Newcastle University

Newcastle University (Newcastle Üniversitesi), Russell Group’un İngiltere’de üniversite eğitimi almak isteyenlere sunduğu kaliteli ve prestijli üniversitelerinden biridir. Newcastle Üniversitesi, öğrencilerinin %91 memnuniyet oranı ile kendini kanıtlamış bir üniversitedir. Mezuniyet hedefleri anketine göre, mezun olan öğrencilerin %94’ü mezuniyet sonrası ilk 6 ay içerisinde yüksek lisansa devam etmekte veya iş bulmaktadır.

Newcastle Üniversitesi, dünya sıralamasında en iyi 200 üniversite arasında yer almakta, Birleşik Krallık’ta ilk yirmi, İngiltere’de ise ilk altı içinde yer almaktadır.

Newcastle Üniversitesi, 1834 yılında kurulmuş ve 1963 yılında üniversite statüsüne kavuşmuştur. Bu prestijli eğitim kurumu, 120 ülkeden gelen dört bin uluslararası öğrenci dahil olmak üzere, toplamda 20 binden fazla öğrenciye kaliteli eğitim imkanları sunmaktadır.

Temelleri Tıp ve Cerrahi Fakültesine dayanan Newcastle Üniversitesi, bu alanlardaki başarısıyla öne çıkmaktadır. Durham Üniversitesi ile anlaşmalı olan bu fakülte, ulusal bir merkez olarak kabul edilir ve alanındaki en iyi uygulamaları sergiler. Özellikle kanser araştırmaları alanındaki tesisleri, ülkenin en iyileri arasında sayılmakta ve üniversite, laboratuvar ve hastane programları alanında ülkedeki ilk beşte yer almaktadır. Newcastle Üniversitesi’nin bu başarıları, eğitim kalitesinin yanı sıra araştırma ve uygulamalarındaki mükemmeliyetini de göstermektedir.

Newcastle University Sıralaması

Newcastle University, Birleşik Krallık’taki en iyi devlet üniversitelerinden biridir. Üniversite, QS Dünya Üniversiteler Sıralaması 2024’te 110. sırada yer almaktadır.

Newcastle University, Times Higher Education (THE) Dünya Üniversiteler Sıralaması 2024’te 110. sırada bulunmaktadır.

Newcastle University Bölümleri

Newcastle Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği ve İnşaat Mühendisliği bölümlerinde İngiliz Üniversiteleri arasında birinci sıradadır. Üniversitenin en popüler 10 bölümü;

  1. Tarım & Ormancılık
  2. Anatomi & Fizyoloji
  3. Mimarlık
  4. Sanat & Tasarım
  5. Kimya Mühendisliği
  6. Diş Hekimliği
  7. Elektrik & Elektronik Mühendisliği
  8. Yemek Bilimi
  9. Müzik
  10. Şehir & Ülke Planlama ve Peyzaj

Newcastle University Londra Kampüsü Eylül 2015’te açılarak; İşletme, Pazarlama ve Finans programlarında Newcastle yerine Londra’da eğitim almak isteyen öğrencilere önemli bir fırsat sunmaktadır.

Deniz aşırı ülkelerde de kampüsü bulunan Newcastle Üniversitesi, Malezya’da Tıp alanında uluslararası bir kampüse sahiptir.

Newcastle Üniversitesi Başvuru Şartları

Başvurunun yapıldığı ülkeden akademik şartlara ve İngilizce dil şartlarına kadar programlar farklılık göstermektedir.

Foundation Yılında kurslar iki dönem sürmektedir. Çoğu kurs Eylül ve Ocak aylarında başlamaktadır. Eylül başlangıçlı program dokuz ay sürerken Ocakta başlayan program 6-7 ay sürmektedir. Katılım şartları IELTS sınavından 5.0 ve üstü puan almak ve liseden iyi bir notla mezun olmak yeterlidir.

Pre-Master, Eylül ve Ocakta başlayan ve 2 dönem süren bir programdır. En az 17 yaşındaki öğrencilerin katılabildiği program Eylül başlangıçlı ise dokuz ay, Ocak başlangıçlı ise yedi ay sürmektedir. Katılım şartları lisans diplomasını iyi notlar ile almış olmak ve IELTS sınavından 5.5 ve üstü puan almaktır.

Newcastle Üniversitesi’ne başvuru, kabul ve gidiş sürecinizde on farklı şubemizden size en yakın olan şubeye ulaşarak 20 yıllık ELT tecrübeli profesyonel ekibimizden ücretsiz danışmanlık eğitimi alabilirsiniz.

Konaklama Seçenekleri

Newcastle Üniversitesi öğrencileri, şehir merkezine yürüme ile 10 dakikalık mesafede bulunan yurt imkanına sahiptir.

Öğrenci yurtlarının kapasitesi 4 bin yatak kapasitesindedir ve yurtlarda öğrencilere pek çok seçenek sunulur. Tesislerde standart ve suite odalar dışında büyük tek kişilik, paylaşımlı odalar ve stüdyo daireler de bulunmaktadır. Uluslararası öğrencilere, ilk yıllarında, üniversite tarafından konaklama garantisi verilmektedir.

Newcastle Şehri ve Öğrenci Yaşamı

Newcastle şehri, İngiltere’de eğitim almak isteyen öğrencilere ideal ve güvenli bir çevre sunan, fiyat açısından en uygun bölgelerden biridir. Tyne Nehri’nin kuzey yakasında konumlanan bu şehir, tarihi binaları, çeşitli alışveriş merkezleri, kültürel aktiviteleri ve Victorian tarzı evleriyle dikkat çeken küçük ama cazip bir yerdir. Manchester, Birmingham, Liverpool, Edinburgh, Glasgow, York ve Leeds gibi şehirlere doğrudan tren bağlantısı bulunmaktadır. Ayrıca, Avrupa’nın önemli başkentlerine direkt uçuşlar sunan bir havalimanına sahip olan Newcastle, İngiltere gibi pahalı bir ülkede uygun fiyatlı yaşam şartları ile öne çıkar.

Eğer İngiltere’de eğitim almayı planlıyorsanız ve Newcastle Üniversitesi’nde okumayı düşünüyorsanız, ziyaret etmeniz gereken yerler arasında the Pennine tepeleri, Northumberland sahili, Tyne Köprüsü ile Tyne Nehri, High Level Bridge, Gateshead Millennium Bridge, şehre ismini veren Castle Keep ve Segedunum isimli Roma dönemlerinden kalma kale bulunmaktadır.

Bunlara ek olarak, Viktorya dönemi esintileri taşıyan kültürel Central Arcade bölgesi, St. Nicholas Cathedral, şehrin merkezindeki Grainger Town, Çin mahallesi, girişi ücretsiz olan ve genç sanatçıların çalışmalarını sergileyebildiği University Gallery and Baring Wing, bilimsel ve tarihi bulguları barındıran Great North Museum da Newcastle şehrinde mutlaka görülmesi gereken yerler arasında yer alır. Newcastle, hem eğitim hem de kültürel deneyim açısından zengin bir şehir olarak öğrencilere benzersiz bir deneyim sunmaktadır.

SOKAK GÖRÜNTÜSÜ

HARİTA