İrlanda’da Dil Eğitimi

İrlanda, konumu itibariyle Büyük Britanya adasının batısında yer alan bir Avrupa Birliği (AB) ülkesidir. AB’ye üye olduktan sonra çok hızlı bir büyüme gerçekleştirmiş olan İrlanda, dünyada yaşam kalitesi sıralamasında ilk sıralarda, dünya barış endeksine göre barışçıl bir ülke olarak altıncı sıradadır. İrlanda’nın para birimi Euro, resmi dili İngilizce ve Galce’dir. Doğal güzellikleri ve tarihi mimarisiyle turistik açıdan dikkat çeken ülke, son yıllarda İngilizce dil eğitimi verilen ülkeler arasında güçlü bir seçenek haline gelmiştir.

Dünya üzerinde İngilizce dil eğitimi alabileceğiniz birçok ülke bulunmaktadır. Bu ülkelerden biri de son zamanlarda İngilizce dil eğitimi konusunda kaliteli ve kendine özgü eğitim sistemiyle İrlanda’dır. ABD, Kanada ve Avustralya’ya göre daha yakın mesafede bulunan İrlanda, yurtdışında dil eğitimi için çok iyi bir tercih sebebidir. Diğer yurtdışı dil okullarına göre Türk oranın az olması, İrlanda’nın daha çok tercih edilmeye başlanmasında büyük bir etkendir.

Neden İrlanda’da İngilizce Eğitimi?

 • İrlanda, uluslararası kurumlarca akredite edilmiş, yüksek kaliteli dil okullarına sahiptir.
 • İngilizce Dil Okulu fiyatları diğer ülkelere göre daha ekonomiktir.
 • Birçok insan İskoç aksanı ile İrlanda aksanını karıştırdığı için zor bir İngilizce dil yapısının olduğunu düşünmektedir. Aksine, İrlanda akıcı ve anlaşılır bir dil yapısına sahiptir.
 • İrlanda, Türkiye’nin iklimine yakın ılıman bir iklime sahiptir.
 • İrlanda halkının yaşam tarzı Türkiye’ye yakındır.
 • İrlanda halkı sıcakkanlı, misafirperver ve girişkendir.
 • Diğer birçok dil merkezine göre Türkiye’ye daha yakın mesafededir.
 • Uçak biletleri ekonomiktir. Kış dönemlerinde 200 Euro, yaz dönemlerinde ise 300 Euro civarında bilet bulunabilir.
 • Yaşam standartları yüksek, yaşam giderleri düşüktür. Örneğin günlük yemek gideriniz 6 £, aylık ulaşım masrafınız maksimum 130 Euro’dur.
 • 25 Hafta ve üstü İngilizce eğitimi almanız durumunda yarı zamanlı çalışma izni verilmektedir.
 • İrlanda’da bulunan Türk oranın ülkeye gelen diğer ülke vatandaşlarına göre çok daha azdır. İngilizce dil eğitimi alırken çok fazla pratik yapma imkânı bulursunuz.

İrlanda’da Çalışma İzni

İrlanda’da Dil okullarını cazip kılan en büyük avantajların başında çalışma izni gelmektedir. 25 hafta ve üstü eğitimlerde haftada 20 saat yarı zamanlı çalışma izni, İngilizce dil eğitiminizi bitirdikten sonra ise 8 hafta tam zamanlı çalışma izniniz veya seyahat etme hakkınız bulunmaktadır. İrlanda’da İngilizce eğitimi alırken part-time olarak çalıştığınız zamanlarda saatlik 9 -10 Euro kazancınız olacaktır. Haftalık olarak kazancınız ile yaşam giderlerinizi rahatlıkla karşılayabilirsiniz. İrlanda’nın dil eğitimi alırken çalışma izni veriyor olması Türk öğrenciler tarafından ilgi çekmesine rağmen İrlanda’da bulunan Türk oranının hala %5 civarında olmasını değiştirmiyor.

İrlanda’nın Popüler Şehirleri

İrlanda’da dil eğitimi için tercih edilen şehirler ise başta tarihi güzelliği bulunan ve İrlanda’nın başkenti olan Dublin şehri, ardından doğal güzellikleri, sahil ve golf alanları bulunan Cork, Galway ve limerick’tir. Başta bu üç şehir olmak üzere İrlanda’da İngilizce eğitimi alırken hem eğitiminizden hem de yaşadığınız ülkeden fazlasıyla memnun kalacaksınız.

İngilizce dil eğitimi olarak son yıllarda gündeme gelmiş olmasına rağmen çok fazla çeşitli dil okulları bulunmaktadır. MEI (Marketin English in Ireland) tarafından akredite edilmiş okullardır. İrlanda ‘da bulunan dil okulları genellikle merkezde ya da merkeze yakın bölgelerdedir.

Dil eğitimi alırken nerede konaklayacağım ?

İrlanda’da İngilizce dil eğitimi alırken, İrlanda halkının sıcakkanlı ve samimi olması sizi evinizde gibi hissettireceğinden aile yanı konaklamayı tercih edebilirsiniz. Bu sayede İrlanda kültürünü yakından tanıma fırsatı bulabilir ve ana dili İngilizce olan insanlarla daha fazla konuşma fırsatı yakalayabilirsiniz. Bir diğer seçenek olarak okullara ait ya da daha uyguna fiyatlı yurt konaklamaları ile birçok ülkeden dil eğitimi almak için gelen insanlarla birlikte yaşama fırsatı bulabilirsiniz.

İrlanda’da dil eğitimi fiyatları

İrlanda dil okulu fiyatları İngiltere’ye nazaran daha uygundur. Ayrıca bir çok okulun devam etmekte olan dil okulu kampanyaları mevcuttur. ELT Yurtdışı Eğitim aracılığıyla başvuracağınız dil okullarından ilave indirim alma şansınız olacaktır. İrlanda dil okulu fiyatları ve güncel kampanyalar hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

İrlanda dil okulları ve İrlanda’da dil okulu fiyatlarını yakından incelemek için tıklayınız