Kanada West Üniversitesi – University Canada West (UCW)

University Canada West, 2004 yılında kurulmuş, İşletme ve MBA programlarına odaklanmış modern bir özel üniversitedir. Özellikle kariyer odaklı çalışan ve eğitim gören öğrencilerini daha iyiye ulaştırmayı hedefleyen üniversitenin merkez kampüsü Vancouver’dadır.

Her biri alanında uzman bir öğretim üyesi kadrosuna sahip olan University Canada West, çok eski ve köklü bir geçmişe sahiptir. Kanada’da üniversite okumak isteyen öğrencilerimiz, kariyer odaklı ve network kurmaya açık bir ortamda eğitim almak istiyorlarsa Kanada West Üniversitesi öne çıkan seçenekler arasında olacaktır.

Kanada West Üniversitesi, ülkenin ilk özel üniversitesi olarak adını duyurmasına karşılık, verdiği MBA eğitimi ile de öğrencilerin ilgi odağı olmaya devam ediyor. Lisans ve yüksek lisans eğitimi veren üniversite, birçok üniversiten farklı olarak öğrencilerine İşletme Yüksek Lisansı yapma imkanı da sunarak farklı alanlarda öğrencilerin kendini geliştirmesini sağlıyor. Microsoft ile anlaşması bulunan okulda Microsoft 365 öğrencilerin kullanımına sunuluyor, böylece çok modern bir eğitim aktarımı sağlanıyor.

Üniversitede 46 farklı ülkeden gelen öğrenciler eğitim görüyor. Bu durum, hem üniversitenin uluslararası bir statü kazanmasını hem de öğrencilerin farklı kültürlerden kişiler ile tanışıp vizyonunu genişletmesini sağlıyor. Kanada’da birçok farklı alanda ilkleri elinde bulunduran üniversite, ACBSP Global Business Akreditasyonunu da ülkeye ilk kazandıran üniversite olmuştur. Kanada’da üniversite okumak isteyen öğrencilerimizden dil seviyesi yeterli olmayanlar için University Canada West hem kendi bünyesinde var olan dil kursları ile hem de ILAC International gibi bilindik ve köklü dil eğitimi veren okullar ile gerekli dil eğitimini de sunabiliyor.

Vancouver Şehri ve Öğrenci Hayatı

Vancouver, Kanada’nın diğer şehirlerine nazaran daha ılıman iklimli olan bir şehridir. Üniversite kampüsü, ülkenin eğitim ve kültür seviyesi en yüksek şehirlerinden biri olan Vancouver’ın merkezinde yer alıyor. Öğrenci dostu bir şehir olarak kabul edilen Vancouver, Kanada’da üniversite eğitimi alacak olan öğrencilere ücretsiz bir kütüphane kartı sunarak çeşitli avantajlardan ücretsiz bir şekilde faydalanılmasını sağlıyor. Kütüphane kartları, öğrencilere ücretsiz kitap, dergi ve internet gibi imkanlar sunmasına ek, kart sahiplerinin ücretsiz bir şekilde istedikleri enstrümanları kiralamalarını, ücretsiz online eğitim görmelerini de sağlıyor.

University Canada West kampüsü, dünyanın bilindik birçok şirketine yürüme mesafesinde konumlandırılmış durumda. Bu konumlandırma, öğrencilerin kuvvetli referanslar kazanmasının önündeki en büyük desteği sağlamış oluyor. Dünyanın alanında en iyi şirketlerine ev sahipliği yapan şehirde, öğrenci sayısı kadar şirket sayısı da bir hayli fazla. Bu durum, öğrenciler için sunulan iş imkanlarını da artırıyor. Yani hem okuyup hem de çalışma deneyimi kazanmak isteyen öğrenciler, herhangi bir zorluk çekmeden istedikleri çalışma ortamına kavuşabiliyorlar. Bu sayede hem okuyan, hem çalışan hem de kendini geliştirmek isteyen öğrenciler için Kanada’da eğitim almak, birçok anlamda oldukça keyifli ve avantajlı hale gelmiş durumda. Üniversitenin ayrıca Saferforce, Tableau ve IBM gibi iş dünyasının teknoloji devleriyle ortaklıkları sayesinde öğrenciler staj ve çalışma hayatına dev firmalarla başlayabiliyorlar.

University Canada West Bölümleri

University Canada West, sadece akademik eğitimi amaçlayan bir üniversite değildir. Üniversite, öğrencilerine, ihtiyaç duydukları etkili ve gerekli; en önemlisi de iş hayatlarında kullanabilecekleri bilgileri sağlamayı hedefliyor. Bunun yanında üniversite, uluslararası düzeyde geçerliliği ve karşılığı olan bir eğitim sunmayı amaçlıyor. Üniversite bünyesindeki öğretim görevlilerinin büyük bir kısmının sadece akademik çalışmalar yapmayıp eğitim ile yöneticiliği bir arada yürüten kişilerden oluşması, üniversite öğrencilerinin potansiyel bir üst düzey yönetici olarak görüldüklerinin en büyük kanıtıdır.

Genellikle iş hayatı temelli öğrenci yetiştiren bu üniversite, Kanada’da yüksek lisans eğitimi görecek olan kişiler için içerisinde onlarca avantajı ve fırsatı barındırıyor. MBA programı, eğitmen kadrosunun dünyanın sayılı şirketlerinde önemli pozisyonlarda bulunmuş olan kişilerden oluşması, öğrenciler bu bölümlere daha fazla ilgi duymasını sağlıyor. İşletme eğitimini yeterli bulmayan, genel geçer eğitimler ile öğrencilerinin ciddi konumlara gelemeyeceğini ve bunların yeterli olmadığı bilen üniversite, MBA eğitimi ile öğrencileri bir lisansüstü işletme eğitimi vererek kendince eksik gördüğü bu durumu ortadan kaldırıyor. Bütün avantajları alt alta konulduğunda University Canada West, Kanada’da master için de en iyi tercihlerden biri olarak öne çıkıyor.

BölümSömestrYıllık Eğitim Harcı
Associate Degree
Associate of Arts Degree4$ 20.880
Lisans Bölümleri
Bachelor of Commerce8$ 20.880
Bachelor of Arts in Business Communication8$ 20.880
Yüksek Lisans Bölümleri
Master of Business Administration4$ 21.060
MBA Foundation3/6/9 Ay$ 5.000 – 15.000

University Canada West Başvuru ve Kabul Kriterleri

University Canada West bölümlerine başvuru yapmak için belirli bir dil seviyesi gerekiyor. Anadili İngilizce olmayan veya dil seviyesi üniversite için yeterli olmayan öğrencilerin, gerekli dil seviyesine ulaşabilmesi için uygulanan University Access Program (UAP) adlı bir dil hazırlık programına girmeleri gerekiyor. Üniversite kendi bünyesindeki bu program ile öğrencilere ders verebildiği gibi, şehirde bulunan ILAC gibi dil okullarına gidebilme iznini de öğrencilerine sunuyor. Öğrenciler, isteği doğrultusunda bu iki seçenekten birini tercih edebilme şansına sahip olmakla birlikte, bahsi geçen dil okullarından birini tercih eden öğrencinin eğitim süresi sonunda herhangi bir sınava tabi tutulmadan üniversite eğitimine başlama gibi bir şansı da bulunuyor.

Üniversitenin İngilizce yeterliliği için kabul ettiği dil puanları arasında şu sınavlar da yer alıyor:

  • IELTS: Her bir bileşende en az 6.0 olmak üzere toplamda en az 6.5 puan
  • TOEFL: Her bir bileşende en az 20 olmak üzere toplamda en az 88 puan.

University Canada West Burs Olanakları

University Canada West, Türk öğrencilere MBA programlarında CA$ 10,000’a varan, lisans ve önlisans
programlarımızda ise, CA$ 20,000’a varan burs olanakları sunuyor. Burslarla ilgili bilgi almak için size en yakın ELT ofisine ulaşabilirsiniz.

University Canada West Başvuru Tarihleri

Yurtdışında eğitim almak isteyen öğrencilerin yıllardır adeta yol arkadaşı olan ELT, başvurudan Kanada’ya varışınıza kadar bütün sürecin en profesyonel şekilde organize edilmesini sağlıyor. Başvuru ve kayıt sürecinde, ELT’nin size özel olarak atayacağı danışmandan istediğiniz zaman yardım alabilir, merak ettiğiniz soruları kendisine sorabilirsiniz.

Kanada West Ünversitesi’nin bir yıl içerisinde öğrencilerine sunmuş olduğu 4 farklı dönem var. Bu dönemler ve kayıt tarihleri şu şekildedir:

Fall Term16-27 Eylül
Winter Term9-20 Aralık
Spring Term23 Mart- 3 Nisan
Summer Term22 Haziran- 3 Temmuz

Vancouver’da Konaklama

Şehir, konaklama açısından oldukça elverişli, maliyetleri de yüksek olmayan bir şehirdir. University Canada West‘te eğitim alacak öğrenciler için okul yurdu bulunmuyor, ancak öğrencilere özel yurtlar, aile yanı konaklama ya da daire kiralama gibi birçok seçenek sunuluyor.