Royal Holloway University

Royal Holloway University

Royal Holloway University of London (Royal Holloway Üniversitesi)

İngiltere’de üniversite eğitimi için kadınlara fırsat veren ilk eğitim kurumu olma özelliği taşıyan, Londra şehrinin köklü üniversitelerinden biridir. Üniversitenin köklü tarihinde Royal Holloway Collage ve Bedford Collage adlı dönemin önemli ve dev eğitim kurumlarının birleşmesi, üniversitenin temelini oluşturmuştur.

Günümüzde 9000 öğrenciye üniversite düzeyinde eğitim veren Royal Holloway Üniversitesi, Londra’nın merkezine 20km uzaklıkta geniş bir ana kampüse sahiptir.

 Oldukça estetik ve sanatsal bir kampüse sahip olan üniversite, Down Town Abbey, Inspector Morse ve Midsomer Murders gibi ünlü TV yapımlarına ev sahipliği yapmış. Ayrıca üniversitenin milyonlarca sterlin yatırım ile finanse ettiği sanat merkezi projeleri mevcuttur.

Royal Holloway University birçok farklı alanda dünyayı değiştirmeyi amaçlayan araştırma çalışmalarına devam ediyor. Nadir görülen hastalıkların tedavisinden, arıların sayısındaki kritik düşüşe; Büyük Britanya şehir altyapılarının siber saldırılara karşı korunmasına ve insanlığı ilgilendiren birçok konuya ışık tutma yolunda ilerliyor.

Üniversite, dünya standartlarında uzmanlık seviyesine ulaşmış sanat, beşeri bilimler ve fen bilimleri akademisyenleri bulunuyor. Bu noktada, üniversitede görev alan akademisyenlerin, hükümetlere ve siyasi partilere danışmanlık hizmeti verecek kadar güvenilir ve çeşitli alanlarda faal olduğunu söylemek mümkündür.

Dünyaca ünlü Royal Holloway akademisyenleri arasında Sir Andrew Motion (Kraliyet Şairi) gibi önemli isimler yer almış. (1999 Yaratıcı Metinler dersi)

Royal Holloway University of London, Times Higher Education listesinde birçok fakültesini, dünyanın en iyi 200 fakültesi arasına sokmayı başarmış. Genel üniversite sıralamalarında ise Royal Holloway ismi ilk 250’yi zorluyor.

Üniversitenin günümüzde eğitim verdiği öğrencilerin %36’sını uluslararası öğrenci statüsündekiler oluşturuyor.

Egham Hakkında

Egham, Surrey İngiltere’de eğitim için bulunabileceğiniz en ideal noktalardan biri. İngiltere’nin kalbinin attığı Londra’ya tren yolculuğu ile 40 dakika mesafede, Royal Holloway Üniversitesi‘ne ev sahipliği yapan, tipik bir öğrenci şehri.

Sessiz, sakin ve huzurlu şehir dokusu ile öğrenci dostu bir atmosfere sahip. 135 akre genişliğinde üniversite kampüsü, Egham’ın yeşil doğasıyla çevrelenmiş.

Özellikle uluslararası öğrenciler için tarihsel dokusu ile birçok gizemi barındırıyor.

Egham’da ziyaret edebileceğiniz tarihi ve turistik yerler;

 • Modern demokrasi için en önemli belgelerin 1215 yılında imzalandığı yer; Magna Carta Monument
 • Windsor Kalesi, 11. Yy’da yapılmış, Kraliyet Ailesi’ne ait sıradışı bir mimari eser
 • the Crown Estate adlı köklü kuruluşun düzenlediği Büyük Windsor Parkı (4800 akre, şelale ve ziyaretçi tesisleri mevcut)
 • Birinci Dünya Savaşı’nda hayatını kaybeden Hava Kuvvetleri askerleri için yapılan Air Forces Memorial Anıtı.
 • Çeşitli tarihsel ve arkeolojik buluntuların sergilendiği Egham Müzesi
 • Thames Nehri.

Ayrıca şehre ve ülkeye yabancılık çekmenizin önüne geçen, samimi ve küçük bir ortama sahip. Etrafınıza her baktığınızda doğal güzellikler size huzuru hissettirecek.

Bununla birlikte, oldukça yakın mesafede konuşlanan Londra’yı sık sık ziyaret imkânına sahip olacaksınız. 40 dakikada bir tren seferi var, gün içinde rahatlıkla Londra’da vakit geçirme imkânı bulabileceksiniz.

Royal Holloway Üniversitesi Bölümleri

İngiltere’de yüksek lisans ve lisans düzeyinde eğitim veren üniversiteler arasında bölüm çeşitliliği anlamında lider üniversitelerden biri, Royal Holloway Üniversitesi. Medya, sanat, bilişim, tarih, coğrafya, dil, fizik, psikoloji, politika, IT, hukuk başta olmak üzere yüzlerce farklı bölümde lisans ve üstü seviyelerde eğitim alabilirsiniz. Üniversite özellikle Avrupa’daki üniversitelerle kıyaslandığında hemen her bölümde birinci sınıf eğitim verebilecek öğretim üyelerine sahip. Üniversitede eğitim veren öğretim üyeleri sayı bakımından da oldukça yeterli. Bu sayede öğrencilerin hocaları ile arasındaki iletişim oldukça kolay ve verimli şekilde sağlanabiliyor.

Üniversite son yıllarda ekonometri, işletme ve muhasebe gibi alanlarda yetiştirdiği kalifiye öğrencilerle dikkat çekiyor.

Royal Holloway University of London özellikle beşerli, sosyal ve iktisadi bilimlerde öne çıkan bir üniversite. Bununla birlikte teknik ve mühendislik dallarında da İngiltere’nin önde gelen eğitim kurumları arasında yer alıyor.

Bu noktada üniversite mezunları arasında, mezun olduktan sonraki ilk yıl ilgili sektörde istihdam edilme oranı hayli tatmin edici.

Royal Holloway University Başvuru ve Kabul Krirterleri

İngiltere’de üniversite okumak için Royal Holloway Üniversitesi’ni tercih edecek Türk öğrenci adayları, Türkiye’den gelen uluslararası öğrenciler için uygulanan kriterlere tabidir. Alacağınız eğitimin derecesine göre şartlar değişmektedir.

Royal Holloway Üniversitesi’nde lisans düzeyinde eğitim almak için İngilizce seviyenizin SELT kriterlerine uygun olması gerekir. SELT kriterleri İngiltere göçmenlik şartları için talep edilen minimum İngilizce seviyesi anlamına gelir. Bu noktada, IELTS UK VI testlerinde tüm bölümlerden 5.5 üzeri not almanız durumunda, SELT kriterlerine uygun öğrenci sayılırsınız. IELTS haricindeki evrensel İngilizce sınavları SELT kriterleri için referans olarak alınmaz. TOEFL iBT gibi yaygın sınavlar bu anlamda geçerli olmayacaktır. Dil yeterliliğini sağlayan Türk öğrenciler için okul, Foundation Programme adı verilen bir yıllık bir hazırlık dönemini başarılı şekilde tamamlanmasını talep eder. Ayrıca SELT kriterlerine erişemeyen öğrenciler için ön hazırlık – İngilizce Dil programları mevcuttur.

Doğrudan lisans programlarına başvuru yapmak isteyen adaylar min. %75-80 lise başarı ortalamasına sahip olmaları gerekmektedir. Ayrıca başvuru yapılmak istenilen programa göre de sahip olunan lise notları, başvuru aşamasında önemli bir kriterdir. Ayrıca yine bölümden bölüme değişmek ile birlikte IELTS 6.0-6.5 dil yeterlilik aranmaktadır.

İngiltere’de master ve Üzeri Seviyeler için Royal Holloway Üniversitesi minimum dil yeterliliği puanları;

 • IELTS: 6.5 genel. Writing 7.0.  5.5 altında puan aldığınız bölüm olmamalı.
 • Pearson Test of English: 61 genel. Writing 69. 51 puan altına düşen bir alt grup olmamalı.
 • Trinity College London Integrated Skills in English (ISE): ISE III.
 • Cambridge English: Advanced (CAE) grade C.
 • TOEFL iBT: 88  genel/Reading 18 Listening 17 Speaking 20 Writing 26. 
 • Ve bölümlerin kendilerine özgü istedikleri ders notlarını sağlamanız gerekir

Konaklama

İngiltere’de eğitim alırken karşınıza çıkabilecek en güzel mimarilerden biri, Royal Holloway Üniversite Kampüsü. Chambord Şatosu’ndan esinlenen mimarisi ile sıra dışı bir estetiğe sahip.

Kampüsün bu yapısı ile aynı paralelde inşa edilen farklı özelliklerde konaklama yerleri, üniversite tarafından öğrencilere ayrılmış. İstediğiniz özellikler ve kalacağınız yerin konumuna göre değişen fiyatlarla, üniversiteye çok yakın mesafelerde birçok kalacak yer seçeneğine sahipsiniz.

Ortak yaşam alanları ve çeşitli öğrenci grubu organizasyonları ile Egham’da geçireceğiniz günler çok daha eğlenceli hale geliyor. Üniversite bünyesinde düzenlenen gezi, konser ve çeşitli sosyal etkinlikler ile dünyanın farklı yerlerinden gelen öğrencilerle kaynaşma şansı yakalıyorsunuz. Dünya görüşünüzü genişletmek, farklı kültürler hakkında bilgi sahibi olmak ve yeni arkadaşlıklar kurmak için ideal bir ortam.

Üniversite’nin ve Egham şehrinin tarihi ve doğal atmosferiyle iç içe sosyal alanlarda, çalışmalarınızdan arta kalan zamanda pozitif enerjiyle kendinizi tazeleme fırsatı yakalarsınız.

Royal Holloway University Başvuru Tarihleri

Royal Holloway University of London‘a başvurular İngiltere’de eğitim veren birçok üniversite gibi genelde ocak-şubat ayları içerisinde kapanıyor. Ancak başvuru aşamasında mutlaka ELT’deki uzman danışmanlarımız ile iletişime geçiniz.

Royal Holloway University of London’da Foundation programlarına başvuruları için ise Haziran ayına kadar başvuruların tamamlanmasını tavsiye ediyoruz.

Royal Holloway Üniversitesi‘nde lisans üstü eğitim için kayıt başvurularında bir tarih kısıtlaması bulunmuyor. Üniversite özellikle gözde bölümler için mümkün olan en erken tarihte başvuruların tamamlanmasını tavsiye etmektedir. Zira her bölüm için belirli kontenjanlar mevcut.