Yurtdışında yüksek lisans başvurusu nasıl yapılır?

Yurtdışında yüksek lisans başvurusu nasıl yapılır?

Yurtdışında Master

Yurtdışında yüksek lisans eğitimi almaya karar vermek kadar bu kararı doğru aşamalardan geçerek vermek de çok önemlidir. Hayatınızın akışına etki edecek olan bu kararı, bazı önemli kriterleri göz önünde bulundurarak vermelisiniz.

Amacınızı belirleyin.

Yurtdışında yüksek lisans yapma amacınızı ve motivasyonunuzu iyi belirlemelisiniz. Yüksek lisans programınıza karar verirken, mesleğinizi, yapacak olduğunuz işi, başvurmayı düşündüğünüz kurum ve kuruluşları, rekabet durumunu ve yeterliliklerinizi göz önüne alarak karar vermelisiniz.

Bütçenizi belirleyin.

Yüksek lisans eğitimi almanın Türkiye’de dahi önemli bir maliyeti vardır. Bütçenizi buna göre oluşturmalısınız. Yüksek lisans eğitimi alırken sadece üniversite değil, konaklama, ulaşım ve yaşam giderlerinizi de göz önüne almalısınız. Sahip olduğunuz kaynakları ve limitinizi iyi bilin ve buna göre hareket etmeye başlayın. Yurtdışında çalışma, burs alma vs. garantisi olmayan süreçlere göre maliyet hesaplamak çok büyük hata olur. Bunlar olmadan karşılayabileceğiniz programlara odaklanın. Gideceğiniz yerde burs ya da çalışma olanakları bulursanız bunlar size ek avantaj olacaktır ama bulamazsanız da eğitiminiz yarıda kalmamalıdır.

Yeterliliklerinizi bilin, gerçekçi olun.

Yurtdışında yüksek lisans başvurularında üniversitelerin kendi belirledikleri kabul kriterleri geçerlidir. Her üniversitenin yıllara ya da dönemlere göre değişebilen bir seçicilik kriteri (selectivity criteria) vardır. Kabul edilmek için kendi yeterliliklerinizi bilmeli, öz değerlendirmenizi gerçekçi yapmalı, yeterliliklerinizin uygun olacağı üniversitelere başvuru yapmalısınız.

Seçicilik kriterleri genellikle şu temel başlıklara göre belirlenir.

  1. Mezuniyet not ortalamanız.
  2. Aldığınız dersler ve geçiş notlarınız
  3. Ülkeniz
  4. Mezun olduğunuz üniversite
  5. Dil seviyeniz
  6. Maddi yeterlilikleriniz
  7. Başvuru yaptığınız tarihteki kontenjan durumu

Doğru zamanda hareket edin.

Yurtdışında yüksek lisans başvurusunun başarısını etkileyen en önemli faktörlerden biri mümkün olduğunca erken başvuru yapmaktır. Üniversitelerin yüksek lisans başvuruları genellikle Nisan, Mayıs aylarında biter (Bir çok ülkede çok daha önce bitebilir). Bu aylardan sonra yapılan başvurular ise ek kontenjan kapsamında değerlendirilir. Bu nedenle yüksek lisans başvuru yapmak için mezun olmayı beklememek, işlemlere 6-9 ay önceden başlamak gerekir. Üniversitelere öğrenci olarak başvuru yapılıp, şartlı kabul alınabilmektedir. Bu şekilde istediğiniz üniversite ve bölüme kabul şansınızı arttırmış olacaksınız.

Profesyonel danışmanlık desteği alın

Her üniversite her programda her aday için uygun olmayabilir. Alacak olduğunuz üniversitenin bütçenize, yeterliliklerinize ve prestij arayışınıza; programınızın ise ihtiyaçlarınıza uygun olduğundan; potansiyelinizin bu üniversiteyi ve programı başarıyla tamamlamaya uygun olduğundan emin olmalısınız. Bunlara ek olarak üniversite ve vize başvuru süreçlerinizin profesyonel olarak yürütülmesi, ufak hatalar ya da usulsüzlükler nedeniyle reddedilmemesi de diğer önemli gereksinimlerdir. ELT uzun yıllara dayanan birikimi ve deneyimli akademik danışmanları ile size her konuda nitelikli ve güvenilir destek veriyor.