Hanze University of Applied Sciences

1798 yılında kurulan Hanze University of Applied Sciences (Hanze Uygulamalı Bilimler Üniversitesi) yaklaşık 30 bin öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır ve bu sayının yaklaşık 3 bin kadarı uluslararası öğrencilerden oluşur. Oldukça köklü bir üniversite olan Hanze’de İngilizce, Hollandaca ve Almanca programlar sunulmaktadır.

Hanze Uygulamalı Bilimler Üniversitesi, farklı sektörlerden ulusal ve uluslararası pek çok kurumsal ortağa sahip olduğundan hangi programa kayıtlı olduğu fark etmeksizin öğrencilerine eğitimleri esnasında istihdam ve staj olanağı tanınmaktadır.

Öğrencilerine ve akademik personeline değer veren bir üniversite olan Hanze University of Applied Sciences, yalnızca akademik başarıya değil öğrencilerin ve öğretim üyelerinin topluma kattığı değerlere de önem vermektedir. Sürdürülebilir enerji, gençlik, start-up sektörü, sağlıklı yaşlılık gibi alanlarda çeşitli projeler hayata geçiren üniversite araştırma-geliştirmeye gönül vermiş akademik kadrosunu da bu projelerde içinde bulundukları topluma fayda sağlamaları amacıyla istihdam etmektedir.

Üniversitenin dev bilgi arşivi olan Hanze Kütüphanesi, tam zamanlı, yarı zamanlı, ön lisans, lisans ve yüksek lisans programlarına kabul alan herkesin ücretsiz kullanımına açıktır. Yalnızca fiziksel yayınları değil online ve dijital yayınları da öğrencilerin ve akademik personelin faydasına sunan Hanze Kütüphanesi, Android ve IOS uyumlu, aranan her türlü kaynağın bulunabileceği bir mobil uygulamaya da sahiptir. Köklü yapısı, akademik kadrosu, istihdam ve araştırma projeleri, modern eğitim yaklaşımları ve çok daha fazlası ile Hanze University of Applied Sciences, Hollanda’da üniversite okumak isteyen öğrenci adaylarının hayallerini süslemektedir.

Hanze University of Applied Sciences Bölümleri ve Fiyatları

Hanze University of Applied Sciences, gerek lisans adayları için gerekse Hollanda’da üniversite okumak isteyen öğrenciler için birbirinden prestijli programlar sunmaktadır. Bunlardan başlıcaları; sağlık, mühendislik, sanat, işletme, iletişim şeklindedir. Kuzey Hollanda’daki en büyük uygulamalı bilimler üniversitesi olan Hanze’de program ücretleri, programın niteliğine ve aday öğrencinin geldiği ülkeye göre değişiklik göstermektedir.

Program AdıSüre (Sömestr)Ücret (Yıl/Euro)Başlangıç
İngilizce Lisans Programları ve Uzmanlık Alanları
Clasical Music8€8.276Eylül
Design8€8.276Eylül
Electrical and Electronic Engineering8€8.276Eylül
Fine Art8€8.276Eylül
International Business8€8.276Eylül
International Communication8€8.276Eylül
International Facility Management8€8.276Eylül
International Finance & Control8€8.276Eylül
Jazz8€8.276Eylül
Marketing Management8€8.276Eylül
Mechanical Engineering8€8.276Eylül
Physioteraphy8€8.276Eylül
Sport Studies8€8.276Eylül
İngilizce Yüksek Lisans Programları ve Uzmanlık Alanları
Data Science4€8.276Eylül
Energy for Society4€8.276Eylül
European Master in Renewable Energy4€9.750Eylül
European Master in Sustainable Energy System Management4€9.750Eylül
International Business and Management4€15.000Eylül
Painting4€8.276Eylül
Smart Systems Engineering4€8.276Eylül

Hanze University of Applied Sciences Başvuru Tarihleri

Hanze Uygulamalı Bilimler Üniversitesi’ne başvurmak isteyen uluslararası öğrencilerin başvurularını ulusal başvuru kabul sistemi üzerinden gerçekleştirmeleri gerekmektedir. Başvurular hazırlanırken ilgili bölümlerin başvuru koşullarını karşılıyor olmak ve deadline’ı kaçırmamak gerekmektedir. Başvuru tarihleri bölümlere göre değişiklik göstermekle birlikte genel erken başvuru tarihi 15 Nisan itibari ile başlamakta ve son başvuru tarihi olan 1 Haziran’a kadar başvuru alınmaktadır. Akademik yıl ise 1 Eylül itibariyle başlamakta ve 31 Ağustos’ta sona ermektedir.

Başvuru ve Kabul Şartları

Hanze University of Applied Sciences kabul şartları bölümlere göre farklılık göstermektedir. Bununla birlikte üniversite genelinde kabul gören genel başvuru koşulları ve kabul sonrası süreçleri aşağıdaki gibidir:

 • Lise diploma örneğine sahip olmak (Yüksek lisansa başvurulacaksa lisans diploması gerekmektedir.)
 • IELTS Academic 6.0 puan almış olmak
 • TOEFL IBT Academic skoruna sahip olmak
 • Başvuru ücretini ödemiş olmak
 • Dil kriterini karşılamak
 • Mülakat ve ek değerlendirmeleri olan programlar için kriterleri karşılamak
 • Yasal ikametgah sahibi olmak

Hanze University of Applied Sciences Hazırlık (Pathway) Programı

Hanze UAS’te hazırlık ve yetenek eğitimi genellikle programlar özelinde sunulmaktadır. Ancak üniversitenin uluslararası öğrencilerine ve personeline sunduğu avantajlardan biri olan Hanze Dil Merkezi, yeni öğrenciler için dil öğrenmeyi ve sosyalleşmeyi kolaylaştırmaktır. Birden fazla yabancı dil kursunun mevcut olduğu dil merkezinde ayrıca ticaret alanındaki farklı yan dallarda da eğitim alınabilmektedir. Bunun nedeni ise Hanze Dil Merkezi’nin Pazarlama Yönetimi fakültesi bünyesinde kurulmuş olmasıdır.

Hollandaca HUAS’lı öğrenciler ve akademik personel için bir zorunluluk değildir ancak Hanze’nin uluslararası sakinleri dilerlerse temel düzeyde Hollandaca öğrenmek için “Yabancılar için Hollandaca” kursu da alabilmektedirler.

Video

Konaklama Seçenekleri

Hanze University of Applied Sciences, aday öğrencilerine konaklama hizmeti sunmamaktadır. Yine de Avrupa’daki pek çok prestijli üniversite gibi HUAS da özellikle uluslararası öğrencilerin kolaylıkla konaklama bulabilmesi için konut şirketleriyle anlaşmalar yapmakta ve öğrencileri uygun konaklama seçeneklerine yönlendirmektedir. Üniversitenin kendi bünyesinde bir öğrenci yurdu bulunmamakla birlikte kampüs çevresinde ve şehirde konaklanabilecek çok sayıda apart, özel yurt, daire ve öğrenci evi mevcuttur. Aday öğrenciler konaklama bulmakta hızlı davranırsa kendi isteklerine göre kampüse yakın, mobilyalı veya mobilyasız, uygun fiyatlı daireler bulabilecektir.

Dünya Sıralaması (Ranking)

Hollanda’da üniversite okumak isteyen öğrenciler için önemli bir kriter de başvuru yapılacak üniversitenin sıralamasıdır. Dünya sıralaması; üniversitenin başarı oranı, etik değerleri, aldığı ödüller, öğrenci ve personel memnuniyeti gibi pek çok kriterin değerlendirilerek bu değerlerin Dünya çapında üniversitelerle karşılaştırılmasıdır. Hanze UAS, prestijli bir dünya üniversiteler sıralaması olan Times Higher Education İlk 1000 verilerine göre 200. Sıradadır.

Burs Olanakları

Hanze Uygulamalı Bilimler Üniversitesi, AB vatandaşı olmayan ve AEA dışında yer alan ülkelerden gelen yetenekli öğrencilere burs verme konusunda oldukça cömerttir. HUAS ve partner kuruluşlar, dünyanın dört bir yanından herkesin yükseköğrenim hakkına sahip olması için destek sağlamaktadır. Hanze öğrenci adaylarına sağlanan pek çok bursun bir kısmı üniversite tarafından, bir kısmı Hollanda hükümeti tarafından ve bir kısmı da ortaklaşa verilmektedir. Tümünün kabul kriterleri ve başvuru süreleri farklılık göstermekle birlikte HUAS bünyesinde verilen burslar aşağıdaki gibidir:

 • Dutsch Bursu
 • Hanze Bursu
 • Hanze Minerva Bursu
 • Hanze Müzik Bursu
 • Hollanda Bursu
 • Orange Tulip Bursu
 • Diğer burslar

Spor Olanakları

Hanze Uygulamalı Bilimler Üniversitesi, yurt içinden ve yurt dışından öğrencileri ve akademik-idari personeli için ortak spor tesislerine sahiptir. ACLO, hem Hanze hem Groningen Üniversitesi’ni temsil eden ve tamamiyle öğrenciler tarafından yönetilen bir öğrenci sporları derneğidir. Bu dernek müfredat dışı pek çok farklı spor türü ile üniversite öğrencilerine ve personele benzersiz sportif deneyimler kazandırmaktadır. 53 farklı spor kulübü ve büyük bir spor merkezini öğrencilerin hizmetine sunan ACLO, ayrıca bu tesislerde kullanılmak üzere bir ACLO Kart üyeliği de oluşturmuştur. Öğrenci ve personelin ruhsal ve bedensel refahını esas alan spor merkezi, 75 spor eğitmeni ve yaklaşık 20 personel ile öğrencilerin gözdesidir.

Groningen Şehri ve Öğrenci Yaşamı Hakkında

Hollanda’da yaşamanın diğer ülkelere göre daha pahalı olduğu öğrenciler arasında bilinen bir gerçektir. Nitekim Groningen şehri, bir öğrenci kenti olduğundan 700 ile 900 Euro arasında aylık gelir ile Hanze UAS’da okumak imkanlar dahilindedir. Bu tahmini tutara ortalama kira bedeli, kitap ve kırtasiye masrafları, yeme-içme dahil olup öğrenciler için farklı yaşam tarzları söz konusu olduğundan daha fazlası veya daha azı gerekebilmektedir.

Birkaç farklı araştırma şirketinden elde edilen verilere göre HUAS ve Groningen kenti kültürel kaynaşmayı sağlayan merkezleri, sosyal tesisleri ve öğrenci dostu yiyecek içecek işletmeleri ile öğrenci hayatı için en uygun şehirlerdendir. Nüfusun yaşlara göre dağılımının oldukça düşük olduğu ve genellikle 35 yaşın altında seyrettiği Groningen’de gece hayatı ve eğlence sektörü oldukça gelişmiştir. 50 binlik öğrenci nüfusu ise ülke nüfusunun ¼’üne tekabül etmektedir. Öğrenci destek grupları, kulüpler ve dernekler özellikle uluslararası öğrenciler için Groningen’de evdeymiş gibi hissetmeyi kolaylaştırmaktadır.

SOKAK GÖRÜNTÜSÜ

HARİTA