Work and Travel Dondurma İşleri

Dondurma Satış İşlerine Yakından Bir İnceleme

Dondurma satış işleri, work and travel programında son bir kaç sezondur en cazip iş seçeneklerinden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Özellikle Alaska’daki balık fabrikalarına rekabet edercesine ortaya çıkan bu yeni iş türünde çok farklı deneyimler yaşayacağınızı düşünüyoruz.

Yalnızca ehliyeti olan ve sürüş deneyimine sahip arkadaşlarımızın başvuru yapabileceği bu iş türü, komisyonlu ve saat başı çalışma esnekliklerini beraberinde getirmektedir. Amerika’nın farklı bölgelerinde farklı şekillerde uygulanan bu sistem ,tamamen işverene göre değişiklik göstermektedir. İlk defa ELT tarafından Türkiye’ye tanıtılan dondurma işlerinde, ELT öğrencilerinin %90′ ı komisyonlu dondurma satışında çalışmıştır. Geriye kalan %10’luk dilimde yer alan öğrencilerimiz de saatlik ücret üzerinden çalışmışlardır. Ancak her iki türü de deneyen öğrencilerimizden bugüne kadar elde etmiş olduğumuz geri dönümler sonucu, iki türün de size çalışma esnekliği tanıdığı ve kazançları arasında çok fark olmadığı ortaya çıkmıştır.

Dondurma işleri deyince sakın aklınıza Türkiye’deki dondurmacılar gelmesin. Yukarıda da belirttiğimiz gibi Amerika’daki dondurma işi için ehliyetiniz olması gerekmekte yani araba sürmeniz gerekmektedir. İşveren tarafından size tahsis edilen “truck” panel-vanlar ile bulunmuş olduğunuz şehrin yine işveren tarafından belirlenen bölümlerinde bu satışı gerçekleştirirsiniz. Şehrin size ayrılmış bölümündeki bütün kişiler artık sizin için potansiyel birer müşteri! Buradan sonrası artık size kalmış. Arabanızı insanların genellikle kalabalık kitleler halinde bulunduğu kilit noktalara park ederek tezgahınızı kurar ve satışınızı gerçekleştirirsiniz.

Amerika’daki insanların bolca gittiği Six Flags gibi eğlence parkları, öğrencilerin sıklıkla bulunduğu okul alanları, çeşitli kutlamaların yapıldığı alanlar, kilise civarları ve çeşitli sosyal faaliyetlerin düzenlendiği park yerleri genellikle en çok müşteriye hitap edilen alanlardır. Ancak bazen hiç umulmadık bir şekilde, sokakta inşaat işinde çalışan bir Meksikalı grubu da sizin müşterilerinizden birileri olabilir. Açıkçası bulunduğunuz çevreye ne kadar hakimseniz müşterileriniz de o kadar çok olacaktır. Doğru zamanda doğru yerde bulunmak bu iş için bir altın kuraldır.

Bunun yanında sizin bireysel davranışlarınız da, daha çok satış yapmanızı belirleyecek bir unsurdur. İnsanlara güler yüzlü, arkadaş canlısı, samimi ve dürüst bir şekilde davranmak, her işte olduğu gibi bu işte de en önemli faktörlerdendir. Farklı bir milletten oluşunuzun özellikle müşterilere birebir satış yapmanızı gerektirecek bu tarz bir iş için bir sorun olduğunu sakın düşünmeyin. Özellikle Amerika gibi bir çok milletten insanı bir arada barındıran bir ülkede, yabancı kişilerin hayatın her alanında çalışıyor olması o kadar alışılagelmiş bir durumdur ki, Türk öğrencilerin dondurma satıcısı olmasını hiç de yadırgamayacaklardır. Aksine bu durum sizden dondurma almaları için bir neden olacaktır.

Özellikle dondurmayı seviyorsanız (hem yemeyi hem satmayı) ve de araba kullanabilirim diyorsanız işte size fırsat…yeni sezonda ELT Work and Travel’a başvurun ve eşsiz iş imkanlarından hemen yararlanın.