Coventry University

İngiltere’nin önde gelen üniversiteleri arasında yer Coventry University (Coventry Üniversitesi), kaliteli eğitim sistemi ve uygulamaya yönelik araştırmalara odaklanan bir anlayış ile dünyanın dört bir yanından gelen öğrencilere ev sahipliği yapmaktadır. Tarihi 1840’lı yıllara kadar uzanan ve bugünkü statüsünü 1992 yılında kazanan kurum, İngiltere’de üniversite eğitimi almak isteyen uluslararası öğrenciler için birçok açıdan avantajlı bir tercihtir.

İngiltere’nin Coventry şehrinde yer alan üniversite, mühendislikten sağlık bilimlerine, hukuk ve işletmeden tasarım ve sanata kadar çok geniş bir alanda lisans ve lisansüstü derecelerinde eğitim vermektedir. Aktif olarak 32 bin civarında öğrencisi bulunan üniversitenin dünya genelinde toplamda 170 binin üzerinde mezunu bulunuyor. Oldukça köklü bir mazisi bulunan ve geçmişten aldığı güç ile gelecekteki büyük hedeflerine emin adımlarla ilerleyen üniversiteye katıldığınız çok büyük bir ailenin parçası olma şansına sahip olabilirsiniz.

Üniversitenin Coventry dışında, Londra ve Scarborough’da da kampüsleri vardır. Öğrencilere en iyi fırsatları ve imkânları sunabilmek için her bir kampüsün sürekli olarak geliştirilmesine önem verilmektedir. Yurtdışı üniversite eğitimi için Coventry’e gelen öğrenciler, böylelikle başkent Londra’da da yaşama ve çalışma şansına sahip olmaktadır.

Coventry University’nin ne kadar iyi bir üniversite olduğu, aldığı ödüller ve elde ettiği başarı sıralamaları ile anlaşılabilir. Zira öğretim kalitesi olarak İngiltere’nin en iyi 12. üniversitesi seçilmiştir(The Times ve Sunday Times Good University Guide 2018). Bunun yanında üniversitenin yaptığı araştırmaların %92’si alanında dünya lideri, uluslararası düzeyde mükemmel veya uluslararası alanda tanınan çalışmalar olmuştur. Coventry University, İngiltere’de üniversite okumak için, en iyi seçenekler arasındadır.

Coventry Üniversitesi Bölümleri

Coventry Üniversitesi’nde eğitimler dört farklı fakülte bünyesinde verilmektedir. Üniversite, doğrudan kurum olarak değil bölüm bazında da çeşitli ödüllere ve başarılara layık görülüyor. Öyle ki QS Star, üniversiteye şu alanlarda 5 yıldız vermiş durumda; öğretim kalitesi, istihdam edilebilme, üniversite tesisleri, globalleşme ve kapsayıcılık. Lisans dereceleri olduğu kadar İngiltere’de master yapmak isteyen adaylar için de üniversite bünyesinde çok sayıda seçenek mevcuttur. Üniversitenin fakültelerini ve fakültelere bağlı okulları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Faculty of Arts and Humanities
  • School of Art and Design
  • School of Humanities
  • School of Media and Performing Arts
 • Faculty of Engineering, Environment and Computing
  • School of Computing, Electronics and Mathematics
  • School of Energy, Construction and Environment
  • School of Mechanical, Aerospace and Automotive Engineering
 • Faculty of Health and Life Sciences
  • School of Life Sciences
  • School of Psychological, Social and Behavioural Sciences
  • School of Nursing, Midwifery and Health
 • Faculty of Business and Law
  • Coventry Business School
  • Coventry Law School

Başvuru ve Kabul Kriterleri

Türkiye’den lisans derecesinde eğitim için Coventry Üniversitesi’ne yapılacak başvurularda, bir lise diplomasına sahip olunmalıdır. Bunun yanında, başvurduğunuz bölüme başlamadan evvel, üniversite sizi bir tür hazırlık programı olan International Foundation Programme’a (IFP) kabul etmektedir. Bu programa dahil olabilmek için ise herbir bileşenden en az 4.0 olmak üzere toplamda en az 4.5 puana sahip IELTS sınav sonucunuz olmalıdır. Eğer puanınız 4.0’ın altında ise üniversite size İngilizce Dili Hazırlık Programı (ELPP) sunmaktadır.

Üniversite bünyesinde IFP’nin daha kapsamlı ve gelişmiş versiyonu da mevcuttur. Intensive International Foundation Programme denilen bu programa dahil olmak için ise her bölümünde en az 5.0 puanı bulunan toplamda minimum 5.5 puanlık IELTS sınav sonucu gerekmektedir.

Üniversite, yüksek lisans başvuruları için GPA 3+, GRE 300+, GMAT 590+, TOEFL 90+, IELTS  6+ istemektedir.

Başvuru Tarihleri
Coventry Üniversitesi’ne yapılan başvurular UCAS üzerinden alınmaktadır. Bu sistem üzerinde yapılacak başvurular için son tarih ise 15 Ocaktır.

İngiltere’de üniversite seçenekleri arasından Coventry’i tercih ettiğinizde, başvuru sürecinizin tamamında, 20+ yıllık tecrübesi ile ELT sizin yanınızda olacaktır. Başvuru adımlarınızın tümünde, ELT tarafından size özel olarak atanan danışmanınız her türlü desteği sağlayacaktır. Başvurunuzun başlangıcından İngiltere’ye varışınıza kadar geçen süredeki bütün işlemler profesyonel bir planlama dahilince yürütülecektir.

Ranking

Coventry Üniversitesi, Birleşik Krallık’ın Coventry şehrindeki en iyi devlet üniversitelerinden biridir. Üniversite, QS Dünya Üniversite Sıralaması 2024’te 571. sırada yer almaktadır.

Üniversite, Times Higher Education Dünya Üniversite Sıralaması 2024’te 6001-800’lük dilimde bulunmaktadır.

Konaklama Seçenekleri

Coventry Üniversitesi‘ne başvuran adayların en rahat ettiği ve sorun yaşamadığı konulardan birisi de konaklamadır. Zira üniversitenin öğrencilerine tahsis ettiği kendi konaklama tesisleri olduğu gibi anlaşmalı olduğu başka tesisler de mevcuttur.

Üniversitenin lisans ve lisansüstü eğitim alacak öğrencilere sunduğu konaklama seçenekleri farklılık gösterebilmektedir. Bazı seçenekler ortak olmakla beraber, lisans öğrencileri için 14, lisansüstü öğrenciler için 7 farklı konaklama tesisi vardır. Lisans öğrencileri için tesise göre değişmekle beraber konaklama anlaşmaları minimum 40 haftadan lisansüstü öğrenciler için ise 50 haftadan başlamaktadır. Tesislerin sunduğu hizmetlerde fiyatlara bağlı olarak değişebilmektedir.

Üniversiteye gelen öğrenciler, konaklama için üniversitenin sunduğu seçenekleri tercih etmek istemezlerse, şehirde öğrencilerin kiralayabileceği çok sayıda seçenek mevcuttur. Bu seçenekler arasında en doğru seçimi yapabilmeniz için size yardımcı olmak amacıyla üniversitenin özel bir birimi bulunmaktadır. FutureLets adındaki bu ajans, şehirde en iyi kiralık yeri bulmanızda size destelemektedir.

Coventry Şehri ve Öğrenci Yaşamı

Coventry Üniversitesi sadece kaliteli bir eğitim kurumu olması ile değil aynı zamanda Coventry şehrinde yer almasındna ötürü de kesinlikle tercih edilmeye değerdir. Zira Coventry, bir öğrenci şehri olması ve öğrencilere birçok imkânı bir arada sunması ile de ünlenmiştir. QS Best Student Cities tarafından İngiltere’deki en iyi 5. öğrenci şehri seçilen Coventry, bu kategoride dünyada 44. sırada yer almaktadır. Bunun yanında, İngiltere’nin en mutlu öğrenci şehirleri sıralamasında ilk 3’te bulunmaktadır (Sodexo, 2017).

Başkent Londra’dan 1 saat, Birmingham’dan ise sadece 20 dakikalık bir tren yolculuğu uzaklığında bulunan Coventry, şehir yapılanması itibariyle de öğrenmesi ve gezmesi oldukça kolay bir yerdir. Coventry’de öğrenci olarak müzik ile uğraşmak, spor yapmak, sanat ve moda ile ilgilenmek için her şey mevcut ve şehir merkezindeki üniversite kampüsü sizi tüm bunların ortasına taşımaktadır.

Üniversitede katılabileceğiniz 100’den fazla kulüp ve topluluk vardır. Böylelikle, sosyal çevrenizi genişletmek için de epey fırsatınız olacak. Bunun yanında üniversitedeki birçok öğrenci, eğitimleri sırasında yarı zamanlı olarak çalışma imkânı da bulabilir.

Coventry’nin 2021 yılı için İngiltere’nin kültür şehri seçilmiştir. Spor imkânları ile öne çıkan şehir, 2019 yılında Avrupa’nın spor şehri de seçilmiştir.

Coventry University, bulunduğu şehir ve öğrenci yaşamı olarak da İngiltere’deki en iyi üniversite seçenekleri arasındadır. Farklı kültürlere ev sahipliği yapan, oldukça hareketli ve arkadaş canlısı bir şehir olan Coventry’de çok güzel bir üniversite dönemi yanı sıra unutulmaz bir hayat tecrübesi elde edeceğinizden de emin olabilirsiniz.

SOKAK GÖRÜNTÜSÜ

HARİTA