University of Bournemouth

University of Bournemouth (Bournemouth Üniversitesi)

Bournemouth Üniversitesi, İngiltere’nin en güzel topraklarında, Manş Denizinin kıyısında bir sahil şehri olan Bournemouth’da yer almaktadır. Her ne kadar bugünkü statüsüne 1992 yılında kavuşsa da üniversitenin kökeni 1900’lu yıllara kadar uzanmaktadır. Günümüzde 18 bine yaklaşan öğrenci sayısı ile İngiltere’nin en büyük üniversiteleri arasında yer alan Bournemouth, her geçen yıl kendini geliştirmeye ve öğrenci sayısını artırmaya yönelik eğitim politikaları izlemektedir.

University of Bournemouth mezunları, okuldan sonraki hayatlarında büyük avantajlar ve kolayklıklar elde etmektedir. Zira, Bournemouth’tan lisans derecesi ile mezun olanların %93.1’i, mezuniyetlerinden sadece 6 ay kadar sonra akademik eğitimlerine devam edecek fırsatlara sahip olabiliyor ya da bir iş bulup çalışmaya başlayabilmektedir. Yüksek lisans mezunları için de bu oran %91 gibi oldukça yüksek bir değere sahiptir (Destinations of Leavers from Higher Education survey, 2017).

University of Bournemouth, İngiltere’de üniversite eğitim kalitelerinin değerlendirilmesinde önemli bir parametre olan Teaching Excellence Framework (TEF) tarafından gümüş dereceye layık görülmüştür. Üniversite, bu dereceyi altına (Gold) yükseltmek için de çalışmalarına aralıksız devam etmektedir. Öte yandan, Bournemouth, Times Higher Education (THE) dergisi tarafından belirlenen genç üniversiteler sıralamasında (Young University Rankings), geçtiğimiz yıl, üst üste üçüncü kez olmak üzere en iyi üniversiteler arasına ismini yazdırma başarısını göstermiştir.

Lisans ve lisans üstü derecesindeki onlarca bölümü ile İngiltere’de üniversite okumak isteyen herkese çok kaliteli bir eğitim ve eşsiz fırsatlar vaat eden Bournemouth, öğrenci yaşamı, konaklama ve şehir hayatı anlamında da sizin için buradaki en güzel seçimlerden biri olacak.

Bournemouth Üniversitesi'nin Bölümleri

Bournemouth Üniversitesi’nde eğitimler Talbot ve Lansdowne olmak üzere iki farklı kampüste ve dört farklı fakülte bünyesinde verilmektedir. Yönetim Bilimleri, Sağlık ve Sosyal Bilimler, Medya ve İletişim, Bilim ve Teknoloji fakültelerinin yanı sıra üniversite bünyesinde bir de İşletme Okulu bulunmaktadır. Association to Advance Collegiate Schools tarafından akredite edilen (dünyadaki işletme okullarından sadece %5’i bu başarıya sahip) bu İşletme Okulu (The Business School) da Yönetim Bilimleri Fakültesi bünyesindedir.

İngiltere’de üniversite eğitimi almak için Bournemouth’u seçenler üniversitedeki bölümlerin her birinde alanında oldukça bilgili ve tecrübeli profesörlerden ders alma şansını elde etmektedir. Bölümlerin her birinde uluslararası akademik camiada ses getirecek kaliteli çalışmalar yürütülmektedir. Bunun yanında, hem üniversite hem de bölüm bazında kamu, özel sektör ve diğer üniversiteler ile çeşitli iş birlikleri yapılmaktadır. Üniversitedeki bölümleri şunlardır:

 • The Faculty of Management
  • Accounting, Finance & Economics
  • People & Organisations
  • Marketing, Strategy & Innovation
  • Sport and Events Management
 • Faculty of Health & Social Sciences
  • Human Sciences & Public Health
  • Nursing & Clinical Sciences
  • Social Sciences & Social Work
 • Faculty of Media & Communication
  • Communication & Journalism
  • Humanities & Law
  • Media Production
  • National Centre for Computer Animation
 • Faculty of Science & Technology
  • Archaeology & Anthropology
  • Computing & Informatics
  • Creative Technology
  • Design & Engineering
  • Life & Environmental Sciences
  • Psychology

Konaklama Seçenekleri

Yurtdışında bir üniversiteye giden herkes için sorun olabilecek konulardan biri de şüphesiz konaklamadır. Fakat Bournemouth’a geldiğiniz zaman konaklama sizin için asla problem olmamaktadır. Üniversite,  öğrencilerin konforlu, güvenli ve sağlıklı bir şekilde konaklaması içn her türlü desteği sunmaktadır.

Üniversitede dersler Eylül ve Ocak ayında başlamaktadır. Bu nedenle, üniversitenin size sunduğu konaklama seçenekleri okula hangi dönemde başladığınıza bağlı olarak değişmektedir.

Üniversite, konaklama konusunda her zaman size en uygun ve fiyat olarak da en ideal seçenekleri sunmaya çalışmaktadır. Bunu yaparken sizden de birçok bilgi istemekte ve eğer uygunuk söz konusu ise size konaklama garantisi de sunmaktadır. Bournemouth’un garantili konaklama hizmeti kapsamına girmeniz için üniversite sizin buna ihtiyacınızın olup olmadığını kontrol eder. Eğer üniversitenin sunduğu konaklama seçenekleri dışında özel bir mülkte konaklayacaksanız da üniversitedeki bu konularla ilgili yetkilendirilmiş bir ekip size yardım etmektedir.

Başvuru Şartları

Bournetmouth’a bir lisans bölümünde okumak için başvuru yaptığınız takdirde, üniversite sizden 5 üzerinden 4 not ortalamasına sahip bir lise veya iki yıllık ön lisans diploması istemektedir. Bu lise diploması, devlet ya da özel lise, teknik meslek veya ticaret lisesi diploması olabilmektedir. Bu koşulu sağlayan adaylar, başvurulan bölüme bağlı olarak doğrudan birinci sınıftan eğitimine başlayabilmekte ya da bir tür uluslararası hazırlık yılı olan International College Foundation programına katılması istenebilmektedir.

İngiltere’de yüksek lisans yapmak için Bournemouth’u seçen adayların dört yıllık eğitim veren bir lisans bölümünü bitirmesi gerekmektedir. Üniversite bünyesindeki herhangi bir araştırma programına katılmak için yine bir lisans diploması istenmektedir.

Bournemouth Üniversitesi‘ne yapılan başvurularda karşılanması bir diğer önemli kriter de yabancı dildir. Üniversite sizden İngilizcenizin belirli bir seviyede olduğunu gösteren geçerli bir sınav sonucu istemektedir. Bölümler arasında bazı farklar olabilmekle beraber, genelde her bölümünde en az 5.5 ve toplamda en az 6.0 puana sahip bir IELTS sınav sonucu beklemektedir. Öte yandan, bir araştırma programına başvuruda bulunuyorsanuz bu puan, her bileşende minimum 5.5 ve toplamda en az 6.5 olmak zorunda. Diğer dil puanları ve karşılaştırma tablosu için danışmanlarımızdan bilgi alabilirsiniz.

Başvuru Tarihleri

Bournemouth Üniversitesi‘ne başvuru yapmak istediğinizde ELT sizlere profesyonel bir destek sunmaktadır. Başvuru adımlarınızın her birinde ELT’nin size ve başvurunuza özel olarak atadığı danışmandan istediğiniz zaman destek alabileceksiniz. Bu süreçte, bilgi sahibi olmadığınız ve anlaşılmayan her konu, ELT’nin 20 yıllık tecrübesi sayesinde çözüme kavuşacaktır. Yaptığınız başvurunun Bournemouth tarafından kabul edilmesinden İngiltere’ye gitmenize kadar geçen tüm süreç en profesyonel şekilde planlanacaktır.

Bournemouth Şehri

Bir öğrenci gözünden bakıldığında Bournemouth şehri, sahip olduğu imkanlar ve güzellikler ile sadece eğitim amacıyla değil turistik anlamda da gezilip görülmesi gereken bir yerdir. Üniversite yöneticileri, derslerden kalan vakitlerde öğrencilerin vaktini eğlenceli ve verimli geçirebilmesi için kampüs içinde ve dışında birçok detayı düşünmüştür.

Bournemouth Üniversitesi öğrenci birliğine (Students’ Union) bağlı 120’nin üzerinde kulüp ve dernek bulunmaktadır. Bournemouth’a geldiğinizde bu kulüpler içerisinde yer alarak birçok hobi edinme ve yeni arkadaşlar ile tanışarak çevrenizi genişletme şansına sahip olabilirsiniz.

Kampüslerin içi ve çevresi, öğrencilerin hayatını kolaylaştıracak birçok mekan vardır. Kafe ve restoran, sanat galerisi, müzik salonu, sağlık ve spor merkezlerinin sayısı bir hayli fazladır. Bunun yanında, Bournemouth’ta kaldığınız süre boyunca bazı mobil uygulamalar ve aplikasyonlar ile yaşamınızı daha kolay hale getirebilir, şehre ve üniversiteye hızlı bir şekilde adapte olabilirsiniz.

SOKAK GÖRÜNTÜSÜ

HARİTA