Politecnico Di Torino Üniversitesi

İtalya’nın en seçkin üniversitelerinden biri olan Politecnico Di Torino, ülkenin en eski ve köklü teknik üniversitesidir. İtalya’da lisans ve yüksek lisans düzeyinde eğitim almak için ideal bir yer olan Politecnico Di Torino Üniversitesi, 1859 yılında kurulmuştur. O dönemki adı “Mühendisler için Teknik Okul” şeklindedir. Sektöre nitelikli personeller yetiştirmek amacıyla kurulmuş ve bu misyonunu uzun yıllar boyunca yerine getirmiştir.

Politecnico Di Torino, 1900’lerin hemen başında İtalya Sanayi Müzesi’yle birleşme kararı almıştır. Günümüzde özellikle mühendislik ve mimarlık gibi bölümlerdeki başarısıyla öne çıkmaktadır. İtalya’da yüksek lisans ya da lisans yapmak gibi bir düşünceniz varsa, Torino şehrinde yer alan bu çok özel eğitim kurumunu listenize eklemelisiniz. Özellikle mimarlık alanında Avrupa’nın en prestijli üniversiteleri arasında gösterilmektedir. Bu alanda ülkenin en iyi 3 üniversitesinden biri olarak gösterilmektedir.

Politecnico Di Torino Üniversitesi’nde aktif şekilde eğitim alan öğrenci sayısı 33 bin civarındadır. Son verileri baz alırsak üniversitede okuyan öğrencilerin %16’lık kısmının yabancı öğrencilerden oluştuğunu söyleyebiliriz. Öte yandan c global düzeyde 400 kadar anlaşmaya sahiptir. Aynı şekilde startup firmalara verdiği desteklerle hem girişimlere hem de kendi öğrencilerine fırsatlar sunmaktadır. Üniversitenin toplamda 850 kadar idari personeli mevcuttur. 150 yıllık deneyiminin yanında donanımlı ve teknoloji odaklı kampüsleriyle büyük beğeni toplayan Politecnico Di Torino Üniversitesi, içlerinde General Motors’un da yer aldığı markaların AR-GE çalışmalarını aktif şekilde sürdürür. İtalyanca ve İngilizce eğitimin yanında bazı bölümlerde İspanyolca ve Fransızca eğitimler de söz konusudur.

Başvuru Tarihleri

Politecnico Di Torino Üniversitesi, yılın iki döneminde yabancı öğrenci başvuruları için online sistemini aktif hale getirir. İtalya’daki pek çok devlet üniversitesinde olduğu gibi Politecnico Di Torino Üniversitesi de ekim ayının başında akademik sezona start verir. Bu nedenle yaz ayları içerisinde başarılı olan öğrencilerin resmi anlamda belirlenmesi gerekir.

Başvuru ve Kabul Şartları

İtalya üniversite başvurusu yapan Türk öğrenciler için belli özel koşullar söz konusudur. Örneğin bu koşulların başında 12 yıllık temel eğitimin tamamlanması ilk sırada yer alır. Ayrıca her iki üniversite sınavı oturumunda da barajı geçmeniz gerekir. Bu ön koşulların haricinde hem başarı hem de dil yeterlilik kriterleri devreye girer. Bazı spesifik bölümlerin dil yeterliliği noktasında farklı kriterleri olabilir. Örneğin kimi bölümlerde sözlü mülakat bile yeterli görülebilmektedir. Çoğunlukla B2 düzeyinde İngilizce hakimiyeti, yüksek lisans düzeyi için uygun bulunur.

Video

Politecnico Di Torino Üniversitesi Bölümler ve Ücretleri

İtalya üniversite fiyatları genel manada Türk öğrenciler için cazip düzeydedir. Bunun üzerine bir de burs opsiyonlarının eklenmesi, öğrencilere maddi anlamda rahat bir nefes aldırır. Diğer yandan İtalya yüksek lisans fiyatları ve lisans fiyatları arasında da net farklar söz konusudur. Politecnico Di Torino Üniversitesi’nde lisans ve yüksek lisans anlamında birçok bölüm olsa da mimarlık, mühendislik ya da matematik bilimleri gibi alanlar ön plana çıkar. Üniversitenin tüm lisans ve master bölümlerini aşağıdaki tablodan bulabilirsiniz.

BölümSüre
İngilizce Lisans Bölümleri
Architecture3 yıl
Automotive Engineering3 yıl
Civil and Environmental Engineering3 yıl
Computer Engineering3 yıl
Electronic and Communications Engineering3 yıl
Mechanical Engineering3 yıl
İngilizce Yüksek Lisans Bölümleri
Architecture Construction City2 yıl
Architecture for Heritage2 yıl
Architecture for Sustainability2 yıl
Territorial, Urban, Environmental and Landscape Planning2 yıl
Automotive Engineering2 yıl
Building Engineering2 yıl
Civil Engineering2 yıl
Communications and Computer Networks Engineering2 yıl
Communications Engineering2 yıl
Computer Engineering2 yıl
Data Science and Engineering2 yıl
Electronic Engineering2 yıl
Energy and Nuclear Engineering2 yıl
Engineering and Management2 yıl
Geosources and Geoenergy Engineering2 yıl
ICT for Smart Societies2 yıl
Industrial chemistry for Circular and Bio Economy2 yıl
Materials Engineering for Industry 4.02 yıl
Mechanical Engineering2 yıl
Mechatronic Engineering2 yıl
Nanotechnologies for ICTs2 yıl
Petrolium and Mining Engineering2 yıl
Physics of Complex Systems2 yıl

Konaklama Seçenekleri

Politecnico Di Torino Üniversitesi, bünyesindeki öğrencilere pek çok konaklama opsiyonu sunar. Bu opsiyonların başında Torino şehrinde yer alan kampüse yakın olan yurtlardır. Üniversite yönetimi, konaklama ihtiyaçlarına yanıt vermek adına şehirdeki konaklama şirketleri ile anlaşma sağlamıştır. Şehirde yer alan dairlerin fiyatları 600-1000 euro aralığındadır. Fakat paylaşımlı oda seçenekleri, ekonomik anlamda öğrencilere daha cazip gelmektedir.

Politecnico Di Torino Üniversitesi Dünya Sıralaması

Politecnico Di Torino Üniversitesi, dünyanın en prestijli üniversiteleri arasında gösterilir. Bu kalitesini şu ana dek pek çok farklı ranking sıralamasına yansıtmıştır. 2019 senesinde gerçekleştirilen sıralamada Politecnico Di Torino Üniversitesi 387. basamağa konumlandırılmıştır. Ayrıca mühendislik alanında Avrupa özelindeki en iyi 10 üniversite arasında gösterilir.

Burs Olanakları

Mezunlarını kolayca istihdam edebilen Politecnico Di Torino Üniversitesi, İtalya’da burslu eğitim denilince akla gelen ilk kurumlardan birisidir. Üniversitede lisans ya da yüksek lisans seviyesinde eğitim almaya hak kazanan öğrencilerin, tüm burslara başvurma hakları vardır. Yüksek lisans bursları görece biraz daha fazla olabilmektedir. Ailenin durumuna göre söz konusu bursların düzeyi değişebilmektedir.

Torino Şehri ve Öğrenci Yaşamı

Torino, İtalya’da üniversite okumak adına en ideal şehirlerden biri olarak yorumlanır. Ülkenin kültürel ve ekonomik anlamda merkezlerinden biri olarak gösterilen Torino, bir dönem İtalya’ya başkentlik yapmıştır. Bu dönemden kalma gotik mimari eserlerin izlerini sürmek mümkündür. Gösterişli bir şehir olan Torino, öğrenciler sağlıklı ve ucuz yeme içme, ulaşım, konaklama seçenekleri ile karşılaşır.

İtalya’nın bir spor ülkesi olması, ülkede yer alan birçok üniversite kampüsüne yansıyor. Politecnico Di Torino Üniversitesi’nin bütün kampüslerinde futboldan tenise, yüzmeden voleybola kadar birçok spor dalına uygun tesisle karşılaşmanız olağandır.

Öğrencilerin çalışmaları ve deneyim kazanmaları adına farklı sektörden birçok işletme üniversite ile iş birlikteliğine gitmektedir. Okulu bittikten sonra dahi Torino’da kalmaya devam eden öğrencilerin sayısı azımsanacak düzeyde değildir. Torino şehrinde öğrenciler sene boyunca konser, tiyatro, sinema gibi etkinliklerle ve çeşitli festivallerle karşılaşabilir. Sizi bu konuda sağlıklı bir şekilde yönlendirecek uygun öğrenci derneklerine kayıt olmayı ihmal etmeyin!

Torino'da Üniversite Eğitimi

Türkiye’de 12 yıllık temel eğitimi sona eren pek çok öğrenci için Avrupa üniversiteleri oldukça cazip bir seçenek olarak görünür. Fakat bu süreçte özellikle de köklü ve elit üniversitelerde kendine yer bulmak isteyen öğrenciler çeşitli koşullarla karşılaşır.

Her sene güncellenen bu şartları büyük bir titizlikle yerine getiren öğrencilerin Avrupa ülkelerinde üniversite okuma hayallerini gerçeğe dönüştürmeleri olağanlaşır. Bu ülkeler arasında bilhassa İtalya’ya ayrı bir parantez açmamız gerekir. İtalya’da üniversite okumak, Türkiye de dahil olmak üzere birçok ülkeden gencin hayallerini süslemektedir.

İtalya’da master, doktora ya da lisans seviyesinde eğitim alma fırsatını kullanmak adına profesyonel bir danışmanlık hizmetinin fark yaratacağını da aklınızdan çıkarmayın. İtalya’da İngilizce eğitim veren üniversiteler kadar İtalyanca eğitim veren üniversitelerle de karşılaşabilirsiniz. Özellikle lisans düzeyinde bir eğitim alacaksanız, belli seviyede İtalyanca öğrenmek, size çok önemli bir avantaj sağlayacaktır. Avrupa’nın bu çok özel ülkesinde genel olarak lisans eğitimleri 2 sene ve master eğitimleri 2 sene sürer. Bu arada istisnalar dışında hiçbir üniversitede herhangi bir hazırlık eğitimi söz konusu değildir.

Hazırlık döneminin olmaması ve okulun 3 senede tamamlanması, yabancı öğrenciler için İtalya’yı daha da cazip kılmaktadır. İtalya’da üniversite okumak için Napol, Milano, Roma ve Torino gibi şehirler ön plana çıkar.  Ülkede yer alan eğitim kurumlarının köklü bir tarihe sahip olmalarının yanından dünyanın en iyi 500 üniversitesi listesinde kendilerine yer bulmaları, önemli bir ölçü olarak değerlendirilebilir.

İtalya’nın en iyi üniversiteleri listesinde bulunan Politecnico Di Torino Üniversitesi, bu içeriğimizin merkezinde yer almaktadır.

SOKAK GÖRÜNTÜSÜ

HARİTA