Kingston University

Kingston University (Kingston Üniversitesi), 1899 yılında Kingston Teknik Enstitüsü adıyla İngiltere’de eğitim vermeye başlayan köklü bir okuldur. 1970’li yıllara gelindiğinde Kingston Polytechnic adıyla 34 farklı branşta eğitim vermeye başlamıştır. Okulun günümüzdeki anlamıyla bir “üniversite” kimliğine bürünmesi ise 1992’ye kadar sürmüştür, yani kuruluşundan itibaren yaklaşık 100 yıl sonra modern anlamda bir üniversite olmuştur.

Kingston University günümüzde 203 milyon sterlin yıllık bütçesi ile binlerce eğitim görevlisini bünyesinde barındıran bir eğitim kurumudur. Londra ile Surrey arasında tarihi bir kasabada yer alan üniversite, yerel ekonomiye yılda 500 milyon sterlinin üzerinde katkı yapıyor. Üniversite bünyesinde yürütülen araştırmalar ve düzenlenen organizasyonlar ile yerel kuruluşlarla ortak yürütülen işlere imza atılıyor. Üniversite kendi öğrencilerine sunduğu dünya standartlarında eğitime ek olarak; halka açık eğitim, kurs, sergi ve performanslarla bulunduğu çevreye eğitsel ve kültürel anlamda katkı sağlıyor.

People and Planet’s Green League Table adlı listede zirveyi zorlayan Kingston Üniversitesi, geri dönüşüm ve doğal kaynakların korunmasına dair ortaya koyduğu performansla göz dolduruyor. Yerel ve uluslararası çevre koruma organizasyonlarında her zaman takdir toplayan çalışmalara, hız kesmeden devam ediyor.

Kingston Üniversitesi 4 Fakülte ve 4 kampüsten oluşuyor. 4 yerleşkenin her biri, farklı bir özelliğiyle ön planda.

Penrhyn Road Kampüsü: Öğrencilerin sosyal aktiviteleri için merkez niteliğinde.
Kingston Hill: Müthiş bir manzaranın ortasında, yeşille iç içe bir yapı.
Knights Park: Thames nehri kıyısında yer alıyor.
Roehampton Vale: Ünlü Richmond Park’a yakın, modern mimarisiyle dikkat çekiyor.

1899’dan beri güzel sanatlar, sosyal ve teknik bilimler başta olmak üzere birçok alanda kalifiye öğrenci yetiştiren üniversitenin mezunları arasında ünlü İngiliz aktör Ben Barnes ve meşhur tasarımcı Sophie Hulme isimleri de yer alıyor. Üniversitenin güzel sanatlar fakültesinden yolu geçen isimlerden en dikkat çekeni ise müzisyen Eric Clapton.

Üniversite bünyesindeki birçok bölüm dünya sıralamasında, kendi alanlarında en iyi bölümler arasında yer alıyor. İngiltere’de üniversite okumak için Kingston Üniversitesi’ni seçenlerin üçte birlik dilimini uluslararası öğrenciler oluşturuyor. Üniversite toplamda 15 binden fazla lisans ve lisansüstü düzeyde öğrenciye ev sahipliği yapıyor.

Kingston University London Dünya Sıralaması

Kingston Üniversitesi, Birleşik Krallık’taki en iyi devlet üniversitelerinden biridir. Üniversite, QS Dünya Üniversite Sıralaması 2024’te 601-610’luk dilimde yer almaktadır.

Kingston Üniversitesi, Times Higher Education Dünya Üniversiteler Sıralaması 2024’te ise 801-1000’lik dilimde bulunmaktadır.

Kingston Üniversitesi'nin Bölümleri

Kingston Üniversitesi’ni oluşturan 4 ana fakülte;

Kingston School of Art (Kingston Sanat Okulu)
Fakültenin tarihi üniversitenin kuruluş yılı olan 1899 Enstitü dönemine kadar uzanıyor. Bu zamana kadar birçok ünlü ismin mezun olduğu veya mezun olmadan yoluna devam ettiği Kingston School of Art günümüzde, lisans ve lisansüstü seviyede eğitim vermeye devam ediyor.

Fotoğrafçılık, gazetecilik & medya, tasarım, dil bilimleri, drama gibi onlarca farklı bölüm, kurs ve araştırma programı fakülte bünyesinde aktif olarak devam ediyor.

Faculty of Business and Social Sciences (İktisadi ve Sosyal Bilimler Fakültesi)
Sosyal ve Davranışsal Bilimler ile Hukuk Fakültesi’ni de kapsayan geniş çaplı fakültelerden biri. Ekonomi, işletme bilimleri, pazarlama, insan hakları, global siyaset, adli tıp-psikoloji gibi alanlarda verdiği eğitimle uluslararası öğrencilerin dikkatini çekiyor. 2020 yılı için lisans ve lisansüstü eğitim vermeye devam ediyor.

Faculty of Health, Social Care and Education (Sosyal Güvenlik, Sağlık ve Eğitim Fakültesi)
Çocuk gelişimi, radyoterapi, özel eğitim eğitmenliği, çocuklarla iletişim, yetişkin ve çocuk psikolojisi gibi alanlar başta olmak üzere eğitim ve sağlığın bir araya geldiği bölümler ağırlıkta. Klasik bir eğitim fakültesinden farklı olarak ruh ve beden sağlığı anlamında da kaliteli eğitimler veriliyor. Bu sayede fakülte mezunlarının iş dünyasında seçenekleri artmış oluyor.

Faculty of Science, Engineering and Computing (Programlama, Mühendislik ve Fen Fakültesi)
Enstitü geleneğinden bu yana süregelen köklü Kingston eğitim ailesinin son halkası. 2011 yılında net bir fakülte görüntüsüne kavuşan bölümler arasında; bilgisayar mühendisliği, yazılım mühendisliği, elektrik-elektronik mühendisliği, sivil ve altyapı mühendisliği, siber güvenlik, siber adli tıp bilimleri gibi çeşitli eğitim programları yürütülüyor.

Fakülte ayrıca matematik, eczacılık, spor bilimleri, insan coğrafyası, beslenme ve diyetetik gibi fen alanlarında da birinci sınıf eğitimler verebilecek kapasitede.

Kingston Üniversitesi Başvuru ve Kabul Şartları

Bölümlere doğrudan kabul için IELTS Academic sınavından (genel ortalama) 6.0  üzerinde bir not almanız gerek. IELTS Academic not baremleri, bölümlere göre farklılık gösterebilir.

İngiltere’deki Foundation Year/Programme sistemiyle örtüşen bir belgeye sahip değilseniz, Kingston bünyesindeki Foundation Year hazırlık programını başarıyla tamamlamanız gerek.

İngiltere’de master ve üstü eğitim için Kingston Üniversitesi’ni tercih eden Türk öğrencilerden bazı bölümler için iş tecrübesini kanıtlayan evraklar talep edilebiliyor.

Ayrıca IELTS Academic sınavı için minimum ortalama puanlar 6.5 olurken, bölümlere göre daha yüksek ya da daha düşük puan almak gerekebilir.

Bunun dışında Türkiye’den geçerli bir lisans diploması ve bölümlerin özel taleplerine uygun not ortalamalarına sahip olmalısınız. Dil yeterliliği ve diğer yeterlilikleri sağlayamayan öğrenciler için Pre-Master Programme adı ile bir hazırlık okulu mevcut.

Kingston Üniversitesi Başvuru Tarihleri

Kingston Üniversitesi’ne yapılacak başvuruları ELT danışmanlarının yardımıyla kolayca tamamlayabilirsiniz. 20 yılı aşkın tecrübesiyle ELT sadece okullara kayıt sürecinde değil konaklama ve İngiltere’ye ulaşım süreçlerinde de sizlere yardımcı olacak. Profesyonel ekipler tarafından planlanan adımlarla sorunsuz şekilde İngiltere’de eğitim hayatınıza başlamış olacaksınız.

Konaklama Seçenekleri

Kingston Üniversitesi’nde öğrenci yaşamı İngiltere’de üniversite eğitimi serüvenini güzelleştiriyor. Üniversite öğrencisi olduğunuz anda sizi kucaklayan kültürel çeşitliliği yüksek ve samimi bir ortam var. Nereden gelirseniz gelin, kim olursanız olun, Kingston ailesi sizi evinizde hissettirmek için çalışıyor.

Bu anlamda, üniversitenin kendine ait konaklama imkânları mevcut. Size en uygun konaklama şartlarını sağlamak için Kingston Üniversitesi’nin ilgili birimleri rehberlik ve destek hizmetleri sağlıyor.

Ayrıca üniversite imkânları haricinde, kendinize ait bir konaklama yeri arayışınızı kolay hale getirmek için de üniversiteden destek alabilirsiniz.

Üniversiteye ait yurtlarda tek başınıza çalışmaya uygun odalar, öğrenciler için ayrılmış mutfaklar ve farklı tür oda seçenekleri mevcut.

Kingston Üniversitesi İngiltere’de yükek lisans eğitimi için üniversiteyi tercih eden tüm yabancı öğrencilere ilk yıl kalacak yer garantisi veriyor. Ayrıca yerel ve uluslararası tüm ilk yıl lisans öğrencileri için kalacak yer garantisi var. Yani Kingston’da ilk yılınız için konaklamayı dert etmiyorsunuz. Bu imkandan faydalanmak için başvuru tarihlerini takip etmeniz yeterli olacaktır.

Kingston Upon Thames

Üniversite ana yerleşkeleri, Güney Batı Londra’da, Kingston Upon Thames bölgesinde yer alıyor. Bölge Londra merkezine oldukça yakın bir nokta.

Öğrenci hayatı için ideal bir bölge. Huzurlu, güvenli ve nehir kıyısının bütün güzelliklerini barındıran bir eğitim hayatı Kingston Üniversitesi ve çevresinde mümkün.

Kingston Üniversitesi’nin 4 kampüsü, birbirlerine ücretsiz otobüslerle bağlanmış durumda. İki kraliyet parkı ve ünlü Hampton Court Palace’a komşu olan üniversite Londra merkeze trenle yarım saatlik mesafede.

Kingston Üniversitesi uzak mesafelere olan erişimi de kolaylaştıran bir bölgede yer alıyor. Üniversiteye yakın mesafede bulunan iki ana tren istasyonu, otobüs durakları, ana yollar ile ülkenin geri kalanı ve Kingston arasındaki bağlantı için birçok alternatif mevcut. Ayrıca havayolu seyahatleri havaalanlarına gidiş yolculukları toplu ulaşım dâhil, farklı yollarla gerçekleştirilebiliyor. (Gatwick ve Heathrow havaalanları)

İngiltere’nin kalbi Londra’ya yakın mesafede olması ile üniversite öğrenciler için birçok sosyalleşme imkânı sunuyor. Huzurlu ve sakin yaşam için uygun okul yerleşkeleri ya da sınırsız sosyal aktivite imkânı sunan şehir merkezi, her türlü yaşam tarzına uygun seçenek mevcut.

SOKAK GÖRÜNTÜSÜ

HARİTA