Vincent Pol Üniversitesi – Yüksek Lisans

Vincent Pol Üniversitesi – Yüksek Lisans

Vincent Pol Üniversitesi

İng: Vincent Pol University – Leh: Wyższa Szkoła Społeczno-Przyrodnicza

Vincent Pol Üniversitesi (VPU), Polonya’nın doğusundaki Lublin’de, başkent Varşova’nın 170 km güneyinde yer almaktadır. Şehirler birbirine yüksek hızlı tren bağlantılarıyla bağlantılıdır ve Lublin havaalanından, Londra, Dublin, Brüksel de dahil olmak üzere Avrupa’nın birçok büyük şehrine doğrudan uçuşlar bulunmaktadır. Lublin, sıklıkla “Doğu’nun Oxford’u” olarak adlandırılan ünlü bir eğitim merkezidir.

Vincent Pol Üniversitesinde Eğitim

Polonya’nın doğusunda yer alan Lublin şehrinde bulunan Vincent Pol Üniversitesi (VPU), Polonya Bilim ve Yüksek Öğretim Bakanlığı tarafından Avrupa Birliği’nin geneli tarafından tanınan lisans ve yüksek lisans derecelerini vermek üzere onaylanmıştır. Dünya çapında tanınan okullardan birisi olan Vincent Pol Üniversitesi 2000 yılında faaliyete başlamış ve hızla büyümüştür. Üniversitede %40’ın üzerinde uluslararası öğrenci eğitim görmektedir. Toplam öğrenci sayısı 3 bin düzeyindedir.

32 farklı ülkeden öğrenci ağırlayan Vincent Pol Üniversitesi; Fizyoterapi, kinesiyoterapi, kozmetik, biyomekanik, masaj, kimya, turizm, otelcilik, gastronomi, coğrafya ve bilişim gibi farklı sınıfların ihtiyaçlarına tam olarak uyarlanmış özel öğretim odaları ile modern binalarla donatılmıştır. Maksimum konfor ve güvenlik hedefleyen okulda tüm dersliklerde klima ve kamera sistemi bulunmaktadır.

Üniversite Tesisleri

Mevcut tesisler ve teknoloji, tüm öğrencilerin kapsamlı kütüphanelere (yaklaşık 22.000 ciltlik), yenilikçi laboratuvarlara, ücretsiz Wi-Fi bağlantısına, spor salonlarına, dinlenme alanlarına ve çeşitli eğlence tesislerine erişmesini sağlamaktadır. Okulda yüzme havuzu, aerobik dersleri ve diğer spor aktiviteleri için stüdyoların yanında toplantılar için oldukça popüler bir mekan olan öğrenci kafeteryası yer almaktadır. Öğrenciler kafeteryada kaliteli ve uygun fiyatlı yemeklere ulaşabilirler.

2010 yılında üniversite tarafından sadece fizyoterapi eğitimi alan öğrenciler için değil aynı zamanda Lublin’de yaşayanlar için de kullanılmak üzere modern bir klinik olan Akademik Fizyoterapi Merkezi kurulmuştur. Merkez teşhis ve rehabilitasyon için en modern ekipmanlarla donatılmıştır ve Polonya Ulusal Sağlık Sistemi ile sözleşmelidir. Gelecekte fizyoterapist olacak öğrencilerin katıldığı pratik sınıflardan kazanılan paha biçilmez deneyim nedeniyle, aynı zamanda öğrencilerin klinik uygulamalarını yaptıkları ve bilimsel araştırmaların yapılabileceği bir yer olarak hizmet sunmaktadır.

Lublin’den yaklaşık 60 kilometre ve Kazimierz Dolny’den yaklaşık 15 kilometre uzaklıkta bulunan, Vistule Nehri’nin tam yanı olan Piotrawin’deki Zielona Szkoła Eğitim ve Rekreasyon Merkezi, öğrencilere güzel bir alanda çalışma ve dinlenme imkanı sunmaktadır.

Yüksek Lisans Programları

Fizyoterapi MSC (5 Yıllık lisans + master programı)
Fizyoterapi, uygun vücut işlevselliğini ve hareketliliğini sağlamak ve korumak için sağlık hizmetleri sunan bir tıp mesleğidir. Birçok ortamda fizik tedavi, hastalıkların önlenmesi ve tedavisine yönelik diğer tıbbi hizmetler ile birleştirilir. Fizyoterapi çalışmalarının temel amacı, sağlık alanında profesyonel kariyer için nitelikli profesyoneller yetiştirmektir.

5 yıllık tam zamanlı yüksek lisans programı, AB’deki sağlık hizmeti hükümlerindeki son değişikliklere ve Dünya Standartlarında Fiziksel Terapi Konfederasyonu (WCPT) direktiflerine uygun olarak geliştirilmiştir. Program dersleri kıdemli fizyoterapistler ve diğer sağlık profesyonelleri de dahil olmak üzere deneyimli ve yüksek nitelikli öğretim kadrosu tarafından verilmektedir. Öğrenciler hem teorik tabanlı öğrenmeye hem de pratik klinik tabanlı eğitime katılırlar. En güncel manüel tedavi formlarını (Kinesiotaping), gençleştirme ve sağlık terapisini (örneğin spor masajı, spor beslenme, gevşeme teknikleri) öğrenirler.

Fizyoterapi MSC ( 2 Yıllık Master Programı)
Lisans derecesini tamamladıktan sonra, fizyoterapistlerin bilgi ve becerilerini geliştirmeye devam etmeleri beklenmektedir. 2 yıllık Fizyoterapi yüksek lisans eğitiminin amacı, fizyoterapistlerin seçtikleri alanlarda uzmanlaşmalarıdır. Fizyoterapide Yüksek Lisans öğrencileri, önleyici ve iyileştirici amaçlarla fiziksel yöntemler uygulayarak, hasta ve engelli hastalarla bağımsız çalışmalara hazırlar. Bir tıbbi rehabilitasyon sürecinin etkinliğini planlama ve kontrol etme yeteneklerini kazanırlar.

Fizyoterapide kullanılan özel yöntemler, nörogelişimsel teknikler (PNF, nöromobilizasyon), fiziksel tıp, fonksiyonel tanı ve rehabilitasyon programlaması gibi geniş bir teorik ve pratik ders programı sayesinde bu yeteneklerin elde edilmesi kolay hale gelmektedir. Mezunlar bilimsel araştırma kurumlarında, devlet idaresinde ve belediye merkezlerinde çalışmaya, fizyoterapi ve doktora çalışmalarına uzmanlık başvurusunda bulunma hakkını kazanırlar.

Uluslararası Turizm MA (Tam Zamanlı Program)
Lisans derecesi tamamlandıktan sonra, öğrenciler 2 yıllık tam zamanlı Uluslararası Turizm Yüksek Lisans programı hakkında bilgi ve becerilerini geliştirmeye devam etme fırsatına sahip olurlar . Bu, öğrencilerin seçtikleri ilgi alanlarında uzmanlaşmalarını sağlar.

2 yıl süren eğitim 4 yarıyıl devam etmektedir ve öğrenciler MA Uluslararası Turizm derecesine sahip olurlar. Programda verilen pratik eğitimler, öğrencileri iş piyasasının gereksinimlerini karşılamaya hazırlamak için önemli bir rol oynamaktadır. Bu programda yerel, ulusal ve uluslararası düzeyde çeşitli yerleştirme fırsatları bulunmaktadır. Lublin’deki pratik eğitim olanakları arasında Europa Hotel ve Grand Hotel yer alırken, uluslararası çapta Yunanistan veya İspanya gibi ülkelerde bulunan oteller ve tatil merkezlerini içermektedir.

Lisans Bölümleri – BSc (İngilizce)SömestrYıllık Eğitim Harcı
Ön kayıt Ücreti€ 200
Hazırlık Programı
İngilizce Hazırlık Programı2€ 1.800
Lisans Bölümleri
Tourism Management (Turizm İşletmeciliği)6€ 2.000
Hospitality Management (Konaklama İşletmeciliği)6€ 2.000
Beauty Science (Güzellik Bilimleri)6€ 2.400
Sport Science (Spor Bilimleri)6€ 2.400
International Business Management (Uluslararası İşletme Yönetimi)6€ 2.000
Nursing (Hemşirelik)6€ 3.000
English Philology (İngiliz Filolojisi)6€ 2.000
Master Bölümleri
International Tourism (Uluslararası Turizm)4€ 3.000
Physiotherapy (Fizyoterapi)4€ 3.600
Physiotherapy (Fizyoterapi – 5 senelik lisans ve master programı)10€ 3.000

Uluslararası öğrenciler, İngilizce bilgilerini doğrulayan bir belge sunmalı veya bir İngilizce dil kursuna katılmalıdır. Bu gereksinim, ana dili İngilizce olan veya mezun olduğu okulda eğitim dili İngilizce olan öğrenciler için geçerli değildir. Uluslararası öğrenciler aşağıdaki minimum dil gereksinimlerini karşıladıklarını göstermelidir:

TOEFL testinden en az 550 puan almış olmak,

IELTS testinden en az 6.0 puan almış olmak,

FCE testinden en az B notu almış olmak.

İngilizce Hazırlık Programı

Vincent Pol Üniversitesi’nde eğitim almak isteyen ancak İngilizce seviyesi yetersiz olan adaylar, okulda 1 yıllık hazırlık programına katılarak birinci sınıfa geçmek için gereken dil seviyesine ulaşabilirler.

Fizyoterapi ve turizm alanlarında Polonya’da yüksek lisans eğitimi almak isteyen öğrenciler için hem uygun maliyetli hem de kaliteli bir seçenek olan Vincent Pol Üniversitesi’ne başvuru için ofislerimizle iletişime geçebilirsiniz.

Lublin’de Yaşam

Lublin öğrencilerin yoğun olarak bulunduğu bir şehirdir. Sakin bir şehir yaşamı olan Lublin, düzenlenen eğlence ve festivallerle zıtlıkları yaşatabilmektedir. Şehrin güneyinde kış aylarında kayak yapmayı ve yaz aylarında dağ yürüyüşlerini deneyebileceğiniz Tatra Dağları ve kuzeyde tarihi Varşova şehri bulunmaktadır. Şehrin en görülmeye değer turistik mekanları arasında Eski Kent, Lublin Kalesi, Grodzka Kapısı ve Lublin Kırsal Yaşam Müzesi sayılabilir.

VPU, şehir merkezine yakın olup, toplu taşıma araçları veya araba ile öğrencilere kolay erişim imkanı sağlamaktadır. Lublin birçok uygun fiyatlı restoran, bar ve eğlence tesisine sahiptir ve öğrenciler tarihi şehir merkezinde akşamları eğlenebilirler. Lublin, Polonya’daki diğer şehirlere göre daha uygun fiyatlıdır. Öğle-akşam yemeği için 7-40 PLN gibi bir tutar yeterli olmaktadır. Öğrencilerin konaklaması için birçok daire ve yurt bulması mümkündür. Kış aylarının karlı olması sebebiyle okula mümkün olduğu kadar yakın bir konaklama yerinin seçilmesi yerinde olacaktır. Soğuk bir şehir olan Lublin’de kış aylarında kayak popüler sporlar arasındadır. Yıl boyunca şehirde sanat ve kültür etkinlikleri yapılmaktadır. Şehrin genel dili Lehçe’dir. Ancak İngilizce konuşan birçok kişi şehirde yaşamaktadır.