Yurtdışında Diş Hekimliği

Yurtdışında Diş Hekimliği

Yurtdışında Diş Hekimliği Okumak

Dünya üzerinde diş hekimliği mesleğinin gerekli olmadığı tek bir lokasyon bile bulmak imkansız. İnsanın olduğu her yerde hekimlik mesleğine ihtiyaç duyulurken, diş ve ağız sağlığının insan sağlığı açısından önemi ise uzun yıllardan herkes tarafından bilinen bir gerçek. Bu derece önemli olan bu konunun eğitimi de elbette aynı oranda önem taşıyor. Ülkemizde ve yurtdışında pek çok ülkede diş hekimliği eğitiminin verildiği bilinmekte. Hem insanlık için gerekli hem de son derece prestijli bu mesleğe sahip olmak isteyen öğrenciler için eğitim seçeneklerinin sayısı da oldukça fazla. Dünyanın pek çok ülkesinde yapılan en iyi meslek sıralamalarında da son yıllarda en popüler meslekler arasında gösterilen diş hekimliği, son yıllarda yurtdışında okunmak istenen bölümlerin başında geliyor.

Türkiye’deki sınav sistemi ve Diş hekimliği bölümüne girişin sadece yazılı sınavdan ibaret olması, yurtdışında diş hekimliği okumak isteyen öğrenciler için en önemli sebeplerden.

TIP bölümünde olduğu gibi bir çok ülkede bu bölümü okumak özel şartlara haiz olsa da Macaristan, Çekya, Polonya ve Ukrayna gibi ülkelerde uzun yıllardan beri Türk öğrencilerin Diş Hekimliği fakültelerinde okuduğu bir gerçek. Türkiye’ye özellikle yurtdışından diş tedavisi için her sene binlerce yabancı hastanın gelmesi, ülkemizde TIP turizminin son yıllarda fazlasıyla gelişmesine sebep olmuş, özelikle özel hastanelerin yabancı dil bilen hekim ihtiyacı ortaya çıkmıştır. Yurt dışında Diş Hekimliği eğitimi, size sadece uluslararası bir ortamda eğitim alırken tüm AB üyesi ülkelere vizesiz seyahat hakkı sağlamayacak, aynı zamanda bu bölümü İngilizce ya da Rusça okuyarak kariyeriniz için size fazlasıyla artı sağlayacaktır.

Yurtdışında YÖK tanınırlığı bulunan Avrupa’nın en köklü üniversitelerinde Diş Hekimliği eğitimi almak için ELT’nin uzun yıllara dayanan tecrübesinden faydalanabilir, size en yakın ELT ofisiyle iletişime geçebilirsiniz.

ÜLKEÜNİVERSİTEBÖLÜMYILLIK EĞİTİM MALİYETİ
MacaristanPecs ÜniversitesiDiş Hekimliği17.350 USD
MacaristanSzeged ÜniversitesiDiş Hekimliği17.000 USD
PolonyaPoznan Tıp ÜniversitesiDiş Hekimliği13.500 Euro
PolonyaLodz Tıp ÜniversitesiDiş Hekimliği13.000 Euro
PolonyaWroclaw Tıp ÜniversitesiDiş Hekimliği12.700 Euro
ÇekyaCharles ÜniversitesiDiş Hekimliği13.300 Euro
ÇekyaMasaryk ÜniversitesiDiş Hekimliği13.330 Euro
İspanyaUCAMDiş Hekimliği13.900 Euro
UkraynaGüney Ukrayna Pedagoji ÜniversitesiDiş Hekimliği4.000 USD
UkraynaSummy Devlet ÜniversitesiDiş Hekimliği4.000 USD
RusyaRusya Halkların Dostluğu ÜniversitesiDiş Hekimliği9.500 USD
RusyaSt. Petersburg Pavlov Devlet TIP ÜniversitesiDiş Hekimliği4.500 USD
RusyaKazan Devlet TIP AkademisiDiş Hekimliği5.450 USD
RusyaNijniy Novgorod Lobaçevskiy Devlet ÜniversitesiDiş Hekimliği4.000 USD
RusyaNijniy Novgorod Devlet TIP ÜniversitesiDiş Hekimliği3.800 USD