahiptir.

Her sene Roma La Sapienza Üniversitesi’ne yaklaşık olarak 7 bin civarında öğrenci gelir. Bunların 1200 kadarını değişim programlarıyla gelen öğrenciler oluşturur.  Çift dal programları, bursları, zengin staj seçenekleri ve nitelikli akademisyenleriyle büyük fırsatlar sunan Roma La Sapienza Üniversitesi, toplama 1242 adet uluslararası anlaşmanın altına imzasını atmıştır.  30’a yakın ülkede 500 üniversite ile iş birliği bulunmaktadır. Ayrıca iki üniversite hastanesine sahip olan Roma La Sapienza Üniversitesi, şehrin merkezinde konumlanır.  

Roma La Sapienza Üniversitesi aynı zamanda sosyal ve kültürel açıdan da her daim canlı bir yerdir. Öğrencilerin bu bölgede çok hareketli olmasından dolayı, pek çok şey de doğrudan öğrencilere yönelik olarak oluşturulur. Üniversite özellikle tıp, mühendislik ve hukuk gibi bölümler için sıklıkla tercih edilmektedir. Üniversitenin şehir merkezinde yer alması da öğrenciler adına bir ayrıcalıktır.

Başvuru Tarihleri

İtalya’da üniversite başvurusu yaptığınız zaman dikkat etmeniz gereken noktalardan bir tanesi de başvuru tarihlerinin güncel durumudur. Bu durum her sene üniversite yönetimi tarafından belirlenir ve duyurulur.

Başvuru tarihlerini kaçırmanız durumunda o sene için şansınızı kaybederseniz. Güz dönemi Roma La Sapienza Üniversitesi’nde eylül ayında başlar. Başvurular da bu nedenle yaz ayları içerisinde tamamlanmış olur. Hazırlıklarınızı ve belge teminini bu dönem içinde tamamlamanız gerekir.

Başvuru ve Kabul Şartları

Roma La Sapienza Üniversitesi, Avrupa’nın en köklü ve prestijli üniversitelerinden biri olduğu için büyük ilgi görür. Bu durum elbette başvuru sayısına da yansır. İtalya yüksek lisans başvurusu konusunda olduğu gibi lisans ve doktora alanlarında da Roma La Sapienza Üniversitesi, öne çıkan üniversiteler arasındadır. İngilizce lisans programlarına yerleşebilmek adına rekabet etmenize yardımcı olacak bir not ortalamasına ihtiyacınız olacaktır.

Yüksek lisans düzeyinde ise belli bir ortalama belirtilmemiştir; ancak talep çok yüksek olduğu için rekabetçi olmanız önemlidir. IELTS puanının da aynı şekilde minimum 6,0 ya da 6,5 civarında olması beklenir. Bölümlere girerken genel anlamda IELTS puanı dışında CV, referans mektubu, pasaport, diploma, transkript, fotoğraf gibi temel belgeler talep edilir. Tüm başvurular artık online olarak sürdürülmektedir.

İtalyanca Hazırlık Eğitimi

Roma La Sapienza Üniversitesi’ne kabul edildiğinizde bazı Avrupa ülkelerindeki üniversiteler gibi bir hazırlık eğitimi mecburiyetiyle karşılaşmazsınız. Bu durum, İtalya’daki çok sayıda üniversite için de geçerlidir. Dil becerilerinizi ölçen sınavlarda sizden yeterli puanı almanız beklenir.

Video

Roma La Sapienza Üniversitesi Bölümleri ve Fiyatları

Lisans, yüksek lisans ve doktora program fiyatları, Roma La Sapienza Üniveristesinin on binlerce öğrenciyi bünyesinde bulunduran bir devlet üniversitesi olduğu düşünüldüğünde, oldukça makuldür. Bölümlere, eğitim sürelerine ve eğitim türüne göre fiyatlar değişikliğe uğrayabilmektedir. Aşağıdaki tabloda bazı popüler bölümleri ve güncel ücretleri inceleyebilirsiniz.

BölümSüreEğitim Ücreti
İngilizce Yüksek Lisans Bölümleri
MSc Architecture – Urban Regeneration2 yıl2.924 €
MSc Landscape Architecture2 yıl2.924 €
MSc Aeronautical Engineering2 yıl2.924 €
MSc Astronomy and Astrophysics2 yıl2.924 €
MSc Business management2 yıl2.821 €
MSc Biochemistry2 yıl2.924 €
MSc Cognitive neuroscience2 yıl2.924 €
MSc Computer Science2 yıl2.924 €
MSc Cybersecurity2 yıl2.924 €
MSc Statistical Methods and Applications2 yıl2.924 €
MSc Control Engineering2 yıl2.924 €
MSc Development and International Cooperation Sciences – Economics for Development2 yıl2.821 €
MSc Economics2 yıl2.821 €
MSc Economics and Communications for management and innovation2 yıl2.821 €
MSc Management Engineering2 yıl2.924 €
MSc Health Economics2 yıl2.821 €
MSc Electronics engineering2 yıl2.924 €

Konaklama Seçenekleri

Roma La Sapienza Üniversitesi’ne gelen öğrencilerin ciddi bir bölümü devlet yurtlarında konaklamaktadır. Öğrenci sayısı çok yüksek olmasına rağmen yurtların yapıları, bu talebi karşılamaya yetmektedir. Aynı zamanda barınma konusunda yurtlar tek opsiyon değildir. Bütçenize göre özel yurtları, konutları, hostel tipi yapıları da tercih edebilirsiniz.

Roma La Sapienza Üniversitesi’nin kendi yurtlarında ortak kullanım alanları oldukça uygun ve konforludur. Yurt odaları 2 ve 4 kişi arasında olup, yurt ücretleri de buna bağlı olarak değişmektedir.

Roma La Sapienza Üniversitesi Dünya Sıralaması

Roma La Sapienza Üniversitesi güncel verilere göre oldukça başarılı bir sıralamaya sahiptir. Roma La Sapienza Üniversitesi CWUR Ranking değerlerine göre dünya genelinde 67. sıraya sahiptir. Genel puanı ise 80,4 olarak belirlenmiştir.

Burs Olanakları

Roma La Sapienza Üniversitesi’ne gelen yabancı öğrencilerin de burs başvurusu hakkı vardır. Bütün bu burs seçeneklerini giriş sürecinde değerlendirebilir ve eğitim masraflarınızın en azından belli bir bölümünden muaf tutulabilirsiniz. İtalya hükümeti de üniversite yönetimi de burs konusunda oldukça yapıcı davranmaktadır.

Roma Şehri ve Öğrenci Yaşamı

Roma, dünya çapında üne sahip olan tarihi eserleri, kendine has lezzetleri ve farklı kültürleri potasında eriten yapısıyla sadece İtalya’nın değil aynı zamanda dünyanın da en popüler şehirlerinden birisidir. Aynı zamanda İtalya’nın da başkenti olan Roma’da üniversite okumak, size pek çok avantaj sağlayacaktır. Rönesans’ın doğduğu yer olmasından dolayı dünya tarihinde çok özel bir konuma sahip olan Roma’da çok sayıda müze ve tarihi mekânı gezmeniz mümkün.

Şehir bu yapısıyla bir açık hava müzesi olarak tanımlanır. Edebiyat, müzik, bilim, resim, moda ve sinema gibi alanlarda çok büyük isimleri yetiştiren ve dünyaya kazandıran Roma, özellikle de tasarım, mühendislik, mimari gibi konularda eğitim görmek isteyen öğrenciler için çok cazip bir seçenektir. Otobüs ve metro ağının geniş olmasından dolayı öğrenciler, ulaşım konusunda sorun yaşamazlar. Zaten üniversitelerin önemli bir kısmının şehir merkezinde olması, bu anlamda büyük bir avantaj sağlar.

Roma’nın merkezinde yer alan ana kampüste büyük bir futbol sahası, hemen dikkat çeker. Aynı zamanda yan yana dizili olan tenis kortları öğrencilerden ilgi görür. Bunların dışında yine kampüsün farklı alanlarında voleybol ve basketbol oynamak için uygun alanlar oluşturulmuştur. Okul içi sportif aktivitelere katılabilir veya turnuvalara dahil olarak her daim sporun içinde kalabilirsiniz.

Roma'da Üniversite Okumak

İtalya gerek Türkiye’ye olan benzerliği gerekse eğitim kalitesiyle Türk öğrencilerin her zaman ilgisini çeken bir Akdeniz ülkesidir. Avrupa’nın tarih ve kültür konusunda referans ülkelerinden biri olan İtalya’da üniversite okumak, sanıldığı kadar zor değildir. Profesyonel bir danışmanlık hizmetiyle başvuru sürecini eksiksiz ve doğru bir şekilde yöneterek doğru sonuca ulaşabilirsiniz. Bütün kabul şartlarını ve genel prosedürlerini bu yazımızda sizinle paylaşmaya çalışacağız.

İtalya’nın en iyi üniversiteleri genelde Milano, Roma, Torino gibi şehirlerdedir; ancak üniversitelerin belli bir şehrin hâkimiyetinde olduğunu söylemek güçtür. İtalya’nın her şehrinin ayrı bir karakteristik yapısı vardır. Bunların başında da elbette başkent Roma gelir. Hem tarihi bir şehrin atmosferini solumak hem de İtalya’nın başkentinde nitelikli bir üniversite eğitimi almak için Roma La Sapienza Üniversitesi’ni seçenekleriniz arasına alabilirsiniz.

Yüksek lisans, lisans ve doktora gibi farklı eğitim programları bulunan Roma La Sapienza Üniversitesi, başvurularınızı bekliyor. Yabancı öğrencilerin her daim gözdesi durumunda olan Roma La Sapienza Üniversitesi, dünyanın en iyi üniversiteleri sıralamasında her daim gurur verici bir noktada yer alır.

SOKAK GÖRÜNTÜSÜ

HARİTA