İngiltere’de Dil Eğitimi ve Şehir Seçimi

İngiltere’de Dil Eğitimi ve Şehir Seçimi

Dünya üzerinde en fazla dil okulu çeşidinin İngiltere’de olduğunu biliyor muydunuz? Peki ya İngiltere’nin Akademik alandaki mükemmelliğinin dünya çapındaki ününden haberiniz var mıydı? Bütün bunlara rağmen hala nereye gideceğiniz konusunda kararsız mısınız? ELT bu seçimde de ücretsiz danışmanlığı ile sizin yanınızda.

LONDRA

İngiltere’nin göz bebeği Londra’nın hiç dinmeyen temposuna ayak uydurmaya hazır mısınız? Kültürel ve sosyal aktiviteler, tarihi binalar ve müzeler ile dolu bu kentin gezilecek yeri hiç bitmiyor ve dil okulu öğrencilerine de sayısız seçenek sunmaya devam ediyor. Farklı tatlar ile bezenmiş bu kentte herkese uyacak bir şey var!

7.5 milyon nüfusuyla Londra, dil okulları ile de herkesin bütçesine ve ihtiyacına yönelik kaynağı sağlıyor. Şehrin enerjisinden kopamayanlar için Zone 1’deki okul ve konaklamalar biçilmiş kaftan. Öte yandan Zone 1’de konaklamak için yaşam giderlerinizden kısmanız gerekebilir veya tam tersi diğer zone’larda da konaklayarak sosyal hayatınıza daha çok bütçe ayırabilirsiniz. Uzun dönem eğitim almaya giden dil okulu öğrencileri ise yerleştikten bir süre sonra dilerlerse kendileri gibi uluslararası veya İngiliz öğrencilerle ev tutabilirler. Kentin ulaşım ağı oldukça gelişmiştir bu sebeple konaklamanız şehir merkezine veya eğitim aldığınız dil okuluna uzak olsa bile yolculuğunuz sorunsuz ve hızlı geçecektir. Londra’da da kartlı sistem ile toplu taşıma araçları kullanılır bu yüzden ilk fırsatta Oyster Card çıkartmanızı tavsiye ederiz.

Londra’nın, dünyadaki her büyük şehirde olduğu gibi, güvenli olup olmadığına dair sorular sıklıkla karşılaştıklarımızdandır. Öğrenci makul derecede önlem aldığı takdirde sıkıntı yaşama olasılığı da düşecektir.

Şehirdeki sayısız atraksiyon ile dil eğitiminizden sonra vaktinizi en verimli şekilde geçirebilir, kültürel anlamda da kendinizi donatabilirsiniz. Ziyaret etmeniz gereken noktalar arasında Warner Bros Studioları, Big Ben, Tower Bridge, British Museum, National Gallery, Natural History Museum, London Eye, Science Museum, Victoria and Albert Museum (V&A), Tower of London, Royal Museums Greenwich ve Madame Tussauds ilk sıralardaki yerlerini almalıdır. West End olarak da adlandırılan, eğlence ve iş merkezlerin iç içe bulunduğu bölgeye giderek ödüllü müzikallerden en az birini izlemeniz tavsiye edilir.

Londra’nın kozmopolit bir şehir olması gözünüzü korkutmasın çünkü bu kadar çeşitlilik içerisinde her bütçeye uygun bir tarife mevcut.

GÜNEY BATI KIYI ŞERİDİ

Şehir yaşamı size göre değil mi? Bu durumda İngiltere’nin Güney Batı kıyı şeridi uçsuz bucaksız yeşillikleri, zarif kent yaşamı ve gizemli dokusuyla size kucak açıyor. Bu doğal yaşamı tadabileceğiniz kentler arasında Torquay, Bristol, Bath, Plymouth ve Bournmouth yer alıyor. Doğa ve sanatın buluştuğu bu bölgede uzun dönem alacağınız dil eğitimi İngiltere’nin diğer bölgelerine kıyasla daha mantıklı olacaktır zira yazları güneşi en bol alan ve kışların da en ılık geçtiği bölgedir.

Güney Batı kıyı şeridi doğal güzellikleri ile nam salmış olsa da zaman içinde modern gelişimlere de ayak uydurmuştur. Londra dışındaki en iyi alışveriş olanakları, iş merkezleri ve sanat toplulukları ile dil okulu öğrencilerinin dikkatini çekmeye devam ediyor.

Muhteşem kıyı şeridindeki göz alıcı koyları ve eşsiz doğallığı koruma altında olan birçok milli park da, yine bu bölgede yer almaktadır. İç bölgeleri ziyaret eden öğrencilerimiz Stonehenge, Bath’da Roma hamamı ve Eden projesini de mutlaka ziyaret etmelidir. Güney Batı şeridine giden öğrencilerimizin taze deniz ürünleri ve yöresel “Cornish Pasty” ve “Cream Teas” gibi hamur işlerini tatmadan dönmelerini tavsiye etmeyiz. Yine doğa sporları tutkunları için en gözde varış noktalarından biridir.

ORTA İNGİLTERE

Ülkenin tam ortasında bulunan ve küçük kent ve kasabalardan oluşan bu samimi yere yolculuk etmeye ne dersiniz? Kendiniz gibi birçok uluslararası öğrenciyi bulabileceğiniz ve kısa zamanda etrafı tanıyarak çokça İngiliz arkadaş edinebileceğiniz İngiltere’nin kalbinde kısa sürede sosyalleşebilirsiniz.

Bölge doğuda Galler sınırından başlar Nottingham, Shakespeare’in doğum yeri olan Stratford ve üniversite şehri Cambridge’e kadar uzanır. Londra, Oxford, Bath ve Edinburgh’a da çok yakın olup hafta sonları günü birlik ziyaret için idealdir. Yerleşim bölgelerinin samimiyeti size İngilizce pratik yapabilmek için birçok fırsat tanıyacaktır. Orta İngiltere Birmingham gibi ülkenin Londra’dan sonra en büyük şehrine ev sahipliği yapıyor ancak Londra’nın karmaşasından uzak, daha sessiz ve sakindir.

Bu bölgedeki aile yanı konaklamaları genellikle okula yürüme mesafesinde olup, gün içinde seyahat ederek vakit kaybetmenizi önler. Tiyatrolar, sinemalar, konser alanları, restoranlar, eğlence parkları, kaleler ve kıyı şeridine erişim çok kolaydır ve hepsi paranızın karşılığını verir niteliktedir.

Bu bölgede eğitim alan öğrenciler bir sonraki yıl ailelerini ve arkadaşlarını getirerek geri gelirler. Şayet sizin de tercihiniz Orta İngiltere’den yana olursa eminiz nedenini anlayabilirsiniz. Denizaşırı ziyaretçilerin istilasına uğramayışı da aslında bölgenin cezbedici unsurlarından biridir.

KUZEY İNGİLTERE

Misafirperverlikleri ile ünlü Kuzey İngiltere sakinleri tarihi evleri, büyüleyici gölleri ve uçsuz bucaksız bozkırlarıyla dil okulu öğrencilerini bekliyor. Bu bölgedeki iklim şartları diğerlerine göre biraz daha zorlayıcı olabiliyor ama insanlarının sıcaklığı ile aradaki farkı kapatıyor adeta. Liverpool, Leeds, Manchester, Newcastle, Sheffield ve York gibi büyük şehirleri ile de nam salan Kuzey İngiltere bölgesi kampçı ve bisikletçilerin de uğrak yerleri arasında yer almaktadır.

Dil okulu endüstrisi genellikle Londra ve Güney kıyı şeridi etrafında konumlanmıştır ve Kuzey İngiltere çok da popüler bir seçenek olarak kabul edilmemiştir bu sebeple yoğunluktan uzaklaşmak isteyen birçok acente ve öğrencileri dikkatlerini buraya yoğunlaştırmaya başlamışlardır. Çocuk, öğrenci, yetişkin, iş adamı, profesyoneller ve öğretmenler için geniş bir skalaya sahip bölgenin önümüzdeki sezonlarda çok ümit verici olduğunu söyleyebiliriz.

Coğrafi konumu ile İskoçya ve İrlanda’ya yakınlığı Kuzey İngiltere’yi ziyaret etmenizi gerektiren nedenlerden bir diğeri.

Bu bölgedeki uluslararası öğrenci yoğunluğunun azlığı sebebi ile kendinizi yerel halkla kısa zamanda iç içe bulacak ve dile ve kültüre adaptasyonunuzu da seri bir şekilde gerçekleştireceksiniz.

DOĞU İNGİLTERE

İngiliz sanatçıların birçoğuna ilham vermiş sessiz plajları, mütevazı kırsal bölgeleri ve sevimli köyleriyle İngiltere’nin doğusu dil okulu öğrencilerinin tercihleri arasında ilk üçte yer alıyor. Bu bölgede okumanın tercih edilmesinde bir diğer neden de Cambridge’in burada oluşu ve Oxford’a da yakınlığı yer alıyor. Bu merkezler öğrencilerimizin bütün ihtiyaçlarına göre donatılmış, yüz yıllar boyunca da eğitim amaçlı kullanılmış kentlerdir. Şehir merkezlerinden uzaklaştıkça farklı millet oranı düşer ve İngilizlerle irtibat kurma şansınız artar.

Yine bu bölgede İngiltere’nin Romalılar tarafından kurulmuş en eski ve en çabuk gelişen kasabası olan Colchester da yer alıyor. Suffolk, Norwich ve Bedford da eğitim alabileceğiniz diğer merkezlerdir. Bölge içerisindeki ulaşım ağının gelişmişliği ile hafta sonlarınızda keşfedebileceğiniz Cambridgeshire, Ely, Norfolk ve Suffolk’un kıyı boyunca uzanan kumsalları, geniş düzlükleri, kanalları ve tarihi Katedralleri ile ziyaretçilerini büyülemeye devam ediyor. Bölgenin güney tarafı daha yerleşim alanı iken kuzeye gittikçe manzara kendini küçük köy ve kasabalara bırakır.