Havacılık & Pilotaj

Havacılık & Pilotaj

Yurtdışında Pilotaj ve Havacılık Eğitimi

Yurtdışında pilotaj ya da yurtdışında havacılık eğitimi Avrupa birliği, Amerika ya da Kanada gibi ülkelerde genellikle özel akademiler ya da üniversite & akademi ortaklıklarıyla verilmektedir. Havacılık alanındaki bölümler havacılık işletmeciliği ya da havacılık yönetimi gibi pilotaj ile ilgili olmayan ancak havacılık sektörüne kalifiye eleman yetiştiren bölümler olabilmekle beraber aynı zamanda bu bölümler ile pilotaj bölümünün birleştirilmesiyle oluşturulmuş programlar olabilmektedir.

Havacılık işletmeciliği ve yönetimi bölümleri havaalanlarında saha elemanı ve yöneticiler yetiştirmekte, lokal ve uluslararası havaalanlarında bir çok farklı pozisyonda iş olanağı sunmaktadır.

Pilotaj ya da Pilotluk bölümleri ise, ilk yıllarda verilen havacılıkla ilgili eğitimlerin ardından adaylara belirli saat ve sürelerde uçuş eğitimleri verilen, bu eğitimler için belirli meblağlarda ayrı ücretler ödenen ve mezuniyet aşamasında CPL (Ticari Pilotluk Lisansı) ve ATPL ( Airline Transport Pilot Licence) sertfikaları edindiren bölümlerdir. 3 ya da 4 yıl süren pilotluk programları ilk iki sene standart okul ücretinin ödenmesinin ardından son iki sene uçuş ücretlerinin ödenmesi ya da 3-4 yıllık eğitimin ücretiyle beraber uçuş ve sertifika ücretlerinin toplam eğitim süresine bölünmesi şeklinde fiyatlandırılır.

Yurtdışında pilotluk eğitimi genellikle eğitim + uçuş ve sertifikalandırma ücretleriyle beraber yıllık 12,000€ ila 19,000€ arasında değişmektedir.

Pilot olma hayali kuran öğrecilerimizin matematik ve fizik gibi sayısal alanlarda iyi olmaları, görme ve duyma gibi yetilerde bir problemlerinin olmaması, sağlıklı bir fiziki yapıda olmaları istenir.

Yurtdışında havacılık ya da pilotaj bölümü için Avrupa’da Macaristan, Polonya, Çekya, İrlanda ya da Letonya öne çıkarken deniz aşırı ülkelerde Kanada ve Amerika daha popülerdir.

Aşağıda en çok tercih edilen ve en popüler ülke ve üniversiteleri görebilirsiniz.

ÜLKEÜNİVERSİTEBÖLÜMYILLIK EĞİTİM MALİYETİ
MacaristanPecs ÜniversitesiEngineer Assistant – Airline Pilot€ 32.500
MacaristanDebrecen ÜniversitesiProfessional Pilot119.000 USD
PolonyaUniversity of Information Technology and ManagementAviation Management (Havacılık Yönetimi)3.000 Euro
PolonyaUniversity of Information Technology and ManagementGeneral Aviation (Genel Havacılık)3.000 Euro
ÇekyaÇek Teknik ÜniversitesiProfessional Pilot19.500 Euro
LetonyaTSIHava taşımacılığı mühendisliği2.700 Euro
LetonyaTSIHava Taşımacılığı (Pilotluk)20.500 Euro
UkraynaKiev Ulusal Havacılık ÜniversitesiHavacılık Ulaştırma2.000 USD
İrlandaTechnological University DublinHavacılık Teknolojileri12.500 €
İrlandaDublin City UniversityHavacılık Yönetimi14.000€
KanadaSeneca CollegeHavacılık Yönetimi51.800 CAD
RusyaMoskova Sivil Havacılık Teknik ÜniversitesiPilotaj, Hava Taşımacılığı6.000 USD Yıllık + 40.000 USD Uçuşlar
RusyaSt. Petersburg Sivil Havacılık ÜniversitesiPilotaj, Hava Taşımacılığı€2.900 Yıllık +  40.000 USD Uçuşlar