Queen Mary University

1785 yılında kurulan Queen Mary University of London (Queen Mary Üniversitesi), İngiltere’de eğitim veren dört tarihi tıp okulunun birleşiminden oluşmaktadır. Bu dört okulun içinde, İngiltere tarihinin ilk tıp enstitüsü de yer almaktadır. Queen Mary University of London (QMUL), 1887 yılında resmi olarak, üniversite hüviyeti kazanmıştır. Günümüzde okul, 3 ana fakültede, 240 farklı akademik derece programında eğitim vermeye devam etmektedir. Tıp ve Diş Hekimliği, Fen ve Mühendislik, Beşeri ve Sosyal Bilimler fakülteleri altında, dünya standartlarına uygun kalitede eğitimler verilmektedir. 155 farklı ülkeden gelmiş, 20 bin toplam öğrenci sayısına sahiptir. Okulda lisans ve lisansüstü seviyelerde eğitim verilmekte, birçok araştırma programı aktif olarak faaliyet yapmaktadır. Queen Mary Üniversitesi kampüsleri, Londra’nın merkezinde yer almaktadır. Okula ait ana kampüs Londra’nın Mile End bölgesinde yer almaktadır. Bununla birlikte, şehirde bulunan en büyük müstakil okul kampüsü özelliği taşımaktadır.

Queen Mary University öğrencilerinin yaklaşık yüzde 40’lık bir dilimi, uluslararası öğrenci statüsündedir. Bu nedenle, üniversitede bulunan sosyal ortam gayet canlı, zengin ve eğlenceli bir görünüm çizmektedir. Özellikle İngilizce başta olmak üzere, yabancı dil yeteneklerini, sosyal ortam geliştirme fırsatları bulunmaktadır. Ayrıca üniversite, öğrencilerin iş imkânlarını takip etmesine yardımcı olmaktadır. Üniversiteye ait web sitesinde, iş imkânlarıyla ilgili bilgiler yer almaktadır.

Queen Mary Üniversitesi, verdiği kaliteli eğitimlerin yanında, araştırma yönüyle de dikkat çekmektedir. 2014 yılı Research Exellence Framework sıralamasında, Birleşik Krallık’taki üniversiteler arasında, 9. Sırada yer almaktadır. Queen Mary Üniversitesi ayrıca, Russel Group adı verilen, araştırma üniversitelerinin önderlik ettiği bir oluşumun üyesi konumundadır. Ayrıca okul, The Sunday Times gibi saygın listelerde, her zaman üst sıralarda yer almaktadır. Okula ait fakülte ve bölümler, kendi alanlarındaki dünya çapında listelerde, ilk 100 ve yakın derecelere sahiptirler.

Queen Mary University of London mezunları arasında, birçok ünlü isme rastlamak mümkündür. Okulun en ünlü ve başarılı mezunları arasında; Sir Malcolm Bradbury, JG Ballard ve Sarah Waters gibi yazarlar ve ünlü rock grubu Iron Maiden’ın solisti Bruce Dickinson yer almaktadır. Üniversitenin tarihinde, daha derinlere inildiğinde dünyayı değiştiren işlere imza atmış isimler göze çarpmaktadır. İngiltere’nin, eğitimli ilk kadın doktoru Elizabeth Blackwell, 1850 yılında QMUL’dan mezun olmuştur. Aspirin’in yapısına ilişkin çalışmalarıyla ünlü Sir John Vane ve fakir ve yetim çocuklar için yaptığı yardımlarla tanınan ünlü hayırsever Dr Thomas Bernardo da, QMUL mezunları arasında yer almaktadır.

Queen Mary University Dünya Sıralaması

Queen Mary University of London, Birleşik Krallık’taki en iyi devlet üniversitelerinden biridir. Üniversite, QS Dünya Üniversite Sıralaması 2024’te 145. sırada yer almaktadır.

Queen Mary University, Times Higher Education (THE) Dünya Üniversiteler Sıralaması 2024’te ise 135. sırada bulunmaktadır.

Queen Mary Üniversitesinin Bölümleri

Queen Mary University üç ana fakültede verilen, çeşitli eğitimler aşağıdaki listede yer almaktadır. Listeye ek olarak, birçok alt branş ve araştırma programında da aktif olarak eğitim – araştırma faaliyetleri devam etmektedir.
Faculty of Humanities and Social Sciences

 •  Business and Management
 •  Economics and Finance
 •  English and Drama
 •  Languages, Linguistics and Film
 •  Geography
 • Global Shakespeare (in partnership with the University of Warwick)
 •  History
 •  Law
 • Centre for Commercial Law Studies
 •  Politics and International Relations

Faculty of Medicine and Dentistry

 • Barts and The London  Medicine and Dentistry
 • Barts Cancer Institute
 • The Blizard Institute
 • Institute of Dentistry
 • Institute of Health Sciences Education
 • William Harvey Research Institute
 • Wolfson Institute of Preventive Medicine
 • The Centre of the Cell

Faculty of Science and Engineering

 • Institute of Bioengineering
 •  Biological and Chemical Sciences
 •  Electronic Engineering and Computer Science
 •  Engineering and Materials Science
 •  Mathematical Sciences
 •  Physics and Astronomy
 • Materials Research Institute (MRI)

Life Sciences Institute

 • Centre for Computational Biology
 • Centre for Genomic Health
 • Centre for Mind in Society
 • Institute of Bioengineering

Özellikle, İngiltere’de yüksek lisans ve üzerinde eğitim alan uluslararası öğrenciler için akademik araştırmalar konusunda zengin içerikli dersler, her fakültede verilmektedir.

Queen Mary’de Konaklama

Queen Mary Üniversitesi bünyesinde faaliyet gösteren, farklı ihtiyaçlara uygun konaklama tesisleri bulunmaktadır. Üniversitede ilk eğitim yılını geçirecek öğrenciler için resmi olarak “kalacak yer garantisi” verilmektedir. Okul idaresi, ilk yıl öğrencileri için daha önceden belirlenmiş konaklama yerlerini, öğrencilerin tesislere ulaştığı anda hazır olacak şekilde ayarlamaktadır. İlk yıl konaklama garantisine sahip olabilmek için, uygun tarihlerde konaklama için ayrı bir başvuru yapmak gerekmektedir.

Bununla birlikte öğrenciler, hâlihazırda oldukça merkezi konumda yer alan bir okulda okumanın avantajlarından faydalanmaktadır. Londra’nın çeşitli noktalarında, öğrencilere uygun birçok konaklama seçeneği mevcuttur. Okulun her kampüsüne çok yakın mesafelerde, konaklama imkânları bulunabilmektedir. Okul tesisleri dışında konaklamak isteyen öğrenciler için öğrenci birlikleri ve okulun ilgili birimleri, rehberlik faaliyetleri yürütmektedir.

Başvuru ve Kabul Kriterleri

İngiltere’de üniversite eğitimi veren diğer üniversitelerde olduğu gibi, QMUL’a başvuru yapacak Türk öğrenciler için de bazı kriterlerin sağlanması şartı aranmaktadır. Fakülte, bölüm ve alınacak derslere göre değişebilen İngilizce dil yeterliliği kriterlerini, danışmanlarımızla görüşerek öğrenebilirsiniz.

Buna göre Queen Mary University of London’da bir lisans derecesi programına kayıt olmak isteyen Türk öğrenciler;

A-Levels, European veya International Baccalaureate’i başarıyla tamamlamış öğrencilerin başvuruları değerlendirmeye alınmaktadır.

Ayrıca;

Devlet veya Özel Lise Bitirme Diploması ile başvuru yapılabilmektedir. Ayrıca bölümlere göre farklı genel not ortalamaları gerekebilmektedir.

Listede yer almayan liselerden mezun olan Türk öğrenciler, Foundation Programme adı verilen bir hazırlık okulu süreci geçirmektedir. Bölümler için ön hazırlık niteliğindeki bu okullarda, İngilizce dili ve belli başlı akademik becerilere yönelik eğitimler verilmektedir.

İngiltere’de master veya üzeri seviyede eğitim almak isteyen Türk öğrenciler, seçecekleri programa göre farklılaşan kriterleri sağlamak durumundadır. ELT danışmanları bölüm seçimi ve başvuru kriterleri ile ilgili öğrencilerimizle detaylı bir araştırma yapmaktadırlar.

Başvuru Tarihleri

Queen Mary Üniversitesi’nde eğitim görmek ve İngiltere’de üniversite tecrübesini sorunsuz yaşamak için ELT’ye güvenebilirsiniz. ELT’nin tecrübeli eğitim danışmanı kadrosu, vize işlemlerinden başlayarak okul ve konaklama kayıtlarına kadar bütün süreçlerde sizlere profesyonel yardım sağlamaktadır.

Londra Hakkında

Queen Mary Üniversitesi, Londra’nın merkezinde yer alan yerleşkeleri ile İngiltere’de üniversite okumak için tercih edilecek en iyi üniversitelerden biri arasında yer almaktadır. Okula ait kampüsler, doğu ve merkez kesimlerinde konuşlanmaktadır. Londra’daki en büyük ve görkemli üniversite kampüsü, Queen Mary Üniversitesi’ne aittir. Ana kampüs olarak kullanılan bu yerleşkede, sosyal yaşam, akademik çalışmalar, hobi faaliyetleri gibi bir öğrencinin ihtiyaç duyacağı her imkân bulunmaktadır. Okul kampüslerinde 24 saat açık kütüphaneler ve çalışma odaları, bilgisayar laboratuvarları ve spor merkezleri yer almaktadır.

Bu noktada, East Mile kampüsü, QMUL öğrencilerine tahsis edilmiş bir eğitim – yaşam alanı özelliği taşımaktadır. Queen Mary Üniversitesi aynı zamanda Whitechapel, Charterhouse Square ve West Smithfield kampüslerini bünyesinde barındırmaktadır. Bu üç kampüs ağırlıklı olarak, tıp ve diş hekimliği eğitimleri için kullanılmaktadır. Okula ait Lincoln’s Inn Fields kampüsünde ise lisansüstü eğitim gören hukuk öğrencilerine eğitim verilmektedir. QMUL’un bütün kampüsleri, Londra merkezine çok yakın mesafelerde yer almaktadır. Bu anlamda, hangi bölümde veya kampüste olursanız olun; sinema, tiyatro, sanat galerileri, spor alanları, doğa parkları ve çarşı meydanlarına yakınsınız demektir.

Öğrencilerin çoğunluğu için Londra’nın doğusu, en uğrak noktalardan birisidir. Son yıllarda oldukça farklılaşan Doğu Londra, artık şehrin en canlı yerleri arasında gösterilmektedir. Tech City teknoloji merkezi, Canary Wharf ve City finans merkezleri, QMUL ana kampüsüne yakın noktalarda yer almaktadır. 10 dakikalık bisiklet yolculuğu ile dünya standartlarında imkânlarla donatılmış Queen Elizabeth Olympic Park’a erişilebilmektedir. Ayrıca “the Tube”de Oxford Circus’a olan uzaklık, 15 dakikadır.

Okul kampüsleri genel anlamda, Londra’nın ve dolayısıyla İngiltere’nin her noktasına, kolay erişilebilir noktalarda yer almaktadır.

SOKAK GÖRÜNTÜSÜ

HARİTA