PORTSMOUTH ŞEHRİ

İngiltere’nin güneyinde yer alan ve Portsea adası üzerinde olup, tek şehir olmasıyla dikkat çeken oldukça ılıman bir şehirdir. Takma adı Pompey’dir. Ünlü İngiliz yazarı Charles Dicknes’ın doğum yeri olan şehir, Londra’nın güney batısında ve Southampton’ın güney doğusunda yer alır. Yüz ölçümü 40.25 kilometrekare, nüfusu 2010 sayımına göre 20.226’dır.

Portsmouth, bulunduğu coğrafi konumu nedeniyle denizcilik kültürüne sahiptir ve yüzyıllar boyunca önemli bir İngiliz milli donanma limanı olup, HMS Warrior, Mary Rose, Lord Nelson Amiral Gemisi gibi birçok ünlü gemiye ev sahipliği yapmıştır. Dünyanın en eski gemi tamir havuzu buradadır ve halen kullanılmaktadır.

PORTSMOUTH'DA YAŞAM

İngiltere’nin Güney-Doğu (South-East) bölgesinde bulunan ve Hampshire kontluğuna bağlı, ‘tek seviyeli yerel idare’ statüsünde bulunan bir yerleşkedir. Londra’ya sadece 45 dakika uzaklıkta olan Portsmouth, kasabayı andıran, sahili, limanı, sanayi devrimi zamanındaki stratejik önemiyle ve ünlü futbol takımı Portsmouth FC ile bilinmektedir.

İngiltere’nin büyük şehirlerinde olduğu gibi kalabalık ve gürültüden ziyade sade, sakin ve küçük tatil beldelerini anımsatan bu şehirde, Türk oranının az olması, fiyatların makul seviyelerde olması ve İngiliz kültürünün yaşanabileceği bir şehir olması nedeniyle öğrenciler tarafından İngiltere’de dil eğitimi için tercih edilmektedir.

PORTSMOUTH DİL OKULLARI

İngiltere’de ada yaşamı olan ve canlı bir üniversite şehri olarak adlandırılan Portsmouth, yıl boyunca birçok tiyatro, canlı müzik, çağdaş sanat galerileri, festivaller ve etkinlikler düzenlenerek öğrencilerin ilgi odağı haline gelmiştir. Portsmouth Üniversitesi’nin de bu bölgede yer alması nedeniyle genellikle yerli ve yabancı uyruklu üniversite öğrencileri ile denizcilerin hakimiyeti vardır. Bu nedenle İngiltere’de dil eğitimi alacak öğrencilere birçok sosyal ortamlarda olmasına imkan sağlar.

Dil eğitimi için az seçenek bulunmasına rağmen oldukça kaliteli okullara ev sahipliği yapan Portsmouth şehrindeki seçenekler için size en yakın ELT şubesi ile iletişime geçebilirsiniz.

PORTSMOUTH'DA GEZİLECEK YERLER

Southampton, Bournemouth, Fareham güney şeridinde başlıca görülmesi gereken yerlerdir. Bunun dışında aşağıda listelenen tarihi ve turistik yerlere uğranması mutlaka tavsiye edilir.

Kraliyet Donanması Tarihi Müzesi (National Museum of the Royal Navy)
İngiltere tarihi ile birçok bilgi edinebileceğiniz, İngiliz Kraliyet Donanmasına ait savaş gemilerinin fotoğrafları, aksesuarları, maketleri ve daha birçok eserin sergilendiği bir müzedir.

Mary Rose Müzesi (Mary Rosa Museum)
İngiltere Kralı VIII. Henry’nin donanmasının gururu olan Mary Rose, 1509-1510’da yapılmış ve 1545’te savaşa giderken alabora olmuştur. Kazıdan sonra Mary Rose’un gövdesi iyileştirilip Portsmouth’ta sergilenmek üzere karaya çıkarılmıştır.

Emirates Spinnaker Kulesi (Emirates Spinnaker Tower)
Londra’daki London Eye’dan daha yüksek olan (170 metre) bu kule, Portsmouth’un 360 derece manzarasıyla eşsiz yerlerden biridir. Yerden 100 metre yukarıda cam bir zemin üzerinde yürünen Sky Walk deneyimi ile dikkatleri çeker.

Portsmouth Historic Dockyard
HM Naval Base olarak da bilinen bu yer, tarihi binalar ve gemilerin yer aldığı, Amiral Lord Nelson, Henry VII ve Portsmouth tersane işleri hakkında bilgi edinebileceğiniz halka açık turistik bir alandır.

South Parade Pier
Deniz kenarında piknik yapmak, sahilde uzanıp kitap okumak için en çok tercih edilen yerlerden biridir.

Blue Reef Aquarium
Tropikal balıkların, ıstakozların ve köpekbalıklarının da içinde olduğu 40’ı geçkin canlı türünü bulabileceğiniz bir denizaltı safarisi.

D-Day Museum (D- Day Müzesi)
“Deliverance Day” (D- Day) Kurtuluş Günü müzesi, Southsea bölgesinde 1984 yılında Kraliçe Elizabeth tarafından açılmıştır. Normandiya çıkarmasına ait filmlerin ve eserlerin sergilendiği bir müzedir.

Charles Dickens Birthplace Museum (Charles Dickens Müzesi)
Dünyaca ünlü İngiliz yazar ve İngiliz edebiyatının öncülerinden Charles Dickens’ın doğduğu ev müzeye dönüştürülmüştür. Müzeleşen evin içindeki her şey Dickens ve ailesinden kalmadır.

PORTSMOUTH'DA YEME İÇME

İngiltere’de yaygın olarak görülen Çin restoranları, Hint mutfağı, İtalyan pizza ve makarnaları, burgerler ve Türk kebapçıları, özgün yemekleri fish&chips kadar popülerdir. Hazır ve hızlı olan paketlenmiş gıdalar ilgi görmektedir. Oldukça yağışlı olan ülkede bu şehir ılıman havasıyla farklıdır. Özellikle yaz aylarında açık mekanlar, park ya da yeşilliklerde sandviç- içecekle manzaranın ve havanın tadını çıkarmak kültürel bir etkinliğe dönüşmüştür. Yerel halk haftanın bir günü Hint ya da Çin yemeği alarak, evlerinde yemeyi tercih ederler.

PORTSMOUTH'DA ULAŞIM

Portsmouth küçük bir şehirdir. Gezip görülmesi gereken yerler birbirine yakın olduğu için yürüyerek, otobüs ya da bisikletle ulaşmak mümkündür. Şehirde metro ağı yoktur.
Şehire en yakın havaalanı Southampton Havaalanıdır. Şehir dışı herhangi bir yerden ulaşım için en pratik araç trendir. Brighton’dan 1 saat 40 dakika, Cardiff’den 3 saat, Southampton’dan ise 1 saatte Portsmouth’a ulaşmak mümkündür.

PORTSMOUTH İKLİMİ

Portsmouth İngiltere’nin güney sahilinde bulunduğundan en ılıman ve en yumuşak iklime sahip şehirlerinden birisidir. Ülkenin sürekli yağışlı olması nedeniyle yağmurdan koruyacak kıyafetlerin bulunması gerekir. Fakat Portsmouth diğer bölgelere göre yağışın daha seyrek, kar yağışının ise çok nadir olduğu bir şehirdir.

Bir ada şehri olduğundan ısının donma noktasının altına düşmesi çok enderdir ve kış aylarında ortalama sıcaklık 5 °C seyreder. Portdown tepesi, şehri sert rüzgarlardan korumaktadır. Yaz aylarında ise çevresindeki bölgelere göre sıcaklık daha yüksektir ve ortalama 15 °C seyreder. Şehirde görülen en düşük sıcaklık -6°C iken, en yüksek sıcaklık ise 35°C olarak kaydedilmiştir.

PORTSMOUTH TARİHİ

Portsmouth 1926 yılında krallık beratı alarak şehir niteliğine kavuşmuştur. Önemli bir liman şehri olan Portsmouth’da modern kraliyet donanması, tarihi eserleri ve liman çevresindeki güzelliklerle dolu manzarasıyla adından oldukça söz ettirmektedir.

II. Dünya Savaşı sırasında şehir Deliverance Day (Kurtuluş Günü) kısaca D-Day olarak bilinen çıkarma için merkezi bindirme yeri olarak seçilmiştir. Alman hava kuvvetleri Luftwaffe tarafından yoğun bir şekilde bombalanmış fakat şehir düşmemiştir. II. Dünya Savaşının bitişini, Avrupa’nın Hitler rejminden kurtuluşunu sembolize eden 1944 Normandiya çıkarmasını sembolize etmektedir.