HARROGATE HAKKINDA

Harrogate İngiltere’nin kuzeyinde, North Yorkshire bölgesinde bulunmaktadır ve bir spa şehri olarak bilinir. Şehir 17.yüzyılda High Harrogate ve Low Harrogate olarak iki bölüm halinde kurulmuştur. 1993 yılında resmi olarak şehir ilan edilmiştir. Harrogate şehir ilan edildiğinde nüfus yaklaşık 2700’dür, ancak şehre yeni endüstri alanları ve turizm bölgeleri eklendikçe nüfus da önemli ölçüde artmıştır. Şu an ki nüfusu 89.000’dir. Kentin büyümesi bölgeye yeni işler getirmiştir. Harrogate Endüstri Bölgesi’nin tamamlanması ile birlikte şehrin iş imkanlarının daha da artması beklenmektedir. Şehir 2013 yılından beri İngiltere’de en yaşanılır şehir seçilmektedir.

Şehir içi ulaşım raylı sistem ve otobüslerle sağlanmakta olup saatleri sıktır. Leeds Bradford Uluslararası Havaalanı, Harrogate’in 16 km güneybatısındadır.

Harrogate şehrinde sıcak ve ılıman iklim görülmesine rağmen yıl boyunca belirgin oranda yağış görülmektedir. Ocak ayında ortalama en düşük sıcaklık 0 derece iken, yazları ortalama en yüksek 20 derece civarındadır.

HARROGATE'İN TARİHİ

Harrogate’in bir kaplıca kenti olarak keşfedilmesi 16. yüzyıla kadar uzanmaktadır. William Slingsby, ilk kaynak suyunu 1571’de şimdi Yüksek Harrogate olarak bilinen bölgede keşfetmiştir. Tewit Well Spring adı verilen bu suyun tıbbi olarak insan sağlığına faydalı bileşenlere sahip olduğu tespit edilmiş, birçok firma ve bilim insanı suların iyileştirici güçlerini test etmek için bölgeye akın etmiştir. Egzama, sedef, epilepsi, ülser, cilt yaraları gibi hastalıkların tedavisi için önerilmiştir. Bu sular ülkenin ve dünyanın dört bir yanından gelen turistler tarafından kullanılmaktadır. Suların, yer yüzeyinin altındaki jeolojik denizden geldiği düşünülmektedir. İlk keşfedildiğinde, sular sadece bataklık bir alanda bulunuyor, ziyaretçiler suyu toplamak için kendi kepçe ve fincanlarını getirerek doğrudan ciltlerine uyguluyordu. Ziyaretçi sayısının artmasıyla 1772 yılında bölgede dört kaynak suyu kuyusu daha açıldı. Giderek artan ilgi sayesinde bölgeye turistik konaklama ve eğlence mekanları inşa edildi. Bunlardan biri, ilk kükürt kuyusunu kaplayan,  büyük bir sekizgen bina olarak yapılan Royal Pump Room’dur. Ayrıca bölgeye gelen herkesin sülfür suyuna erişebilmesi için de binanın dışında ücretsiz bir çeşme yapılmıştır. Ancak bu bina içinde bulunan kuyular kurumuş, bu bölge günümüzde müze olarak kullanılmaktadır. Harrogate’de her yıl Mayıs ve Eylül dönemi spa dönemi olarak değerlendirilmektedir.

HARROGATE DİL OKULLARI

Harrogate’te yaşamak büyükşehirlere göre daha ucuzdur. Öğrenciler Harrogate’e gidebilmek için öncelikle uçakla Manchester’a gider, oradan iki saatlik bir tren yolculuğu ile şehre varırlar. Şehir içinde otobüs hattı sayesinde her yere kolayca ulaşılabilir. Yıl içinde sakin bir yer olan Harrogate’in turizm açısından gelişmiş olması, İngiltere’de dil eğitimi için öğrencilerin tercih nedeni olmuştur. Harrogate doğa tutkunu öğrenciler için ideal bir konumdadır. Ünlü RHS Harlow Carr’ı ziyaret etmek, ödüllü parkları görmek, sanat galerileri ve müzelerini ziyaret etmek, alışveriş caddelerini gezmek, uzun yürüyüş ve bisiklet parkurlarında gezmek diğer öğrencilerle yapılabilecek günlük aktivitelerdir. Yorkshire çayı ve yanında çörek ile İngiliz çay saati deneyimi sunan dünyaca ünlü Bettys Çay Odaları öğrencilerin en çok ziyaret ettiği yerlerdendir. York, Dales, Kuzey Yorkshire Moors, Lake bölgesi ve pek çok turistik yere çok yakın olması hafta sonu etkinlikleri için alternatifleri artırmaktadır.

GÖRÜLMESİ GEREKEN YERLER

Harrogate, Lincoln Memorial Üniversitesi’ne ev sahipliği yapmaktadır. LMU kampüsünde aynı zamanda Lincoln Müzesi de bulunmaktadır. Müzede dünyanın en büyük Lincoln Koleksiyonlarından biri sergilenmektedir.

Şehrin bulunduğu bölge çok bilinen bir turizm cennetidir; Harlow Carr bahçeleri, spa suları, Betty’s çay bahçeleri ve Nidd Nehri dünyaca ünlü birer turistik merkezdir.

Şehir merkezinde bulunan Victoria Alışveriş Merkezi’nde birkaç büyük zincir mağaza ve butik bulunmaktadır. 

Sadece yaya trafiğine açık olan Cambridge Caddesi ve Oxford Caddesi şehrin ana gezi caddeleridir. Harrogate Tiyatrosu Oxford Caddesi’ndedir. İngiltere’nin 63 cm genişliği ile en dar sokağı olan Parliament Street’de bu bölgededir.

Harrogate merkezinin güney bölgesi büyük ölçüde ofislere dönüştürülmüş müstakil evlerden oluşmaktadır ayrıca Harrogate Sulh Ceza Mahkemesi ve Harrogate Merkez Kütüphanesi Victoria Bulvarı’nda bulunmaktadır.

Bilton, birçok kilise, mağaza ve okulun bulunduğu geniş bir Harrogate bölgesidir.  Şiirsel sokak isimleri ve pahalı konutlarıyla bilinir. Her yıl Mayıs ayında Bilton Festivali gerçekleşir.

Jennyfields , Harrogate’in kuzeyindeki büyük ve modern bir alandır, burada halka açık bir yüzme havuzu bulunmaktadır.

Low Harrogate , şehir merkezinin batısında bir iç bölümdür. Royal Pump Room, Mercer Sanat Galerisi ve Vadi Bahçeleri ile şehirdeki çoğu turistik etkinliğinin odağıdır.

Harlow Hill , kasabanın batısında Otley Road’un eriştiği bir bölgedir. RHS Harlow Carr Bahçeleri ile tanınır ve Harrogate Spa şişeleme tesisi bu bölgede bulunur.

Parlamento Caddesi ve Cheltenham Geçiti birçok restoranla çevrilidir. Parlamento Caddesi’nde ve Montpellier Mahallesi’nde çok çeşitli tasarımcı butiği bulunmaktadır. Kraliyet Hamamları ve Parlamento Caddesi şehrin gece hayatının merkezindedir.

Şehirde Ortaçağdan kalma birçok tarihi ve kültürel yapı bulunmaktadır. Lushington Moore tarafından tasarlanan St Wilfrid Klisesi ve Frank Matcham tarafından tasarlanan Royall Hall tiyatrosu bunlardan bazılarıdır.