almanya üniversite

Ülke: Almanya

Şehir: Wuppertal

Okul: Bergische Universität Wuppertal

Bölüm: Finans, Denetim, Kontrol ve Vergiler

Yıl: 2021/2022

Merhabalar,

Öncelikle dil eğitimimin başlamasına sayılı günler kala sizlere yaşadığım süreçle ilgili deneyimlerimi aktarmaktan büyük mutluluk duyduğumu belirtmek isterim.

Master yapmak istiyordum ancak bunu yurtdışında gerçekleştirirsem daha farklı kazanımlar da edinebileceğimi düşünüyordum. Ülke seçimim zor olmadı zira bölümüm açısında Almanya üniversitelerinde kendimi daha fazla geliştireceğimi biliyordum. Daha önce birkaç kez Almanya’ya seyahat etme fırsatım olmuştu; Almanya’ya çok daha kolay adapte olabilecektim.

Yola, lisans eğitimimin son yılında dil kursuna giderek adım attım. Mezun olduğumda A2 seviyesinde Almanca sertifikam da hazırdı. Tabi ki ilk başlarda master ile ilgili araştırmalarda bulunmuştum fakat benim için en ideal okul hangisidir, başvuru işlemi nasıl yapılır, kabul için hangi belgeleri hazırlamalıyım en ufak fikrim yoktu. Bir yandan da zaman geçiyordu ve güz dönemi başvuruları bitmeden bir harekete geçmeliydim.

Bu noktada yollarımız ELT Yurtdışı Eğitim ile kesişti. Hemen aradım ve Ankara Tunalı şubesinden Gözde Öztürk Hanım anında yardımcı oldu. Durumumu anlattım ve hemen yol haritamızı oluşturdu. Yapacağım tek şey belgelerimi eksiksiz hazırlayıp Gözde Hanıma teslim etmekti. Ve gerçekten de o kadar titiz çalışıyorlar ki bir hafta içerisinde başvurumu tamamlanmışlardı bile. Gözünüz kapalı güvenebileceğiniz bir kurum olduğunu içtenlikle söyleyebilirim. Bana bu güveni veren, işlerimi kusursuz bir şekilde halledip her anımda yanımda olan Gözde hanıma ve tüm ELT yurtdışı eğitim ekibine teşekkür ediyorum.

Bir ay sonrasında Üniversiteden kabul belgem geldi ve şimdi sıra vize işlemlerindeydi. Vizenin geç çıkması sebebiyle güz dönemi kaydı olmadı. Vizeyi beklerken ve vizem çıktıktan sonra Gözde Hanım üniversite ile hep irtibat halindeydi ancak teknik sebeplerden olamadı. Bu durumda bahar dönemine bahar dönemine tekrardan başvurumu yaptı. O süreçte ben Almanya’ya geldim. Sigorta, ikamet ve oturum işlemlerimi hallederken Gözde hanım da ara ara bilgilendirmelerde bulundu, irtibatımız hiç kesilmedi.

Şimdi her şey yolunda ve bir yıl sürecek olan dil kursum için sabırsızlanıyorum.

Başından sonuna kadar heyecanlı bir o kadar da sabır gerektiren bir süreç. Yurtdışındasınız ve karşılaştığınız zorlukların üstesinden gelmeniz gerekiyor. Aldığınız kararlar rotanızı belirliyor. Bazen rota şaşıyor, ne yapacağınızı bilemiyorsunuz; bazen de su akıyor, yolunu buluyor. Sadece şunu diyebilirim ki inanın ve asla pes etmeyin.

Hepinize başarılı mutlu bir gelecek diliyorum.

Sevgilerimle

Arzu B.

yurtdışı üniversite eğitim

Almanyada yüksek lisans

Ülke: Almanya

Şehir: Berlin

Okul: HMKW Berlin

Bölüm: M.A in Communication Design and Creative Strategies

Yıl: 2021

Merhabalar!

Ben Doğa,

2018’de İstanbul’da iletişim tasarımı lisans bölümünden mezun olduktan sonra iki buçuk sene kadar Türkiye’de çalışmamın akabinde aniden Almanya’da yüksek lisans yapmak istediğime karar verdim. Daha önce lisans yıllarımda da Avrupa’da yüksek lisans aramaya karar vermiştim ve yine ELT Yurtdışı Eğitim Antalya ofisten Soner Bey ile görüşme sağlamıştık. Bana uygun onlarca okul ve bölüm gönderdi ancak ben başka sebeplerden yüksek lisanstan vazgeçip işe girdim.

Çalışma hayatında geçen kısa deneyimimden sonra Soner Bey’e tekrar mail attım ve bu sefer başvuru işini sonuna kadar götürmek istediğimiz bir sürece girdik.

Çabuk panikleyebilen bir insan olduğum için bir danışmanlık ofisiyle başvuru sağlamak bana hep daha sağlıklı gelmişti. Her türlü paniğime rağmen Soner Bey soğukkanlılığını her daim koruyup işlerimi hızlıca çözdü. Başvurumuzun sonucu da pozitif olunca vize başvuru işlemlerine başladık. Kendisi beni hep en doğru şekilde yönlendirdi, vize başvurumuzdan da olumlu dönüş aldığımda ELT Yurtdışı Eğitim ile çalışmanın doğru karar olduğunu fark ettim çünkü eksik hiçbir şeyim yoktu ve her şeyin güvenilir ellerde olduğunu biliyordum. Vizeden sonra bile Soner Bey’den zaman zaman destek ve yönlendirme aldığım konular oldu, desteğini hiç esirgemedi.

</div

Şimdi Berlin’de %100 İngilizce olarak İletişim Tasarımı ve Yaratıcı Stratejiler yüksek lisansına başlıyorum ve inanılmaz heyecanlıyım. Şehir harika, her yer yeşil, geri dönüşüm ve çevreci hareketler inanılmaz üst düzeyde, bu yüzden gerçekten gelişmiş bir ülkede yaşadığınızı hissedebiliyorsunuz. Öğrenci vizesiyle geldiğiniz için haftada 20 saat çalışma hakkınız oluyor, özellikle yüksek lisans için geliyorsanız çalışıp masraflarınızı çıkarıp okumayı düşünebilirsiniz. En önemli önerim biraz Almanca öğrenip gelmeyi düşünürseniz daha kolay olabilir, en azından günlük şeyler konuşabilecek kadar 🙂

Her şey için ELT Yurtdışı Eğitime ve Soner Beye çok teşekkürler ve sevgiler!

Umarım isteyen herkes yurt dışında okuma hayalini bir gün gerçekleştirme şansını yakalar ve bu hayale ilerlerken ELT Yurt Dışı Eğitim ile yolları kesişir! 🙂

Doğa Ç.

almanya'da yurtdışında yüksek lisans

Fanshawe College

Ülke: Kanada

Şehir: London / Ontario

Üniversite: Fanshawe College

Program: Postgraduate Diploma

Bölüm: Teaching English to Speakers of Other Languages and Intercultural Competence

Yıl: 2021

Herkese Merhabalar,

Şubat 2021’de başladığımız yolculuk, Eylül 2021’de Kanada’da sonlandı.

Çok şanslıyım ki sevgili Google beni size yönlendirdi ve numaramı web sitenize bırakır bırakmaz, hemen ertesi günü ELT Antalya ofisinden sevgili Soner Bey‘den geri dönüş aldım. Tüm dünyanın online olduğu o kış, yalnızca telefondaki sesiniz ve markanızın verdiği güven vardı. Ve her şey olması gerektiği sırada ilerledi.

IELTS yerine, tüm dünyada kabul görmeye başlamış Duolingo English Test hakkında bilgi sahibi oldum ve bu sınavı kabul eden okulları seçtik. Gerekli puanı ilk sınavda alacağıma inandım ve tabii ki okullarımıza hemen başvuru yaptık.

Garanti olsun diye 3 okula aynı anda başvurmuştuk ki, Fanshawe sürpriz yapıp ilk kez bir ELT öğrencisine 5 gün içinde kabul verdi. Fanshawe College, Teaching English to Speakers of Other Languages and Intercultural Competence Post Graduate programından kabulümüzü aldık.

Okul kaydı sonrasında vize başvurumuz vardı ve kapanmalarda Kanada hükümeti bir anda “Eylül’21 başlangıçlı uluslararası öğrencilerin, 15 Mayıs’a kadar başvurularını bitirmiş olmaları halinde 9 Ağustos’a kadar vize başvurularının sonuçlanacağı” kararını açıkladılar. O dönemde uluslararası öğrenciler için ülke tamamen kapalıydı. Ve biz 15 Mayıs’ı, Türkiye uzun bir kapanmada olduğu için kaçırmak zorunda kaldık. Benim için study permit, eşim için ise open work permit başvurusu gerçekleştirmeye hazırlanıyorduk. İyi bir planlama ile gerekli tüm adımları ELT Yurtdışı Eğitim sayesinde sorunsuz tamamladık.

Paniklemedik, umut ettik. 2 Haziran 2021’de, başvurumuzu inanılmaz güzel bir Ankara sabahında yaptık ve beklenen haber 8 Eylül 2021’de geldi! Ve tıpkı hayal ettiğim gibiydi.

Bu noktaya dek birlikte çalıştığımız ELT Antalya Ofisine ve işini böylesine sevmesi kalbimizde çiçekler açmasını sağlayan, her anımızda hissettiğimiz desteği, bitmek bilmez pozitif enerjisi ve unutulmaz tatlı kahkasıyla değerli danışmanımız Soner Bey’e SONSUZ teşekkürler.

Artık Kanada’dasınız!

YAĞMUR K.

Kanada Postgraduate Diploma

Varşova Teknik Üniversitesi

Ülke: Polonya

Şehir: Varşova

Üniversite: Varşova Teknik Üniversitesi

Bölüm: Enerji Mühendisliği MSc

Yıl: 2020/2021

Merhaba!

2019 yılında İzmir Ekonomi Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği bölümünden mezun oldum.

Yurtdışında yüksek lisans yapma hayallerim için araştırmalar yapmaya başladım. Birçok farklı seçeneği değerlendirirken ELT Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı merkezine denk geldim ve yüz yüze konuşmak için ofislerini ziyaret ettim. ELT İzmir ofisinde Ece Hanım’la görüşüp başvuru süreci hakkında bilgi aldım. Başvurabileceğim en uygun üniversiteleri de gözden geçirdikten sonra Polonya’da master yapmaya karar verdim ve Varşova Teknoloji Üniversitesi‘nin eğitimim için en iyi seçenek olduğuna karar verdim.

Başvuru sürecinin her aşamasında Ece Hanım özverili bir şekilde çalıştı. E-mail ve telefon yoluyla ulaşılabilirliği üst seviyede tuttu ve bütün sorularımı detaylı bir şekilde cevapladı.

Haziran ayında ön kabul mektubum ve Eylül ayında kesin kabul mektubumun gelmesinin ardından danışmanım Ece Hanım’la birlikte vize başvuru evraklarını hazırladık. Konaklama işlemlerimi de ELT sayesinde ayarladıktan sonra vizemi de sorunsuz bir şekilde aldım.

Şu anda Varşova Teknoloji Üniversitesinde Enerji Mühendisliği yüksek lisansı yapıyorum.

Bana başvuru süresi boyunca destek olan Ece Hanım’a ve ELT ailesine teşekkür ederim, yurtdışında eğitim almayı düşünen herkese ELT şubelerine uğrayıp bilgi almalarını tavsiye ederim.

Hakan U.

yurtdışında yüksek lisans eğitimi

Wroclaw Teknoloji Üniversitesi

Ülke: Polonya

Şehir: Wroclaw

Üniversite: Wroclaw Teknoloji Üniversitesi

Bölüm: Elektrik Mühendisliği / Yüksek Lisans

Yıl: 2020/2021

Merhaba,

Mayıs 2019’da İzmir Ekonomi Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Uzun yıllar yurtdışında yaşamayı ve bana katabileceği tecrübeleri düşündüm. Erasmus yapmak yerine uzun bir süre daha hem okumak hem de çalışmak adına yurtdışında yüksek lisans yapma arayışında girdim. Uzun araştırmalar sonucu ELT Yurtdışı Eğitim danışmanlığını buldum. İzmir şubelerinden Ece Hanım ile iletişime geçip gerekli evrakları doldurdum.

Yüksek lisansımı Polonya Wroclaw Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliği bölümünde yapmayı tercih ettim.

Ece Hanım, bütün işlemlerimde başından sonuna kadar benimle yakından ilgilendi. Gereken ne varsa her şey hızlı bir şekilde halledildi.

Üniversitenin kabul süreci uzun sürmüş olsa da Ağustos ayında en nihayet kabulüm geldiği gibi geri kalan işlemlere hızlıca başladık. Vize işlemlerim, rezervasyonlarım ve uçak biletlerim de ayarlandıktan sonra geriye sadece oraya gitmek ve yeni hayatıma başlamak kalmıştı.

Şu anda Wroclaw Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliği bölümü yüksek lisans birinci sınıf öğrencisiyim. Polonya’da yüksek lisans yapmayı düşünüyorsanız ELT’ye danışmadan gitmeyin derim.

Herkese başarılar,

Ata U.

yurtdışında yüksek lisans

Almanyada yüksek lisans

Ülke: Almanya

Şehir: Bochum

Okul: Bochum Ruhr Üniversitesi

Yıl: 2019/2020

Merhaba,

Öncelikle kendi hikâyeme değineceğim. Meslek lisesinde okuduktan sonra sınavsız geçiş hakkımı kullanıp 2 yıllık Marmara Üniversitesi/Elektronik Teknolojisi ön lisans programımı tamamladım. Ön lisans programımı tamamladıktan sonra DGS (Dikey Geçiş Sınavı) ile Düzce Üniversitesi/Elektrik Elektronik Mühendisliği lisans bölümünü kazandım ve bitirdim. Lisans sürecim bitene kadar Almanya üniversite okumak zor bir hayaldi diyebilirim. Türkiye’de “malum şartlarda” 8 ay çalıştıktan sonra benim için zor bir hayali gerçekleştirmek için ilk adımımı ELT Yurtdışı Eğitim’e giderek attım. Benim isteğim İstanbul’da A1 seviyesini tamamlayıp diğer kurlara olursa Almanya’da devam etmekti. Herkes bilir, bu işe başlayınca insanın kafasında sürekli soru işareti olur. Özellikle bu işe girince herkesten bir fikir çıkıyor ve iyice bu işten çıkılamayacak duruma geliniyor. Benim sürekli kafamda olan sorularımı güler yüzle, sabırla ve kısa sürede yanıtlayan ELT ailesine teşekkürlerimi sunuyorum.

Öncelikli olarak ELT Yurtdışı Eğitim Kadıköy şubesinden Duygu Hanım‘a ve Beşiktaş şubesinden Ersan Bey‘e çok teşekkür ediyorum. Türkiye’de Goethe Enstitüsü İstanbul şubesinde A1 seviyesinde Almanca öğrenirken Almanya’da yüksek lisans başvuruma daire okulla ilgili tüm yazışmaları onlar yaptı ve dil öğrenirken belki de bu işlerle ben uğraşsaydım çok fazla stres yapıp yoğunlaşamayacaktım. ELT Yurtdışı Eğitim’e kayıt olduktan sonra arkanıza rahatça yaslanabilirsiniz.

Şehrin genel olarak hayatından bahsedecek olursam; Bochum tam bir öğrenci şehri diyebilirim. Eğer geldikten sonra çabuk kaynaşırsanız oturulacak çok barlar, kafeteryalar var. Herkese bu şehri ve üniversiteyi öneriyorum. Özellikle benim gibi Almanya’da devam etmek isteyenler için ELT Yurtdışı Eğitim ile görüşüp “Şartlı Kabul Alma” konusunu görüşmenizi öneririm çünkü genellikle şartlı kabul yok diyecekler.

İlk yurtdışı eğitim deneyimimde her şey sorunsuz geçti ve şimdi Almanya’da Bochum Ruhr Üniversitesi‘nde Almanca dil eğitimi programına başladım. Bu süreçte her zaman yanımda olan, her problemde yol gösteren, her zaman destek olan öncelikle danışmanlarım Duygu Hanım ve Ersan Bey’e ve tabii ki ELT Yurtdışı kurumuna teşekkürlerimi sunuyorum. Bu yolun kolay olmadığını bilirsiniz ama ELT Yurtdışı Eğitim ile bu kadar kolay olacağını kayıt olmadan bilemeyeceksiniz

Saygılarımla…

Burkay G.

Almanya'da yüksek lisans yapmak

ingiltere yüksek lisans

Ülke: İngiltere

Şehir: Bournemouth

Okul: Bournemouth Üniversitesi

Yıl: 2019/2020

Bölüm: Klinik Psikoloji

Merhabalar,

Psikoloji hayatın her alanında kendini gösteren, belirgin bir alan. İnsanlar burnu kanadığında ne kadar ciddiye alıyorsa, zihin sağlıklarını da bir o kadar ciddiye almalılar. Bazı karmaşaların altyapılarını ortaya çıkaran bu alan, diğer fiziki hastalıklarla da stres ve diğer birçok faktör üzerinden bağlantılıdır. Uzun dönem de hem ruh hem beden sağlığı hem de maneviyata bu kadar katkı sağlayan, böyle bir bölüm neden tercih edilmesin ki?

Psikoloji lisans eğitimimden sonra yurtdışında yüksek lisans yaparak kendimi daha da geliştirmem ve bu alana daha çok yatırım yapmam gerektiğinin farkındaydım. O yüzden araştırmalarım sonucu çoğu bilgiye ulaştım. Ama bu süreci her zaman olması gerektiği gibi işin ehliyle yapmaya ve bu konuda destek almaya karar verdim.

ELT ailesiyle İngiltere’de yüksek lisans araştırmalarım sonucu tanışmam da bu sebep üzerinden gerçekleşti. Her türlü süreci titizlikle ve geçmişten gelen bilgileriyle işleyen bu aile sürecin karmaşık gelebilecek her adımını basitleştirip, öğrencinin lehine döndürmüştür.

Akademik danışmanım Selen Hanım her safhada rahatlıkla, bürokratik ve akademik eylemleri çözüme kavuşturmuştur. İşlerinin ehliler. Bunu ben onları seçtiğim için değil, diğer ajansları seçen arkadaşlarımı da bildiğim için söylüyorum.

Evet, biraz da Bournemouth Üniversitesi ve şehirden bahsetmek istiyorum. Üniversite ve kampüsleri teknolojik açıdan gelişmiş, sistemsel ve eğitimi her açıdan verimli bir durumdadır. Kampüs olanakları olarak spor faaliyetleri Sports BU ve öğrenci birliği SUBU harika iş çıkartmaktadır. Yakın şehirlere günübirlik geziler, yakın dövüş savunma sanatları ve diğer birçok spor ve seyahat vb. birçok etkinlikler düzenlenmektedir. Öğretmenler ve öğrenciler dahil her ülkeden herkesle neşeli, ufuk açan muhabbetler yapabileceğiniz bir yer. Şehir kıyı kenarında ve yazın muhteşem sahillere ev sahipliği yapar. Ne Londra’nın kalabalığı ve ne de ücra bir şehir izlenimi vardır. Her şeyin bulunduğu kompakt bir şehirdir.

Klinik psikoloji yüksek lisansının bir sene olması da ne kadar yoğun olsa da çok büyük bir kazançtır. Vaktin en değerli olduğu gerçeğinin bilinciyle, eğlencenin eğitimle birleştiği bir yerdir Bournemouth.

Hayatımın en verimli ve ufuk açan zamanlarını geçirdiğim bu şehri ve bu yolda bana destek olan ELT ailesini rahatlıkla tercih edebilirsiniz.

Mustafa Görkem K.

yurtdışı yüksek lisans

Almanyada yüksek lisans

Ülke: Almanya

Şehir: Bochum

Okul: Bochum Ruhr Üniversitesi

Yıl: 2019/2020

Herkese selamlar,

İsmail Barlas Ben de kendi hikayemi anlatıp elimden geldiğince size yardımcı olmaya çalışacağım. Adım Göksel. Ege Üniversitesi’nde Bilgisayar Mühendisliği lisans eğitimimi tamamladıktan sonra önce Almanya’da dil eğitimi almak için Frankfurt DID dil okuluna gittim. Oraya gittiğimde hiç Almanca bilmiyordum. 3 Ay boyunca iki Alman ailenin yanında kaldım. Benim için harika bir deneyimdi. Bana evlerini açan aileler çok sıcakkanlı ve arkadaşçaydı. Her türlü yardımda bulunmaya hazır, Almanca’yı daha iyi ve hızlı öğrenmem için ellerinden gelen her şeyi yapan insanlardı. Bu sebepten olsa gerek Türkiye’ye dönünce de Bochum’a gidince de irtibatımızı hiç koparmadık. Hala daha görüşmekteyiz. Frankfurt’taki dil okuluna Shengen vizesiyle gittiğimden dolayı 3 ay sürdü. Daha sonra Türkiye’ye dönüp öğrenci vizesi almam gerekti. Yaklaşık 2 ay Türkiye’de kalıp belgelerimi tamamladıktan sonra Bochum Ruhr Üniversitesi‘nde yüksek lisansa başlamak için Almanya’ya tekrar gittim. Yeterli Almancam olmadığı için okuldan şartlı kabul almıştım. Bu sebepten okulun dil eğitimi programına başladım. A1 seviyesini Frankfurt’ta tamamladığım için Bochum’da A2 düzeyinden başladım. Şu an başlayalı tam iki hafta oldu.

Yukarıda yazdığım objektif hikayemdi. Şimdi ise biraz kendi görüşlerimden bahsetmek istiyorum. Böyle bir yola çıkmak isteyen herkese yardımcı olabilmesi adına elimden geldiğince düşüncelerimi açıklamaya çalışacağım. Maddeler halinde incelemek gerekirse:

  1. Frankfurt yurt dışına ilk defa tek başına çıkan biri için iyi bir şehir değildi. Çok büyük ve karmaşık bir sistemi var. Şehir zaten inanılmaz kalabalık çünkü tam anlamıyla Almanya’nın finans merkezi. Yine de çok mu büyük sorunlarla karşılaştım? -Hayır. Ama şuna eminim ki, her şey daha kolay olabilirdi 🙂
  2. İlk hafta ve son iki hafta benim en çok zorlandığım zamanlar oldu. Aslında önerebileceğim tek şey var bu konuda: Elinizden geldiğince çabuk bir arkadaş grubu edinmeniz. Çünkü insanın sosyal ortama gerçekten ihtiyacı oluyor. Mümkünse öğrendiğiniz yabancı dili sizden daha iyi konuşan insanlarla zaman geçirmek işinizi çok kolaylaştıracak.
  3. Eğer Almanya’ya Türkçe öğrenmeye gelmediyseniz Türklerle bile Almanca konuşmanızı öneriyorum 🙂
  4. Bochum iki haftalık deneyimime göre tam bir öğrenci kenti. Yani Frankfurt İstanbul ise Bochum Eskişehir 🙂 Çok güzel ortamlar oluşturulmuş. Konuşma kafeleri, barlar, kafeteryalar… Zaten herkes öğrenci. Bu açıdan Bochum’u daha çok beğendim. Bochum’da okuyan Türklerin bir Whatsapp grubu bile var 🙂 Tüm sistem oturmuş durumda.
  5. Son olarak çok emin olmamakla birlikte bir üniversite bünyesinde çalışan dil okulları özel dil okullarına kıyasla daha az ders saati içermesine rağmen çok daha etkili ve hızlı öğretiyor. Kelimenin tam anlamıyla başımı kaşıyacak zaman bulamıyorum. Yalnızca iki hafta geçmesine rağmen belki 100 sayfa alıştırma kağıdı birikti. Sunum yapmamız, kompozisyon yazmamız ilk haftadan başladı. Tabii ki ne kadar hızlı o kadar iyi fakat ben Frankfurt’ta buna alışmadığım için bu tempo beni epey şaşırttı 🙂

Şimdilik kendi maceram hakkında anlatacaklarım bu kadar sanırım. Bu süreçte danışmanım Gülden Hanım ve ELT elinden gelen tüm imkanları önüme serdi. Bana yardımcı olan herkese teşekkürü borç bilirim. En zor iş evrak toplama işiydi sanırım. ELT’nin yardımıyla bu işin de üstesinden kolaylıkla geldim. Dilerim Almanya’da yüksek lisans yapmak isteyen herkese yardımım dokunmuştur. Başarı ve huzur diliyorum.

Hoşçakalın.

Göksel Ç.

Almanya'da yüksek lisans yapmak

ingiltere yüksek lisans

Ülke: İngiltere

Üniversite: University of East London

Program: Uygulamalı Pozitif Psikoloji ve Psikoloji Koçluğu

Yıl: 2019

Merhabalar,

ELT Yurtdışı Eğitim aracılığıyla geldiğim Londra’da beşinci ayıma girmiş bulunmaktayım. Burada University of East London‘da, “Uygulamalı Pozitif Psikoloji ve Psikoloji Koçluğu” alanında yüksek lisans eğitimime devam etmekteyim ve buraya gelmeden önce yaşadığım süreç hakkında ve sonrasında deneyimlerimi anlatmak istiyorum.

Öncelikli olarak ELT İstanbul şubesinden Soner Bey süreç konusunda gerçekten çok yardımcı oldu. Türkiye’de olduğum süreçte okulla olan tüm yazışmaları bizzat kendisi yaptı ve belki de kendim uğraşsam çok fazla stres olacağım işler kolayca ve hızlıca halloldu (vize işlemleri, başvuru süreci, oryantasyon vb).

londra'da yüksek lisans Buradaki hayattan bahsedecek olursam İngiltere gerçekten üniversite eğitimi ve kalitesi açısından çok ileri düzeyde ve her geçen gün yeni bir şey öğrenmek beni çok mutlu ve tatmin ediyor. Bunların haricinde buradaki okulların öğrenciye sunduğu destek daha önce hiçbir okulda karşılaşmadığım şekilde. Örneğin, öğrenciler sınav stresinden veya herhangi bir durumdan dolayı kendilerini kötü hissettiklerinde okul bünyesinde bulunan sosyal destek kulüplerinden yardım alabiliyor ve öğretmenler de bu konuda gerçekten çok anlayışlı. Sınıfımdaki diğer öğrenciler gerçekten çok arkadaş canlısı ve dil problemi yaşadığınızı hissettiklerinde size hemen destek oluyorlar.

Şehrin genel hayatından bahsedecek olursam; Londra genel olarak çok ucuz bir şehir değil fakat öğrenci kartı çıkarttığım için haftalık 18 GBP ile okula gidip gelebiliyorum. Okulunuza yakın bir yerde yaşarsanız bu fiyat çok daha ucuza denk gelebilir çünkü Londra’da farklı bölgeler var ve aynı bölge içinde okur ve yaşarsanız otobüsle ve trenle gidiş dönüş 3 GBP gibi bir fiyat ödemeniz gerekmektedir. Onun haricinde şehir öğrenciler için gerçekten çok güzel ve eğlenceli. İngiltere’de yüksek lisans yapmak isteyen tüm arkadaşlarıma şimdiden başarılar dilerim.

B.Ç.

yurtdışı yüksek lisans

ingiltere yüksek lisans

Ülke: İngiltere

Şehir: Coventry

Okul: University of Coventry – Coventry Üniversitesi

Yıl: 2019

Merhaba,

Belki de hayallerinin peşinden koşmak için bir ipucu, bir motivasyon ya da küçük bir destek bekleyenler adına, hayatımın en güzel sürecini sizler ile paylaşmak istiyorum. Ege Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümü mezunu olarak herkes gibi çeşitli hükumet dışı örgütlerde ya da akademik alanda çalışmalar yapan başarılı biri olma arzusu, bir gün ELT adında şirin bir acente ile tanışmama vesile oldu. İngiltere’de yüksek lisans yapma düşüncesiyle sürecin uzun, yıpratıcı ve en önemlisi başaramama kaygısıyla dolu olduğunu bile bile görüşmeye gittiğim bu kurumdan aldığım motivasyon ile birlikte, bunu başaracağımıza inanmıştım. Her şeyden önce sizi, sizden daha çok düşünen kişiler ile bir amaca yürümenin verdiği mutluluk tarif edilemez. Bu yüzden öncelikle ELT Bursa ofisinden Selen Hanım’a teşekkürlerimi iletiyorum.

Uzun bir hazırlık döneminden sonra çoğu zaman kendime şu soruları sordum: Uzak bir ülkede nasıl yaşabilirim? Arkadaş edinebilir miyim? Eğitim sistemine kolayca adapte olabilir miyim? Bahsettiğim bu telaş evresinin geçici olduğunu söyleyebilirim sana arkadaşım. Olumsuz hiçbir şey düşünme! Çünkü beklediğinin aksine yepyeni bir dünya bekliyor seni. Her gün dışarıda gördüğün hiç tanımadığın insanların sana gülümsemesi ve halini sorması, kültürünü hiç bilmediğin insanları tanıma istediğin ve yakaladığın ortak noktalarda çok da farklı insanlar olmadığını anlamak bütün o endişelerin boşuna olduğunu sana öğretecek.

Ayşenur A.

Devamını okumak için tıklayınız

yurtdışı üniversite eğitim

varşovada master

Ülke: Polonya

Şehir: Varşova

Üniversite: SWPS (Varşova Sosyal Bilimler Üniversitesi)

Bölüm: İngilizce Hazırlık + Yüksek Lisans

Yıl: 2019/2020

Merhaba,

Türkiye’de tiyatro bölümünde lisans eğitimimi tamamladıktan sonra, yine aynı bölümde farklı kültürde bir tiyatro ekolünden yüksek lisans eğitimi almak istedim. Ülkeleri araştırırken, Polonya’da bu alanda başarılı okullar olduğunu öğrendim ve çevremden de aynı yönde duyumlar aldım. Aynı zamanda ELT Yurtdışı Eğitim’den Duygu Hanım da bu seçimimde bana yol gösterdi ve Polonya’da üniversite eğitimi almaya karar verdim.

Şu an İngilizce hazırlık eğitimi alıyorum. Geleli bir ay oldu ve İngilizcem ciddi ilerleme kaydetti.

Üniversiteden yakın bir arkadaşım yurtdışı dil okulu konusunda ELT’den yardım almıştı ve şu an tercih ettiği ülkede eğitim alıyor. Ben de arkadaşımın aracılığıyla ELT’ye gitmeye karar verdim ve ilk yurtdışı eğitim deneyimimde başvuru, kayıt, vize ve gidiş sürecim sorunsuz ve çok rahat geçti. ELT’ye ve yardımları için ELT Kadıköy ofislerinden Duygu Hanım‘a teşekkür ederim.

Sevgi Vera A.

yurtdışında yüksek lisans

almanyada yüksek lisans

Ülke: Almanya

Şehir: Bochum

Okul: Bochum Ruhr Üniversitesi

Merhaba, ben Ege Gülce Hazal.

Lise yıllarımdan beri daha lisans olarak hangi bölümü okumak istediğimi bile bilmiyorken, emin olduğum tek bir şey vardı; günün birinde eğitim hayatımı Almanya’da sürdürebilmek. Bu ülkeye, bu ülkenin tarihine, kültürüne, sanatına olan hayranlığım, saygım, bu ülkenin bir parçası olma isteğim hep bir sonraki hedefimi belirleyen etken oldu yaşamımda.

Lisans eğitimimde Felsefe ve Psikoloji bölümlerini bitirdim ve Almanya’nın her iki alanda da akademik olarak dünyanın önde gelen ülkelerinden biri olma özelliği, senelerdir hayalimde yaşattığım isteğimle de birleşince, Almanya’da yüksek lisans koşullarını araştırmaya başladım ve hayalim için somut bir adım atmış oldum. Ve tam da çift anadal yoğunluğu, tez süreci, stajlar ile lisansın son senesinin en yorucu ve güç zamanlarından geçerken fark ettim ki yurtdışında eğitim için gerçekten de bir rehbere, bir yol göstericiye ihtiyacım var.

Bitmek tükenmek bilmeyen sorularımı her zaman güler yüzle, sonsuz bir zarafet, sabır ve titizlikle ve daima en kısa sürede yanıtlayan ve gerçekten de hayalimi gerçekleştirmeye çalıştığım, zaman zaman zorlu olabilen şu süreçte bana her zaman büyük destek olan başta akademik danışmanım Koray Bey olmak üzere tüm ELT ailesine teşekkürlerimi sunuyorum.

Zorluklarına rağmen bu yola girmiş olmak gerçekten de önemli çünkü insan bazen hayatta bazı şeyleri yapmayı değil de yapmamayı göze alamıyor. Yıllar sonra dönüp baktığımda hayalim için adım atmamış olmak benim için dayanılmaz bir şey olurdu.

O nedenle benzer bir hayali/hedefi içinde taşıyan, ufkunu genişletmek, kendi içindeki sınırları yeni deneyimlerle, dünyayı ve kendini tanıyarak keşfetmek isteyen, kendini yolun kendisinde var eden herkes için tavsiyem hayallerine sadık kalmaları. Özellikle de tüm bu süreçte güvenebileceğiniz ve size yol gösteren, her zaman destek olan ELT gibi bir kurum, bir aile varken.

Saygılarımla…

Ege Gülce Hazal Ö.

Tümünü okumak için tıklayınız

yurt dışı üniversite okumak

amerika yüksek lisans

ÜLKE: Amerika

Şehir: Chicago

Üniversite: Concordia University Chicago

Program: MBA

Yıl: 2018-2019

Merhaba,
Ben Cenk. Öncelikle, hayatımın en unutulmaz sürecinden sizlere bahsetmeden hemen önce gerek dil eğitimi gerek ise yüksek lisans kabul sürecimde bana her zaman destek olan ve yol gösteren, sorduğum her soruya içtenlikle cevap veren, belki de sürecin en zorlu kısımlarında benden daha fazla emeği olan Efe Bey ve Soner Beye çok teşekkür ederim.

Eminim herkesin bir hayali, başarmak istediği hatta ve hatta gidip görüp kendini geliştirip,yaşamak istediği bir ülke bir yer mutlaka vardır. Benim için ise bu Amerika Birleşik Devletleri idi. Türkiye’de üniversite öğrencisiyken bile hayalim olan Amerika Birleşik Devletlerinde eğitim alma sürecim öncelikle hem yabancı dilimi daha da geliştirmek hem de farklı bir kültüre, bambaşka bir ülkeye adapte olabilmek açısından akademik dil eğitimi ile başladı. Tercih sürecinde açıkçası fazla zorlanmadım. Gerek ELT ailesinin ilgisi, gerek kendime koyduğum hedefler doğrultusunda 6 ay sürecek olan dil eğitimim New York, College of Mount Saint Vincent’te yer alan ELS dil okulunda başladı. Altı ay gerçekten inanılmaz derecede eğlenceli, her an her dakika yeni şeyler öğrenerek bambaşka ülkelerden harika insanlar ve onların kültürlerini tanıyarak muazzam bir şekilde geçti. Dil okulu öğrencilerinin dışında gerek ELS eğitmenleri gerek ise kolej öğrencileri ile harika dostluklarım, arkadaşlıklarım oldu.

Eğitimimi ağustos ayında tamamladıktan sonra yüksek lisans başvuru sürecim başladı. Bu süreç inanın bana gözünüzü korkutabilir ancak her zaman ELT ailesinin desteğiyle biraz da kendinize ve geçmişte başardıklarınıza inanarak hedefinize odaklanmanızı sizlere tavsiye ederim. Yüksek lisans başvurum Chicago’da Concordia University Chicago – MBA alanında yaptım. Ayrıca üniversite sizlere MBA yanında ayrıca alabileceğiniz ihtisas alanları da sunuyor. Okula kabulüm gerçekleştikten sonra Amerika’nın üçüncü büyük şehri olan Chicago’da yüksek lisans hayatıma başlamış bulunmakta ve hala devam etmekteyim.

Yurtdışında, özellikle Amerika Birleşik Devletlerinde yüksek lisans yapmak size uzak gelebilir ancak eğitim ve çalışma anlamında üzerinize düşeni eksiksiz yapıp üstüne amacı size yardım etmek olan güzel insanlarla bu yola çıkarsanız eminim sizlerde bunu başaracaksınız.

Tekrar ve tekrar hem kendi hem ailem adıma Efe Bey ve Soner Beye çok teşekkür ederim. Hayallerinizi gerçekleştirmek için gereken adımları mutlaka ama mutlaka atın. Hayat kısa.
Sevgilerimle 🙂

Cenk D.

yurtdışı lisansüstü

ingiltere yüksek lisans

Ülke: İngiltere

Şehir: Manchester

Okul: Salford Üniversitesi

Merhaba,

Ben Berna, Uludağ Üniversitesi Çevre Mühendisliği mezunuyum. Lisans eğitimimin son yılına geçtiğimde kendi alanımda yüksek lisans eğitimine devam etmenin benim için faydaları olacağını düşündüm ama aynı zamanda İngilizce öğrenmek istiyordum. İkisini aynı anda yurtdışında yapmayı hedeflediğim için eğitim dili İngilizce olan bir üniversite benim için daha doğru olacaktı. Bunun için internette danışmanlık alabileceğim kurumları araştırdım, ELT için yapılan yorumları görünce ELT Bursa Şubesine ulaştım ve yüz yüze görüşme imkanım oldu. Bu süreç başlamadan çok önce iletişime geçtiğim için Selen Hanım beni öncelikle gidebileceğim ülkeler ve dil sınavları hakkında bilgilendirdi. Bu noktada İngiltere’de yüksek lisans eğitiminin bir yıl sürmesi benim için bir avantaj olabilir diye düşünerek İngiltere’yi tercih ettim. Selen hanım beni IELTS’e hazırlanmam için yönlendirdi bu sırada sınav başvurum esnasında da hep yardımcı oldu. Lisans eğitimim bittiğinde İstanbul’a döndüğümde ise ELT Beşiktaş şubesinde Soner Bey ve aynı zamanda Selen Hanım yardımcı olmaya devam ettiler. ELT ailesi, IELTS ile başlayarak vizem sonuçlanıp İngiltere’ye gelmeme kadar olan bu uzun süreçte her noktada yanımda oldular. Benim İngiltere’de yüksek lisans düşünmemdeki asıl amaç daha öncede söylediğim gibi yüksek lisans eğitimi alırken akademik ve sosyal İngilizcemi ileri seviyeye getirmekti. Bu yüzden doğru bir karar verdiğimi düşünüyorum. Selen Hanım ile birlikte fikir alışverişi yaparak başvuracağım okullara karar verdik, başvurmayı planladığım okulları sadece rankinglerine göre seçtiğim için orada yaşam hakkında bir bilgiye sahip değildim, kendisi o okullar hakkında bilgilerini, olumlu-olumsuz fikirlerini paylaştı. Bu sayede benim en doğru kararı vermeme yardımcı olduğu için teşekkür ederim. Şuanda University of Salford/Manchester’da Environmental Assessment and Management bölümünde yüksek lisansıma devam ediyorum. Okulumdan, okulumun sağladığı fırsatlardan ve Manchester’dan çok memnunum.

Genel olarak Manchester’ın artılarını söyleyecek olursam, Türk nüfusu çok az. Eğer benim gibi İngilizcenizi iyi bir seviyeye getirerek Türkiye’ye dönmek istiyorsanız bu çok büyük bir avantaj. Ulaşım konusunda karmaşık bir sisteme sahip değil, bir hafta içerisinde şehirle ilgili her şeyi kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Ayrıca Manchester, İngiltere’nin büyük şehirlerinden biri, bu sebeple çok fazla fuar ve büyük seminerlere katılma imkanınız hatta gönüllü olarak çalışma fırsatınız oluyor. Bir diğer artısı da çok yoğun ve kalabalık olmaması. Eksileri konusunda sanırım bir şey söyleyemeyeceğim çünkü Manchester tam da yaşanılabilecek bir yer. Eğer Londra’yla kıyaslanırsa kesinlikle Londra kadar pahalı bir şehirde değil, bu konaklama için kesinlikle çok önemli. İstediğiniz tipte, dilediğiniz yerde, her türlü bütçeye uygun konaklama imkanı bulunmakta.

University of Salford hakkında konuşacak olursam, kesinlikle kaliteli bir okul büyük bir kampüsü, sınırsız fırsatları var. Çok fazla toplulukları ve aynı zamanda kariyer danışmanlığı gibi aslında bizim için önemli olan hizmetleri var. Her hafta bölümünüzle ilgili kariyer fuarları yapılıyor. Buna ek olarak yüksek lisans eğitiminin yanında akademik writing eğitimleri gibi sürekli katılabileceğim ücretsiz eğitimleri sayesinde kendimi geliştirmeme yardımcı oluyorlar. Çalışanları, öğretim görevlileri inanılmaz bilgili, deneyimli ve size yardımcı olmak için ellerinden geleni yapıyorlar. Ayrıca size okulda sosyal olabilmeniz için yeterli imkanlarda sağlanıyor ve sürekli olarak etkinlikler yapılıyor. Okulun içerisinde doğal parklardan olan Peel Park bulunuyor, koskocaman bir yürüyüş alanı inanılmaz güzel bir gölü ve manzarası bulunuyor. Spor salonları, büyük bir kütüphanesi, dil merkezi, müzesi ve bir sürü kafesi ile çok sosyal bir kampüs.

Son olarak söylediğim gibi University of Salford ve Manchester’dan inanılmaz memnunum ve kesinlikle İngiltere’de eğitim almayı düşünen herkese bu okulu ve bu şehri tavsiye ederim. Kendinizi geliştirebileceğiniz kadar fazla geliştirebilmeniz konusunda size çok fazla yardımcı olacaklarından eminim. Bu kararı alırken yanımda olan ELT ailesine de tekrar teşekkür ederim.

Berna K.

yurtdışı üniversite eğitim

almanyada yüksek lisans

Ülke: Almanya

Şehir: Dortmund

Okul: 2017-RUHR UNIVERSITAT BOCHUM (Almanca Hazırlık)
2018 TU DORTMUND (Makine Mühendisliği Yüksek Lisans)

Yıl: 2017-2018

Yazıma Soner BAŞKAL başta olmak üzere tüm ELT ailesine teşekkür ederek başlamak istiyorum. Gerek gösterdikleri konukseverlikleri gerekse işlerindeki profesyonellikleriyle bugün tamamen her şeyiyle bana ait olan bir hayat kurmamda aracı oldukları için. Konsolosluktaki kişisel görüşmem dışında neredeyse bana yapacak hiçbir şey bırakmadılar ve her şey tıkırında, tek seferde işledi. Ve vizemi çıkartmayı başardık.

Yaklaşık 2 senedir Almanya’nın Bochum şehrinde yaşıyorum. Ruhr Bochum Üniversitesinde Almanca kursumu tamamladıktan sonra Test DAF sınavını geçtim ve bu dönem TU Dortmund Üniversitesinde Makine Mühendisliği Modelleme ve Simülasyon alanında yüksek lisana başladım. Aynı zamanda hafta sonları çalışarak aileme yük olmadan geçimimi sağlıyorum.

Diğer taraftan yabancı bir dil öğrenmek ve ilerlediğini hissetmek çok güzel bir duygu. Yazabileceklerim çok fazla, hepsini bu satırlara sığdırmak zor. Okuldaki ilk günlerim ve hep alıştığımız derslerden biraz farklı bir duygu. Yabancı bir ülkede yabancı bir dilde eğitim görmek hele de Almanya gibi bir ülkede kesinlikle çok büyük bir fark yaratacağı kanısındayım.

Yazımı bitirirken burada olmaktan ve ELT’den destek almış olmaktan büyük memnuniyet duyduğumu tekrar belirtmek istiyorum. Kendini geliştirmek, ileri bir adım atabilmek ve yeni tecrübeler edinmek isteyen herkese şiddetle tavsiye olunur demek istiyorum.

Teşekkürler.

Tahir Oğulcan Y.

yurt dışı üniversite okumak

almanyada master, Paderborn Üniversitesi

Ülke: Almanya

Şehir: Paderborn

Okul: Paderborn Üniversitesi

Yıl: 2018

Merhaba,

Sizlerle aynı yoldan geçmiş ayrıca aynı heyecanı yaşamış biri olarak bu yazıyı yazmak istiyorum. Hepiniz gibi lisans eğitiminin son senesinde bundan sonra ben ne yapacağım diye düşünmeye başlamıştım. Birçok fikir arasından Zelal Özcan yurtdışında master yapmanın benim için en doğru karar olduğunu düşündüm. Ancak bu yolu tek başıma sürdüremeyeceğimi düşündüğüm için birçok danışmanlık şirketiyle görüşmeye başladım. Görüştüğüm şirketler beni tatmin etmemişti çünkü hiçbiri somut ifadelerle karşıma çıkmıyordu. Ancak ELT ile yaptığım ilk görüşmeden itibaren bu yolun artılarını ve eksilerini biliyordum ayrıca hangi yolu seçebileceğim ve bu yolun sonunda nereye ulaşacağımdan haberdardım. Onlar için beni sadece yurtdışına göndermek değil benim talebelerime en uygun şekilde bu yolu sürdürmem önemliydi. Bunun bilinciyle başladığımız bu yolda benim tüm heyecanımı ve stresimi anlayışla karşılayan her zaman taleplerimden daha fazlasını bana vererek bu süreç boyunca bana destek olan Soner Bey’e teşekkür ederim.

Zelal Özcan Şu an Paderborn Üniversitesi Makine Mühendisliği master programına başlayabilmek için yine üniversitenin bünyesinde bulunan DSH kursuna devam ediyorum. Bu kursun benim için Almanya’daki en iyilerden birinin olduğunu düşünüyorum. Bu yüzden okulumdan, yaşadığım şehirden ve Almanya’dan oldukça memnunum; çünkü Almanya düzeni, temizliği, disiplini mükemmel olan bir ülke. İyi ki buraya gelmişim. Ben hayallerime kavuştum, umarım sizler de hayallerinize kavuşursunuz. Bu süreç boyunca bana en büyük desteği sağlayan Soner Bey’e ve tüm ELT ekibine teşekkürlerimi sunarım.

Zelal Ö.

yurtdışı üniversite eğitim

almanya yüksek lisans, Ruhr Üniversitesi

Ülke: Almanya

Şehir: Bochum

Okul: Ruhr Üniversitesi Bochum

Yıl: 2017

Selamlar. Ben Doğucan. Türkiye’de Radyo, Sinema ve Televizyon bölümünü bitirdikten sonra uzunca bir süre işsiz kaldığımdan Almanya’da bulunan akrabalarımın yoğun isteği üzerine kafamda “Almanya’da Master” fikri oluştu. Yabancı dil olarak kendimi ifade edebilecek kadar İngilizcem vardı. İstanbul’da Almanca A1 seviyesine kadar dil eğitimi aldım ve bu esnada master konusunda araştırmalara başladım. Uzun araştırmalarım sonucu ELT Yurtdışı Eğitim Danışmanlık ile görüşmeye gittim. Gerekli ön bilgilendirmeyi Gamze Hanım’la yaptık. Kendisinden çok net ve sağlıklı bilgiler edindim. Yardımları ve ilgisi için bir kez daha teşekkür ederim. 🙂 2017 Ocak ayında başladığımız çalışmalar ile 2017 Mart ayinin 24’ünde Almanya’ya geldim. 3 ay bile olmamışken Almanya’da bulunmam benim açımdan baya hızlı bir süreç oldu. 🙂

Almanya’nın Kuzey Ren Vestfalya eyaletine bağlı Bochum şehrinde bulunan Ruhr Üniversitesi’nden Medienwissenschaft (Medya Bilimleri) bölümüne kabul aldım. Bir yıllık (değişkenlik gösterebilir) Almanca dil eğitiminden sonra burada gireceğiniz sınav sonucunda Master bölümüne başlayabiliyorsunuz. İstanbul’da aldığım A1 seviyesini burada tekrarlamak istedim en temelinden dile sahip olmak için şuan A2 seviyesindeyim.

Almanya’da yüksek lisans yapmak isteyenler için, Almanya doğayı, yeşili, sessizliği ve tarihi seviyorsanız tam da size göre bir ülke. İlk baslarda biraz zorluk çekebilirsiniz özellikle büyük şehirden geliyorsanız ama alışırsınız zamanla. Almanya diğer Avrupa ülkelerine göre yaşam koşulu olarak daha uygun. Özellikle Bochum diğer şehirlere göre çok çok daha uygun. Tabi ki kişisel giderlerinize göre değişkenlik gösterebilir bu durum ama yine de tavsiyem “Ayağınızı yorganınıza göre uzatınız.” 🙂

Şayet Almanya olmak üzere birçok ülkede eğitim almak istiyorsanız ELT Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı’ndan vazgeçmeyin derim. Hayallerinize ve isteklerinize doğru cevabı bulabileceğiniz bir kurum. Kendilerini tebrik ederim ve özellikle Gamze Hanım’a çok çok teşekkür ederim. Bana vakit ayırıp ilgilendiği, hayallerime gitmemde ortaklık ettiği ve İstanbul’un soğuk kış günlerinde çay ikram ettiği için 🙂
En önemlisi de hala her soruma, sorunuma anında cevap verdiği için çok çok teşekkür ederim.

Umarım hayalleriniz gerçek olur… 🙂

Hayallerinizin pesini bırakmayın!

Sevgi ve saygı ile…

Doğucan A.

yurtdışı üniversite eğitim

almanya üniversite

Ülke: Almanya

Şehir: Wuppertal

Okul: Bergische Universität Wuppertal

Yıl: 2016/2017

Merhaba. Ben Mahmut. Küçüklüğümden beri Almanya’ya gitme hayali olan biriyim. Ama hayalimi nasıl gerçekleştireceğim konusunda hiç bir fikrim yoktu. Şu anda bu hayali gerçekleştirmemenin verdiği mutluluk var üzerimde. Türkiye’de İnşaat Mühendisliği bölümünü okudum. Üniversitenin ilk yılında okuduğum şehri sevemediğim için hemen yatay geçiş araştırmaları yaptım. İki farklı okulda eğitim gördükten sonra mezun olduğumda kendimi bir yerde görmeyeceğimi düşünmeye başladım. Yabancı dilim yok, alacağım eğitim seviyesi belli bu beni oldukça kötü etkiliyordu. Ta ki “Yurt dışında okuma şansım var mı ?” diye araştırmaya başlayana kadar. Yaptığım 5-6 aylık araştırmada bir danışman desteği almam gerektiğini düşündüm ve ELT Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı ile yaklaşık bir yıl boyunca irtibat içerisinde aklıma takılan sorular istediğim zaman en kapsamlı şekilde yanıtını aldım. Ardından ELT danışmanlığında başvuru işlemlerine başladım. Şartlı kabul aldıktan sonra vize işlemlerini halledip Almanya’ya geldim.

Şimdi Bergische Universität Wuppertal’da dil eğitimi alıyorum. Almanya’da üniversite eğitimi ve yaşam koşullarının, eğitimini güzel bir şekilde tamamlamak isteyenler için ideal olduğunu düşünüyorum. Almanya eğitim, sanayileşme ve birçok açıdan zengin olan bir ülkedir. Ulaşım olanakları çok kolaydır. Aylık harcama açısından bakıldığında da aylık gider kişiden kişiye değişebilir. Almanya giderler açısından ucuz bir yerdir. Ve gezilecek çok güzel yerlere sahiptir. Yabancı dilim olmamasına rağmen çoğu zaman karşılaştığım Türkler yardımıyla bütün işlerimi halletme şansım oldu. Daha yokun başındayım ve uzun bir süreç var önümde o yüzden çok sabır gerektiren bir dönemdeyim. Yurt dışında okumak isteyen herkesin de çok sabırlı olması gerekir. ELT Yurtdışı Eğitim Danışmanlığına, özellikle Gamze ve Özlem Hanımlara yardımlarından dolayı ve her başım sıkıştığında benimle ilgilendikleri için çok teşekkür ediyorum. Herkesin hayallerinin gerçekleşmesi dileğiyle.

Sevgilerimle.

Mahmut A.

yurtdışı üniversite eğitim

almanyada yüksek lisans

Ülke: Almanya

Şehir: Clausthal-Zellerfeld

Okul: Technische Universität Clausthal (Clausthal Teknik Üniversitesi)

Yıl: 2016/2017

Merhabalar,
Ben Yasin ve 24 yaşındayım. Marmara Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünden 2016 yılında güzel bir ortalama ile mezun oldum. Mesleğime olan ilgim ve tutkumdan dolayı eğitimime devam etmek istedim. Teknolojisi bakımından Dünyanın ve Avrupa’nın gelişmiş ülkelerinden olan Almanya da yüksek lisans eğitimi yapmaya karar verdim.

Gerekli araştırmaları yaptıktan sonra başvuru işlemlerini profesyonel bir danışman ile daha sağlıklı yapabileceğim kanısına vardım. Bu sebepten dolayı İstanbul civarında danışmanlık hizmeti arayışı içerisine girdim. Yapmış olduğum araştırmalar neticesinde gerek yaklaşımları gerekse profesyonel bilgileri ve hizmetleri ile beni etkileyen ELT Yurtdışı Eğitim ve Danışmanlık şirketi oldu. Yurt dışında eğitime gitmek istiyorsanız, kendinizi güvenle ELT’nin profesyonel danışmanlarına bırakabilirsiniz. Size sadece istenilen belgeleri danışmanınıza vermeniz kalıyor diğer bütün işlemler ile kaliteli ve güvenilir bir şekilde ilgileniyorlar. Özellikle bu aşamada Gamze Hanım’a teşekkür ediyorum. Başvuru ve kabul aşamasında ilk günümden son günüme kadar benimle her zaman gerek E-mail üzerinden gerekse telefon üzerinden en ince detayına kadar ilgilendi. Gerek üniversiteler ile iletişime geçmek ve kabul almak konusunda, gerek kabul aldıktan sonraki kalacak yer, dil okulu, banka hesabı açmak gibi bürokratik konularda, gerekse vize süreci için gerekli prosedürlerde işleri benim için son derece kolaylaştırdı ve her aşamada yanımda oldu.

Yaklaşık 5 aydırAlmanya’dayım ve Clausthal Teknik Üniversitesi’nden kabulüm var. Şu anda dil eğitimime devam ediyorum ve biran önce dil eğitimimi tamamlayıp üniversiteye başlamak istiyorum. TU Clausthal Almanya da mühendislik konusunda ilk 10 da bulunan kaliteli üniversitelerden biri. Clausthal-Zellerfeld şehrinin büyük çoğunluğunu öğrenciler oluşturduğu için tam bir öğrenci şehri denilebilir. Burada eğitim görmek ve yeni insanlarla tanışmak son derece keyifli. Sosyal olarak kendinizi geliştirebileceğiniz bir çok aktivite, etkinlik ve öğrenci kulüpleri bulabilirsiniz. Üniversite şehrin göbeğinde olduğu için ulaşım gibi bir probleminiz olmuyor. Ayrıca bir bisiklet ile ulaşamadığınız yer kalmıyor. Maddi açıdan diğer büyük şehirler ile kıyaslandığında burası çok ekonomik. Üniversite her öğrenciye yetecek kapasitede yurt planlamasını göz önüne aldığı için kalacak yer gibi bir problem meydana gelmiyor. Öğrencilere büyük bir saygı gösterildiğinden dolayı yasal olarak çalışma imkanı da bulabiliyorsunuz. Ekonomik açıdan buda büyük bir destek sağlıyor.

Şimdiden kendini Almanyada okumaya karar veren arkadaşlara Elt’yi deyimi yerindeyse şiddetle önererek, Almanya’ya eğitime gelmelisiniz diyorum ve beni hayallerime kavuşturan ELT Yurtdışı Eğitim ve Danışmanlık şirketine özellikle Gamze Hanım’a tekrar çok teşekkür ediyorum.

Yasin D.

yurtdışı üniversite eğitim

padeborn master

Ülke: Almanya

Şehir: Padeborn

Okul: Universität Paderborn ( Paderborn Üniversitesi)

Yıl: 2016/2017

Merhaba,
Öncelikle üzerine düşen vazifeyi eksiksiz ve profesyonel bir şekilde yerine getiren ELT Yurtdışı Eğitim’e çok teşekkür ediyorum.

Adım, Mehmet. Türkiye’de Makine Mühendisliğini bitirdikten sonra yurtdışında master yapmaya karar verdim. Bölümümden dolayı düşündüğüm ülkelerin başında Almanya geliyordu. Çünkü Almanya mühendislik konusunda çok ileri düzeyde eğitim vermektedir. Bu yüzden Master programı olarak Almanya’yı tercih ettim. Almanya’ya geldikten sonra Alman toplumunun birçok konuda çok ileri seviyede olduğunu gördüm.
Bunların başında eğitim,toplumsal yaşam kuralları gibi konular gelmektedir. Alman milletinin bu konulardaki tutumu çok net olduğundan dolayı
Almanyada yaşamaktan zevk alıyorsunuz.

Almanya da istediğiniz çoğu şeyi (yiyecek, içeçek, kozmetik, araba vs.) çok
uygun fiyata bulabiliyorsunuz. Burada çok farklı kültürden insanlarla oturup muhabbet etme şansınız çok fazla olduğundan dolayı hemen hemen her gün yeni ufuklara yelken açıyorsunuz ve burada yaşamaktan keyif alıyorsunuz.
Almanya’da lisans ya da yüksek lisans yapmak isteyen arkadaşlara kesinlikle tavsiye ederim.
Macaristan’a geldiğimde ise ELT’nin servis sağlayıcısı beni havaalanında karşılayarak ülke ve yaşantı hakkında bilmem gerekenleri anlattı. Normalde sancılı geçebilecek birçok bürokratik işlemi kendisiyle kolayca atlattıktan sonra Macaristan’daki yaşamıma başladım.

Budapeşte, hayat pahalılığı ve sosyal imkanlar göz önüne alındığında gerçekten bir “öğrenci şehri”. Şehrin dünyadan birçok öğrenciyi kendine çekmesi, yeni insanlar ve kültürler tanımaya olanak sağlıyor. Ayrıca eğitimin ve kültürel aktivitelerin her geçen günü gelişmesi, ufkunu genişletmek ve yeni dünyaların kapılarını aralamak isteyenler açısından büyük şans. Özellikle hayatında hiç uluslararası platformlarda bulunmamış, yabancı dilde eğitim almamış insanlar için burada geçirilen her gün ayrı bir deneyim kaynağı.

Yurt dışında okumaya karar verdiğim günle bugünü karşılaştırdığımda, kesinlikle doğru bir karar verdiğimi görebiliyorum. Bu süreçte bana yardımcı olan tüm ELT çalışanlarına teşekkür ederim.

Mehmet Ç.

yurtdışı üniversite eğitim

macaristanda master

Ülke: Macaristan

Şehir: Budapeşte

Okul: Metropolitan University of Applied Sciences

Yıl: 2016/2017

Merhaba,
Üniversitedeyken hep Erasmus’la ya da başka bir programla yurt dışına gitme isteği içerisindeydim. Mezun olduğumda ise, yüksek lisans için yurt dışı seçeneklerini araştırmaya başladım. Okuduklarımdan yola çıkarak gerek öğrenci hayatı, gerek eğitim, gerek okul ücretleri açısından en uygun ülkenin Macaristan olduğuna karar verdim.

Macaristan’da yüksek lisans için yola çıkmadan önce birçok danışmanlık şirketine e-mail göndererek bilgi sahibi olmaya çalıştım ve aralarında en profesyonel olanının ELT Yurtdışı Eğitim olduğunda karar kıldım. Gamze Hanım’ın her soruma içtenlikle cevap vermesi, okullar ve konaklama seçenekleri hakkındaki detaylı bilgilendirmeleri kararımın doğruluğunu kanıtladı ve bu maceraya Elt ile çıkmaya karar verdim. Şu anda Budapeşte Metropolitan Uygulamalı Bilimler Üniversitesi’nde Management and Leadership bölümünde master yapmaktayım.

Macaristan’a geldiğimde ise ELT’nin servis sağlayıcısı beni havaalanında karşılayarak ülke ve yaşantı hakkında bilmem gerekenleri anlattı. Normalde sancılı geçebilecek birçok bürokratik işlemi kendisiyle kolayca atlattıktan sonra Macaristan’daki yaşamıma başladım.

Budapeşte, hayat pahalılığı ve sosyal imkanlar göz önüne alındığında gerçekten bir “öğrenci şehri”. Şehrin dünyadan birçok öğrenciyi kendine çekmesi, yeni insanlar ve kültürler tanımaya olanak sağlıyor. Ayrıca eğitimin ve kültürel aktivitelerin her geçen günü gelişmesi, ufkunu genişletmek ve yeni dünyaların kapılarını aralamak isteyenler açısından büyük şans. Özellikle hayatında hiç uluslararası platformlarda bulunmamış, yabancı dilde eğitim almamış insanlar için burada geçirilen her gün ayrı bir deneyim kaynağı.

Yurt dışında okumaya karar verdiğim günle bugünü karşılaştırdığımda, kesinlikle doğru bir karar verdiğimi görebiliyorum. Bu süreçte bana yardımcı olan tüm ELT çalışanlarına teşekkür ederim.

Görkem O.

yurtdışı üniversite eğitim

varşovada master

Ülke: Polonya

Şehir: Varşova

Okul: Varşova Ekonomi Üniversitesi

Yıl: 2016/2017

Merhaba,

Ben Semih. Varşova Ekonomi Üniversitesi’nde Uluslararası İşletme bölümünde master yapmaktayım. Türkiye’de üniversite eğitimimi tamamladıktan sonra Polonya’da yüksek lisans araştırmalarıma başladım ve gerek kendi araştırmalarım gerekse ELT’nin durumumu iyi analiz edip beni yönlendirmesiyle Varşova Ekonomi Üniversitesi’ne başvurdum.

Okulumu kısaca anlatacak olursam; Polonya’nın en iyi ekonomi okullarından biri. Birçok uluslararası bağlantıları olan okulum, yabancı merkezlerle işbirliği içinde yürütülen araştırma faaliyetlerinde çok aktif olarak çalışıyor. Konum olarak da şehir merkezinde ve Varşova’nın büyük parklarından Pole Mokotowskie’ye çok yakın. Okulda öğrencilerin katılabileceği 90’dan fazla öğrenci kulübü bulunmakta. Öğrenci yurtları, kampüse yürüme mesafesinde. Ekonomik olmaları nedeniyle de birçok öğrenci tarafından tercih edilmekte. Ben de master eğitimimin ilk döneminde üniversite yurdunda kaldım. Şu anda farklı ülkelerden gelen sınıf arkadaşlarımla ev tuttum.

Varşova Ekonomi Üniversitesi, YÖK ve Avrupa Birliği üyesi ülkeler tarafından tanınmaktadır. Bu sayede burdan mezun olan öğrenciler hem Türkiye’de hem de Avrupa’da çalışma imkanı bulmaktadır. Okulun en büyük avantajlarından birisi de çok uluslu şirketin oluşturduğu CEMS üyesi olması ve CEMS Master of International Management Programı’nı uygulamasıdır. Dersler genel olarak büyük tarihi amfilerde ingilizce işleniyor ve hocaların ingilizce seviyeleri çok iyi, hocalar genellikle sizlerden bütün sınıfa grup çalışması olarak sunum yapmanızı istiyorlar ama bu sunumlar sizi korkutmasın, çünkü hem sınıf içindeki arkadaşlarla kaynaşmanızı hem de ileriye yönelik iş hayatınızda size kişisel gelişim sağlıyor. Okul, açıkça söylemek gerekirse en iyi okullardan biri olduğu için sizi ilk başta biraz zorlayabilir ama okula alıştıktan sonra ve sistemini öğrendikten ve çalıştıktan sonra aşamayacağınız engel yok. Sınıf ortamı oldukça iyi. Avrupa’nın çoğu yerinden gelen öğrencilerle tanışma şansınız oluyor. Ayrıca, Polonya’daki her üç ekonomistten biri Varşova Ekonomi Üniversitesi’nden mezun.

Polonya’da yaşam kısmına gelirsek, hayat burada diğer Avrupa ülkelerinden daha uygun. Bunun başlıca sebebi Polonya’nın Euro ülkesi olmaması ancak aynı zamanda Euro kullanmasıdır. Benim de Polonya’yı seçme sebebim ekonomik nedenlerdi. Diğer Avrupada okullara göre çok uygun bir fiyata çok büyük ve geniş yelpazesi olan bir programa başlıyorsun. Ayrıca, Polonya’nın el değmemiş doğası, ulaşım sistemi, Avrupa’daki konumu ve tarihi mimarileri, sanat ve kültür festivalleri ve son olarak gece hayatı sizin seçimlerinizde etkili olacaktır.

Varşova Ekonomi Üniversitesini seçtiğim için çok mutluyum. Okula başvuru, kabul, konaklama, vize, buraya geldiğimde karşılanmamdan oryantasyonuma, en zorlu süreçlerden biri olan oturum kartı başvurusuna kadar tüm süreçlerde bana fazlasıyla yardımcı olan, Polonya’ya gelip beni ziyaret eden ELT yurtdışı eğitime de çok teşekkür ederim.

Semih A.

yurtdışı üniversite eğitim

macaristanda master

Ülke: Macaristan

Şehir: Budapeşte

Okul: IBS International Business School

Yıl: 2016/2017

Merhabalar,

Lisans eğitimimi Türkiye’de tamamladım. Mezun olana kadar erasmus plus, interrail ve bilimum şahsi gezilerle Avrupanın cazibesine kapılıp döndüm her Macaristan'da üniversite seferinde Türkiye’ye. Lisansınımı tamamladıktan sonra Türkiye’de iş hayatına atılsam da aklımda hep yurt dışında olma fikri vardı ve en sonunda ailemi ikna edip yurt dışında yüksek lisans eğitimi için araştırmalara başladım. En sonunda arkadaşımın tavsiyesiyle ELT Yurtdışı Eğitim’e başvurdum. Pınar ve Burcu Hanım’ın yardımlarıyla Macaristan Budapeşte’de IBS International Business School adlı okulu kendime uygun buldum ve master eğitimime başladım. Henüz yarım dönem geçti o yüzden kesin yargılarla konuşup yanıltmak istemem ancak şu ana kadar edindiğim izlenim, Macaristan’da master eğitimi, özellikle okulumda gayet başarılı. Hem eğitim hem şehir yaşamı açısından da Budapeşte gayet iyi.

Ancak emin olduğum bir durum var ki, İzmir ofisten Pınar ve Burcu hanım sizlere ellerinden gelenin fazlasını yapıyorlar şüpheniz olmasın. Kendilerine burdan selamlarımı iletiyorum 🙂

Osman Y.

yurtdışı üniversite eğitim

polonya master

Ülke: Polonya

Şehir: Varşova

Yıl: 2016/2017

Herkese merhabalar

Ben Ahmet Ufuk. Polonyada yüksek lisans hazırlık öğrencisiyim. Herkesin bildiği gibi yurt dışında bir eğitim tecrübesi edinmek kariyerimize koyulan artılardan biri hatta en büyüklerinden ve en önemlilerinden biri diyebiliriz.

Öncelikle neden Polonya sorusuna cevap vemek gerekirse diğer Avrupa Ülkelerini baz alacak olursak Polonya’da yaşam daha ekonomik ve sosyal aktiviteler açısından daha rahat yaşayabileceğiniz bir ülke aynı zamanda çalışma fırsatı da bulabildiğiniz bir ülke hem Ahmet Ufuk Turan okul hayatını hem de çalışma hayatını ve sosyal aktivitelerinizi beraber yürütebileceğiniz bir ülke.

En çok sorulan sorulardan birine gelelim; “Polonya lehçe konuşulan bir ülke peki biz orada İngilizce öğrenebiliyor muyuz, veya İngilizcemizi geliştitirebiliyor muyuz?”

Bu soruya şöyle cevap verebilirim ; Ben Lazeaski Üniversitesinde okuyorum ve öğretmenleri gerçekten çok kaliteli, öğretmenler dil konusunda üniversite bitirmiş olmalı ve yüksek lisansını da aynı dil üzerine yapmaz ise size ders veremez. İnanın üzerinize o kadar çok düşecekler ki artık yeter diyeceksiniz. Üniversitede dersin yanı sıra geziler, tanışma partileri, konferanslar, ücretsiz Lehçe kursları veriliyor. Tabi bunların hepsine vakit ayırmak tamamen sizin zaman yönetiminize bağlı.

Kısacası Polonya’da master eğitimi öncesi hazırlıklar ve yaşamımızın özellikleri böyle, tabi yurt dışında bu düzeni kurmam da danışmanlık şirketim olan ELT’nin büyük katkıları vardır.

Önceden evimin veya yurdun ayarlanması buradaki anlaşmalı oldukları firmalarla her türlü bağlantıların kurulması ve bütün problemlerimizde ELT daima yardımcı olmuştur. O yüzden ELT Danışmanlık şirketiyle gelmenizi tavsiye ederim. Buradaki eğitim hayatınız içerisinde gerek barınma, gerek oturum kartı, gerek okul işlemleri gibi aklınıza gelebilecek her türlü öğrenciyle ilgili problemleri çözmenizde yanınızda olacaklardır.

Ben şimdiden Polonya’ya HOŞGELDİNİZ diyorum. Bu vasıtayla ELT ye de teşekkür ediyorum.

Do widzenia

Ahmet Ufuk T.

yurtdışı üniversite eğitim

polonyada master

Ülke: Polonya

Şehir: Varşova

Okul: Varşova Üniversitesi

Yıl: 2016/2017

Merhaba! Ben, Eralp.

Mayıs 2016’da Bilkent Üniversitesi Muhasebe Bilgi Sistemleri bölümünden mezun oldum. Lisans eğitimim boyunca yurtdışında yüksek lisans yapma hayallerim vardı. Bu amaçla çeşitli internet sitelerini gezinirken ELT Yurtdışı Eğitim Danışmanlığını buldum ve bilgi talep formu doldurdum. ELT İzmir ofisinde çalışan Burcu hanım sabah saatlerinde benimle iletişime geçti ve benim için en uygun üniversiteler ve gerekli evraklar konusunda bilgilendirmede bulundu.

Benim için en uygun seçeneğin Polonya Varşova Üniversitesi Uluslararası İşletme yüksek lisans programı olduğuna karar verdim.

Burcu hanım, başvuru ve kayıt süreci boyunca daima yanımdaydı. Tüm işlemlerimle yakından ilgilendi ve bütün işlemleri hızlı bir şekilde tamamladı.

Müjdeli haber Ağustos ayı sonlarında geldi: Polonya Varsova Üniversitesi İşletme yüksek lisans programına kabul almıştım. Burcu Hanım vize işlemlerimle ve diger prosedürlerle ilgilendi, ucus rezervasyonum yapildi ve Polonya’da karşılanmam organize edildi.

Kısacası Burcu Hanıma tüm işlemlerimi hiçbir aksama olmadan tamamladı, kendisine çok teşekkür ederim.

Şu anda Varsova Üniversitesi Yüksek Lisans Uluslararası İşletme 1. sınıf ogrencisiyim. Yurtdışında yüksek lisans yapmayı planlayan arkadaşlar ELT ile görüşmeden kararını vermesin.

Yurtdışında eğitim düşünen herkese faydalı olacağına inandığım ve bugüne kadar desteklerini esirgemeyen Burcu Hanıma ve ELT Yurtdışı Eğitime sonsuz teşekkürlerimi sunarım.

Bahadır Eralp İ.

yurtdışı üniversite eğitim

almanyada master

Hakkı İ.

Ülke: Almanya

Şehir: Clausthal-Zellerfeld

Okul: Technische Universität Clausthal (Clausthal Teknik Üniversitesi)

Yıl: 2015/2016

ELT ile tanışmam Yıldız Teknik Üniversitesi’nden lisans diplomamı aldıktan sonra Almanya’da yüksek lisans yapma niyetim sonrasında oldu. Bir projede çalışmak üzere İstanbul’dan ayrılmam gerektiği için, kariyerim için son derece önemli olan bu konuyu gerçek profesyonellere emanet etmem gerekiyordu ve ben de tam olarak bunu yaptım. Görüştüğüm birçok firma arasından ELT Yurtdışı Eğitim’i tercih etmem çokta uzun sürmedi. Ne demek istediğimi ELT ailesi ile tanıştığınızda çok daha iyi anlayacaksınız.

Bu yola ELT ile çıktıktan sonra bana rehberlik ve abilik yapan sevgili Ali Kapucu ile tanıştıktan sonra bir kez daha ne kadar doğru bir karar verdiğimi anladım. Kendisi hayatımın yönünü değiştiren çok önemli bir danışman, aynı zamanda tanımaktan son derece mutlu olduğum bir rehber oldu. Gerek üniversiteler ile iletişime geçmek ve kabul almak konusunda, gerek kabul aldıktan sonraki kalacak yer, dil okulu, banka hesabı açmak gibi bürokratik konularda, gerekse vize süreci için gerekli prosedürlerde işleri benim için son derece kolaylaştırdı ve her aşamada yanımda oldu.

Almanya’ya gitmeye lisans eğitimimin son döneminde karar verdim. Yurtdışında yapacağım yüksek lisans derecesinin bana gerek akademik gerekse sosyal olarak çok fazla olumlu nitelik katacağını farkettiğim zaman yaptığım araştırmalarda Almanya’nın üniversite eğitimi için gerek teknik ve akademik gerekse dil ve ekonomi açısından en ideal yer olduğuna karar verdim.

İki aya yakın süredir Almanya’da bulunuyorum ve şuan da dil eğitimimi alıyorum. Almanya’da hayat nasıl sorusuna tek cümle ile cevap vermek gerekirse: “Almanya’da hayat kolay, rahat, düzenli, güvenli, eğlenceli, mutlu ve son derece öğretici.” Özetle güne başlarken ve gün bittiğinde “Oh be! Ne iyi ettim buraya gelmekle.” Demediğim bir günüm henüz olmadı. İnsanlarla kaynaşmak kolay, yeni ülkelerden insanlar ve kültürler tanımak ise son derece keyifli…

Yurtdışında yaşamak bana daha geniş bir bakış açısı ve daha uluslararası bir vizyon kattı diyebilirim. Kesinlikle bu kabuğundan çıkma tecrübesini her genç bireyin yaşaması gerektiği kanaatindeyim. Almanya için spesifik olarak ise bana disiplin, sorumluluk bilinci, zamanlama yeteneği ve boş zamanlarımı verimli geçirmeyi öğretti demek yanlış olmaz.

Almanca eğitiminin Almanya’da lisans veya yüksek lisans-doktora derecesi yapmak isteyen veya Almanya’da yaşamak ve çalışmak isteyen herkes için son derece gerekli ve faydalı olduğunu düşünüyorum. Günümüzde İngilizce’nin artık herkes tarafından bilindiğini düşündüğümüz zaman Almanca size fark atma şansı sunuyor. Bu dil ilk başlarda öğrenmesi zor gibi gelse de sonradan öğrendikçe zevk duyuyor ve daha fazla çabalıyorsunuz.

Şuan için biran önce Almanca’mı yüksek lisans için yeterli seviyeye getirmek ve fazla dönem kaybı yaşamadan yüksek lisans derecemi almaya konsantre olmuş durumdayım. Bu süreçte karşıma çıkacak fırsatları değerlendirecek ve hayatıma Almanya’da veya kim bilir başka bir ülkede devam edeceğimi umuyorum.

Yaşam boyu öğrenmeye inanın ve sevgiyle kalın…

Sezgin İ.

yurtdışı üniversite eğitim

almanya master

Ülke: Almanya

Şehir: Padeborn

Okul: Universität Paderborn

Yıl: 2015/2016

Merhabalar!

Ben İlayda. Master eğitimimi Almanya’da yapmaya karar verdikten sonra yurt dışı eğitim danışmanlık firmalarını araştırmaya başladım. Kimseden bir tavsiye veya bilgi almadan web sitelerine baktığım birkaç firma ile görüşmeye gittim. ELT ile bu sürece girmeye karar vermemde en büyük etken Ali Bey oldu. Kendisinin güler yüzü ve konuyla detaylarıyla ilgileniyor olması bana güven verdi ve ELT ile çalışmaya karar verdim. Dediğim gibi ben kimseden tavsiye almamıştım ama ilgilenenlere tavsiye edebilirim. ELT ailesine ve Ali Bey’e titiz çalışmaları için teşekkür ederim.

ELT bu süreçte her konuyla detaylarıyla ilgilendi. Danışmanım Ali Bey, tüm sorularımı (ne kadar evhamlı olduğumu biliyordur kendisi defalarca ve defalarca soru sormama rağmen 🙂 bıkmadan, yorulmadan yanıtladı. Almanya’yı tanıyor olması da ayrıca bir artı oldu. Avrupa’da master eğitimi düşünen herkesin Ali Bey ile tanışmasını öneriyorum.

Almanya’ya gitmek istememin ekonomik, sosyo-kültürel, politik ve duygusal bir sürü sebebi var. Aslında en büyük sebeplerimden biri de hayatımın bir döneminde yurtdışında yaşama tecrübesini tatmaktı. Bu çok istediğim bir şeydi. Yaklaşık 3 aya yakındır buradayım ve şu anda hayatıma yeni bir yön çizdiğim için heyecanlıyım.

Soğuk, karlı, yağmurlu ve maalesef bol kalorili yiyecek tüketerek 🙂 Almanya birçok fırsatı sunuyor, yapılacak çok şey var ancak burada gerek okulda gerekse iş hayatında çok çalışkan ve dakik olmak gerekiyor. Dersler de oldukça yoğun gidiyor.

Henüz buraya geleli çok uzun bir zaman olmasa da yurtdışında yaşamak şimdiden birçok konuya bakış açımı değiştirdi. Dünya kültürlerini tanımanın yanı sıra kendi ülkeme de dışarıdan bir gözle bakma ve önceden doğru olduğuna inandığım düşüncelerimi sorgulama şansım oldu. Hiç bilmediğiniz bir ülkeye tek başınıza adım attığınız andan itibaren yaşınız, tecrübeniz ne olursa olsun bir çekinme ve yalnızlık hissi geliyor. Buraya ilk geldiğim gün “Bir dakika ben ne yapıyorum?” dedim kendi kendime… Her ne kadar öğrenciliğin bir rahatlığı olsa da ülke değiştirmek zor bir karar. Güçlü ve kararlı olmak gerekiyor. Fakat eminim ki yıllar sonra dönüp baktığımda iyi ki yapmışım diyeceğim bir şeyi yaşıyorum şu anda Almanya’yı tercih etmemdeki en büyük sebeplerden biri birçok kişi gibi iş olanaklarıydı. Almanya’da yaşayıp, çalışıp da Almanca bilmemek gibi bir şansınız yok. Sadece İngilizce ile bir yere kadar dayanabilirsiniz. Bu sebeple burada var olabilmek için Almanca eğitim oldukça önem taşıyor.

Tabii ki kendi sektörümde (medya) tecrübe kazanmak ve ilerlemek istiyorum. Çok severek yaptığım bu işi yüksek lisans eğitimim ile daha iyi bir seviyeye taşıyacağıma inanıyorum. Daha henüz neler olacağını bilemiyorum ancak Almanya’da bir iş imkanım olsa da veya kendi ülkemde de kariyerime devam edecek olsam şu anda yaptığım/öğrendiğim her şeyin bana birer artı olarak döneceğine eminim.

Almanya’dan Sevgiler,

İlayda Ş.
Padeborn, Deutschland

yurtdışı üniversite eğitim

varşovada master

Ülke: Polonya

Şehir: Varşova

Okul: SWPS – Varşova Sosyal Bilimler ve Psikoloji Üniversitesi

Yıl: 2015/2016

Üniversite okuduğum 4 yıl boyunca en büyük hayalim yurtdışına gitmek, üniversiteden sonra da yurtışında yüksek lisans eğitimi yapmaktı. Bu düşünce sayesinde 4 yıl boyunca belli aralıklarla gerek Work & Travel gerek Erasmus programı gerekse dil okulu için birçok şirketin internet sayfasını araştırdım yeri geldi ofislerine gidip yüz yüze konuştum. Ancak ben yurtdışına kalıcı gitmek istediğim için Work & Travel ve Erasmus gibi programlar bana yeterli gelmedi. Bunun içinde okulumun bitmesini ve ardından yüksek lisansa gitmeye karar verdim. Bu dönem içinde yaptığım ofis ziyaretleri ve internet araştırmaları sayesinde ELT şirketini öğrendim. Çünkü bana göre iyi bir danışmanlık şirketinin ilk izlenimi, internet sayfasından ve sosyal medyayı kullanma şekillerinden belli olur. İnternet sayfasının açıklayıcı olmasından dolayı ardından yaptığım ofis ziyareti sayesinde kararımı vermiştim. Bu şirket ELT idi. ELT şirketi ile ilk tanışmam bu şekilde oldu.

Eğer ki yurt dışında dil okulu veya yüksek lisans gibi programlara katılmak istiyorsanız, bulacağınız şirketin yanı sıra danışmanınız da çok önemli olmalıdır. Ben bunu bizzat tecrübe ederek yaşadığım için gönül rahatlığıyla söyleyebiliyorum. Çünkü ziyaret ettiğim o kadar şirket içinde birçok eğitim danışmanıyla tanışma fırsatım oldu. Bu tanışmalar sayesinde kararımı vermem konusunda beni etkileyecek bazı püf noktaları keşfettim. Bu püf noktalar sayesinde danışmanımı rahatça seçebildim. ELT şirketiyle görüşmeye gittiğimde (şu an kendisi eğitim danışmanım olur) Ali Bey’in gerek bana ülke hakkında bilgi verme şekli, gerekse öğrencilerin halinden para durumlarından çok iyi anlaması ve zamanında kendisi de bizzat yurt dışı deneyimi yaşamış olması sebebiyle tercihimi yapmıştım. İlk şirkete kayıt olduğum tarihten, Polonya’da şu anda geçirdiğim 2,5 aylık süreç sonuna kadar geçen süreçte (yaklaşık olarak 8 ay gibi bir süreç) bana ilgisinden, istediğim zaman ulaşabilmemden dolayı son derece memnunum. Bu memnuniyetin aynı şekilde devam edeceğinden de son derece eminim!

Polonya’ya gitmeden önce araştırmış olduğum gerek dil okulu için olsun gerekse yüksek lisans programı için olsun birçok ülke vardı kafamda. Bu süreç biraz sıkıntılı bir süreçtir hele ki benim gibi mükemmele yakın bir durumu arayan ve kararsız biriyseniz. O yüzden araştırmalarımı son derece titizlikle yapıp ülkelerin nüfuslarına konuştukları dillere maddi durumlarına suç oranlarına kadar bilgi sahibiydim. Ancak bunların yanı sıra diğer en önemli bir etkende tabi ki maddiyat. Bu süreçte ben bütçemi zorlamayacak ama aynı zamanda iyi bir eğitim alabileceğim bir ülkeye konsantre olmuştum. Bunun içinde Polonya, araştırdığım birçok ülke arasında ilk sıraya yerleşmişti. Gerek hayat masraflarının ucuz olması, gerekse Euro bölgesinde olup Euro kullanmaması ve bizim paramızın bu ülkede az da olsa değerli olması birinci tercih sebebim oldu. Ardından Avrupa bölgesinde oluşu ve 2. Dünya Savaşı’nda tamamımın yıkılmış olmasına rağmen hızla kalkınması ve büyümesi benim ilgimi çeken diğer konular olmuştu.

Polonya’da tam bir öğrenci hayatı var diyebiliriz. Her şey öğrenci yaşantılarına uyacak şekilde organize edilmiş, öğrencinin maddiyatını zorlamayacak derece de kurulmuş. Bir öğrenci için ulaşım, yiyecek içecek vb. durumlar çok uygun. Burada hayatım hem çok eğlenceli hem de birçok kültürü tanıma fırsatım olduğundan dolayı çok güzel gidiyor. Benim gibi Türkiye veya vb. sıcak ülkelerden gelen öğrenciler için tek sıkıntı yaratabilecek konu soğuklar diyebiliriz. Ancak zamanla insanoğlunun herşeye alıştığı gibi buna da alışıyoruz. Onun dışında sosyal aktivitelerin hiç bitmediği bir ülke diyebilirim. Çok fazla Erasmus öğrencisinin tercih ettiği bir ülke durumunda. Bunun sayesinden de okulda harcadığım zamanın dışında arda kalan zamanlarımda bu sosyal aktivitelere katılıyorum. Hemen hemen her akşam yeni insanlarla tanışıp arkadaşlar edinmek veya Erasmus gruplarıyla organize edilen yemeklere, tanışma toplantılarına katılmak, hem yaşamıma eğlence ve yeni insanlar yeni kültürler katıyor hem de daha fazla İngilizce konuşup pratik yapmamı sağlıyor. Buna ek olarak İngilizce pratiğin yanında çok farklı ülkelerden öğrencilerin olması sebebiyle yeni diller de öğrenmek için güzel bir fırsat. Ayrıca Avrupa bölgesinde bulunması ve buna ek olarak ulaşımın ucuz ve her yere kolay olması sebebiyle bol bol seyahat ediyorum. Öncelikli olarak Polonya için şehirleri geziyorum, bunlardan sonra diğer Avrupa ülkelerini ziyaret edeceğim, zira oturum kartınızı aldıktan sonra tüm Avrupa Birliği ülkelerine vizesiz seyahat edebiliyorsunuz.

Yurt dışında yaşamak bana en başta kendime olan özgüvenimi tamamladı. Kendi başınıza hiç bilmediğiniz sokaklarda şehirlerde hiç bilmediğiniz dillerin konuşulduğu bölgelerde yaşamak insanın kendine güvenini sağlamlaştırıyor. Bana ilk katkısı bu oldu. Onun dışında yeni yerleri görüp yeni kültürler tanımak ilgi alanlarımın arasında olduğu için bu da bana ek olarak katkı sağladı. Ayriyeten öğrenmem gereken dil konusunda pratik yapmamı geliştirmemi ve hatta ileri seviyeye ulaştırmamı sağladı. Hayat tecrübelerden ibarettir bana göre. Yurt dışına gitmiş olmak da başlı başına bir tecrübe olduğu için, bu tecrübenin gerek iş hayatımda gerekse bir gün evlenip çocuğum olduğunda anlatabilecek bireylerimin olması konusunda beni mutlu ediyor. Her şeyin yanı sıra kendi ayaklarımın üstünde durmamı sağladı en önemli faktör de bana göre bu.

Ben uluslarası şirketlerde çalışmak istediğimden dolayı İngilizce dili benim için bir zorunluluk. Bu yüzden İngilizce benim hayatımı belirleyecek şekillendirecek bir etken diyebilirim. Ayrıca dünyanın ana dili olarak da kabul edebileceğimiz İngilizce her farklı ülkeden farklı insanla ortak noktada buluşmanı sağlayan ayrı bir etken olarak düşünüyorum. O yüzden İngilizcenin benim hayatımda ki yeri en az yapmak istediğim kariyer kadar önemli.

Kariyer planlamamı ben üniversitedeyken zaten hemen hemen çizmiştim. Bunun ilk aşaması olan yurt dışına gelip yüksek lisans yapma noktasındayım. Bundan sonraki süreçte ise yüksek lisansımı güzel bir şekilde tamamlayıp, bu süreçte imkanlarımın ve zamanımın elverdiği derecede İngilizcenin yanı sıra 1-2 yabancı dil daha öğrenmek istiyorum. Yüksek lisansı tamamladığımda ise ilk tercihim Avrupa’da merkezleri olan birçok yabancı şirkete uluslararası ilişkiler konusunda başvuru yapmak. Eğer bu düşüncem yolunda gitmez ise ülkeme geri dönüp orada uluslararası şirketlere başvuru yapmak. İyi bir eğitim ve dil donanımı yaptıktan sonra imkansız diye bir şey yoktur bana göre.

Bence herkes yurtdışına eğitim için, eğitim için olmasa bile gezmeye görmeye gitmeli. Bambaşka insanlar bambaşka hayat şartları bambaşka kültürler insanın kendini geliştirmesinde ve gerçekleştirmesinde çok büyük etken. Yıllarca yurt dışı hayali kurduğum dönemlerde birçok yurt dışına gezi yapan insanların kurduğu grupları takip ettim. Çoğunun kullandığı bir cümle vardı ve bu cümle bana her zaman güç ve ilham vermiştir. “Durma, yola çık, yol açık.”
Ayriyeten yurt dışı planları yapıyorsanız kendi araştırmalarınızın yanı sıra ELT şirketine bir uğrayın, Ali Kapucu ile bir görüşün, bilgi alın derim. Bu da benim naçizane tavsiyem 🙂

Sevgilerimle,
ARDA A.

yurtdışı üniversite eğitim

manchester yüksek lisans

Ülke: İngiltere

Şehir: Manchester

Okul: Manchester Metropolitan University – Human Resource Management Master

Yıl: 2011/2012

2010 yılında İngilizcemi geliştirmeye karar verdiğimde yolum ELT ve Damla ile kesişti. Hangi ülkeye ve ne kadar süreliğine gideceğim konusuna karar vermiştim ancak program türü, okul, konaklama ve yaşayacağım şehir konusunda kafam karışıktı. Bu noktada ELT’den müthiş bir destek aldım. Danışmanım Damla’nın bana sunduğu alternatifler arasından kendime en uygun olanı seçtim. 8 aylığına Oxford’ da yoğun bir İngilizce programına kayıt oldum. Tüm başvuru, kayıt ve vize işlemlerimi sorunsuz hallettim ki; bunun ne kadar önemli bir şey olduğunu oraya gidince anladım. Değişik ülkelerden birçok konuda problem yaşayan insanla tanıştım ve bu tarz sorunlar yaşamamak oradaki yeni yaşama adapte olmamı kolaylaştırdı. Seçmiş olduğum okul ve konaklama konusunda pek bir sorun yaşamadım. Yatırmış olduğum depozito konusunda küçük bir aksilik yaşamıştım ki onu da danışmanım sayesinde kısa zamanda çözdük.

Dil eğitimimi tamamladıktan sonra yüksek lisansımı da İngiltere’de yapmaya karar verdim ve Manchester Metropolitan University Human Resource Management master programını bitirdim. Üniversite başvuru işlemlerimi bireysel olarak yapmamama rağmen Damla desteğini eksik etmedi, özellikle vize başvurusunda tekrar onun yardımına başvurdum.

Şu anda bir İK danışmanlık firmasında İnsan Kaynakları Uzmanı olarak çalışıyorum. İngiltere’de eğitim almak hem kişisel hem de mesleki anlamda bana çok şey kattı. Ancak günümüzde o kadar çok yurt dışı alternatifi var ki, insanın kendisine uygun seçimi yapmasında kesinlikle profesyonel bir desteğe ihtiyacı var. Ben bunu ELT ve Damla Özdemir ile başardım.

Yurtdışında eğitim almayı düşünen herkese ELT’yi tavsiye ediyorum.

Sevgi U.

İngiltere yüksek lisans

macaristanda master

Ülke: Macaristan

Şehir: Budapeşte

Okul: International Business School (IBS)

Yıl: 2015/2016

Merhaba, Ben Eyüp Can, Kocaeli Üniversitesi’nde aldığımı lisans eğitiminden sonra yüksek lisans yapmayı düşünüyordum ancak çalışmaya başladığım için IELTS veya TOEFL sınavları için hazırlanma vaktim olmadı. İnternetten araştırma yaparken yüksek lisans yurtdışında üniversite öncesinde hazırlık okuyup daha sonra IELTS veya TOEFL yerine kendi sınavına da girerek şansımı deneyebileceğim IBS’i buldum. ELT sayfasında açıklamaları okuduktan sonra kendileriyle iletişime geçtim. Danışmanım bana dönüş yaptı ve okul başvuru sürecimde benden çok uğraştı diyebilirim. Yoğun çalıştığımdan dolayı sadece istenen belgeleri toplayabiliyordum sağ olsun danışmanım benim adıma birçok şeyi halletti. Vize işlemlerimde de bir sorun yaşamadım 1 hafta içerisinde vizem çıktı. IBS’i seçme nedenlerimden bir diğeri hem diğer Avrupa ülkelerine kıyasla Budapeşte’nin yaşam şartları açısından daha uygun olması, çok güzel bir şehir olması ve Buckhingam Üniversitesiyle antlaşması olduğundan British İngilizcesini öğreniyor olmamız. International Business School, kaliteli eğitim, prestijli bir diploma ve iş hayatı ile iç içe bir kampüste eğitim almak isteyen öğrenciler için gerçekten en iyi seçimlerden birisiydi, yaptığımın seçimin kariyerime büyük artıları olacağının farkına varmam da mutlu bir eğitim süreci geçirmemde çok etkili oldu.

macaristan'da üniversite IELP (Yoğun İngilizce Hazırlık programı) programından bahsetmem gerekirse Foundation Use of English, Reading and Writing, Listenin and Speaking ve Business English olmak üzere 4 farklı ders alıyorum. Her derse ayrı eğitmenin girmesi ise farklı tarzları da görmemizi sağlıyor. Özellikle Business English dersinin kendi adıma konuşmam gerekirse mezuniyetten sonra iş hayatında kullanmak adına gerçekten faydalı olduğuna inanıyorum. Sınıflarda öğrenci sayısının az olması anlatılan konulara daha iyi adapte olmamızı sağlıyor ve eğitmenlerin bizimle özel olarak ilgilenmesine olanak tanıyor.
Devamlılık ve nerdeyse her hafta yapılan quizler de disiplinli olmayı gerektiriyor ki İngilizcesini geliştirmek isteyenler için en büyük gerekliliğin bu olduğunu düşünüyorum. Aynı zamanda IBS’in kendi yurdu olan IBS Residence Hall’de kalıyorum. Yurdumun kampüsün yanında olması ve okula olan yakınlığı en büyük avantajı.

Yine IBS’i seçmem sonucu beni en fazla mutlu eden şeylerden bir tanesi de çok kısa sürede uzun yıllar devam ettirmeyi düşündüğüm çok sıkı arkadaşlıklar kurmuş olmam.

ELT Budapeşte’ye ilk geldiğim gün karşılanmamı da sağladı havaalanından yurda girişime kadar yardımcı oldular. Yeni hat alımı, banka hesabı açma ve Immigration Office işlemleri için de fazlasıyla yardımcı oldular. Başta İsmail Bey olmak üzere tüm ELT ekibine teşekkür ederim.

Eyüp Can S.

yurtdışı üniversite eğitim