Yurtdışında Havacılık & Pilotaj Yüksek Lisansı

Yurtdışında Havacılık & Pilotaj Yüksek Lisansı

Havacılık & Pilotaj Yüksek Lisans Eğitimi

Yurtdışında pilotaj ya da havacılık eğitimi Avrupa birliği, Amerika ya da Kanada gibi ülkelerde genellikle özel akademiler ya da üniversite-akademi ortaklıklarıyla verilmektedir. Havacılık alanındaki bölümler havacılık işletmeciliği ya da havacılık yönetimi gibi pilotaj ile ilgili olmayan ancak havacılık sektörüne kalifiye eleman yetiştiren bölümler olabilmekle beraber aynı zamanda bu bölümler ile pilotaj bölümünün birleştirilmesiyle oluşturulmuş programlar olabilmektedir.

Havacılık işletmeciliği ve yönetimi bölümleri havaalanlarında saha elemanı ve yöneticiler yetiştirmekte, lokal ve uluslararası havaalanlarında bir çok farklı pozisyonda iş olanağı sunmaktadır.

Pilotaj ya da Pilotluk bölümleri ise, ilk yıllarda verilen havacılıkla ilgili eğitimlerin ardından adaylara belirli saat ve sürelerde uçuş eğitimleri verilen, bu eğitimler için belirli meblağlarda ayrı ücretler ödenen ve mezuniyet aşamasında CPL (Ticari Pilotluk Lisansı) ve ATPL (Airline Transport Pilot Licence) sertfikaları edindiren bölümlerdir. 3 ya da 4 yıl süren pilotluk programları ilk iki sene standart okul ücretinin ödenmesinin ardından son iki sene uçuş ücretlerinin ödenmesi ya da 3-4 yıllık eğitimin ücretiyle beraber uçuş ve sertifika ücretlerinin toplam eğitim süresine bölünmesi şeklinde fiyatlandırılır.
Yurtdışında pilotluk eğitimi genellikle eğitim + uçuş ve sertifikalandırma ücretleriyle beraber yıllık 12.000€ ila 19.000€ arasında değişmektedir.

Pilot olma hayali kuran öğrencilerimizin Matematik ve Fizik gibi sayısal alanlarda iyi olmaları, görme ve duyma gibi yetilerde bir problemlerinin olmaması, sağlıklı bir fiziki yapıda olmaları istenir.

Yurt dışında havacılık ya da pilotaj yüksek lisans eğitimi için Avrupa’da Macaristan, Polonya, Çekya, İrlanda ya da Letonya öne çıkarken deniz aşırı ülkelerde Kanada ve Amerika daha popülerdir.

Aşağıda en çok tercih edilen ve en popüler ülke ve üniversiteleri görebilirsiniz.

ÜLKEÜNİVERSİTEBÖLÜMYILLIK EĞİTİM MALİYETİ
LetonyaTSIAviation Management (Havacılık Yönetimi)4.200 Euro
LetonyaRiga Teknik Üniversitesi (Aviation Transport)Aviation Transport (Hava Taşımacılığı)3.900 Euro