Almanya’da üniversite hazırlık okullarımız hangi şehirlerde?

Almanya’da üniversite hazırlık okullarımız hangi şehirlerde?

TestDaF ve DSH sınavlarına hazırlık eğitimi veren merkezler Aachen, Berlin, Paderborn, Stuttgart, Nürnberg, Hannover, Wuppertal, Bochum, Clausthal-Zellerfeld, Mannheim, Trier’te yer alıyor.

Eğitim maliyeti, kolay kabul koşulları, diploma denkliği, mezuniyet sonrası çalışma ve ikamet izni gibi avantajlar düşünüldüğünde Almanya’da üniversite eğitimi almak gerçekten de çok avantajlı.

Kabul edilmeniz için gereken temel şart oldukça basit. Türkiye’de özel ya da devlet üniversitesinde 4 yıllık bir bölümde okumaya hak kazanmış olmanız yeterli!  Tıp ve bazı ağır mühendisliklerde, hazırlık aldıktan ve Almanca öğrendikten sonra esas okumak istediğiniz üniversiteye başvurunun çok olması durumunda, üniversitenin fazla başvuruyu elemek için adayın lise not ortalamasına, ÖSYM puanına ve Testdaf skorunu da göz önünde bulundurduğunu belirtmek isteriz.

Almanya’da yüksek lisans başvurusu yapabilmek için ise, lisans mezunu olmanız ya da mezuniyet aşamasında olmanız yeterlidir. Türkiye’de ALES sınavına girmeniz ya da bir master programına yerleşmiş olma şartı aranmamaktadır.

Almanya’da üniversitelerin çoğu ücretsiz. Bazı ücret alan üniversitelerde ise yıllık harç oranları 0 – 1.000 Euro arasında değişiyor. Aylık yaşam giderleri ise 670 Euro civarında.

Almanya üniversite hazırlık