Genova Üniversitesi

İtalya’da yüksek lisans, lisans ve doktora gibi eğitim programlarında tercih edebileceğiniz Genova Üniversitesi’nin geçmişi 1481 senesine dayanır. O dönemden bugüne başarılı bir şekilde hizmet vermeye devam eden üniversite, İtalyan Teknoloji Enstitüsü ile iş birliği içindedir. Genova’nın harika bir liman şehri olması, üniversitedeki bölümlere de yansımaktadır. Bu nedenle de denizcilik alanına dair bölümlerde eğitim almak isteyenler için Genova Üniversitesi, özellikle harika bir tercihtir. Öte yandan eğitim masrafları, genel olarak İtalya üniversite fiyatlarına bakıldığı zaman oldukça ideal seviyededir.

Genova Üniversitesi beş ayrı bölgede hizmet vermektedir. Genova haricinde Savona, Spezia gibi popüler bölgelerde de eğitim alma şansınız bulunur. Okumak istediğiniz bölüme göre fakültenizin konumunu tespit edebilirsiniz. Okul toplamda 300’den fazla lisans ve yüksek lisans programı sunmaktadır. Yüksek Lisans bölümlerinin önemli bir çoğunluğu İngilizcedir. Üniversiteden mezun olan ünlü isimler arasında uzaya çıkan ilk İtalyan olan F. Malerba, İtalyan sanatçı Fabrizio Andre ve ülkenin 7. Cumhurbaşkanı olan A. Pertilini yer alır.

Liguria bölgesinde konumlanan Genova Üniversitesi, aynı zamanda buranın en gelişmiş üniversitesi olarak tanınır. Üniversiteye ev sahipliği yapan Genova şehri, yakın zaman önce Avrupa Kültür Başkenti ilan edilmiştir. Genova Üniversitesi’nin kuruluşunda öğrenci dernekleri ve profesörlerin önemli bir payı bulunur. Üniversite, özellikle mühendislik alanından mezun olan öğrencilere hem staj hem de iş olanakları yaratmaktadır.

Günümüzde Genova Üniversitesi’nde toplamda 32 bin civarında öğrenci aktif bir şekilde eğitim almaktadır. Bunların yaklaşık 3 bin kadarını yabancı öğrenciler oluşturur. Üniversite çatısı altında bugün itibariyle 1200 profesör ve öğretim görevlisi yer alır. 30 doktora programının olduğu üniversitede 2 hastane ve 9 kütüphane yer almaktadır.

Üniversite, her daim ilk 500 sıralamasında kendine yer bulmayı başarmaktadır. Bu anlamda dünya çapında bir prestije sahiptir. Yapılan araştırmalarda Avrupa özelinde “bilgisayar bilimleri” alanında en üst basamaklarda bulunur. Bilgisayar görüşü konusunda İtalya’da ilk sırada, Avrupa’da 34. basamaktadır. Öğrencilerin başarılı olmaları adına sıklıkla kariyer günleri ve rehberlik toplantıları gerçekleştirilir. İstihdam konusunda son derece başarılı bir yer olması, Genova Üniversitesi’ni bir adım öne çıkartır.

Başvuru Tarihleri

İtalya üniversite başvurusu yaparken aylar öncesinden hazırlıklarınızı gerçekleştirmeniz gerekir. Çünkü üniversiteler başvuru konusunda size çok uzun bir süre tanımayacaktır. Aynı durum evrak teslimleri için de geçerlidir. Başvurunuzun iptal olmaması adına bahar aylarından itibaren online başvurunuzu gerçekleştirmelisiniz.

Başvuru ve Kabul Şartları

İtalya yüksek lisans başvurularında olduğu gibi diğer eğitim programlarında da yabancı öğrencilerin kabul şartları farklılıklar içerir. Bu nedenle tanınan süre görece biraz daha fazladır; ancak bu durum talep edilen evraklar için de geçerlidir diyebiliriz. Genova Üniversitesi’nde eğitim süresi üç yıldır. Kabul için, lise diploması dışında B2 düzeyinde İngilizce yeterliliği talep edilir.

Yüksek lisans programları iki sene sürer ve bu süreçte sizden, ilgili bölüme dair diploma ve aynı şekilde B2 yeterliliği talep edilir. Daha detaylı bilgiler adına TOEFL, SAT ya da IELTS gibi önemli sınavları yakından incelemelisiniz. İngilizce eğitimlerde sözlü mülakat ya da ilgili sınavlar kriter olarak alınabilmektedir. Başvuru sürecinizi baştan sona online olarak yönetebilirsiniz.

İtalyanca Hazırlık Eğitimi

İtalya’daki üniversite eğitim sisteminde büyük ölçüde hazırlık eğitimine yer yoktur. Nadir de olsa hazırlık eğitimi veren üniversiteler olsa da Genova Üniversitesi, bunların arasında yer almaz. Bunun yerine dil yeterlilik sınavları ile öğrenciler arasında elemeler gerçekleştirilir.

Video

Genova Üniversitesi Bölümleri ve Fiyatları

İtalya’da lisans, yüksek lisans ve doktora programlarının fiyatları bölümlere ve eğitim sürelerine göre değişir. Aynı zamanda alınan burslar sayesinde bu ücretlerde ciddi bir azalma mümkündür. Genova Üniversitesi’nde eğitim ücretleri her sene başında güncellenir. Aşağıdaki tabloda hem popüler eğitim programlarını hem de eğitim ücretlerini inceleyebilirsiniz.

İngilizce Yüksek Lisans Bölümleri

(Yıllık eğitim ücretleri alınacak burs ve ödenecek vergilere göre 100€ – 3000€ arasında değişir)

BölümSüre
Architectural Composition2 yıl
Economics and Data Science2 yıl
Bioengineering2 yıl
Energy Engineering2 yıl
Engineering for Building Retrofitting2 yıl
Engineering for Natural Risk Management2 yıl
Engineering Technology for Strategy and Security2 yıl
Internet and Multimedia Engineering2 yıl
Robotics Engineering2 yıl
Safety Engineering for Transport, Logistics and Production Yacht Design2 yıl
Computer Science2 yıl
Medical-Pharmaceutical Biotechnology2 yıl
Environmental Engineering2 yıl
Yact Design2 yıl
Hydrography and Oceanography2 yıl
Security and International Relations2 yıl

Konaklama Seçenekleri

Genova Üniversitesi’nin yurtları, binlerce yabancı öğrenciye hizmet vermektedir. Güvenli ve konforlu olduğu kadar bu tip yurtların ekonomik olması, öğrencilerin tercihini bu yönde yapmasını sağlıyor. Geç kalmanız durumunda yurt yerine öğrenciler için uygun apartman dairelerine yönelebilirsiniz. Ancak yurtta konaklamak, sosyalleşmeniz ve dile adapte olmanız açısından da avantaj sağlar. Ayrıca devlet yurdunun okula yakın olması da ulaşım açısından size avantaj sağlayacaktır. 2-3 kişilik odalardan oluşan yurtların güvenlik düzeyi oldukça yüksektir. Ayrıca öğrencilere ücretsiz/hızlı internet olanakları sunulmaktadır.

Genova Üniversitesi Dünya Sıralaması

İtalya’daki pek çok üniversitenin dünya sıralamasında en önlerde olduğunu söyleyebiliriz. Bunlardan biri olan Genova Üniversitesi QS World Ranking sıralamasında kendine 451 ile 700. basamaklar arasında yer bulmaktadır. CWUR aynı zamanda Genova Üniversitesi’nin İtalya’nın en iyi 11. üniversitesi olarak görmektedir.

Burs Olanakları

Genova Üniversitesi’nde lisans ve yüksek lisans öğrencileri, cazip burs seçeneklerinden yararlanabilir. Öğrenciler DSU adı verilen devlet bursuna özellikle büyük ilgi gösterir. Ailenizin finansal durumu ve sizin başarı durumunuz burs olanaklarınızı etkiler.

Genova Şehri ve Öğrenci Yaşamı

Genova, İtalya için gerçek anlamda ikonik bir şehirdir. Genova Üniversitesi’nde son derece kaliteli bir eğitim alırken, öte yandan da böylesine bir şehirde var olmanın ayrıcalıklarına sahip olabilirsiniz. Genova Üniversitesi’ne adımınızı attığınız ilk andan itibaren öğrenci konseyi ve belli kulüpler sayesinde kolayca sosyalleşebilir ve şehirle/üniversiteyle alakalı aktivitelere katılabilirsiniz. Cenova olarak da bilinen bu özel şehir, Ligunya Bölgesi’nin başkentidir.

Zamanında Ceneviz devletine ev sahipliği yapmasından dolayı kritik bir role sahip olan şehir, Fransa sınırına oldukça yakındır. Şehir, “ruhu paramparça eden bir güzellik” olarak tanımlanır. Genova’nın bir liman kenti olması, buraya apayrı bir güzellik katar. İtalya’nın en büyük altıncı şehri olan Genova’da Kraliyet Sarayı, Genova Akvaryumu, San Lorenzo Katedrali, Eski Şehir, Yeni Yol Müzesi gibi çok özel destinasyonları ziyaret edebilirsiniz.

İtalya, genel anlamda spora ve sporcuya değer veren bir ülkedir. Bu politikanın temellerinde eğitim yaşamında spora verilen önem yatmaktadır. İtalya’da üniversite eğitimi alan on binlerce kişinin sporcu lisansı bulunur. Genova Üniversitesi’ndeki spor kulüpleri sayesinde daha profesyonel düzeyde belli sporlara yönelebilir ya da okulun tesislerinde hobi düzeyinde yararlanabilirsiniz. Üniversite içinde pek çok spor dalına ilişkin turnuvalar organize edilmektedir.

Genova'da Üniversite Okumak

Eğitimlerini yurt dışında tamamlamak isteyenler için İtalya; her anlamda doğru bir seçim olarak kabul görür. Sanat, moda, mimari ve tarihin estetikle bütünleştiği İtalya, sadece bu yönleriyle değil aynı zamanda eğitim konusundaki radikal dönüşümüyle de Avrupa’da fark yaratmaktadır. İtalya’nın özellikle üniversitelerindeki eğitim çıtasının son derece yüksek olması, buraya olan ilgiye de artırmaktadır.

En küçük şehirleri de dahil olmak üzere İtalya’daki birçok üniversite her sene Asya’dan Afrika’ya kadar pek çok bölgeden uluslararası öğrenciyi misafir eder. Siz de başvuru koşullarını karşılayarak ve belgeleri eksiksiz bir şekilde temin ederek İtalya’da üniversite okumak konusundaki hayallerinizi gerçeğe dönüştürebilirsiniz. Özellikle bu konuda deneyimli olan ve sizi profesyonel bir çerçevede yönlendirecek danışmanlık kuruluşlarının desteği sayesinde rakiplerinizin önüne geçebilirsiniz.

Avrupa’nın en fazla burs desteği veren ülkelerinden biri olan İtalya’da lisans ya da yüksek lisans gibi programlarda eğitim alan şanslı kişilerden biri olmak sizin elinizde. İtalya’da üniversite eğitimi denildiği zaman genelde akıllara Milano ve Roma gibi şehirler gelmektedir; ancak yukarıda da belirttiğimiz üzere nitelikli üniversiteler diğer Avrupa ülkelerinin aksine ülkenin farklı şehirlerine yayılmıştır.

Şehir için son derece önemli bir yere sahip olan Genova Üniversitesi’ne bu anlamda özel bir parantez açmak gerekir. Sadece Genova’nın değil aynı zamanda tüm İtalya’nın en popüler üniversitelerinden biri olan Genova Üniversitesi’ne nasıl dahil olabileceğinizi merak ediyorsanız, rehber niteliğine sahip olan bu içeriğimiz tam size göre!

SOKAK GÖRÜNTÜSÜ

HARİTA