Siena Üniversitesi

İtalya’da üniversite denildiği zaman akla ilk gelen yüksek öğretim kurumlarından biri olan Siena Üniversitesi (University of Siena), oldukça köklü bir geçmişe sahiptir. 1240 yılından bu yana eğitim vermeyi sürdüren bu tarihi üniversite, ilk etapta “Stadium Senese” adına sahipti. Üniversiteye ev sahipliği yapan Siena, aynı zamanda dünyada ilk bankanın da kurulduğu yerdir.

Siena Üniversitesi’nin bir diğer özelliği de İtalya’da devlet tarafından finanse edilmiş olan ilk üniversite olmasıdır. Siena, küçük bir şehir olmasından dolayı, üniversite ile adeta bütünleşmiş durumdadır. Siena Üniversitesi’nde günümüzde 20 bin civarında öğrenci eğitim almaktadır. Bunların yaklaşık %10’luk bölümünü uluslararası öğrenciler oluşturur. Öğrenciler, şehir nüfusunun yaklaşık yarısını oluşturur.

Siena Üniversitesi, özellikle ekonomi, hukuk ve tıp alanlardaki başarılarıyla ünlüdür. 15 fakülteye, 32 lisans ve 29 adet yüksek lisans programına sahip olan Siena Üniversitesi’nde yaklaşık 750 kişilik bir öğretim kadrosu ve 960 kişilik teknik ve idari personele sahip bulunmaktadır.

Geleneğin çağdaş ve yenilikçi eğitim yaklaşımlarıyla birleştiği Siena Üniversitesi’nin özellikle yüksek lisans programlarında eğitim dili genellikle İngilizcedir.

Üniversite kapsamında hizmet veren toplamda 9 ayrı fakülte bulunur. İngilizce Diş Hekimliği, üniversitenin en çok tercih edilen bölümlerinden biri olarak dikkat çeker. Yüksek lisans İngilizce programlarında ise daha çok mühendislik, genetik ve biyoloji bölümleri ön plana çıkar.

Üniversitenin kütüphanesi çevrimiçi ortamda 24 saat hizmete açıktır. Beşerî bilimlerden ekonomiye, hukuktan eczacılığa kadar farklı alanlara yönelik beş ayrı kütüphanesi bulunur.

Üniversitenin önemli mezunları arasında Pietro Ispano, Francesco Accarigi, Norberto Bobbio ve Yusuf Garaad Omar sayılabilir. Mezunlarına önemli istihdam ve staj olanakları sunan Siena Üniversitesi, konum olarak Toskana bölgesinde yer alır.

Başvuru Tarihleri

İtalya üniversite başvuru tarihleri üniversiteden üniversiteye değişiklik göstermektedir. Uluslararası öğrencilerin prosedürleri farklı olduğu için başvurular daha erken başlayabilmektedir. Siena Üniversitesine başvurular genellikle bahar aylarında başlar ve yaz ortasına kadar devam etmektedir.

İtalyanca Hazırlık Eğitimi

Siena Üniversitesi’nde İtalyanca dil yeterliliği CILS adı verilen sınav ile ölçülür, bu sınav ana dili İtalyanca olmayan öğrenciler içindir. Dil yeterlilik sınavına girmeyen veya yeterli puan alamayan uluslar arası öğrencilerin hazırlık eğitimi alması gerekmektedir.

Video

Siena Üniversitesi Bölümleri ve Fiyatları

BölümSüre (Sömestr)Ücret (Yıl)Başlangıç
İngilizce Lisans Bölümleri
Economics and Management62,406 €Eylül
Dentistry and Dental Prosthodontics122,406 €Kasım
İngilizce Yüksek Lisans Bölümleri
Economics42,406 €Eylül
Finance42,406 €Eylül
International Studies42,406 €Eylül
Biotechnologies of Human Reproduction42,406 €Eylül
Internatioanl Accounting  and Management42,406 €Eylül
Public and Cultural Diplomacy42,406 €Eylül
Language and Mind. :inguistics and Cognitive Studies42,406 €Eylül
Computer and Automation Engineering42,406 €Eylül
Electronics and Communications Engineering42,406 €Eylül
Applied Mathematics42,406 €Eylül
Engineering Management42,406 €Eylül
Medical Biotechnologies42,406 €Eylül
Genetic Councellors42,406 €Eylül
Dentistry and Dental Prostodontics42,406 €Eylül
Biology42,406 €Eylül
Chemistry42,406 €Eylül

Konaklama Seçenekleri

Siena Üniversitesi’ne gelen uluslararası öğrenciler için pek çok konaklama seçeneği olsa da öncelikli tercih devlet yurtlarından yana olur. Hem daha ekonomik olması hem de güvenli olması bakımından bu tip yurtlar öğrenciler için oldukça uygundur. Siena’daki yurtların bazıları şehir merkezinde bazıları ise şehrin dışında bulunur. Fiyatlar hem ulaşım kriterlerine hem de temel olanaklara bağlı olarak değişir. Yurtlar genelde 2 ya da 3 kişilik odalardan oluşmaktadır.

Siena Üniversitesi Dünya Sıralaması (Ranking)

Siena Üniversitesi’nin dünya standartlarında bir eğitim kurumdur. Nitekim üniversiteye ait sayısal değerler de bunu göstermektedir. THE tarafından yayınlanan 2020 listesine göre Siena Üniversitesi en iyi 500 üniversite arasındadır. CWUR ranking değerlerine göre ise 460. sıradadır.

Siena Şehri ve Öğrenci Yaşamı

Siena Üniversitesi gerek ana kampüste gerekse diğer kampüs ve tesislerinde farklı spor dallarına yönelik alanlar mevcuttur. Öğrenci kulüpleri arasında spor temalı kulüplerin sayısı dikkat çekicidir. Üniversiteler arası resmi müsabakalarda yer almak adına bu tip kulüplere kaydınızı yaptırabilirsiniz. Üniversitede yüzmeden hentbola kadar çok sayıda spor dalı için uygun tesis bulunmaktadır.

Orta İtalya’daki Toskana bölgesinin bir parçası olan Siena, ülkenin aynı zamanda en çok yabancı turist çeken yerlerindendir. Bölge, bugün UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası Listesi içinde yer alır. Mütevazi bir nüfusa sahip olan Siena’da bugün 60 bine yakın insan yaşamaktadır. Öğrencilerin büyük ölçüde ekonomik ve sosyal yaşamı belirlediği Siena’da eğitim hayatınız boyunca oldukça keyifli vakit geçireceğinizden emin olabilirsiniz.

Tarım, el sanatları ve turizmin ön planda olduğu Siena’nın kendine has sokaklarında, özgün mimarisi karşısında büyüleneceksiniz. Burada çok sayıda katedral, kule, müze, meydan, kale gezme şansı bulabilirsiniz. Siena’da havalimanı bulunmaz; ancak komşu şehir olan Firenze üzerinden buraya kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz. Tam bir Orta Çağ şehri olan Siena’da üniversite eğitimi almak için her sene on binlerce aday, Siena Üniversitesi’ne başvuruda bulunuyor. Onlardan biri de siz olabilirsiniz.

Siena'da Üniversite Okumak

İtalya sadece turistik mekanları, göz alıcı mimarisiyle dikkat çeken şehirleri ve yemek kültürüyle sınırlı bir ülke değildir. İtalya denildiği zaman akla gelen bir diğer konu da ülkedeki eğitim kalitesinin son derece yüksek olmasıdır. Nitekim bu özelliği sayesinde dünyanın pek çok ülkesinden öğrenciler, üniversite okumak amacıyla yönünü İtalya’ya doğru çeviriyor.

İtalya’da üniversite okumak hem ekonomik hem de sosyokültürel açıdan son derece cazip bir seçenek olarak görülüyor. Neticede İtalya’da master, doktora ya da lisans düzeyinde eğitim almak adına her sene binlerce öğrenci birbirleri ile yarışıyor. Buna ek olarak İtalya, yüksek lisans ve lisans fiyatlarıyla da cazibe merkezi olduğunu fazlasıyla kanıtlıyor.

İtalya hükümetinin özellikle de yabancı öğrenciler konusunda oldukça ılımlı politikalar geliştirdiği görülüyor. Bu sayede ülkeye gelen yabancı öğrenciler gerek burs gerekse konaklama noktasında rahat koşullarla karşılaşıyor. İtalya, dünyanın en iyi üniversiteleri listesine pek çok üniversitesini dahil etmeyi başarmıştır.

Milano, Napoli, Torino, Bergamo, Pisa, Roma, Floransa gibi popüler şehirlerde yer alan üniversitelerde siz de yerinizi hemen alabilirsiniz. Bu hayali gerçeğe dönüştürmek adına başvuru sürecinizde profesyonel bir destek almayı ihmal etmemelisiniz. Bu sayede başvuru prosedürlerine dair herhangi bir hata yapmaz ve zaman kaybı yaşamazsınız.

SOKAK GÖRÜNTÜSÜ

HARİTA