Yurtdışında Tasarım & Sanat Bölümleri

Yurtdışında Tasarım & Sanat Bölümleri

Yurtdışında Tasarım Eğitimi

Günümüzde tasarım onlarca farklı alandan oluşan ve genel olarak özel yetenek gerektiren bir alandır. Güzel sanatlar ya da mimarlık fakültelerinde yer alan geleneksel Endüstriyel Tasarım, Çevre Tasarımı, İç Mekan Tasarımı gibi alanlara teknolojini gelişmesiyle Dijital Tasarım, Oyun Tasarımı ve Web Tasarımı gibi alanlar eklenmiş, gün geçtikte yeni tasarım alanları ortaya çıkmıştır.

Globalleşmenin en fazla hissedildiği alanlardan olan tasarım el yeteneğinden çok bu alanda ortaya çıkan onlarca programı yeterince iyi kullanmak anlamına gelmektedir. İç mimariden oyun tasarımına kadar birçok bölümde artık son teknoloji bilgisayarlar ve tasarım için özel olarak kodlanmış programlar kullanılmaktadır. AB ülkelerinde genellikle 3 ya da 3,5 yıl verilen tasarım eğitimleri Kanada gibi ülkelerde 1 ya da 2 yıllık diploma programlarıyla alınabilmekte, akademik kariyer hedefi olmayan adayların bir an önce iş piyasasına atılmalarına olanak sağlamaktadır.

Yurtdışında tasarım alanında üniversite eğitimi alabilmek için çok yüksek maliyetlere ihtiyaç duyulmamakta, Türkiye’den çok daha uygun ücretlerle eğitim alınabilmektedir. Genellikle bir portfolyö ile başvuru yapılan tasarım bölümleri için profesyonel destek alabileceğiniz ELT, sekiz farklı şehirde dokuz şubesiyle ücretsiz bilgi alabileceğiniz Türkiye’nin en köklü danışmanlık firmaları arasındadır.

ÜLKEÜNİVERSİTEBÖLÜMYILLIK EĞİTİM MALİYETİ
AlmanyaUniversity of Europe for Applied SciencesGame Design (Oyun Tasarımı), UX/UI Design, Illustration (İlüstrasyon)6.050 Euro
AlmanyaBSBIAnimation (Animasyon), Graphic Design (Grafik Tasarım), Illustration (İlüstrasyon)11.000 Euro
MacaristanMetropolitan ÜniversitesiÇevre Tasarımı4.750 Euro
PolonyaSchool of Form Endüstriyel Tasarım5.800 Euro
PolonyaPoznan Güzel Sanatlar Akademisiİç Tasarım, Endüstriyel Tasarım5.000 Euro
İngiltereBournemouth UniversityOyun Dizayn14.500£
İngitereBrighton ÜniversitesiGrafik Dizayn14.600£
İngiltereBrunel University LondonÜrün Tasarımı18.250£
İrlandaTechnological University DublinÜrün Tasarımı, İç Tasarım, Güzel Sanatlar, Oyun Tasarımı13.500 Euro
İrlandaMaynooth UniversityÜrün Tasarımı15.000 Euro
KanadaSheridan CollegeOyun Tasarımı, Endüstriyel Tasarım, İç Tasarım20.000-22.000 CAD
KanadaGeorgian Collegeİç Tasarım16.500 CAD