Torino Üniversitesi

İtalya denildiği zaman akla her daim tarihe meydan okumayı başarmış olan köklü üniversiteler gelir. Elbette Torino Üniversitesi de bu kapsamda değerlendirilen üniversitelerden biridir. Günümüzde yaklaşık olarak 65 bin öğrencisi bulunan üniversite, modern ve teknolojik eğitim anlayışına sahiptir. Bu nedenle İtalya’da İngilizce yüksek lisans ve lisans düzeyinde eğitim alanların ilgi gösterdiği eğitim kurumlarından biri olarak dikkat çekmektedir.

Torino Üniversitesinin bugün itibarıyla 3 bin civarında akademik ve idari personeli bulunur. İtalya’nın kuzey kısmında konumlanan eğitim kurumu, dünya çapında bir saygınlığa sahiptir. Bu saygınlığı da dünyanın en iyi üniversiteleri listelerine girerek pekiştirmiştir. 1404 senesinden bu yana başarılı bir şekilde hizmet vermeye devam eden Torino Üniversitesi, akademik anlamda kalite çıtasını her sene daha da yukarı çıkarmaktadır. 150’den fazla programa ev sahipliği yapan eğitim kurumunda, yurt dışından gelen öğrencilere özel olarak İtalyanca dil programları oluşturulmuştur. Öğrenciler burada ücretsiz bir şekilde derslere katılım gösterebilir.

Üniversitede 29 adet doktora programı bulunmaktadır. 600 yıllık tarihinde çok sayıda ünlü kişiyi mezun etmeyi başarmıştır. İleriye dönük kursları ve eğitim programlarının yanında geleneksel kodlarını da koruyan Torino Üniversitesi, araştırma açısından çok ideal bir seçenektir. Erasmus, Gramsci, Bobbio ve Gobetti gibi büyük isimlerin yolu bu üniversiteden geçmiştir. Bu isimlerin arasında Cumhurbaşkanları, Başbakanlar, diplomatlar, fizikçiler, yazarlar ve sanatçılar da yer alır. Torino Üniversitesi’nde 22 tane büyük kütüphane yer alır. 3 milyona yakın cildin yer aldığı bu kütüphanelerin 18 binden fazla aktif ziyaretçisi bulunur.

Konumundan dolayı ulaşımın kolay olduğu Torino Üniversitesi, yabancı bir öğrencinin kolayca adapte olabileceği koşullara sahiptir. İş Bulma Ofisi, mezuniyet durumda olan öğrencilerin istihdamına destekte bulunur. Üniversitenin uluslararası bağlantıları ve proje ortaklıkları sayesinde öğrenciler, staj bulma konusunda sorun yaşamaz. İtalya’nın en iyi 5 üniversitesi arasında gösterilen Torino Üniversitesi, UNSSC ve Birleşmiş Milletler ’in daimî partnerlerinden birisidir.

Başvuru Tarihleri

İtalya’da genel olarak yeni eğitim dönemi için başvurular, bir önceki dönemin sonlarına doğru başlar. Bu da nisan ya da mayıs aylarına tekabül eder. Pandemi dönemiyle beraber akademik takvimde bazı değişimler yaşanabilmektedir. Geçtiğimiz dönem Torino Üniversitesi’nde başvurular nisan ayının sonuna kadar yapılabiliyordu. En güncel İtalya üniversite başvuruları için bizi takip edebilirsiniz.

Başvuru ve Kabul Şartları

İtalya’da yüksek lisans ya da lisans düzeyinde eğitim almak için en güncel şartları detaylı şekilde öğrenmeniz önemlidir. İtalya’da tıp gibi özel bölümler 6 sene sürse de lisans bölümlerinin tamamına yakını 3 senedir. Türkiye’de 12 senelik temel eğitimi bitirip başvurunuzu yapabilirsiniz. Öte yandan ülkemizde bir üniversitede kayıtlıysanız ve ilk senenizi tamamladıysanız, yine aynı şekilde Torino Üniversitesi’ne başvuru hakkınız bulunmaktadır.

Konsolosluk tarafından belirlenen İtalyanca dil yeterliliğini kanıtlamak için sınava girmeniz gerekir. İngilizce eğitimlerde sözlü değerlendirme ya da TOEFL kriter olabilmektedir. Ayrıca YKS’de barajı geçmiş olmanız, ön koşullardan biri durumundadır.

Video

Torino Üniversitesi Bölümleri ve Fiyatları

İtalya’da eğitim almak isteyenlerin öncelikli olarak sorguladığı konuların başında “İtalya üniversite ücretleri” gelmektedir. İtalya üniversiteleri, yüksek lisans ve lisans programlarının ücretlerini her sene güncellemektedir. Torino Üniversitesi’ndeki bölümlerin önemli bir kısmı İtalyanca eğitim verse de yüksek lisans düzeyinde İngilizce bölümler mevcuttur. Öğrencinin geldiği ülkeye ve özel koşullara göre ücretlerde değişiklikler olabilir. Üniversite ücretleri senede 2 taksit şeklinde ödenir. Aşağıda en güncel bölümleri ve ücretleri detaylı şekilde bulabilirsiniz.

BölümSüre (Sömestr)Ücret (Yıl)Başlangıç
İngilizce Lisans Programları
Business & Management62.800€Eylül
Global Law & Transnational Legal Studies62.800€Eylül
İngilizce Yüksek Lisans Programları
Area and Global Studies for International Cooperation42.800€Eylül
Biotechnological and Chemical Sciences in Diagnostics42.800€Eylül
Business Administraion42.800€Eylül
Cellular and Molecular Biology42.800€Eylül
Cultural Heritage and Creativity for Tourism and Territorial Development42.800€Eylül
Economics42.800€Eylül
European Legal Studies42.800€Eylül
Language Technologies and Digital Humanities42.800€Eylül
Materials Science42.800€Eylül
Molecular Biotechnology42.800€Eylül
Quantitative Finance and Insurance42.800€Eylül
Stochastics and Data Science42.800€Eylül
Economic Analysis and Policy42.800€Eylül
Biotechnology for Neuroscience42.800€Eylül
English and American Studies42.800€Eylül

Konaklama Seçenekleri

Üniversite kendi içinde küçük bir şehir yaratmayı başarmıştır. Bu alanda özellikle konaklama tesisleri ile sosyal alanların iç içe olması öğrencilere avantaj sağlar. Restoranlar, sosyal alanlar ve sportif tesisler; müzeler, eğlence alanları, alışveriş merkezleri ve konaklama tesisleri ile iç içedir. Öte yandan Torino’da 500-1000 Euro aralığına ev kiralamak mümkündür. Paylaşımlı oda seçeneklerini değerlendirerek daha uygun fiyatlarla da konaklayabilirsiniz.

Torino Üniversitesi Dünya Sıralaması

Torino Üniversitesi CWUR tarafından gerçekleştirilen sıralamaya göre 208. sırada yer alır. Diğer araştırmalarda da çoğunlukla ilk 500’dedir. Bu sebeple, mezunların iş bulma yüzdesi oldukça yüksektir.

Burs Olanakları

İtalya’da eğitim bursu almak olağan bir durumdur. Bu nedenle başvurunuzun olumlu geçmesi durumunda hemen söz konusu burslara başvuruda bulunabilirsiniz. Avrupa’da en çok burs olanağı veren ülkelerden biri olan İtalya’da burs ücretleri bölgelere göre değişir. Aynı zamanda öğrencinin başarı durumu ve ailenin ekonomik durumu burs alma sürecini etkiler.

Torino Şehri ve Öğrenci Yaşamı

Torino ekonomik ve kültürel anlamda İtalya’nın en önemli 5 şehrinden biri olarak gösterilir. Şehirde sene boyunca çok sayıda festival, sergi, konser ve benzer etkinlik organize edilir. Ayrıca anıtları, parkları, dini ve tarihi mekanları, müzeleri, stadyumları, alışveriş merkezleri, tiyatro ve sinemalarıyla öğrencilere her daim geniş seçenekler sunar. Üniversitenin farklı branşlardaki öğrenci toplulukları bu anlamda son derece aktif şekilde faaliyet gösterir.

Farklı ülkelerden gelen çok sayıda öğrencinin olması, kültürel etkileşim açısından büyük bir avantaj sunar. Üniversitenin Fransa sınırına da yakın olması, hafta sonları hızlı trenle öğrencilerin kaçamak yapmalarını sağlar. Son olarak Torino Üniversitesi’ne özel “Buddy Projesi” de yurt dışından gelen öğrencilerin şehre ve üniversiteye adapte olmasını ve aktif şekilde faaliyetler göstermesini sağlamaktadır.

Torino Üniversitesi’nin ana kampüsünde “Centro Universitario Sportivo” adlı bir bölüm bulunmaktadır. Bu kompleks içinde çok sayıda sporu yapabileceğiniz salonlarla karşılaşabilirsiniz. Ayrıca üniversite içinde öğrencilerin kullanabileceği kapalı yüzme havuzları da büyük ilgi görmektedir. Üniversitenin birçok turnuvada temsil edilen takımları bulunmaktadır.

Torino'da Üniversite Eğitimi

Avrupa’nın kültür merkezlerinden biri olarak kabul edilen İtalya’da üniversite okumak, tam anlamıyla bir ayrıcalıktır. İtalya’da yer alan çok sayıda üniversitenin, “dünyanın en iyi 500 üniversitesi” benzeri resmi listelerde bulunması, burada okumanın ne denli prestijli olduğunu kanıtlar niteliktedir.

Ülkemizle birçok açıdan benzerlik gösterdiği için Türk öğrencilerin daha kolay uyum sağladığı İtalya’da yüksek lisans, lisans ve doktora eğitimi alabilirsiniz. İtalya’da söz konusu düzeylerde eğitim almak, kişisel kariyer yolculuğunuz ve gelişiminiz adına son derece önemlidir. Ülkede, İngilizce eğitim veren üniversiteler kadar İtalyanca eğitim veren üniversiteler de bulunmaktadır. Söz konusu üniversitelerden mezun olmak, iş bulma süreçlerinde sizin için son derece olumlu bir referans olacaktır. İtalya’da öğrenci olarak yer aldığınız sürede bir yandan da çalışabilirsiniz. İtalya’da, yabancı öğrencilerin çalışma imkanları bulunmaktadır.

İtalya’daki en başarılı ve popüler üniversiteler çoğunlukla Torino, Milano, Floransa, Pisa, Venedik, Napoli gibi şehirlerde bulunur. Tüm bu şehirler aynı zamanda dünyanın en çok turist çeken yerleri arasındadır. Yani bir yandan üniversite eğitimi alırken diğer yandan da turistik destinasyonlarla iç içe olmanın mutluluğunu yaşayabilirsiniz. Bazı bölümler hariç, İtalya’da lisans eğitiminin 3 senedir ve bu durum yabancı öğrencileri cezbeden temel nedenlerin başında gelmektedir.

SOKAK GÖRÜNTÜSÜ

HARİTA