Politecnico Di Milano Üniversitesi

Politecnico Di Milano Üniversitesi, İtalya’nın en çok bilinen ve tercih edilen üniversiteleri arasında yer alır. Ülkemizde daha çok Milano Politeknik Üniversitesi adıyla bilinir. İtalya’da yüksek lisans, lisans ve doktora gibi eğitim programlarına kayıt yaptırmak adına öncelikli olarak tercih edilen Politecnico Di Milano Üniversitesi, 1863 senesinden bu yana hizmet vermeye devam etmektedir.

İtalya’da üniversite okumak noktasındaki tüm hayallerinizi gerçeğe dönüştürecek olan Politecnico Di Milano Üniversitesi, özellikle mühendislik ve mimarlık gibi alanlarda öne çıkan bir üniversitedir. İtalya’nın en sağlam kurumlarından biri olan bu köklü üniversiteye farklı ülkelerden büyük ilgi vardır. İtalya’nın aynı zamanda en iyi teknik üniversiteleri içinde gösterilen Politecnico Di Milano Üniversitesi, IDEA Leauge üyesidir.

Mimarlık, endüstriyel tasarım ve mühendislik gibi ana kollara bağlı 12 bölüme sahip olan üniversitede yedi ayrı kampüs söz konusudur. Yenilikçi programlar sunmasının yanında modern araştırma merkezleriyle de sahip olduğu ünü fazlasıyla hak eder. Politecnico Di Milano Üniversitesi’nde eğitim programları büyük ölçüde İngilizcedir.

Uluslararası öğrencilere bakıldığında, toplamda 100’e yakın ülkeden talep olduğu görülmektedir. Teknoloji ile mühendislik alanlarında dünyanın en iyi 24. Teknik üniversitesi olan Politecnico Di Milano Üniversitesi’nde bugün 42 bin civarı aktif öğrenci bulunur. Bunların önemli bir çoğunluğunu mühendislik öğrencileri oluşturur. Kayıtlı yabancı öğrenci sayısı, geçtiğimiz sene 5000 civarında olmuştur.

Çok sayıda buluşa ve patente imzasını atan Politecnico Di Milano Üniversitesi, sahip olduğu prestiji, ev sahipliği yaptığı sempozyumlarla, araştırma projeleriyle ve ünlü mezunlarıyla pekiştirmektedir. Yabancı öğrenciler ilk sene diledikleri ölçüde İtalyanca kurslarından uygun fiyatlar karşılığında yararlanabilir.

Pritzker mimarlık ödülünün sahibi olan Renzo Piano ile kimya alanında Nobel ödülünü almaya hak kazanmış olan G. Natta, okulun en meşhur mezunlarındandır. Üniversitenin iki büyük kampüsü Milano’dadır. Diğer kampüsler ise Lombardiya ve Emillia bölgelerine yayılmıştır. Como, Mantova, Piacenza gibi cazip bölgelerde üniversitenin temsil edildiği görülür.

Başvuru Tarihleri

İtalya üniversite başvurusu yapmadan önce güncel tarihlere dikkat etmelisiniz. Aksi takdirde şansınızı bir sonraki sene denemek durumunda kalabilirsiniz. Politecnico Di Milano Üniversitesi’nde yüksek lisans ve lisans programlarına dair başvurular farklı dönemlerdedir. Aynı zamanda yabancı öğrenciler için prosedürler farklı olduğu için süreç daha uzun sürebilmektedir. Lisans programları ekim ayında başlar; ancak başvurular genellikle temmuz ayının sonuna kadardır.

Başvuru ve Kabul Şartları

İtalya’da yüksek lisans, lisans ve doktora başvurusu yaparken gerekli şartlarda yer alan detayları göz ardı etmemelisiniz. Çünkü başarıyı genellikle bu tip detayların belirlediğini unutmamak gerekiyor. Bu nedenle başvuru sürecini profesyonel ve deneyimli danışmanlarla beraber tamamlamak size avantaj sağlayacaktır.

Politecnico Di Milano Üniversitesi’ne başvurduğunuzda sizden talep edilecekler arasında; pasaport, lise diploması, not döküm belgesi, dil yeterliliği için uygun başarı puanı, öncelikli olarak sıralanabilir.  Yüksek lisans düzeyinde ise lisans diplomanız ve referans mektubunuz, CV’niz, niyet mektubunuz, İngilizce dil skorunuz, belirleyici olur. Başvurular tamamen online olarak yürütülür.

İtalyanca Hazırlık Eğitimi

Üniversiteye kaydınızı yaptırmadan önce dil yeterliliği için kurslara katılım gösterebilirsiniz. Uygun fiyatlar karşılığında okulun organize ettiği bu kurslar size büyük fayda sağlar; ancak Milano Politeknik Üniversitesi’nde özel olarak bir hazırlık sınıfı söz konusu değildir.

Video

Politecnico Di Milano Üniversitesi Bölümleri ve Fiyatları

İtalya’da yüksek lisans, lisans ve doktora fiyatları eğitim kalitesi göz önüne alındığında oldukça uygundur. Üniversitede yer alan programlar, birbirinden farklı eğitim sürelerine sahiptir. Bu da eğitim ücretleri üzerinde farklılıklara neden olur. Aşağıdaki tablodan en güncel bölümlere ve eğitim ücretlerine kolayca ulaşabilirsiniz.

BölümSüreEğitim Ücreti
İngilizce Lisans Bölümleri
Architectural Design3 yıl3.891,59 €
Civil Engineering3 yıl3.891,59 €
İngilizce Yüksek Lisans Bölümleri
Aeronautical Engineering2 yıl3.891,59 €
Agricultural Engineering2 yıl3.891,59 €
Architectural Design and History2 yıl3.891,59 €
Architecture- Building Architecture2 yıl3.891,59 €
Architecture- Interiors2 yıl3.891,59 €
Architecture and Urban Design2 yıl3.891,59 €
Automation and Control Engineering2 yıl3.891,59 €
Bioinformatics for Computational Genomics2 yıl3.891,59 €
Biomedical Engineering2 yıl3.891,59 €
Building and Architectural Engineering2 yıl3.891,59 €
Chemical Engineering2 yıl3.891,59 €
Civil Engineering2 yıl3.891,59 €
 Civil Engineering for Risk Mitigation2 yıl3.891,59 €
Computer Science and Engineering2 yıl3.891,59 €
Cyber Risk Strategy and Governance2 yıl3.891,59 €
Design & Engineering2 yıl3.891,59 €
Design for the Fashion System2 yıl3.891,59 €
Digital and Interaction Design2 yıl3.891,59 €
Electrical Engineering2 yıl3.891,59 €
Electronics Engineering2 yıl3.891,59 €
Energy Engineering2 yıl3.891,59 €
Engineering Physics2 yıl3.891,59 €
Environmental and Land Planning Engineering2 yıl3.891,59 €
Food Engineering2 yıl3.891,59 €
Geoinformatics Engineering2 yıl3.891,59 €
Integrated Product Design2 yıl3.891,59 €
Interior and Spatial Design2 yıl3.891,59 €
Landscape Architecture – Lanscape Heritage2 yıl3.891,59 €
Management Engineering2 yıl3.891,59 €
Management of Built Environment2 yıl3.891,59 €
Materials Engineering and Nanotechnology2 yıl3.891,59 €
Mathematical Engineering2 yıl3.891,59 €
Mechanical Engineering2 yıl3.891,59 €
Mobility Engineering2 yıl3.891,59 €
Music and Acoustic Engineering2 yıl3.891,59 €
Nuclear Engineering2 yıl3.891,59 €
Product Service System Design2 yıl3.891,59 €
Space Engineering2 yıl3.891,59 €
Sustainable Architecture and Landscape Design2 yıl3.891,59 €
Telecommunication Engineering2 yıl3.891,59 €

Konaklama Seçenekleri

Konaklama, öğrenciler için en önemli gider kalemlerinden biridir. İyi ve güvenli bir konaklama ortamı aynı zamanda şehre ve üniversiteye uyumu da kolaylaştırır. Yurtlar genelde 2 ya da 3 kişilik odalardan oluşur. Ücretler odaların yapısına göre değişiklik gösterir. Yurtların son derece hızlı bir şekilde dolduğunu da hatırlatmakta fayda var. Bu yüzden başvuruları hızlı yapmanız önemlidir. Dilerseniz kendi olanaklarınızla farklı konaklama seçeneklerini de değerlendirebilirsiniz.

Politecnico Di Milano Üniversitesi Dünya Sıralaması

QS Ranking değerlerine göre Milano Politeknik Üniversitesi, geçtiğimiz sene yapılan sıralamada 137. olmuştur. Daha önceki senelerde de ilk 300 sıralamasında kalmayı başarmıştır. Aynı zamanda mühendislik ve teknoloji alanında eğitim veren üniversiteler arasında 20. sıradadır.

Burs Olanakları

Politecnico di Milano Üniversitesi’nde resmi anlamda üç ayrı burs sunulmaktadır. Bu burslar; gold, silver ve platinium olarak adlandırılır. Alınan burslar, harç ücretlerini etkiler.

Milano Şehri ve Öğrenci Yaşamı

Milano denildiği zaman akla ilk etapta moda, sanat ve tarih gelmesine rağmen ülkenin en büyük ikinci şehri olan Milano, özellikle de son zamanlardaki atılımları sayesinde yabancı öğrencilerin gözdesi olmayı başarmış durumdadır. Çağdaş eğitim sunan köklü üniversiteleriyle her daim bir cazibe merkezi olan Kuzey İtalya şehri, 1.5 milyona yakın nüfusuyla dikkat çeker. Üniversiteler şehir merkezinde yer aldığı için öğrencilerin burada şehirle entegre olmaları hayli kolaydır.

Politecnico di Milano kampüs alanında ve yurt alanlarında çok geniş spor olanakları bulunmaktadır. Futbol, yüzme, basketbol, tenis, satranç, voleybol, en çok ilgi gören spor dalları arasındadır. Okul içinde düzenlenen turnuvalara dilediğiniz zaman dahil olabilir ve kendinizi belli branşlarda geliştirebilirsiniz.

Ulaşım konusunda genelde metro ve otobüs kullanılır. Aylık ulaşım masrafları 30 Euro’yu geçmez. Öğrencilerin aylık yaşamsal maliyetleri ise yaşam kalitesine ya da yaşam biçimine göre değişmekle birlikte 300-700 euro arasında değişir. Milano’nun stratejik konumundan dolayı farklı ülkelere ve farklı şehirlere ulaşım sağlamak çok kolaydır. Kendine has mimarisiyle sizi büyüleyecek olan bu çok özel şehirde üniversite okumaya hazır mısınız?

Milano'da Üniversite Eğitimi

İtalya her anlamda eğitimde marka bir ülkedir. Bunu, dünyanın en eski üniversitelerini bünyesinde barındırmasından kolayca anlamak mümkündür. Üniversite kültürünün gerçek anlamda tarihsel süreçle beraber oturduğu ülkelerden biri olan İtalya’da özellikle belli branşlarda eğitim almak avantajdır.

Sanat, moda, sinema, tarih gibi spesifik alanlarda lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimi almak için dünyanın pek çok ülkesinden öğrenciler online başvurulara ilgi göstermektedir. İtalya üniversite fiyatlarının da görece uygun olması, bu talebi etkilemektedir. Türk öğrenciler için oluşan bu ilginin özel bir nedeni de İtalya ve Türkiye kültürü ve aile yapısı arasında benzerlikler bulunmasıdır.

Dünyanın en iyi üniversitelerini bünyesinde barındıran İtalya’da, her sene 2 binden fazla Türk öğrenci kayıt yaptırır. Roma’dan sonra en büyük ikinci şehir olan Milano, bu anlamda özel ilgi gören şehirler arasındadır. İtalya’da devletin eğitime sürekli destek sunması ve yapılan yatırımlar, buradaki üniversitelerin kalite çıtasının belli bir düzeyde kalmasına olanak tanımaktadır.

Yabancı öğrenciler İtalya’daki üniversitelerden diploma alarak sağlam bir kariyer planı oluşturabilirler. İtalyan üniversitelerinden alınan diplomalar, YÖK tarafından da tanınmaktadır. Bu içeriğimizde Milano denilince akla gelen ilk üniversitelerden biri olan Politecnico Di Milano Üniversitesi’ni mercek altına alacağız.

SOKAK GÖRÜNTÜSÜ

HARİTA