İngiltere’de Pre-Master Programları

İngiltere’de Pre-Master Programları

Pre Master programları İngiltere’de yüksek lisansın kapılarını açıyor, üniversitelere kolaylıkla kabul edilmenizi sağlıyor.

İngilterede yüksek lisans yapmak çok iyi bir fikir ve çok avantajlı. Ancak İngilizce üniversitelerine kabul edilmek pek de kolay değil. Her yıl on binlerce adayın başvurduğu İngiliz üniversitelerinde adayların bir çoğu gerekli yeterlilik ve donanımda olmadığı için kabul edilmiyor. Kabul edilen adayların da bir bölümü yeterli donanım ve deneyime sahip olmadığı için ya yüksek lisans programını tamamlayamıyor ya da eğitimini uzatıyor. İşte pre-maste programları bu noktada devreye giriyor ve sizi İngiltere’de yüksek lisans yapmaya ve başarılı olmaya hazır hale getiriyor.

Pre master programları kimler için?

İngiltere’de üniversitelere kabul almak, kabul aldıktan sonra da programı bitirmek zordur. Pre master programları;

  1. İngilizce seviyeniz yeterli değilse
  2. Not ortalamanız 2.75 ve altındaysa
  3. İngiltere eğitim sistemini ve akademik ortamını tanımıyorsanız
  4. İngiltere’de eğitim almak için kendinizi hazır hissetmiyorsanız

sizi İngiltere’de yüksek lisans eğitimi almak ve bu eğitimi başarıyla tamamlamak için hazır hale getiriyor. İngiltere’de birçok üniversite, pre-master eğitimi almış olan adayları öncelikli olarak kabul ediyor.

Pre-master ve Pre-MBA programlarının süresi, seviyenize ve ihtiyaçlarınıza göre değişkenlik gösterir.

Genellikle 10-30 hafta arası süren bu programlara kabul edilmeniz için en az intermediate seviyede İngilizce biliyor olmalısınız. İngilizce seviyeniz Intermediate seviyenin altında ise, öncelikle bir İngilizce eğitimi almalı, daha sonra bu programlara geçmelisiniz.

Pre-Master Programlarının içeriği

Foundation programları 2 temel bölümden oluşur.

Academic Skills (Akademik Beceriler)

Eğitimin bu bölümünde öğrenciler İngiltere’de akademik öğrenim için gerekli olan temel becerileri kazanırlar. Alınan eğitim içinde bilgisayar becerileri, araştırma teknikleri, yazım teknikleri, analiz, sınav teknikleri gibi dersler alınır ki bu eğitimleri almadan İngiltere’de eğitime başlayan öğrenciler çoğu zaman çok zorlanırlar. Bunlara ek olarak yeterlilik ve ihtiyacınıza yönelik olarak GMAT, GRE, IELTS sınavlarına da hazırlık eğitimi verilir.

Specialist Subjects (Alan Bilgisi Dersleri)

Eğitimin ikinci aşamasında ise öğrencilere master yapmak istedikleri bölümle ilgili temel bilgi, beceri, ve yeterlilikleri kazanmalarına yönelik içerikte bir eğitim verilir. Çoğu zaman bu dersler bölümün giriş dersleri ve terminoloji üzerine olur ve bu eğitimi alan öğrenciler zorlu master eğitimi süresinde çok rahat edip, master eğitimlerini zamanında tamamlarlar

Pre-Master Programlarına Kabul koşulları

Bu programlara kabul edilebilmek için öncelikli aranan şart; İngilizce seviyesidir. IELTS 5.5 seviyesinde (upper-intermediate) seviyesinde olmayan öğrenciler, öncelikle bu seviyeye gelmeleri için dil programlarına yönlendirilir. Dil seviyesi gereken düzeye gelen öğrenciler Pre-Master programına devam ederler.