Yurtdışında Psikoloji Okumak

Yurtdışında psikoloji eğitimi için hangi ülkeyi seçmelisiniz, yurtdışında psikoloji eğitimi ne kadar, staj ve mezuniyet sonrası çalışma imkanı var mı, eğitim alırken nerede konaklayabilirsiniz? Tüm bu soruların yanıtları yazımızda…

Psikoloji bilimi son yüz yılda fazlasıyla gelişmiş, bu gelişim Psikoloji programlarında birçok alt dalın ortaya çıkmasına sebep olmuştur. TIP’ta psikiyatri alanında yapılan yüzlerce araştırma ve gelişim Psikoloji alanını da etkilemiş, modern dünyada Psikolojinin bir ihtiyaç ve önemli bir danışma alanı olmasını sağlamıştır.

Psikoloji bölümü, Klinik Psikoloji, Uygulamalı Sosyal Psikoloji, Ekonomi Psikolojisi gibi birçok farklı dalda araştırma alanları ve iş kollarına ayrılmıştır. Ülkemizde bu bölüme olan ilgi her zaman çok fazla olmuş, günümüzde artarak devam etmektedir. Psikoloji alanında eğitim almak ve daha sonra Psikolog olarak çalışmak isteyen adaylar, bireysel olarak ofis açabilmekte ya da özel-resmi kurumlarda psikolojik danışmanlık yapabilmektedirler.

Belirli kurumlarda Psikolog çalıştırmanın zorunlu olması, bu alandan mezun adaylara ihtiyacı her yıl artırmaktadır. Türkiye’de birçok üniversite bu alanda program açmış olsa da, yıllık eğitim maliyetleri, eğitim kalitesi, staj olanakları gibi unsurlar yurtdışında Psikoloji eğitimi almayı çok tercih edilen bir alternatif haline getirmiştir.

Yurtdışında Psikoloji Eğitimi

Yıllık 3.000 €’dan başlayan harç ücretleri ve sadece üç yıl süren Psikoloji eğitimi, Avrupa’da bu bölüme olan rağbeti artırmıştır. Her yıl Türkiye’den Avrupa Birliği ülkeleri, İngiltere, Amerika ya da Kanada gibi ülkelere binlerce öğrenci Psikoloji eğitimi almak için gitmekte, bu öğrencilerimizin büyük çoğunluğu master eğitimlerine de bu ülkelerde ya da yurtdışındaki farklı ülkelerde devam etmektedirler. Zira Psikolog olarak kendi ofislerini açmak isteyen öğrencilerimiz sadece Psikoloji lisans eğitimi alarak bunu gerçekleştirememekte, mutlaka Klinik Psikoloji gibi alanlarda yüksek lisans eğitimi almalı ve aynı zamanda belirli bir saat ve süreyi içeren saha stajını yapmak zorundadırlar. Yurtdışında Psikoloji eğitimi lisans eğitiminde 3-4 yıl, yüksek lisans eğitiminde 1-2 yıl sürmektedir. Bazı ülkelerde bu program one-tier olarak adlandırılan birleşik program olarak verilmekte, 5 yıllık psikoloji eğitiminin ardından adaylar doğrudan lisans ve yüksek lisans ortak diplomasıyla mezun olmaktadırlar. Bu durum da 5 yıllık psikoloji programlarına olan ilginin diğer ayrık programlardan daha fazla olmasını sağlamaktadır.

ÜLKEÜNİVERSİTEBÖLÜMYILLIK EĞİTİM MALİYETİ
MacaristanPecs ÜniversitesiPsikoloji7.800 Euro
MacaristanEötvös Lorand ÜniveristesiPsikoloji8.400 Euro
PolonyaSWPS ÜniversitesiPsikoloji4.400 Euro
PolonyaVarşova ÜniversitesiPsikoloji5.000 Euro
AlmanyaBremen ÜniversitesiPsikoloji250 – 500 Euro
AlmanyaGiessen ÜniversitesiPsikoloji250 – 500 Euro
AlmanyaWuppertal ÜniversitesiPsikoloji250- 500 Euro
AlmanyaUniversity of Europe for Applied SciencesPsychology6.050 €
AlmanyaUniversity of Europe for Applied SciencesBusiness Psychology6.050 €
AlmanyaCologne Business Schoolİşletme Psikolojisi13.860 Euro
İngiltereBirkbeck University of LondonPsikoloji16.000 £
İngiltereBristol ÜniversitesiPsikoloji24.000 £
İngiltereBrunel University LondonPsikoloji16.950 £
İngiltereNewcastle ÜniversitesiPsikoloji22.800£
İngiltereLeeds ÜniversitesiPsikoloji23.750£
İrlandaDublin City UniversityPsikoloji15.000€
İrlandaMaynooth UniversityPsikoloji13.500€
KanadaDouglas CollegePsikoloji18.000 CAD
UkraynaGüney Ukrayna Pedagoji ÜniversitesiPsikoloji 
UkraynaOdessa Politeknik ÜniversitesiPsikoloji1.800 USD