Work and Travel ile Para Kazanma

Work and Travel ile Para Kazanma

Para, para, para diyorsanız WAT sizin için değil ! Work and Travel programına katılma gerekçeniz para kazanmak olmamalı!

Work and Travel programına katıma amacınız para kazanmak ise bunu tekrar düşünmelisiniz, çünkü büyük bir olasılıkla hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz. Bu programdaki çalışma imkanınızın temel amacı program için harcadığınız parayı geri kazanmanızdır. Tek işte çalışarak bundan fazlasını yapabilmeniz geçekten çok büyük bir şans olacaktır. İkinci iş gelirinizi artırsa da yine de çok para kazandın dedirtecek kadar bir birikim yapmanızı sağlamayacaktır. Bu çaba her şeyden önce, programı size eziyet haline getirmekten başka bir işe yaramayacaktır.

Programın muhasebesine farklı bir pencereden bakalım. Work and Travel programı ortalama 3 ay sürer. Programa katılmasanız bile Türkiye’de bu süre içinde orta düzey gelire sahip bir ailenin öğrencisiyseniz, yaz döneminde, tatiliniz, günlük harcamalarınız vs. günlük harcama ortalamanız ortalama 20 TL ye gelecektir. Bu ise ayda 600 TL, üç ayda ise 1.800 TL eder. 1.800 TL ise ortalama 1.200 USD eder; yani WAT programı için harcadığınız ücret. Bir başka deyişle WAT programına çok da ek bir harcama yaparak katılmıyorsunuz aslında. Dolayısıyla, program dönüşünde cebinizde yolculuk ve vize masraflarınız için harcadığınız 1.000 USD ile gelirseniz, bütün masraflarınızı karşılamış oluyorsunuz aslında ve Amerika’da geçirdiğiniz 3 ay yanınıza kar kalıyor. Sadece bu bile programı çok cazip hale getirmeye yeter de artar bile.

WAT programı her yıl yüzlerce başarı hikayesine de şahit oluyor. 8 – 10 bin dolar kazanıp gelen çok fazla öğrenci var. Ama ELT olarak hiçbir zaman bunun vaadini ya da imasını yapamayız. Work and Travel programına asla para kazanmak, borç ödemek vs. için gitmemelisiniz. Hele banka kredisi çekerek, eşten dosttan borç alarak gitmenizi asla tavsiye etmiyoruz. Bu programda hiçbir şeyin garantisi yoktur. Her yıl gidip çok çalışıp çok para kazanılan Alaska, 2006 Yazında en kötü sezonunu yaşadı. Belki de Alaska’da çalışanlar, ABD’nin herhangi bir yerinde bir fast food restoranında çalışan öğrencilerden bile az kazandılar.

Work and Travel, evdeki hesabın Amerika’ya uymadığı bir programdır. Asla ince kar hesapları yaparak, para kazanmak için bu programa gitmemelisiniz. Work and Travel programına katılmaktaki öncelikli amacınız eğlenmek, bir Amerika deneyimi yaşamak olmalıdır. İnanın bu herşeye değecektir. Bu kadar az para vererek (hatta hiç harcamayarak) bu kadar eğlenmenizi ve hayat deneyimi kazanmanızı sağlayacak bir başka program yoktur.

Work and Travel programını beğenmeyen, kötüleyen, “sakın gitme rezil olursun” diyen arkadaşların çoğunun hikayesi para kazanmaya gitmekle başlar. Siz Work and Travel programına eğlenmek, yurtdışında yaşama deneyimi kazanmak ve kendi ayaklarınız üzerinde durabilme denemesi yapmak, farklı bir deneyim yaşamak için gidin. O zaman asla pişman olmazsınız.