GENEL BİLGİLER

Limanıyla ticari anlamda her daim önemli bir yere sahip olan St. Petersburg, etkileyici atmosferiyle de göz doldurur. Aynı zamanda tam bir edebiyat şehri olarak bilinen St. Petersburg, son zamanlarda eğitim konusundaki yatırımlarıyla özellikle yabancı öğrencilerin de dikkatini çekmeye başlamıştır. Aslında St. Petersburg üniversite eğirimi konusunda acemi bir kent değildir.  Bu konuda 40’tan fazla seçenek sunan şehirde ilk üniversite, 1700’lü yıllarında sonuna tekabül ediyor.

Geçtiğimiz yüzyılın sonlarından itibaren St. Petersburg’daki çok sayıda üniversite, yabancı öğrenci alımı konusunda etkili olmaya başlamıştır. Bu durum Rusya’da üniversite okumak noktasında istekli olan öğrencilerin de dikkatini çekmeye başlamıştır. St. Petersburg’da ulaşımın çok kolay olması, üniversitelerin genelde şehrin merkezinde olması, kampüs olanaklarının ve eğitim çıtasının iyi olması, yabancı öğrencilere şehrin bakışının son derece olumlu olması, buranın en çok öne çıkan özellikleri durumundadır.

Elbette Rusya’nın Türkiye il komşu olması, vize noktasında sağlanan kolaylıklar ve uygun ekonomik şartlar da atlanmamalıdır. Sivil havacılık alanında global düzeyde karşılığı olan ve kariyerinize yön verecek bir eğitim almak istiyorsanız, St. Petersburg Sivil Havacılık Üniversitesi için şansınızı deneyebilirsiniz. Şehrin en prestijli üniversiteleri arasında gösterilen St. Petersburg Sivil Havacılık Üniversitesi’ne daha yakından bakalım.

ÜNİVERSİTE HAKKINDA

Rusya’da havacılık ve pilotaj gibi bölümler tercih edileceğinde akla gelen ilk üniversitelerden biri de St. Petersburg Sivil Havacılık Üniversitesi’dir. Üniversite, sivil havacılık konusunda sadece St. Petersburg şehrinde değil Rusya genelinde referans gösterilen bir eğitim kurumu durumundadır. Sivil havacılık konusuna ilgi duyanlar daha iyi bileceklerdir ki Rusya dünyadaki en iyi birkaç seçenekten biri durumundadır. Ülkedeki sivil havacılık üniversitelerinin çoğu dünyada ilk bin içerisinde yer alır. Ülkenin bu anlamda lider üniversitelerinden biri olan St. Petersburg Sivil Havacılık Üniversitesi, 1909 senesinde Sovyetler Birliği kararı neticesinde kurulabilmiştir. Bugün bu eğitim kurumu çatısı altında toplamda 13 temel eğitim programından söz edilebilir.

Şu anda 7.500 civarında Rus öğrenci, 800 civarında da uluslararası öğrenci burada eğitim görmektedir. Üniversitenin kuruluş ve gelişme aşamalarında havacılığın çok önemli isimleri rol oynamıştır. Ülkede sivil havacılık konusunda yaptığı çalışmalarla yön veren St. Petersburg Sivil Havacılık Üniversitesi; müzesi, 500 bin kitaplık kütüphanesi, modern yurtları, her türlü sosyal, kültürel ve sportif etkinliğe olanak yaratan kampüsü ile bugün oldukça cazip durumdadır.

St. Petersburg Sivil Havacılık Üniversitesi, bugün dünyanın pek çok üniversitesi ile işbirliği içindedir. Üniversitenin aralarında Altın Külçe ve Lenin Nişanı da olmak üzere birçok ödülü vardır. Bugün itibari ile 13 fakültesi ve 33 bölümü bulunan üniversite 20’nin üzerinde bilim merkezi ile eğitim vermeye devam etmektedir. Özellikle oldukça gelişmiş bir yapıya sahip olan Uçuş Simülatör Merkezi eğitimde üniversitenin çıtasını arttıran unsurlar arasındadır.

Söz konusu merkezde öğrenciler birebir uçuş koşullarında her türlü tatbikatı uygulama şansı bulur. Öte yandan bu derslerde dünyanın farklı havayollarında görev yapmış üst düzey pilotlar simülatörde öğrencilere tüm deneyimlerini aktarır. Üniversitenin eğitim içeriği ve programı Sivil Havacılık Örgütü’nün evrensel kriterlerine uymaktadır.

VİDEO

BAŞVURU TARİHLERİ

Online olarak gerçekleştirilen başvuruların tarihleri senelik olarak güncellenir. 2021  programı referans alırsak başvurularda belge kabulünün 18 Haziran ile 10 Temmuz arasında olduğu görülür. Öte yandan 11 Temmuz ile 15 Temmuz arasında giriş testleri yapılır. Ağustos ayının ilk haftasında ise kararlar resmi olarak açıklanır.

BAŞVURU VE KABUL ŞARTLARI

Rusya üniversite başvuruları öncesinde en güncel kabul şartlarına ulaşmanız sizi bir adım öne çıkaracaktır. St. Petersburg Sivil Havacılık Üniversitesi’ne her sene 300’e yakın yabancı öğrenci kabul edilir. Diğer sınıfları da düşündüğümüz zaman toplan sayı bin kişinin üzerine çıkar. Başvuru sürecinde yabancı öğrencilere özel koşullar söz konudur. Örneğin Covid-19 nedeni ile sağlık kriterleri genişletilmiştir. Ayrıca bazı bölümler için özel sağlık şartları aranabilir. Başvuru sürecinize dair tüm detaylar için size en yakın ELT şubesinden ücretsiz bilgi ve profesyonel destek alabilirsiniz.

BÖLÜMLER VE ÜCRETLER

St. Petersburg Sivil Havacılık Üniversitesi bölümleri ve güncel eğitim ücretlerini tablomuzdan görebilirsiniz.

BölümlerSüreYıllık Eğitim Ücreti
Pilotaj4 Yıl2.900 €
Sivil Uçakların Uçuş Operasyonu4 Yıl2.900 €
Uçak ve Uçak Motorlarının Bakımı4 Yıl2.750 €
Hava Taşımacılığı ve Yönetim Organizasyonu4 Yıl2.700 €
Havaalanı Faaliyetlerinin Organizasyonu4 Yıl2.700 €
Matematiksel Yazılım Sistemleri Yönetimi4 Yıl2.700 €
İşletme Ekonomisi ve Organizasyonlar4 Yıl2.700 €
Havacılıkta Teknolojik Süreçlerin Güvenliği ve Üretimi4 Yıl2.700 €
Lojistik4 Yıl2.700 €
Üretim Hizmeti4 Yıl2.700 €
Personel Yönetimi Organizasyonu4 Yıl2.700 €
Hava Taşımacılığı ve Havacılık Yakıt Desteği4 Yıl2.700 €
Organizasyon ve Ulaştırma Güvenliğinin Sağlanması4 Yıl2.700 €
Hava Taşımacılığında İş Süreçlerinin Organizasyonu4 Yıl2.700 €

KONAKLAMA

Üniversiteyi kazandığınız zaman hemen kampüs alanının yakınlarında yer alan devlet yurtlarında konaklayabilirsiniz. Üniversitenin yurdu genellikle 2 ya da 3 kişilik odalardan oluşur. Her binada ayrı güvenlik görevlileri ve kamera sistemleri yer alır. Aylık yurt ücreti ortalam 70$ civarındadır ve yurt ücretleri dönemlik olarak tahsis edilir.

SPOR OLANAKLARI

Üniversitenin eğitim binasında, 29 metre uzunluğa ve 14 metre yüksekliğe sahip bir spor salonu bulunur. Çok amaçlı bu spor salonunda öğrenciler voleyboldan jimnastiğe aerobikten tenise kadar pek çok sporla ilgilenebilir. Bir diğer çok amaçlı spor da laboratuvar binasında yer alır. Öte yandan koşu parkurlarını içinde barındıran 400 metrelik bir futbol sahasına da sahiptir.

ÖĞRENCİ YAŞAMI

St. Petersburg Sivil Havacılık Üniversitesi’nde eğitim görürken bir yandan da şehre ve ülkeye hızlı bir şekilde adapte olmanız çok önemlidir. Tabii bu noktada hazırlık aşamasından itibaren Rusça konusunda ilerleme kaydetmek çok önemlidir. Rusçaya hakim oldukça öğrenci yaşamınızın çok daha renkli bir hal alacağını ifade edebiliriz.

St. Petersburg bölgesi Çarlık Rusya’ya 200 sene başkentlik yapmış çok önemli bir liman şehridir. Avrupa’nın şu an en büyük beş metropolünden biri durumundaki St. Petersburg, UNESCO tarafından koruma altına alınan çok sayıda doğal ve tarihi alana sahiptir. Köprüleri, gölleri, nehirleri, müzeleri, parkları, meydanları, tarihi sarayları, kiliseleri, katedralleri ile gerçekten çok zengin seçenekler sunmaktadır.

Rusya’nın kuzeyinde yer aldığı için İskandinavya ülkelerine hızlı tren sayesinde kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz. Her sene çok sayıda sanat ve kültür festivaline de ev sahipliği yapan St. Petersburg, 24 saat yaşayan bir şehirdir. İlk Rus demir yolunun da burada yapıldığını söylersek, ulaşım konusunda ne kadar güçlü bir altyapıya sahip olduğunu tahmin etmeniz pek zor olmayacaktır. Öğrenciler üniversiteye ulaşım noktasında genelde otobüs, metro, tren ve tramvay seçeneklerine yönelir.

SOKAK GÖRÜNTÜSÜ

HARİTA