Floransa Üniversitesi

İtalya’da üniversite denildiği zaman akla gelen ilk üniversitelerden biri olan Floransa Üniversitesi (University of Florence), bazı kaynaklarda Firenze Üniversitesi olarak da geçmektedir. İtalya üniversite fiyatları ile alakalı bir araştırma yaptığınızda en uygun üniversitelerden biri olarak karşınıza çıkan Floransa Üniversitesi, tüm dünyadan her sene binlerce uluslararası öğrenciyi kabul etmektedir. Geçmişine bakıldığında Floransa Üniversitesi’nin 1321 yılında kurulduğu görülür.

Araştırma ve yüksek öğrenim noktasında merkezi üniversitelerden biri olarak kabul gören Floransa Üniversitesi, oldukça geniş bir eğitim havuzuna sahiptir. Dolayısıyla, farklı alanlara ilgi duyan yabancı öğrenciler, burada taleplerine karşılık bulabilmektedir. Üniversite; lisans, yüksek lisans ve doktora seviyesindeki eğitimlerin haricinde dil, bilgisayar, spor gibi özel alanlarda da öğrencileri kültürel anlamda geliştirecek faaliyetlere imza atar. Her sene Floransa Üniversitesi’nden yaklaşık olarak 9 bin civarında öğrenci mezun olur. Mezun olan öğrencilerin iş bulma yüzdeleri, ortalamanın oldukça üzerinde seyretmektedir. Şu an itibarıyla üniversiteye kayıtlı olan 60 bin kadar öğrenci bulunur.

Üniversitenin kurulduğu ilk dönemde verilen dersler genellikle hukuk, tıp ve edebiyat gibi alanlardan ibaretken; bugün gelinen noktada ise ziraattan ekonomiye, hukukta doğa bilimlerine kadar çok geniş bir eğitim yelpazesine sahip olduğu görülür. Adından da anlaşılacağı üzere Floransa şehrinde yer alan üniversite, Bologna ve Pisa gibi şehirlere de yakın olmanın avantajlarını sunar. Floransa ayrıca Toskana’nın da başkentidir ve her sene yüzbinlerce turist tarafından ziyaret edilir. Rönesans’ın doğduğu yer olmasından dolayı tarihi destinasyonlar sayıca fazladır. Öğrenciler bu nedenle ders dışında güzel bir şehri keşfetmenin de ayrıcalığını yaşar.

Bir dönemin İtalya Başbakanı Matteo Rezzi, Versace’nin kurucusu olan Donatello Versace, ünlü astrofizikçi Margherita Hack, üniversiteden mezun olan kişiler arasındadır. Öte yandan efsane yazar Boccaccio da bir dönem burada çeşitli dersler vermiştir. Bugün üniversitede 1700 civarında öğretim görevlisi yer almaktadır. Üniversitenin 70’den fazla ülkeyle çeşitli konularda iş birliktelikleri bulunmaktadır.

Başvuru Tarihleri

İtalya’da pek çok üniversitede olduğu gibi Floransa Üniversitesi’nde de başvurular genel olarak bahar aylarında başlar. Fakat başvurunun farklı aşamalardan oluşan uzun bir süreç olduğunu anımsatalım. Öte yandan İtalya’da İngilizce yüksek lisans ya da lisans yapan kişiler için başvuru tarihleri farklı olabilmektedir.

Başvuru ve Kabul Şartları

İtalya üniversite başvuruları konusunda elinizi çabuk tutmanızda fayda var. Geç kalmanız durumunda ne yazık ki bir sonraki seneyi beklemek zorunda kalabilirsiniz. Floransa Üniversitesi’ne kabul edilmek için 12 senelik temel eğitimi ya da üniversitenin ilk senesini tamamlamanız gerekir.

ÖSYM’nin gerçekleştirdiği YKS’de baraj engelini aşmak da bir diğer önemli şarttır. İngilizce eğitim almak adına sözlü mülakatın geçerli olduğu durumlarda yazılı sınavlara ihtiyaç duyulmaz. Sözlü mülakatın olmadığı durumlarda TOEFL ya da IELTS almış olmanız gerekir. Eğer İtalyanca eğitim almak istiyorsanız, konsolosluk tarafından belirlenen tarihlerdeki dil yeterlilik sınavlarında gerekli puanı almalısınız. Bazı fakülteler doğrudan kendi dil sınavlarını organize edebilmektedir.

VİDEO

Floransa Üniversitesi Bölümler ve Fiyatları

Floransa Üniversitesi’nde eğitim ücretleri genel olarak ailelerin bütçelerine veya özel durumlarına göre düzenlenir. Ücretler yabancı öğrencilerden senede iki defa alınmaktadır. İtalya yüksek lisans ve lisans fiyatları konusunda detaylı bilgi edinmek için aşağıdaki tablomuzu inceleyebilirsiniz. Firenze Üniversitesi’nin lisans programları arasında eczacılıktan edebiyata, kimyadan ekonomi ve ticarete kadar pek çok farklı disiplin bulunmaktadır.

İngilizce Yüksek Lisans Bölümleri

(Yıllık eğitim ücreti 156€ – 2500€ arasında değişmektedir)

BölümSüre
Natural Resources Management for Tropical Rural Development2 yıl
Architecture2 yıl
Design of Sustainable Tourism Systems2 yıl
Economics and Development2 yıl
Finance and Risk Management2 yıl
Geoengineering2 yıl
Geography, Spatial Management, Heritage for International Cooperation2 yıl
Computer Science2 yıl
International Relations and European Studies2 yıl

Konaklama Seçenekleri

Floransa Üniversitesi, temalarına bağlı olarak, uygun lokasyonlarda yer almaktadır. Örneğin; Hukuk Fakültesi, şehrin en büyük adliye binasına oldukça yakındır. Konaklama opsiyonları da yine aynı şekilde fakültelere oldukça yakın şekilde oluşturulmuştur. Floransa şehrinde öğrenciler için uygun koşullarda pek çok oda ya da daire de bulunmaktadır. Okula ait resmi yurt olanakları dışında aylık oda kiralama yöntemlerine başvuranların sayısı da hayli fazladır.

Floransa Üniversitesi Dünya Sıralaması

Dünyanın en eski üniversitelerinden biri olan Floransa Üniversitesi, tarihine yakışır düzeyde bir akademik ağırlığa sahiptir. Üniversite, şu anda gerçekleştirilen sıralamalara göre 432. basamakta konumlanır. CWUR ise Floransa Üniversitesi’ni İtalya’nın en iyi 7. üniversitesi olduğunu vurgulamıştır.

Burs Olanakları

İtalya’da burslu eğitim almak isteyenler için birçok seçenek söz konusudur. Floransa Üniversitesi’nde okuduğunuz sürece tüm bu burslara resmi anlamda başvuru hakkınız bulunmaktadır. Özellikle İtalya hükümeti tarafından verilen burslar, pek çok ihtiyaca yanıt verecek düzeydedir. Özel yeteneklere ya da başarılara sahip öğrencilerle birlikte, ekonomik durumu zayıf olan öğrencilerin başvurularının kabul edilme olasılığı da yüksektir.

Floransa Şehri ve Öğrenci Yaşamı

İtalya, sporun her alanına yoğun şekilde yatırım yapan bir ülkedir. Özellikle üniversitelerde sistematik olarak öğrencilerin spora yönlendirilmesi sağlanır. Floransa Üniversitesi’nde de hemen hemen tüm kampüslerde yüzme havuzlarından kapalı spor salonlarına kadar pek çok spor tesisi bulunmaktadır.

Floransa, turistik destinasyonlarıyla ülkenin en popüler şehri durumundadır. Konum olarak Toskana içinde yer alan şehir, özellikle Orta Çağ’a birçok açıdan damga vurmuştur. Buraya geldiğinizde tarihin heyecan verici ayak izlerini sürebilirsiniz. Arno Nehri’nin kıyısına konuşlanan bu özel şehir, öğrenciler açısından oldukça cazip özelliklere sahiptir. Özellikle ulaşım ve konaklama konusundaki uygun fiyatlı seçeneklerin fazla olması, bu cazibeyi arttırmaktadır.

Tarih boyunca efsane sanatçılara ev sahipliği yapan şehrin mimari yapısı sizde hayranlık uyandıracaktır. Bu nedenle hafta sonlarında yabancı öğrenciler çeşitli etkinliklerle beraber şehir turlarına sık sık dahil olur. Sanat festivalleriyle öne çıkan Floransa’daa aylık paso ücreti öğrenciler için 20-25 euro aralığındadır. Ayrıca öğrenciler bisiklet kiralama seçeneklerine de genel olarak sıcak bakmaktadır.

Floransa'da Üniversite Okumak

Eğitim çıtasını yukarı çekmek isteyen Türk öğrenciler, üniversite eğitimi konusunda Avrupa’da yer alan gelişmiş ülkeleri değerlendirmektedir. Bu anlamda Rusya, Almanya, İngiltere, Fransa gibi ülkelerin yanına kesinlikle İtalya’yı dahil etmek gerekir. İtalya, Avrupa’nın hem ekonomik hem de kültürel ve sosyal anlamda en gelişmiş ülkeleri arasındadır.

Dünyanın en fazla turist çeken ülkeleri arasında gösterilen İtalya’da üniversite okumak, her açıdan ayrıcalıklı bir durumdur. İtalya’da yüksek lisans ve lisans düzeyinde eğitim almak isteyen yabancı öğrenciler, her sene buradaki üniversitelere yoğun bir ilgi göstermektedir. Floransa, Torino, Pisa, Roma, Milano ve Napoli gibi şehirler, üniversite eğitimi açısından en popüler şehirler arasındadır. Sosyal giderlerin ve konaklama masraflarının uygun düzeyde olması, öğrencilerin okurken çalışabilmeleri ve burs olanaklarının fazla olması bu ülkeyi cazip kılmaktadır.

Bir yandan nitelikli bir üniversite eğitimi alıp dilinizi geliştirirken diğer yandan da böylesine turistik bir ülkede yaşamanın keyfini sürebilirsiniz. İtalya’da İngilizce eğitim veren üniversiteler olsa da bunlar daha çok yüksek lisans ve doktora düzeyindedir ve lisans düzeyinde İtalyanca eğitimin ağırlıkta olduğu görülür. Bununla birlikte ülkede lisans eğitiminin sadece 3 yıl sürmesi ve diploma denkliği bulunması, burayı özel kılan diğer bir nedendir. Kariyeriniz için olumlu bir referans olacak olan İtalya üniversiteleri, mimarlık, tasarım ya da mühendislik gibi alanlarda özellikle markalaşmıştır. Devletin eğitime sürekli şekilde yatırım yapması, söz konusu üniversitelerde eğitim niteliğinin yüksek kalmasını sağlamaktadır.

Ülkenin en nitelikli üniversitelerinden bir tanesi de Floransa şehrinde yer alan Floransa Üniversitesi’dir. Eğitim ücretlerinin oldukça makul düzeyde olmasının yanında yabancı öğrencilere sunulan ayrıcalıklar, Floransa Üniversitesi’ne rekor başvuruların gerçekleşmesini sağlamaktadır. Siz de Floransa Üniversitesi için resmi başvurunuzu online olarak gerçekleştirin ve şansınızı deneyin. Doğru danışmanlık desteğiyle Floransa Üniversitesi’nde okumak asla bir hayal değil!

SOKAK GÖRÜNTÜSÜ

HARİTA