BOURNEMOUTH HAKKINDA

19. yüzyıl ortalarında çeşitli hastalıklara doğal tedavi bulma amacıyla ziyaret edilen Bournemouth günümüzde kumsalları, gece hayatı ve canlı tatil atmosferiyle her yıl 2 milyon turistin ziyaret ettiği bir tatil beldesi haline geldi. Müzeleri, parkları ve alışveriş merkezleri ile ziyaretçilerine çeşitli alternatifler sunan Bournemouth’un popülerliği birçok büyük şirketin de şehre yatırım yapmasına neden oldu.İngiltere’nin çoğu bölgesinde oranla daha fazla güneş alan Bournemouth’da yıl boyunca ılıman bir iklim hakimdir. Güney İngiltere’de kumsalları ve gece hayatıyla ünlü bu şehir  çok daha yüksek hava sıcaklıklarına alışkın Türk turistler için çoğu zaman fazla serin ve rüzgarlı olsa da havanın göreceli olarak daha yumuşak seyretmesi öğrenciler için bir avantaj oluşturacaktır.

Başkent Londra’ya tren ya da otobüsle en fazla 2.5 saatte ulaşmak mümkündür. Şehirde değişik restoranlar, cafeler, klüpler, publar ve mağazalar bulunmaktadır. Şehirde çok fazla sayıda dil okulu mevcuttur. Bournemouth’a dil öğrenmeye gelenler aynı zamanda şehirdeki değişik yerleri gezerek vakit geçirebilirler. Şehir özellikle yaz aylarında ziyaretçi akınına uğrar. Bu yüzden şehire sadece İngilizler değil her milletten insan vardır. Bu da şehirde oldukça fazla kültür olmasına sebep olur ve ziyaretçiler bu sayede her kültürden insanla tanışma fırsatı bulurlar.

ULAŞIM

Otobüs:  Şehir içi ulaşım genelde otobüslerle olmaktadır. Ücretli olup, otobüsle gidilecek yere göre ücret alınmaktadır. Yanınızda otobüs için bozuk para bulundurmanızda fayda vardır. Şehir içi otobüsler sık sık kullanıldığı takdirde, otobüs paso kartları çıkarmakta fayda vardır. Bu kartlar ekonomik olup süresi 2-12 hafta arasında değişmektedir. Bunun için bir vesikalık resim ve alacağınız süreye göre kart ücreti yeterlidir.

Taksi: Gereken durumlarda, ikinci bir alternetif olarak, taksiler kullanılabilir. Taksiler Black  Cap   ve normal taksiler olmak üzere ikiye ayrılır. Black Cap’ler 5 kişi alırken, normal taksiler 4 kişi almaktadır. Bazı taksiler 6-8 kişi de alabilmektedir. Taksiler taksimetre ile çalışırlar ve gece 12.00-06.00 arası normal tarifenin 1.5 katı kadar ücret alırlar. Bazı bölgelerde taksiler cadde üzerinde dolaşmaz ve belli durak yerleri vardır. Taksiye binmek için ya durak yerlerine gitmeniz gerekir ya da lokal taksi çağırmanız gerekmektedir. Her şehirde 1 veya 2 lokal taksi firması bulunmaktadır.

Tren: Bournemouth’daki tren istasyonlarına bir tanesi şehrin doğusundaki Pokesdown istasyonudur. Bu istasyon South West hattı üzerinde bulunmaktadır. Bu hat Londra Waterloo istasyonunda başlayarak İngiltere’nin güney kıyılarını, Southbourne’ü, Dorset’i dolaşarak Weymouth istasyonunda son bulur.Bournemouth West istasyonu şehrin batısındadır. Buradan hareket eden tren ileriye Londra Waterloo istasyonuna 1 saat 50 dakikada ulaşabilirsiniz. Bu istasyondan: doğuda Southampton, Winchesteri Basinkstokebe batıda Wareham, Dorchester ve Weymouth’a gidebilirsiniz.

Bisiklet: Bir başka ulaşım aracı da bisiklettir. Çok ekonomik olduğu için yerli ve yabancı öğrenciler tercih ederler. Haftalık kirası 15 pound olup, 25 pound da depozit alınmaktadır. Başınızı korumak için başlık takmanız, kendinizi korumanız için de ışık veya ışık yansıtıcı takmanız zorunludur.

Sağlık

İngiltere’de sağlık işleri 1942 yılında kurulan NHS ( National Health Service ) ulusal sağlık hizmeti tarafından yürütülmektedir. 6 aydan uzun süreli bir kursa devam edildiğinde öğrenciler, NHS kapsamına girip ücretsiz olarak tedavi görürler. Tedavi ihtiyacı İngiltere’yi ziyaret ederken doğduğu takdirde , devam edilen kurs 6 aydan kısa bir süre olsa bile öğrenciler NHS kapsamına dahildir. NHS kapsamında göz ve diş tedavisi yapılmakla birlikte bu hizmetler için bazen ücret alınabilmektedir. Reçeteler için de cüzi bir ücret  ödenmektedir.  Eğer 6 aydan fazla kalıyorsanız, konaklama yaptığınız bölgedeki Surgery veya G.P  bularak kayıt olunuz. Kayıt için istenen belgeler ise, öğrenci olduğunuzu gösteren okuldan alacağınız bir belgedir.

TRAFİK VE ARAÇ KULLANIMI

İngiltere’de araba kullanmak durumunda kalırsanız, trafiğin ters yönde işlediğini unutmamanız gerekir. Trafik ışıklarına kesinlikle uymalısınız, çok zorda kalmadıkça korna çalmamalısınız. İngiltere’de yaya geçitlerinde her zaman yayaların geçiş üstünlüğü vardır. Sarı renkli yaya geçitlerinde kesinlikle durun ve yayaya kesinlikle öncelik verin.İngiltere’de trafik lambaları Türkiye’den biraz farklıdır. Kavşaklarda çok sayıda yeşil kırmızı aynı anda yanan ışık görebilirsiniz. Ancak bu ışıkların her biri değişik yönlere dönüşlere göre yanar. Işıkların yanmasında , gösterilen işaret yönünü de düşünerek davranmalısınız.

GEZİLECEK YERLER

Riverside Sopley Mill
Yaz akşamlarında gayet rahat bir akşam yemeği yiyebilceğiniz bir mekandır. Hoş bir terasa ve bahçeye sahiptir. Restoran içinde kuğuların dolaştığı bir nehir ve bahçe ile çevrelenmiştir. Burası aynı zamanda toplantılar, konferanslar ve düğün törenleri içinde kullanılmaktadır.

Bournemouth International Centre
1970 yılında kurulmuş olan bu merkez içerisinde bir çok aktiviteyi barındırmaktadır. Burada yıl boyunca konserler,  konferanslar , balolar, opera,  bale,  pandomim, sergiler, moda şovları gibi faaliyetler düzenlenmektedir. İçinde kafeterya, bar, konaklama alanları, tiyarto salonu, balo salonu, sergi salonu, buz pateni pisti bulunmaktadır. Bournemouth istasyonundan trenle 10 dakika mesafededir. 

St. Peter’s Church
Yüz bin yıl önce inşa edilmiş olan kilise, Ortaçağ döneminin izlerini taşımaktadır. Bournemouth’ın ziyaret edilebilecek tarihi mekanlarından biri olan St. Peter’s kilisesi şehrin en yoğun yerlerinden biri olan Wimborne Road’da bulunmaktadır.

Friends of Poole Park
Burası size çok çeşitli aktiviteler ve sonrasında rahat vakit geçirebilceğiniz fırsatları sunuyor. Tenis, kriket, bowling, buz pateni, yat gezisi, bot gezisi gibi faaliyetlerde bulunabilirsiniz. Ayrıca bu parkta kafe, restoran ve piknik alanları mevcuttur.

Tuckton Tea Gardens
Stour nehri kıyısında, yeşil bir alan üzerine kurulmuştur. Yeşil çay bahçelerinin içinde nehir kıyısında güzel bir çay keyfi yapabileceğiniz rahat bir mekandır. Yaz aylarında barbekülü yat gezileri ve çeşitli partiler düzenlenmektedir. 11 ay boyunca her gün açık olan bu mekan sadece Ocak ayında kapalıdır.

NEDEN BOURNEMOUTH DİL OKULLARI?

  1. Deniz ve güneşi bir arada yaşayabileceğiniz bir şehirdir.
  2. Londra şehir merkezine yaklaşık 1.5 saat uzaklıktadır.
  3. İngiliz mimarisi ve tarzıyla İngiltere’de olduğunuz dolu dolu hissedersiniz.
  4. İngiltere’nin en fazla dil okulu bulunan 2. şehridir.
  5. Eğitim olanakları açısından ideal bir şehirdir.
  6. Ulaşımı rahat ve kolaydır.
  7. Sosyal yaşamı hareketli ve eğlenceli bir şehirdir.
  8. Huzuru ve sakinliği bir arada yaşayabileceğiniz bir şehirdir.
  9. İngiltere ve Avrupa’nın gözde plajlarından birine sahiptir.
  10. Dünya mutfağından lezzetleri tadabilirsiniz.